Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα σέ καυστήρα πετρελαίου καλοριφέρ


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια το κανει ακομα ....

12 λεπτά πριν, hp8 είπε

 

 

αναβει και οταν πιασει θερμοκρασια καυστηρα κοβει και αναβει μετα απο μια ωρα σχεδον 

Επεξ/σία από THESPYROS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον φτάνει στους 75 είσαι οκ από καυστήρα

εφόσον ζεσταίνονται τα σώματα είσαι οκ από κυκλοφορητή

οπότε, ή ο θερμοστάτης νερού που πρέπει να δώσει εκκίνηση στον καυστήρα αν το νερό έχει πέσει σε θερμοκρασία είναι χαλασμένος ή θέλει άλλη ρύθμιση υψηλότερη...

ή ο θερμοστάτης χώρου δεν μπορεί να αντιληφθεί  διακυμάνσεις θερμοκρασίας, έτσι μπορεί εσύ να το έχεις στους 20 αλλά να είναι 18 και να μην δίνει εκκίνηση...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά Καλημερα στο σπιτι στην μάνα μου ξ καυστήρας ξεκιναει και μετα βγαζει μπλόκο .Εχετε καμια ίδιες τι μπορει ηα φταίει ακουγεται και ενας θόρυβος εγω πιστευω οτι ο κυκλοφορτης της να εχει προβλημα ;

 

πως θα το τσεκαρω καποια γνωμη ;

Επεξ/σία από THESPYROS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, THESPYROS είπε

Παιδιά Καλημερα στο σπιτι στην μάνα μου ξ καυστήρας ξεκιναει και μετα βγαζει μπλόκο .Εχετε καμια ίδιες τι μπορει ηα φταίει ακουγεται και ενας θόρυβος εγω πιστευω οτι ο κυκλοφορτης της να εχει προβλημα ;

 

πως θα το τσεκαρω καποια γνωμη ;

Συντήρηση ποτέ έχει γίνει τελευταία; 

Κανονικός καθαρισμός - Τούμπα - ρύθμιση .

Το κυκλοφορητή πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι φταίει ; 

Μπορεί να μη δίνει εντολή και ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή ή να έχει φρακαρει.

Καλό θα ήταν να έρθει καυστηρατζης για πλήρη έλεγχο .

Μερικές αιτίες αστοχίας έναυσης είναι

ηλεκτρόδια , αντλία πετρελαίου, μπεκ, φίλτρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλωσ μπλοκαρει μετα απο 30 λεπτα περιπου .δεν δουλευε καλα ο κυκλοφορητης τα τελευταια χρονια και τον ειχα στην 3 σκαλα..Η συντηρηση εγινε τον ιουλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, THESPYROS είπε

απλωσ μπλοκαρει μετα απο 30 λεπτα περιπου .δεν δουλευε καλα ο κυκλοφορητης τα τελευταια χρονια και τον ειχα στην 3 σκαλα..Η συντηρηση εγινε τον ιουλιο

Τότε πας για αλλαγή κυκλοφορητή .

Εάν βάλεις inverter καλό είναι να μπει και ένα μαγνητικό φίλτρο στη εγκατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει σχέση ο κυκλοφορητής με τη λειτουργία του καυστήρα...

αν ξεκινάει και σταματάει τότε είναι καθαρά πρόβλημα του καυστήρα, καύσιμο, φίλτρο, τρόμπα, ηλεκτρόδια, μπεκ ...

πχ εμένα είχε πιάσει το νέο μπεκ επάνω την μάνα του και τον πατέρα του, παρόλο που έχω φίλτρο, βλέπεις τα πετρέλαια είναι για τον φούτσο...

επίσης ο κυκλοφορητής αν δεν λειτουργεί σωστά, ξεβίδωσε την μεγάλη βίδα βάλε μέσα κατσαβίδι και παίξε λίγο την φτερωτή, μπορεί να ξεκολλήσουν τα άλατα και να δουλέψει (το έχω κάνει 3 φορές τα τελευταία 25 χρόνια...) κατά προτίμηση όταν ψιλολειτουργεί αυτός για να προκαλέσεις κραδασμούς με το κατσαβίδι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είμαι μάστορας, ότι σου λέω από προσωπική εμπειρία...

κοίτα μπεκ μπορέι να είναι βρώμικο, ηλεκτρόδια εκκίνησης ανοιχτά, φωτοκύτταρο καθάρισμα, ...

μια φορά είχα φέρει έναν που έβαλε στραβά το καπάκι του φλόγιστρου και σε λίγο καιρό σταμάτησε να δουλεύει γιατί το φωτοκύτταρο δεν έβλεπε σωστά όταν έπιασε λίγη βρώμα... 

επίσης μπορέι να σου έβαλαν λάθος μπεκ για τον καυστήρα σου, όπως και η απόσταση από το μπεκ με τα ηλεκτρόδια να μην είναι σωστή, όπως και η απόσταση μπεκ με το καπάκι του φλόγιστρου (κάπως έτσι το λένε δεν θυμάμαι)

αν δεν ασχολείσαι βρες ένα μάστορα σωστό να στο φτιάξει...

ποια περιοχή είσαι;

άστο το είδα θεσσαλονίκη, δεν ξέρω εκέι μαστόρια...

Επεξ/σία από kokos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor1750 είπε

Γεια σας παιδά.

Μήπως έχει κανείς κάποιο τεχνικό φυλλάδιο από τον καυστήρα Termonafta HT που έβαλε το μέλος Theo4321 στη σελίδα 3;

Βρες το επίσημο αντιπρόσωπο και στείλε μήνυμα εγώ βρήκα το εγχειρίδιο έτσι από σουηδικό καυστήρα Bentone γιατί είχε καταστραφεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...