Προς το περιεχόμενο

Θα πουλήσει τελικά το Nintendo Switch;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι σου σηκώθηκε αλλά αυτό που εγώ βλέπω είναι πως προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη του Wii U. Οπότε αν έχουμε μια κονσόλα σαν το U αλλά με φορητότητα, καλύτερη οθόνη αφής με μικρότερο μέγεθος και όχι την γκουμούτσα το gamepad εμένα προσωπικά μου αρκεί. Τα παιχνίδια μου είναι υπεραρκετα, ετσι κι αλλιώς δεν εχω χρόνο να παίζω πάνω απο 4-5 παιχνίδια τον χρόνο και επειδή τα έχω σκάσει χοντρά για ps και xbox πλέον θέλω κάτι πιο χαλάρο!  

Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως προσπαθεί να ενώσει τις δύο πλατφόρμες της, δεν αναζητά καινούριο κοινό γιατί ήδη το έχει. Γι αυτο μην κατακρίνουμε κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν μας αφορά και δεν μας αγγίζει. Έχετε κολλήσει στα specs ρε παιδιά. Τα ίδια λέγανε και για την apple οτι θα πατώσει επειδή δεν έχει δυνατά specs. Το θέμα είναι η εμπειρία χρήστη.   

Πάντως το οτι είναι ξεροκέφαλοι και οτι έχουν κάνει πολλά λάθη εκεί στην Nintedo αυτό είναι δεδομένο. Όμως προσπαθούν για το διαφορετικό και για μια διαφορετική προσέγγιση και ειδικά με το Wii ο κόσμος τα έσκασε μόνο για την διαφορετικότητα.  

Λοιπον, επειδη χανομαστε στην μεταφραση..θα δανειστώ μια λεπτομερεστατη <<αναλυση>> του steeve sheep (με την αδεια του φυσικα). Εδω ειναι ολο του ζουμι και ασε τις αξιες και τις ιδεολογιες της ninty και της καθε αλλη εταιρειας για κανεναν χαζουλη...

 

Δεν ξέρω αν θα της βγει σε καλό αυτή η τακτική της Nintendo.. και το λέω σαν fanboy αυτό.

 

Και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη ΔΕΝ γίνεται.

 

- Δύο χρόνια που κρέμασε το wiiIU τι έκανε?

- Στο launch προσαρμοζόταν στο HD (wii U)

- Στο launch προσαρμόζονται οι του 3ds (switch)

- 1 port wiiU (zelda)

- 2 remaster wiiU (splat - mario kart)

- Τα 3rd party είναι ... port και αυτά. (από xbla κλπ μόνο που κόστιζαν... τίποτα?)

- Pricing /online policy 

 

 

Με το NES έκανε charge

Με το SNES μέτραγε πτώματα

Με το N64 έβαζε και περιορισμούς στους dev πόσα παιχνίδια θα φτιάξουν

Mε το switch στούκαρε στον τοίχο?

 

αν είναι να δούμε dead space: the on rails shooter στυλ wii - όχι ευχαριστώ. (fifa 360 -skyrim ps3)

 

Ή το παίζει έξυπνα και πάει να κάνει αυτό που κάνουν στην υπογραφή μου για να πατσίσει με το R&D στους hardcore και τα Χριστούγεννα να αρχίσουν τα όργανα από το Japanese 3rd party (το μόνο που θα δει - εκτός αν εννοείτε 3rd party το αντίστοιχο του wii) 

 

Ή αυτοκτονεί.

 

Τα πρόβατα όμως ξύπνησαν... 

 

Μέχρι και εμένα άρχισαν να μου μπαίνουν σκέψεις ps4pro - scorpio...

 

Αναμονή...

 

Άλλωστε έχω τόσα zelda και mario να παίζουν μέχρι και τα τρισέγγονα μου ...

και Pssss 60ντάρια για portable games πάπα -λα. Θα χτίσω τοίχο με games για το N3DSXL μου.. 

Άλλωστε graphics don't matter ε?    ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Άλλωστε έχω τόσα zelda και mario να παίζουν μέχρι και τα τρισέγγονα μου ...

 

Εντάξει ρε Πάνο άλλο Wind Walker και άλλο Βreath of the Wild. Είναι πιστεύω παιχνίδι που πουλάει κονσόλες. 

 

Αναμονή λοιπόν... 

 

Απο το ένα fanboy to another σε χαιρετώ και χάρηκα που τα είπαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει ρε Πάνο άλλο Wind Walker και άλλο Βreath of the Wild. Είναι πιστεύω παιχνίδι που πουλάει κονσόλες. 

 

Αναμονή λοιπόν... 

 

Απο το ένα fanboy to another σε χαιρετώ και χάρηκα που τα είπαμε!

Tον Steeve sheep χαιρετα.

Και εγω χαρηκα, καλη σου μερα!

Επεξ/σία από panos9553
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το price cut βγήκε γιατί στην αρχή όλοι ξέρουμε ότι ο κατάλογος παιχνιδιών δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Τα παιχνίδια άργησαν να έρθουν λίγο αλλά από ένα σημείο και μετά η ροή ήταν συνεχόμενη και γενικώς ποιοτικότατη. Δεν σου κάνει εντύπωση που τη σήμερον ημέρα ένα μηχάνημα με "σάπιο" hardware που παίζει -μόνο- παιχνίδια έχει 60+ μύρια πωλήσεις ως τώρα;

 

Το ps4 με λιγότερα exclusives(και εντελώς αδιάφορα multiplatform) από το xbox one είχε καλύτερες πωλήσεις στο ξεκίνημά του. Μετά από τρία χρόνια έφτασε κοντά στο νούμερο που το 3ds κατόρθωσε στα πέντε(με μειωμένη τιμή).

 

Το ps4 το αγόρασαν, πρώτον γιατί εμπιστεύτηκαν το όνομα της sony στα αποκλειστικά και δεύτερον γιατί ήξεραν ότι θα τρέχουν τα multiplatform καλύτερα(καλύτερη gpu). Η έλλειψη αποκλειστικών στο ξεκίνημα δεν φαίνεται να επηρέασε κανέναν. Είδαμε άλλωστε και το wii U που πήγε, όταν άρχισε η ροή των ποιοτικών τίτλων.

 

Επίσης, είναι μύθος ότι η nintendo δεν δίνει αξία στο hw. Παλιότερα με το snes δεν υπήρχε ούτε στιγμή που να μην γίνονταν αναφορές στην ανώτερη χρωματική παλέτα με αποκορύφωμα τα πρωτοποριακά prerendered γραφικά του donkey kong. Ανάλογα και με το nintendo 64 και τη cpu των 100Mhz.

 

Τα όμορφα γραφικά δημιουργούν immersiveness. Κάνουν τον κόσμο του game πιο πειστικό, κάτι που καταλαβαίνεις από τα φιλμ της pixar ή ακόμα και από τα remakes με χαρακτήρες της nintendo σε unreal engine 4.

Ωστόσο, αν εσείς οι λάτρεις της ninty είστε τόσο αφοσιωμένοι στο gameplay υπάρχει το τάβλι, το σκάκι, η ντάμα, το μπιλιάρδο κ.α. με απείρως μεγαλύτερο βάθος και replay value. Και το κυριότερο με μικρότερο κόστος. Γιατί δεν θα μας χάλαγε ένα switch στα 200€ βάσει των δυνατοτήτων του(παραδοσιακά οι κονσόλες πωλούνται κάτω του πραγματικού τους κόστους).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχαμε κολλησει μονο στα specs,θα ειχαμε παρει μονο pc και ολα οκ..αλλα μην πηγαινουμε και στο αλλο ακρο οπως κανει η Nintendo..

 

 

Τα specs τα κοιτάς και μέσω της τιμής τους. Αν ένα Pc κάνει 1000 ευρώ. είναι λογικό και αναμενόμενο να είναι πιο "γρήγορο" από μια κονσόλα. 

 

Αν όμως η nintendo σου πουλάει 300+ ευρώ προδιαγραφές χειρότερες από τους ανταγωνιστές (και μάλιστα πολύ), τότε πάμε πάσο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα μαζι σου και αυτο ηθελα να πω εξ'αρχης..δεν δικαιολογειται να σου χρεωνει(μαζι με τα παρελκομενα πο θα παρεις) μεγαλυτερες τιμες απο τον αξιολογο σε hw+sw ανταγωνισμο..ακομα και πολλα fanboys,οχι θα πουν και με τα δικια τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που θα κάνει εμένα να πάρω switch, είναι πλέον μόνο η φορητή εμπειρία. Αλλά και εδώ έχω τις ενστάσεις μου, δεν βλέπω το λόγο να αφήσω πχ το ultrabook με χειριστήριο που έχω και να κουβαλάω ένα επιπλέον μηχάνημα. Ελπίζω να βγάλει άσο από το μανίκι η nintendo.

 

 

Σαν σταθερή κονσόλα, θα απέχω. 


Το ps4 με λιγότερα exclusives(και εντελώς αδιάφορα multiplatform) από το xbox one είχε καλύτερες πωλήσεις στο ξεκίνημά του. Μετά από τρία χρόνια έφτασε κοντά στο νούμερο που το 3ds κατόρθωσε στα πέντε(με μειωμένη τιμή).

 

 

 

 

Αυτόν τον ανόητο μύθο, γιατί τον επαναλαμβάνεις συνέχεια. Όλες οι λίστες δείχνουν 114 exclusive για το ps4, μόλις 34 για το xbox one. 

 

Και αν μετά από από 1500 παιχνίδια που έχουν βγει, τα βρίσκεις αδιάφορα, τότε πάρε ένα ακόμη super extra mario sisters 3d galaxy, να έχεις να χαίρεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρόν νήμα μάθαμε μεταξύ άλλων ότι όσοι παίζουν παιχνίδια μόνο στον υπολογιστή τους είναι γελοίοι.

 

Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω γι αυτούς που πεισματικά παίζουν αποκλειστικά στο PC τους σνομπάροντας τις κονσόλες με το πρόσχημα ότι οι τελευταίες είναι πολύ "αδύναμες" και "casual" για τα δικά τους θέλω, όχι για όλους. Δόξα ο Θεός και εγώ μια χαρά PC gamer είμαι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστες ολες οι αποψεις.. απλα μερικες δεν τις καταλαβαινω. Καθολου.

 

Σιγουρα υπαρχει δυσπιστια σιγουρα λεφτα δεν υπαρχουν και σιγουρα ειμαστε σε αναμονη τιτλων.

Τωρα πως γινεται σε ενα φορουμ τεχνολογιας με βαση του τους gamres να διαβαζω απο πολλους εχω ταμπλετ τι να το κανω?.... Δεν το καταλαβαινω..

 

Αρα δεν καταλαβαινεις το 3DS και δε σε ενδιεφερε ποτε να το εχεις.. και πιο σημαντικο, θεωρουμε λογικο και σωστο να συγκρινουμε το ταμπλετ gamning experince/library με αυτη του 3DS..! Aν για καποιον gamer πλησιαζει η εμπειρια παω πασο.

 

Επειδη κατεχω 3DS και wii u δεν νομιζω οτι θα αλλαζα την εμπειρια που μου εχουν δωσει οι 2 αυτες κονσολες με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει εκει εξω, και ξερω οτι ειναι κατα πολυ "ανωτερο" απο τις κονσολες της nintendo.

 Xenoblade , mario kart, 3D world ,Maker, Donkey Kong κλπ στην TV μου η στο κρεβατι μου στο gamepad.( ειναι εμπειρια και μου εγινε τροπος ζωης, και μου αρεσει που θα συνεχισω να το κανω)

 

Αν λοιπον καταφερω να συνδιασω αυτες τις 2 κονσολες και να φτιαξω αντιστιχω library σε μια καινουρια κονσολα με ακριβως αυτα τα specs στο σαλονι μου, στο κρεβατι μου και εξω απο το σπιτι μου και μαλιστα παιρνοντας μαζι το coutch multiplayer για μενα ειναι κατι σαν deal.

 

*Η τιμη ειναι τσιμπημενη λογω εποχης αλλα οχι παραλογη.

Aν θεωρητικα τα ειχαμε διπλα διπλα με ενα NEW 3DS XL τοτε καπου εκει θα βαζαμε την τιμη του.

Τωρα αν τα βαζαμε διπλα  σε ενα ps4/xbox1 αλλαζει το θεμα μιας και μιλαμε για διαφορετικα προιοντα. οτι και να λεει η nintendo.( Επιδοσεις vs παρτο και καντο οτι γουσταρεις.)

οσο για τιτλους.... Θα δουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχαμε κολλησει μονο στα specs,θα ειχαμε παρει μονο pc και ολα οκ..αλλα μην πηγαινουμε και στο αλλο ακρο οπως κανει η Nintendo..

 

Πολλά μπορείς να πεις για την nintendo, όχι όμως για το Switch. Εκτός φυσικά και αν γνωρίζεις ισχυρότερη φορητή παιχνιδομηχανή που να έχει και τη δυνατότητα (και φυσικά ευκολία) να δίνει και στην τηλεόραση σήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορείς να πεις για την nintendo, όχι όμως για το Switch. Εκτός φυσικά και αν γνωρίζεις ισχυρότερη φορητή παιχνιδομηχανή που να έχει και τη δυνατότητα (και φυσικά ευκολία) να δίνει και στην τηλεόραση σήμα. 

Το Switch δεν θα το ξαναβρίσεις, το Switch.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορείς να πεις για την nintendo, όχι όμως για το Switch. Εκτός φυσικά και αν γνωρίζεις ισχυρότερη φορητή παιχνιδομηχανή που να έχει και τη δυνατότητα (και φυσικά ευκολία) να δίνει και στην τηλεόραση σήμα.

 

Βασικα εγω γνωριζω αλλα επειδη το εχω γραψει αρκετες φορες δεν θα το ξαναβαλω φατσα καρτα αλλα σε spoiler.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω γνωριζω αλλα επειδη το εχω γραψει αρκετες φορες δεν θα το ξαναβαλω φατσα καρτα αλλα σε spoiler.

 

 

 

 

GPD Win Playable Games:

 

 

 

 

Την πρώτη φορά που το έβαλες νόμιζα ότι κάνεις πλάκα. Τώρα μου λες ότι το έβαλες σοβαρά; Ειλικρινά τώρα εγώ να σε λάβω σοβαρά υπόψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη φορά που το έβαλες νόμιζα ότι κάνεις πλάκα. Τώρα μου λες ότι το έβαλες σοβαρά; Ειλικρινά τώρα εγώ να σε λάβω σοβαρά υπόψη;

 

Γιατι να μην με λαβεις σοβαρα; Προσεχε δεν λεω να συμφωνησεις.

 

-Μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας.

-Εξοδο σε τηλεοραση ενσύρματα η μεσω miracast.

-Ενσωματομενα xinput χειριστηρια.

-Αν δεις videos τρεχει σε 30 fps Skyrim, Fallout, Borderlands, Dead Space, Dark Souls 2, Inside, Ori and the Blind Forest, Overwatch, Rocket League και 10δες αλλα. Με υποστηριξη steam cloud save.

-Τρεχει Gamecube σε full speed, Wii αξιοπρεπως σαν emulators.

-Οταν ειμαι σπιτι χρησιμοποιω το Steam Link και παιζω αραχτος κατευθειαν απο το PC μου. H το PS4 Stream, η το xbox stream..

-Βαζω Kodi, Chrome, Office και οτι αλλο Windows app μου κατεβει.

 

Δες videos στο youtube και το ξανασυζηταμε.

 

Ο μονος λογος που δεν το εχω αγορασει χθες ειναι γιατι εχασα 2 πακετα απο Κινα τους τελευταιους μηνες και το φοβαμαι. Αλλα οπως εχω γραψει και αλλου μολις θα παρω το Switch απο την προπαραγγελια (και αυτο γιατι ειμαι Gadgetakias και προλαβα την 299, οχι οτι με καιει) θα παιξω μερικες μερες μαζί του και μετα θα το βαλω αγγελια εδω μεσα ΜΟΝΟ ανταλλαγη με GPD.

 

Φυσικα και μπορεις να διαφωνεις μαζι μου, αλλα επειδη εχω κανει την ερευνα μου στα δικα μου γουστα ταιριαζει περισσοτερο.

 

Οταν τελικα σταθεροποιηθει το Switch και βγουν αρκετα ενδιαφεροντα παιχνιδια εννοειται οτι δεν εχω προβλημα να το αγοράςω ξανα, οπως πηρα 3ds, δεν εχω κολλημα σε αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...