Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα σέ καυστήρα πετρελαίου καλοριφέρ


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα. Λέω πρώτου πάρω κάποιον μάστορα να ψάξω σε κάνα Φαρουμ σχετικά με το πρόβλημα μου μια ευτυχώς βρήκα εδώ στο ινσομνια. Ανάβω το καλοριφέρ και μετά από κάποια δευτερόλεπτα σβήνει, αναγκάζομαι να ανεβαίνω πάνω στην αποθήκη που είναι ο καυστήρας και να πατάω ένα μπουτον που είναι πάνω στον καυστήρα , την διαδικασία αυτήν την κάνω 3-4 φορές ώστε να πάρει μια και καλή  μπροστά. Έχω αλλάξει μπεκ και έχει γίνει καθαρισμός. Τι άλλο μπορεί να είναι?🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, badbiter είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα. Λέω πρώτου πάρω κάποιον μάστορα να ψάξω σε κάνα Φαρουμ σχετικά με το πρόβλημα μου μια ευτυχώς βρήκα εδώ στο ινσομνια. Ανάβω το καλοριφέρ και μετά από κάποια δευτερόλεπτα σβήνει, αναγκάζομαι να ανεβαίνω πάνω στην αποθήκη που είναι ο καυστήρας και να πατάω ένα μπουτον που είναι πάνω στον καυστήρα , την διαδικασία αυτήν την κάνω 3-4 φορές ώστε να πάρει μια και καλή  μπροστά. Έχω αλλάξει μπεκ και έχει γίνει καθαρισμός. Τι άλλο μπορεί να είναι?🤔

Όταν εννοείς καθαρισμός τι εννοείς μόνο φίλτρο πετρελαίου ή το εχεις ανοίξει και έχεις καθαρίσει και τις διαδρομές καυσαερίων . Καλό θα ήταν να φωνάξεις ένα καυστηρατζη να το ρυθμισει με όργανα βάσει πίεσης και το μείγμα .

Ίσως είναι ο αυτόματος καύσης επειδή αναφέρεις ότι το πατάς για να ξεκινήσει ή το πηνίο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

φίλτρο?

Ναι

6 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Όταν εννοείς καθαρισμός τι εννοείς μόνο φίλτρο πετρελαίου ή το εχεις ανοίξει και έχεις καθαρίσει και τις διαδρομές καυσαερίων . Καλό θα ήταν να φωνάξεις ένα καυστηρατζη να το ρυθμισει με όργανα βάσει πίεσης και το μείγμα .

Ίσως είναι ο αυτόματος καύσης επειδή αναφέρεις ότι το πατάς για να ξεκινήσει ή το πηνίο του

Θα σ περιγράψω ακριβώς τι γίνετε. Ανάβω το καλοριφέρ από τον διακοπή που έχουμε στο σπίτι μέσα, αφού δω ότι δεν παίρνει ανεβαίνω πάνω πού έχω τον καυστήρα και πατάω το κουμπί που έχει, αφού το πατήσω ανάβει και μετά από κάποια δευτερόλεπτα σβήνει, περιμένω 2-3 λεπτά το ξανά πατάω, η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται 4-5-6 φορές μέχρις ότου πάρει κανονικά και κρατήσει αναμμένος ο καυστήρας για κάνα 2 Ώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, badbiter είπε

Ναι

Θα σ περιγράψω ακριβώς τι γίνετε. Ανάβω το καλοριφέρ από τον διακοπή που έχουμε στο σπίτι μέσα, αφού δω ότι δεν παίρνει ανεβαίνω πάνω πού έχω τον καυστήρα και πατάω το κουμπί που έχει, αφού το πατήσω ανάβει και μετά από κάποια δευτερόλεπτα σβήνει, περιμένω 2-3 λεπτά το ξανά πατάω, η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται 4-5-6 φορές μέχρις ότου πάρει κανονικά και κρατήσει αναμμένος ο καυστήρας για κάνα 2 Ώρο.

Θες καυστηρατζή πολλά μπορεί να εναι ειτε ο αυτοματος καυσης ή το φωτοκύτταρο και εγκέφαλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι ,

Έχω ένα σύστημα καλοριφέρ στο σπίτι το οποίο έχει ρυθμιστεί από τον θερμοστάτη κυκλοφοριτη στους 40 και τον θερμοστάτη καυστήρα στους 60. Ο καυστηρατζης που είχε έρθει πρόσθεσε 2 ο μάλλον είναι θερμοστάτης ασφαλείας καυστήρα αλλά από τότε ενώ είναι οι δύο θερμοστάτες 60-65 στην θερμοκρασία σβήνει κάπου στους 40 ο καυστήρας , δηλαδή βλέπω στο θερμόμετρο που είναι πάνω στον λέβητα 40 βαθμούς. Τι πρόβλημα υπάρχει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikos5450 είπε

Καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι ,

Έχω ένα σύστημα καλοριφέρ στο σπίτι το οποίο έχει ρυθμιστεί από τον θερμοστάτη κυκλοφοριτη στους 40 και τον θερμοστάτη καυστήρα στους 60. Ο καυστηρατζης που είχε έρθει πρόσθεσε 2 ο μάλλον είναι θερμοστάτης ασφαλείας καυστήρα αλλά από τότε ενώ είναι οι δύο θερμοστάτες 60-65 στην θερμοκρασία σβήνει κάπου στους 40 ο καυστήρας , δηλαδή βλέπω στο θερμόμετρο που είναι πάνω στον λέβητα 40 βαθμούς. Τι πρόβλημα υπάρχει ; 

Βγάλε καλύτερα μια φωτογραφία .

Όταν εννοείς πρόσθεσε έβαλε θερμοστάτη επαφής ή με κυαθιο (διαβάζει καλύτερα τη θερμοκρασία δε έχει απόκλιση ). ή εννοείς ότι σου έβαλε πίνακα λέβητα μαζί με θερμικό ασφαλείας .

Επίσης το καζάνι είναι μαντέμι ή χαλύβδινος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , 

Ο λέβητας είναι από μαντέμι , απλά πρόσθεσε έναν δεύτερο θερμοστάτη (σου επισυναπτω φωτογραφία). 

Επίσης από ότι είδα ο κάτω θερμοστάτης που έβαλε είναι επαφής ενώ ο μαύρος πάνω είναι με κυάθιο αλλά παλιως. 

imresizer-1676282041919.jpg

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

 

 

imresizer-1676282163084.jpg

imresizer-1676282090972.jpg

Επεξ/σία από Nikos5450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikos5450 είπε

Καλημέρα , 

Ο λέβητας είναι από μαντέμι , απλά πρόσθεσε έναν δεύτερο θερμοστάτη (σου επισυναπτω φωτογραφία). 

Επίσης από ότι είδα ο κάτω θερμοστάτης που έβαλε είναι επαφής ενώ ο μαύρος πάνω είναι με κυάθιο αλλά παλιως. 

imresizer-1676282041919.jpg

 

imresizer-1676282163084.jpg

imresizer-1676282090972.jpg

Αυτοί οι πορτοκαλί θέρμοστατες είναι επαφής . Θα μπορούσε να βάλει με κυαθιο να μη έχει απόκλιση .

Επειδή είναι μαντέμι το καζάνι θέλει προσοχή κυρίως στα θερμικά σοκ .

 Συνήθως ρυθμίζουμε 65 70 τον λέβητα και  40 κυκλοφορητη να ανοίγει . 

Μονώσεις να κάνεις παντού και καλό θα ήταν ρύθμιση του καυστήρα πετρελαίου από καυστηρατζη και να δει και τη θερμοκρασία καυσαερίων.

Το θερμόμετρο στο καζάνι λειτουργεί σωστά  γιατί φαίνεται παλιό 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά . 

Τώρα που είναι σε λειτουργία το καλοριφέρ με 65 του καυστήρα και 40 του νερού η θερμοκρασία φτάνει μέχρι 41 στο θερμόμετρο και ανάβει ο καυστήρας κάπου στους 36-37. Σου στέλνω φωτογραφία με το θερμόμετρο , δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά αλλά δείχνει αυτήν την Θέμοκρασια. 

Δεν θα πρεπε να δείχνει μόλις σβήνει ο καυστήρας 65 βαθμούς στο θερμόμετρο ;

IMG_20230214_004906_11zon.jpg

Επεξ/σία από Nikos5450
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2023 στις 12:53 ΠΜ, Nikos5450 είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά . 

Τώρα που είναι σε λειτουργία το καλοριφέρ με 65 του καυστήρα και 40 του νερού η θερμοκρασία φτάνει μέχρι 41 στο θερμόμετρο και ανάβει ο καυστήρας κάπου στους 36-37. Σου στέλνω φωτογραφία με το θερμόμετρο , δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά αλλά δείχνει αυτήν την Θέμοκρασια. 

Δεν θα πρεπε να δείχνει μόλις σβήνει ο καυστήρας 65 βαθμούς στο θερμόμετρο ;

IMG_20230214_004906_11zon.jpg

Βασικά όλα αυτά που έχει κάνει είναι ημίμετρα . Θα μπορούσε να σου βάλει ένα πίνακα λέβητα που θα τα έχει όλα μαζί , και εννοείται και θερμικό ασφαλείας και τους ανάλογους αισθητήρες για θερμοκρασία νερού . Φαίνεται παλιά εγκατάσταση . Το δοχείο διαστολής πίσω (κόκκινο) μπήκε κάνεις στο κόπο να το ελενξει εάν θέλει φούσκωμα .

Το θερμόμετρο κανονικά πρέπει να δείχνει τη θερμοκρασία νερού του καζανιού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, meletis_m είπε

Βασικά όλα αυτά που έχει κάνει είναι ημίμετρα . Θα μπορούσε να σου βάλει ένα πίνακα λέβητα που θα τα έχει όλα μαζί , και εννοείται και θερμικό ασφαλείας και τους ανάλογους αισθητήρες για θερμοκρασία νερού . Φαίνεται παλιά εγκατάσταση . Το δοχείο διαστολής πίσω (κόκκινο) μπήκε κάνεις στο κόπο να το ελενξει εάν θέλει φούσκωμα .

Το θερμόμετρο κανονικά πρέπει να δείχνει τη θερμοκρασία νερού του καζανιού . 

Ήρθε ο καυστηρατζης και με ενημέρωσε ότι θα αλλάξει το θερμόμετρο ( δεν δείχνει όπως πρέπει) , και τους δυο θερμοστάτες νερού και του καυστήρα τον μαύρο . 

Σε ευχαριστώ πολύ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nikos5450 είπε

Ήρθε ο καυστηρατζης και με ενημέρωσε ότι θα αλλάξει το θερμόμετρο ( δεν δείχνει όπως πρέπει) , και τους δυο θερμοστάτες νερού και του καυστήρα τον μαύρο . 

Σε ευχαριστώ πολύ . 

Να βάλει με κυαθιο αυτή τη φορά , να μη έχεις απόκλιση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

ναμαι και εδώ...

λοιπόν με την χθεσινή βροχή, αστραπές κεραυνούς, βροντές, έγινε το εξής...

έπεσε ένας κεραυνός κοντά στο σπίτι, (αθήνα έτσι), κάηκε το Ups του ρούτερ του τηλεφώνου και το ρούτερ (έσβησαν όλα τα λαμπάκια, μυρουδιά και δεν έχω τηλ και ίντερνετ)

τότε παρατήρησα ότι ξεκίνησε να δουλεύει ο καυστήρας (kitourami αυτόνομος, θέρμανση -ζεστό νερό) στην θέρμανση!!!, ώπα λέω αφού όλα είναι σβηστά!!! θερμοστάτης χώρου ο οποίος ανάβει και κλείνει τον καυστήρα κλειστός και δεν λειτουργεί στο πάτημα του on...κατέβασα ασφάλεια και έσβησε...

εδώ να πω ότι στην τηλεόραση και στον υπολογιστή έχω πολύμπριζο προστασίας που μάλλον έκαναν καλή δουλειά αφού λειτουργούν κανονικά, αλλά ο καυστήρας παίρνει κατευθείαν από τον πίνακα... 

να υποθέσω πλακέτα;

σώζεται; μήπως κάποιος έχει πάθει κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...