Προς το περιεχόμενο

Θα πουλήσει τελικά το Nintendo Switch;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η nintendo νομίζει ότι ο κοσμάκης θα πληρώνει χρυσάφι κάποιες εξυπνακίστικες ιδέες πάνω στο gameplay.

 

Και είναι τόσο "πρωτοποριακή" αυτή η εταιρεία που ασχολείται ακόμα με platforms εν έτει 2017. Δηλαδή horror games σαν το outlast που πατάνε και πάνω στα γραφικά για δημιουργία ατμόσφαιρας δεν είναι πρωτοποριακά. Και είναι πρωτοποριακό το gameplay των 90s.

 

Όλοι καταλαβαίνουμε ότι η πελατεία της είναι οι σαραντάρηδες νοσταλγοί που μεγαλωσαν με NES και πάνω. Με νοσταλγούς πελάτες που σιγά σιγά γερνάνε και κάνουν οικογένειες δεν πας μπροστά.

 

Για τους νέους casual gamers τώρα που υπάρχουν τα κινητά και τα τάμπλετ μόνο με χαμηλή τιμή και third party υποστήριξη τους κερδίζεις. Να δω πότε θα το καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η nintendo νομίζει ότι ο κοσμάκης θα πληρώνει χρυσάφι κάποιες εξυπνακίστικες ιδέες πάνω στο gameplay.

 

Και είναι τόσο "πρωτοποριακή" αυτή η εταιρεία που ασχολείται ακόμα με platforms εν έτει 2017. Δηλαδή horror games σαν το outlast που πατάνε και πάνω στα γραφικά για δημιουργία ατμόσφαιρας δεν είναι πρωτοποριακά. Και είναι πρωτοποριακό το gameplay των 90s.

 

Όλοι καταλαβαίνουμε ότι η πελατεία της είναι οι σαραντάρηδες νοσταλγοί που μεγαλωσαν με NES και πάνω. Με νοσταλγούς πελάτες που σιγά σιγά γερνάνε και κάνουν οικογένειες δεν πας μπροστά.

 

Για τους νέους casual gamers τώρα που υπάρχουν τα κινητά και τα τάμπλετ μόνο με χαμηλή τιμή και third party υποστήριξη τους κερδίζεις. Να δω πότε θα το καταλάβουν.

 

Πρώτον, αυτή τη στιγμή υπάρχουν ήδη 3 διαφορετικές πλατφόρμες για να παίζεις σχεδόν ακριβώς τα ίδια παιχνίδια. Εξήγησε μου τι "μπαμ" θα έκανε άλλη μια τέτοια πλατφόρμα για να παίζεις πάλι σχεδόν τα ίδια παιχνίδια. Δεύτερον, μέσος όρος ηλικίας των gamers σήμερα είναι 33 ετών, ξανασκέψου αυτό που έγραψες λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ασχολείται ακόμα με platforms εν έτει 2017.

Τι έχουν τα platforms εν έτει 2017; Τα horrors που αναφέρεις θεωρείς ότι είναι καταλληλότερα για παιδιά και εφήβους;

 

Και είναι πρωτοποριακό το gameplay των 90s.

...το οποίο παραμένει και σήμερα αξεπέραστο
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, αυτή τη στιγμή υπάρχουν ήδη 3 διαφορετικές πλατφόρμες για να παίζεις σχεδόν ακριβώς τα ίδια παιχνίδια. Εξήγησε μου τι "μπαμ" θα έκανε άλλη μια τέτοια πλατφόρμα για να παίζεις πάλι σχεδόν τα ίδια παιχνίδια. Δεύτερον, μέσος όρος ηλικίας των gamers σήμερα είναι 33 ετών, ξανασκέψου αυτό που έγραψες λοιπόν. 

 

Το πόσοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για τα platform της nintendo το είδαμε από τις πωλήσεις του wii u. Οι 33άρηδες+ με λεφτά που νοσταλγούν εκείνη την περίοδο. Γουστάρεις να μείνεις εκεί; ΟΚ, αλλά θα πάρεις και τις ανάλογες πωλήσεις.

 

Το προβλημα με το πανάθλιο έως προσβλητικό hw της nintendo δεν είναι το 4Κ του Mario και του Zelda όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Είναι το γεγονός ότι αποτρέπει developers να κυκλοφορήσουν multiplatform. Για να βγει ένα multiplatform πρέπει τα μηχανήματα να μην απέχουν πάρα πολύ τεχνολογικά μεταξύ τους, ώστε με λίγο scaling σε κάποια εφέ να το τρέξουν όλα ΧΩΡΙΣ ειδική δουλειά για το καθένα.

 

Σκέψου να είχες μια κονσόλα nintendo ικανή να τρέχει όλα τα Multiplatform τύπου witcher 3, έστω και λίγο χειρότερα, μαζί με τα δικά της. Μήπως η sony δεν βγάζει exclusives για τις κονσόλες της, εκμεταλλευόμενη την τεχνογνωσία της πάνω στις κινηματογραφικές εμπειρίες για να δώσει cinematic games(π.χ. Last of us).

 

Έτσι έπρεπε να παίξει και η nintendo. Διαφορετικά, αν τους ενδιέφεραν μόνο τα platform και τα παρεΐστικα θα έπρεπε να μην ξεπεράσουν τα 200€.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Θες να περάσεις την ώρα σου στο δρόμο και σε κανα ταξιδακι έχεις κινητό.

Έχεις μικρό παιδί και θες να του δώσεις να παίξει σιγά μη πας να πάρεις το switch 350 ευρώ και 60 το κάθε παιχνίδι. Να παίξει το νιανιαρο 10 μέρες και μετά να κλαίει και άντε πάλι 60αρια.

Όλοι μα όλοι στα παιδιά δίνουν tablet. Και εγώ που είμαι gamer και έχω και κορούλα μωράκι οταν έρθει η ώρα θα της δώσω tablet των 100 ευρώ και τζαμπε παιχνιδάκια Android.

Έχει αλλάξει η αγορά εδώ έξω και μόνο η Nintendo δεν το έχει καταλαβει.

Όσο βάθος και να έχει το Zelda είναι ένα παιχνίδι στην τιμή που στο Android αν θες να πληρώσεις ( γιατί μπορείς και τελείως τζάμπα ) έχεις απασχολημένο το μικρό για 3 χρόνια.

Θα μου πεις όμως δεν ανταποκρίνεται στο μικρό αλλά αν δεν ανταποκρίνεται σε κανέναν άλλον πέρα από τους φανατικούς Nintendo τότε καληνύχτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που καταλαβαίνεις τη διαφορά casual και hardcore gamer. Μακάρι να διέθεταν τα στελέχη αυτής τη εταιρείας λίγη κοινή λογική.

 

Ο casual θέλει απλά να σκοτώσει την ώρα του και δεν πρόκειται να σκάει 300ευρα και 60ευρα. Ο hardcore πληρώνει αδρά για τεχνολογία και immersiveness. Όχι για hw του 1821.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για τα platform της nintendo το είδαμε από τις πωλήσεις του wii u. Οι 33άρηδες+ με λεφτά που νοσταλγούν εκείνη την περίοδο. Γουστάρεις να μείνεις εκεί; ΟΚ, αλλά θα πάρεις και τις ανάλογες πωλήσεις.

 

Το προβλημα με το πανάθλιο έως προσβλητικό hw της nintendo δεν είναι το 4Κ του Mario και του Zelda όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Είναι το γεγονός ότι αποτρέπει developers να κυκλοφορήσουν multiplatform. Για να βγει ένα multiplatform πρέπει τα μηχανήματα να μην απέχουν πάρα πολύ τεχνολογικά μεταξύ τους, ώστε με λίγο scaling σε κάποια εφέ να το τρέξουν όλα ΧΩΡΙΣ ειδική δουλειά για το καθένα.

 

Σκέψου να είχες μια κονσόλα nintendo ικανή να τρέχει όλα τα Multiplatform τύπου witcher 3, έστω και λίγο χειρότερα, μαζί με τα δικά της. Μήπως η sony δεν βγάζει exclusives για τις κονσόλες της, εκμεταλλευόμενη την τεχνογνωσία της πάνω στις κινηματογραφικές εμπειρίες για να δώσει cinematic games(π.χ. Last of us).

 

Έτσι έπρεπε να παίξει και η nintendo. Διαφορετικά, αν τους ενδιέφεραν μόνο τα platform και τα παρεΐστικα θα έπρεπε να μην ξεπεράσουν τα 200€.

 

To WiiU είναι απλά ένα οξύμωρο που δεν πέτυχε επειδή ήταν συνδυασμός κακού marketing και διαφήμισης, timing και φυσικά η γελοιότητα και ηλιθιότητα του σημερινού gamer που έχει περιθωριοποιήσει την ικανοποίηση, χαρά και ευχαρίστηση του gaming για να μετράει νουμεράκια όπως οι γελοίοι PC only players που όλοι ξέρουμε ότι δεν τους ενδιαφέρει πραγματικά το gaming αλλά το refresh rate και τέτοια χαζά. 

 

Από εκεί και έπειτα έχουμε και το 3DS πάλι της nintendo με απίστευτη third party υποστήριξη σε πάνω σε ένα "σάπιο" hardware. Δεν ενδιαφέρθηκε κανείς πόσο "σάπιο" ήταν αυτό το hardware, τα παιχνίδια μίλησαν μόνα τους. To ίδιο πρόκειται να συμβεί και με το Switch σαν άξιος διάδοχος του 3DS. Δεν ξέρω τι παιχνίδια παρεΐστικα βλέπεις εσύ αλλά εγώ βλέπω και ένα κάρο ακόμα παιχνίδια που απευθύνονται στοχευμένα σε εμένα και τους όμοιους μου.

 

Με ενδιαφέρει που δεν υπάρχει το "κλασσικό" third party που υπάρχει παντού εκτός από το μηχάνημα της nintendo; Καθόλου. Με ενδιαφέρει όμως ένα third party που σχεδιάστηκε αποκλειστικά για το Switch; Φυσικά και γι αυτό θα το τιμήσω κιόλας. Τα πράγματα είναι εμφανέστατα για όποιον καταλαβαίνει πράγματα και ξέρει να κάνει "μετάφραση".   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχουν τα platforms εν έτει 2017; 

 

Προσφέρονται και από τάμπλετ/κινητά, φθηνότερα. Επίσης η καινοτομία στο gameplay των platform δεν κοστίζει κεφάλαια. Teenagers σου φτιάχνουν παιχνιδάρες για πλάκα και όχι να ζητάνε 50+ ευρώ.

Άντε όμως να δημιουργήσουν εμπειρίες τύπου God of War, Halo κτλ.

 

 

 

...το οποίο παραμένει και σήμερα αξεπέραστο

 

 

Δεν είναι όμως πρωτοποριακό όπως ισχυρίζεται η nintendo. Ούτε η πρωτοτυπία απαιτεί νέους τύπους χειριστηρίων. Σκέψου το Inside.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μα όλοι στα παιδιά δίνουν tablet. Και εγώ που είμαι gamer και έχω και κορούλα μωράκι οταν έρθει η ώρα θα της δώσω tablet των 100 ευρώ και τζαμπε παιχνιδάκια Android.

Έχει αλλάξει η αγορά εδώ έξω και μόνο η Nintendo δεν το έχει καταλαβει.

Ακριβώς αυτό. Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι κοινό προσπαθεί να πουλήσει η Nintendo.

1)Οι πολύ μικρές ηλικίες κάτω των 13 ετών έχουν τάμπλετ η παίζουν χαζοπαίχνιδα από site στο ίντερνετ.

2) Οι ηλικίες από 13-27 ετών είναι κολλημένες με ποδοσφαιράκια / GTA κτλ κτλ, εκτός από τους causal gamers που συνεχίζουν να παίζουν σε τάμπλετ και FB.

3)Ηλικίες 30 και πάνω έχουν υπολογιστή/ps4/xbox και έχουν ήδη βαρεθεί τα mario/zelda κτλ κτλ που έπαιζαν πιτσιρικάδες. Αν θέλουν να αναπολήσουν τα παλιά παίζουν κανέναν emulator η mame η ξεθάβουν το SNES που έχουν στην αποθήκη...

 

Το βλέπω να πάει άπατο, εκτός αν κάνει τίποτα τρελές πωλήσεις Ασία μεριά που μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Επίσης καλός η κακός μεγάλο ποσοστό επηρεάζεται από τα specs.... Πόσοι είπαν ΟΥΑΟΥ στα 4κ gaming; (Παρόλο που σε απόσταση μπορεί να μην δουν ποτέ την διαφορά από τα 1080p)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει που δεν υπάρχει το "κλασσικό" third party που υπάρχει παντού εκτός από το μηχάνημα της nintendo; Καθόλου. Με ενδιαφέρει όμως ένα third party που σχεδιάστηκε αποκλειστικά για το Switch; Φυσικά και γι αυτό θα το τιμήσω κιόλας. Τα πράγματα είναι εμφανέστατα για όποιον καταλαβαίνει πράγματα και ξέρει να κάνει "μετάφραση".   

 

Για το 3ds.

 

 The Nintendo 3DS launched in Japan on February 26, 2011, priced at ¥25,000. On March 25, 2011, the system launched in Europe, with pricing set by individual retailers. On March 27, 2011 the Nintendo 3DS launched in North America, priced at US$249.99. On March 31, 2011, the system launched in Australia and New Zealand, priced at A$349.95. The system originally launched in all regions in both Aqua Blue and Cosmo Black color variations.

On July 28, 2011, Nintendo announced the Nintendo 3DS would be getting a price cut of almost a third of the console's original price, from $249.99 to $169.99 in North America, 25,000¥ to 15,000¥ in Japan, and $349.95 to $249.95 in Australia. Although in Europe, pricing is up to retailers, the system also received a substantial price cut.

 

 

Προς τί το price cut μέσα σε 5 μήνες; Μια χαρά δεν μοσχοπουλούσε το "εκλεκτό" gameplay στα 250 δολάρια;

Αν το κάνουν και με το switch τότε είμαστε εντάξει.

 

Το third party support για το οποίο μιλάς είναι οι τόνοι παιχνιδιών που βγαίνουν σε android. Παίζεις και τζάμπα το ωραιότατο Pang(που είχα χρυσώσει στα ουφάδικα) με μεγάλη ποικιλία πιστών. Είναι τόσο χαμηλό το κόστος ανάπτυξης που άμα λάχει φτιάχνεις και δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα οσα διαβασα εδωμεσα ειμαι σιγουρος οτι ενω δεν κυκλοφορησε ακομα θα αποτυχει ,πως η nintendo παει για φουντα και οτι για ολο τον κοσμο τα 300 ευρω θεωρουνται  ακριβο ποσο για αγορα κονσολας ασχετο αν στο launch οι αντιπαλοι ειχαν μεγαλυτερη τιμη εναρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφέρονται και από τάμπλετ/κινητά, φθηνότερα. Επίσης η καινοτομία στο gameplay των platform δεν κοστίζει κεφάλαια. Teenagers σου φτιάχνουν παιχνιδάρες για πλάκα και όχι να ζητάνε 50+ ευρώ.

Άντε όμως να δημιουργήσουν εμπειρίες τύπου God of War, Halo κτλ.

 

 

Θα πεις μερικά του επιπέδου Mario Galaxy να παίξω στο κινητό μου?

 

3)Ηλικίες 30 και πάνω έχουν υπολογιστή/ps4/xbox και έχουν ήδη βαρεθεί τα mario/zelda κτλ κτλ που έπαιζαν πιτσιρικάδες.

 

 

Μόνο αυτά έχουν βαρεθεί?

Γιατί πιτσιρικάδες έπαιζαν και Call Of Duty, GTA, Pro, Need for Speed, Halo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκοτωνεστε στα σχόλια..και εγώ πιστεύω οτι το κοινο που απευθύνεται η Ninty είναι για ακόμη μια φορά περιορισμένο. Αν τυχόν βγουν και έξτρα third party games αργότερα, σε συνδυασμό με μια καλύτερη τιμή, θα αποκτήσει και μεγαλυτερο μερίδιο αγοράς. Τι πιο απλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιους έκανε καλή εντύπωση σε κάποιους κακή.

Κάποιοι ειναι φανερά haters κάποιοι fanboys.

 

Θα ηθελα να παροτρύνω όσους δεν έχουν παίξει Nintendo games άσχετα με το αν "έχει ακούσει" ή "ξέρει". Να το κάνει.

 

Προσωπικά ασχολήθηκα με την Nintendo λίγα μόνο χρόνια πριν και πραγματικά σοκαρίστηκα από την ποιότητα του gameplay που μου προσέφερε. Αυτος ειναι και ενας λόγος που πιστεύω στο NS και στην επιτυχία του. Το game design και η απόλαυση που σου δίνει ένα game καλώς η κακώς δεν μετριούνται σε pixels. :)

 

Στο παρελθόν έχει κάνει πολλά λάθη αλλα. Αν προσέξει κανεις ομως θα δει ότι η nintendo όσο "περίεργη" εταιρία και να ειναι έχει δείξει μια μεγάλη στροφή τελευταία τόσο στο marketing της όσο και στην διάθεση για την εξέλιξη της.

 

Όσο αναφορά την κονσολα η συγκεκριμένη πρωτοπορία του συστήματος πραγματικά με κέρδισε.

Το πιστεύω ότι δεν ειναι για όλους, αλλα επειδή υπάρχουν fans του handheld (και οι μικρότεροι σίγουρα θα το εκτιμήσουν -δεν έχουν όλοι οι 15-20αριδες δικιά τους τηλεόραση) αν σκεφτούμε ότι η Nintendo θα μεταβιβάσει και το hardcore κοινό του 3ds εδω δεν μπορώ να σκεφτώ πεσιμιστικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...