Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Coppermine είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς βοηθά στο γέμισμα, το καπάκι στο τανκ της ek έχει την ίδια διατομή είτε είναι 150 ή 300ml......

Μεγαλύτερο buffer για να ανοιγοκλείνεις την λούπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς βοηθά στο γέμισμα, το καπάκι στο τανκ της ek έχει την ίδια διατομή είτε είναι 150 ή 300ml......

Αυτό που λέει ο sheo 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Aφού τοποθετηθούν κάθετα και έχουν την ίδια διατομή ποια είναι η διαφορά στο γέμισμα τους

Την πρώτη φορά, γεμίζεις την λούπα με την αντλία να τρέχει συνεχώς; Αν όχι, ένα μεγάλο ρεσερβουαρ σου επιτρέπει να το κάνεις με λιγότερα διαλείματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Aφού τοποθετηθούν κάθετα και έχουν την ίδια διατομή ποια είναι η διαφορά στο γέμισμα τους

Για το 150 θα πρέπει να γεμίσεις το res τις διπλάσιες φορές σχεδόν απο το 250αρι για να γεμισεις τη λουπα και θα πρέπει να κάνεις και τα διπλάσια σταρ στοπ στην αντλία, επίσης όσο πιο μικρό τόσο πιο εύκολα θα σου τραβιξει αέρα ειδικά αν έχεις δυνατή αντλία.

Εμένα η λουπα μου παίρνει σχεδόν  2λιτρα υγρό με ένα 150αρι θα ήμουν συνέχεια σταμάτα ξεκινα 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις τι.......please και ποιος είπε οτι χρειάζεται σταρτ στοπ η αντλία........

Στην βάση της αντλίας έχει 3 οπές, οι δύο υποχρεωτικά είναι εισαγωγή εξαγωγή υγρού, στην τρίτη μπαίνει ένα βρυσάκι που οδηγεί σε μια σωλήνα στο χαμηλότερο σημείο του κουτιου και φυσικά εκτός αυτού.....ανοίγεις το βρυσάκι, όπως επίσης και το καπάκι του τανκ και ανάβεις το σύστημα ΜΙΑ φορά συμπληρήνεις υγρό στο τανκ μέχρι αφού γεμίσει το loop και αρχίσει και τρέχει υγρό από το βρυσάκι, κλείνεις την βάνα και το καπάκι του τανκ και αφήνεις ανοικτή μόνο την οπή για την εξαέρωση στο καπάκι του τανκ, σε μισηή μια ώρα αν τρέξεις κανα bench μα ζορίσει το σύστημα ή βάλεις κάποιο παιχνίδι σε λούπα θα έχει τελειώσει και η εξαέρωση, κλείνεις την οπή, συμπληρώνεις υγρό και τέρμα τα υπόλοιπα είναι ιστορία

ΑΝ έχεις κάνει εξαέρωση ποτέ σε αυτοκίνητο θα καταλάβεις τι εννοώ π.χ. στο κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου έχει το ψυγείο ανάλογες οπές για εξαέρωση

12 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Την πρώτη φορά, γεμίζεις την λούπα με την αντλία να τρέχει συνεχώς;

Ναι φυσικά, αλλά όταν πόσταρα το πιο πάνω δεν είδα το παρόν μύνημα οπότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Να κάνεις τι.......please και ποιος είπε οτι χρειάζεται σταρτ στοπ η αντλία........

Στην βάση της αντλίας έχει 3 οπές, οι δύο υποχρεωτικά είναι εισαγωγή εξαγωγή υγρού, στην τρίτη μπαίνει ένα βρυσάκι που οδηγεί σε μια σωλήνα στο χαμηλότερο σημείο του κουτιου και φυσικά εκτός αυτού.....ανοίγεις το βρυσάκι, όπως επίσης και το καπάκι του τανκ και ανάβεις το σύστημα ΜΙΑ φορά συμπληρήνεις υγρό στο τανκ μέχρι αφού γεμίσει το loop και αρχίσει και τρέχει υγρό από το βρυσάκι, κλείνεις την βάνα και το καπάκι του τανκ και αφήνεις ανοικτή μόνο την οπή για την εξαέρωση στο καπάκι του τανκ, σε μισηή μια ώρα αν τρέξεις κανα bench μα ζορίσει το σύστημα ή βάλεις κάποιο παιχνίδι σε λούπα θα έχει τελειώσει και η εξαέρωση, κλείνεις την οπή, συμπληρώνεις υγρό και τέρμα τα υπόλοιπα είναι ιστορία

ΑΝ έχεις κάνει εξαέρωση ποτέ σε αυτοκίνητο θα καταλάβεις τι εννοώ π.χ. στο κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου έχει το ψυγείο ανάλογες οπές για εξαέρωση

Ναι φυσικά, αλλά όταν πόσταρα το πιο πάνω δεν είδα το παρόν μύνημα οπότε

δεν εχουμε ολοι το χωρο να το κανουμε αυτο ρε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έμενα δεν ανοίγουν καν τα καπάκια δεν ανοίγω βρισουλες αντλιες κλπ γεμίζω υπο πιεση  απο ψυγείο και σε αλλο ψυγειο κανει εξαερωση ..... οπως βολευει τον καθε εναν ανάλογα στησίματος κλπ.. σχετικά είναι ολα  αυτοπου  ηθελα εγω δεν ηταν να βαλω δυο  αντλιες σε σειρα  ηταν να χωρίσει η λοοπα απλά πράματα....  προσωπικα αν είχα χώρο για διπλή αντλια  θα την ειχα βάλει χθες...  

Επεξ/σία από emperorN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω ότι όταν κάποιος στήνει ένα σύστημα υδρόψυξης, ο λόγος είναι πέραν του αισθητικού, οι χαμηλότερες θερμοκρασίες που θα του δώσουν το potential να πουσάρει, το να βάζεις 2 αντλίες στο ίδιο loop είναι ανόητο αφού δεν προσφέρει τίποτα απολύτως στην ψύξη του συστήματος αλλά αντίθετα μειώνει την αξιοπιστία του κατακόρυφα ΑΝΤΙΘΕΤΑ αν εννοείς 2 αντλίες σε δύο loop μέσα στο ίδιο case ΑΥΤΟ είναι το ιδανικό ένα για κάρτα (ες) γραφικών και ένα για τον επεξεργαστή (ες).

Επίσης υπό πίεση ΔΕΝ γεμίζεις ένα loop γιατί απλά δεν γίνεται, μάλλον εννοείς ότι δεν έχει γίνει εξαέρωση στο σύστημα σου και βλέπεις εγκλωβισμένο αέρα σε μορφή φυσαλίδών,  αν επίσης εννοείς ότι δεν ανοίγει το καπάκι του tank γιατί την τάπα για την εξαέρωση την χρησιμοποίησες σαν παροχή υγρού στην λούπα σου, τότε πολύ απλά μιλάμε για μια κακοστημένη υδρόψυξη που φυσικά δεν ισχύει το (όπως βολεύει τον καθένα όπως γράφεις) και επίσης μπορούμε να βάλουμε κάρτες γραφικών σε sli, να στήσουμε dual socket cpus system, αλλά οι αντλίες δεν μπαίνουν σε sli, καθώς δεν βελτιώνουν την ψύξη αλλά αντίθετα επηρεάζουν αρνητικά και την ροικότητα του υγρού και την πίεση στο loop, αν θες βελτίωση της απόδοσης

-Αερισμός χώρου

-Full tower case

-delid cpu ΑΝ γίνεται

-διάταξη push pull  ανεμιστήρων και το ένα ψυγείο μπροστά...

Ορίστε κακοστημένη υδρόψυξη παράδειγμα προς αποφυγή που η οπή εξαέρωσης στο τανκ χρησιμοποιείται σαν εισαγωγή

01.png

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OMG!!! Το τέλειο τεστ των ρακορ για διαρροές!!!

 

2 αντλίες σε σειρά? Έχει λογική αν έχεις τρομερές αντιστάσεις στη ροή, δηλαδή θέλεις "πίεση" αλλά θα έχεις, σχετικά, μικρή διαφορά στη ταχύτητα του υγρού

2 αντλίες παράλληλα? Έχει λογική αν θές μεγάλη ταχύτητα υγρού αλλά θα έχεις, σχετικά, μικρή διαφορά στη "πίεση"

 

ΥΓ: προσοχή ... αυτό είναι "τυφλοσούρτης" ... μην μου εμφανίσετε τίποτα navier-stokes και κουφαθούμε

 

edit: εν'τω μεταξύ για κάποιο λόγο διαφωνείτε ότι ... συμφωνείτε ο φίλος Copermine με τον Sheogorath k Akoinonitos :P

και εγώ χρησιμοποιώ τεράστια τανκ για να μην ξεκινάω την αντλία πάνω από 1 φορά (που ποιος νοιάζεται βασικά) αλλά στα μόνιμα στησίματα έχω την έξοδο έτοιμη για να τελειώνουμε 1 ώρα νωρίτερα. Επίσης όσοι χρησιμοποιούν αποσταγμένο νερό (όχι απ'ιονισμένο γμτ, άλλο το ένα άλλο το άλλο) είναι καλύτερη η μέθοδος του Coppermine γιατί το αποσταγμένο δεσμεύει διοξείδιο του άνθρακα από την ατμόσφαιρα και ανεβάζει Ph. Κλαιν μαιν θα μου πείτε αλλά τες πα :D

Και επειδή το παράκανα, το καλύτερο υγρό υδρόψυξης είναι το water for injection από το φαρμακείο της γειτονιά σας, με λιγουλάκι "ξυνό=κιτρικό οξύ" από τη κουζίνα της γυναίκας σας. Τίποτα άλλο.

Αυτά.

Επεξ/σία από solaufein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, solaufein είπε

OMG!!! Το τέλειο τεστ των ρακορ για διαρροές!!!

2 αντλίες σε σειρά? Έχει λογική αν έχεις τρομερές αντιστάσεις στη ροή, δηλαδή θέλεις "πίεση" αλλά θα έχεις, σχετικά, μικρή διαφορά στη ταχύτητα του υγρού

2 αντλίες παράλληλα? Έχει λογική αν θές μεγάλη ταχύτητα υγρού αλλά θα έχεις, σχετικά, μικρή διαφορά στη "πίεση"

ΥΓ: προσοχή ... αυτό είναι "τυφλοσούρτης" ... μην μου εμφανίσετε τίποτα navier-stokes και κουφαθούμε

edit: εν'τω μεταξύ για κάποιο λόγο διαφωνείτε ότι ... συμφωνείτε ο φίλος Copermine με τον Sheogorath k Akoinonitos :P

και εγώ χρησιμοποιώ τεράστια τανκ για να μην ξεκινάω την αντλία πάνω από 1 φορά (που ποιος νοιάζεται βασικά) αλλά στα μόνιμα στησίματα έχω την έξοδο έτοιμη για να τελειώνουμε 1 ώρα νωρίτερα. Επίσης όσοι χρησιμοποιούν αποσταγμένο νερό (όχι απ'ιονισμένο γμτ, άλλο το ένα άλλο το άλλο) είναι καλύτερη η μέθοδος του Coppermine γιατί το αποσταγμένο δεσμεύει διοξείδιο του άνθρακα από την ατμόσφαιρα και ανεβάζει Ph. Κλαιν μαιν θα μου πείτε αλλά τες πα :D

Και επειδή το παράκανα, το καλύτερο υγρό υδρόψυξης είναι το water for injection από το φαρμακείο της γειτονιά σας, με λιγουλάκι "ξυνό=κιτρικό οξύ" από τη κουζίνα της γυναίκας σας. Τίποτα άλλο.

Αυτά.

Με το ξινό δεν θα γμσει τα μέταλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα άλγη του νερού είναι το ξυνό, και δεν αντιδρά με τα επινικελωμένα ούτε με το χαλκό. Τουλάχιστον έτσι έχω δει. Επικαθίσεις θα έχεις άμα το γειώσεις στη ποσότητα, αλλά στο λίτρο μιλάμε για 1 κουταλάκι του γλυκού, με λίγο ανακάτεμα είναι ΟΚ.

Άμα έχεις νίκελ κ ασήμι μαζί θα γίνει χαμός από τη γαλβανική διάβρωση. Το ίδιο κ το αλουμίνιο. Για αυτό η EKWB  έχει παντού κόκκινα μπανερ "μη βάζετε τα μπλοκ με αλουμινένια ψυγεία" κλπ κλπ. Βασικά το Αλουμίνιο είναι το χειρότερο μέταλλο σ'αυτά, τα άλλα παλεύονται.

ΥΓ: ψάχνω ενα πινακακι αλλά δε το βρίσκω, θα το βρω σε λίγο δε μπορεί

Επεξ/σία από solaufein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν διαφωνούμε επί της ουσίας εμπειρίες καταθέτει ο καθένας, με το μόνο που διαφώνησα είναι με την τοποθέτηση 2 αντλιών στο ίδιο κύκλωμα, μιας και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την θηριώδη D5 και εκδοχές αντίγραφα αυτής που όχι απλά κάνει την δουλειά της αλλά θέλει και ρύθμιση σε χαμηλές στροφές ειδικά σε hard tube loop για να μην έχουμε παρατράγουδα, σε pc που μου ήρθε όπου σώθηκαν μόνο οι μνήμες o ιδιοκτήτης του είχε hard tubes, parts της ΤΤ 🤮, και την D5 στο τέρμα των στροφών της, η λούπα είχε 1 wb gpu, και 1 monoblock cpu |(vrm)....με wfi μέσα, από την περιγραφή και εξαερωμένο το loop από την πίεση (σιγα μην είχε γίνει σωστή εξαέρωση) άνοιξε το ρακόρ στην έξοδο του υγρού από το monoblock και επειδή το σύστημα ήταν open case τα νερά πετάχτηκαν μέχρι το ταβάνι και έπεσαν πάλι πάνω στην μητρική και βασικά παντού....εν ολίγοις τα θύματα

1 7700Κ

1Aorus Z270X

1 GTX 1080....

Πάντως με 2ή αντλία θα ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό σα θέαμα

'Απειρα loops έχω στήσει ΠΟΤΕ δεν είχα θέμα με άλγη βρόμικο υγρό κλπ, η μέθοδος μου απλή, 

ΠΟΤΕ πλύσιμο ψυγείου πριν την τοποθέτηση του

ΠΑΝΤΑ έτοιμο υγρό και ΠΟΤΕ pastel ΑΝ δεν θέλετε να βάψει, και σε περίπτωση leak το pastel είναι πολύ δύσκολο να βγει για να περάσει κάτι rma καλύτερα διάφανο υγρό (τώρα ΑΝ δεν αρέσει οπτικά) οκ

ΠΑΝΤΑ χαλκός, αν δεν βγαίνουν τα χρήματα καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου

Επίσης μια ΑΙΟ δεν είναι υδρόψυξη απλά για το ψυχολογικό

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Μα δεν διαφωνούμε επί της ουσίας εμπειρίες καταθέτει ο καθένας, με το μόνο που διαφώνησα είναι με την τοποθέτηση 2 αντλιών στο ίδιο κύκλωμα, μιας και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την θηριώδη D5 και εκδοχές αντίγραφα αυτής που όχι απλά κάνει την δουλειά της αλλά θέλει και ρύθμιση σε χαμηλές στροφές ειδικά σε hard tube loop για να μην έχουμε παρατράγουδα, σε pc που μου ήρθε όπου σώθηκαν μόνο οι μνήμες o ιδιοκτήτης του είχε hard tubes, parts της ΤΤ 🤮, και την D5 στο τέρμα των στροφών της, η λούπα είχε 1 wb gpu, και 1 monoblock cpu |(vrm)....με wfi μέσα, από την περιγραφή και εξαερωμένο το loop από την πίεση (σιγα μην είχε γίνει σωστή εξαέρωση) άνοιξε το ρακόρ στην έξοδο του υγρού από το monoblock και επειδή το σύστημα ήταν open case τα νερά πετάχτηκαν μέχρι το ταβάνι και έπεσαν πάλι πάνω στην μητρική και βασικά παντού....εν ολίγοις τα θύματα

1 7700Κ

1Aorus Z270X

1 GTX 1080....

Πάντως με 2ή αντλία θα ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό σα θέαμα

'Απειρα loops έχω στήσει ΠΟΤΕ δεν είχα θέμα με άλγη βρόμικο υγρό κλπ, η μέθοδος μου απλή, 

ΠΟΤΕ πλύσιμο ψυγείου πριν την τοποθέτηση του

ΠΑΝΤΑ έτοιμο υγρό και ΠΟΤΕ pastel ΑΝ δεν θέλετε να βάψει, και σε περίπτωση leak το pastel είναι πολύ δύσκολο να βγει για να περάσει κάτι rma καλύτερα διάφανο υγρό (τώρα ΑΝ δεν αρέσει οπτικά) οκ

ΠΑΝΤΑ χαλκός, αν δεν βγαίνουν τα χρήματα καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου

Επίσης μια ΑΙΟ δεν είναι υδρόψυξη απλά για το ψυχολογικό

Σωστή εξαέρωση λες, να ανοίξεις το fillport όταν έχει ζεσταθεί το υγρό για να βγει ο αέρας, οπότε να είναι σε υποπίεση σε κανονική λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...