Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δες τον οδηγό της ΕΚ πιο πάνω τότε.

Για μένα τώρα, ξέρουμε κανένα μπλοκ αλουμινίου από κινέζο (κλασσικη σχεδίαση και όχι το μπλε τετράγωνο σκουπίδι), με G1/4 κανονικά κτλ;

Νομίζω κάτω από 40 δεν θα βρεις κάτι που να αξίζει πραγματικά. € 38,20  12%OFF | Bykski CPU Water Block use for AMD RYZEN3000 AM3 AM3+ AM4 1950X TR4 X399 X570 Motherboard / 5V 3PIN RGB Light /Copper Radiator
https://s.click.aliexpress.com/e/Bkm6hPRK

Αυτό έχει καλές αναφορές αλλά πάλι δεν το λες κ φουλ οικονομικό 

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

θελω να βαλω σε νερο την καρτα γραφικων, κανονικα με το ψυγειο της

Αν μιλαμε για 5700xt δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να την βαλεις σε νερο, ποσο δε μαλλον αφου δεν εχεις σκοπο να βαλεις και cpu στο νερο.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν μιλαμε για 5700xt δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα να την βαλεις σε νερο, ποσο δε μαλλον αφου δεν εχεις σκοπο να βαλεις και cpu στο νερο.

Δεν έχει μεγάλη διαφορά από μια καλή  Custom εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Δεν έχει μεγάλη διαφορά από μια καλή  Custom εννοείς; 

Μην σου πω και απο reference ,η μονη διαφορα θα ειναι οτι θα παιζει λιγο πιο κρυα αλλα στα ρολογια  θα ειναι ανυπαρκτη η διαφορα

4 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Δεν έχει μεγάλη διαφορά από μια καλή  Custom εννοείς; 

Αν ειναι να δωσεις για 5700xt+custom loop παρε καμια 2080super ,θα σου βγει και πιο φθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Μην σου πω και απο reference ,η μονη διαφορα θα ειναι οτι θα παιζει λιγο πιο κρυα αλλα στα ρολογια  θα ειναι ανυπαρκτη η διαφορα

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nikpoth είπε

Νομίζω κάτω από 40 δεν θα βρεις κάτι που να αξίζει πραγματικά. € 38,20  12%OFF | Bykski CPU Water Block use for AMD RYZEN3000 AM3 AM3+ AM4 1950X TR4 X399 X570 Motherboard / 5V 3PIN RGB Light /Copper Radiator
https://s.click.aliexpress.com/e/Bkm6hPRK

Αυτό έχει καλές αναφορές αλλά πάλι δεν το λες κ φουλ οικονομικό 

Η αλήθεια είναι εννοούσα κάτι σαν και αυτό https://www.ebay.com/itm/Computer-PC-CPU-Water-Cooling-Block-Copper-Liquid-Cooler-for-Intel-AMD-Radiator/162816150275?_trkparms=ispr%3D1&hash=item25e8994b03:g:McEAAOSwMhVb74Xr

αλλα από αλουμίνιο. Γιατί έχω κάμποσα fittings αλουμινίου, ένα ψυγείο αλουμινίου, και λέω, τι διαλα ποσο χάλια θα είναι ένα Waterblock αλουμινίου, να τα κάνω λουπ για κανα σύστημα 775.

Κάτι σε στυλ της σειράς αλουμινίου της ΕΚ σε πιο κινεζοστυλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το ήθελες για ryzen. Με εντυπωσίασε η επιφάνεια του bykski. Έχει πάμφθηνα αλουμινένια η Κίνα, αλλά δυστυχώς είναι με ενσωματωμένα τα ρακορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Η αλήθεια είναι εννοούσα κάτι σαν και αυτό https://www.ebay.com/itm/Computer-PC-CPU-Water-Cooling-Block-Copper-Liquid-Cooler-for-Intel-AMD-Radiator/162816150275?_trkparms=ispr%3D1&hash=item25e8994b03:g:McEAAOSwMhVb74Xr

αλλα από αλουμίνιο. Γιατί έχω κάμποσα fittings αλουμινίου, ένα ψυγείο αλουμινίου, και λέω, τι διαλα ποσο χάλια θα είναι ένα Waterblock αλουμινίου, να τα κάνω λουπ για κανα σύστημα 775.

Κάτι σε στυλ της σειράς αλουμινίου της ΕΚ σε πιο κινεζοστυλ.

εψαχνα και εγω αλλα δεν βρηκα τιποτα αξιολογο, μονο το κλασικο μπλε τετραγωνο υπαρχει που δεν το λες waterblock για cpu ουτε για πλακα

 

Εχεις link απο τα fittings που εχεις να τα δω?

 

BTW αν θελει καποιος ψυγειο χαλκου κατω απο 21e

https://www.ebay.com/itm/Magicool-G1-4-inch-240MM-3-Black-Copper-Radiator-Computer-Water-Cooling-P5L5/123880488168?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

και αν εχετε και το κουπονι που δινει το ebay παει στα 17ε πανω κατω. 

οποιος προλαβει!!

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

εψαχνα και εγω αλλα δεν βρηκα τιποτα αξιολογο, μονο το κλασικο μπλε τετραγωνο υπαρχει που δεν το λες waterblock για cpu ουτε για πλακα

Εχεις link απο τα fittings που εχεις να τα δω?

Δεν βρίσκω τα ίδια σε λινκ αλλά είναι αυτά.

511081B0-5A3F-43D1-8124-84BC622DFF0E.jpeg

20 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Νόμιζα ότι το ήθελες για ryzen. Με εντυπωσίασε η επιφάνεια του bykski. Έχει πάμφθηνα αλουμινένια η Κίνα, αλλά δυστυχώς είναι με ενσωματωμένα τα ρακορ. 

Μπαίνει 10αρα σωλήνα εκεί πάνω; Νομίζω είναι 8mm αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν βρίσκω τα ίδια σε λινκ αλλά είναι αυτά.

511081B0-5A3F-43D1-8124-84BC622DFF0E.jpeg

Μπαίνει 10αρα σωλήνα εκεί πάνω; Νομίζω είναι 8mm αυτά.

Εχεις block χαλκου τωρα η μονο ψυγεια ρακορ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Εχεις block χαλκου τωρα η μονο ψυγεια ρακορ κλπ?

Σκραπ είναι και κάθονται, λέω να τα βάλω σε 775 να παίξω λίγο.

Εχω μπλοκ χαλκού, ένα ψυγείο χαλκού, ένα αλουμινιου, ίσως έχω άλλο ένα χαλκού αν βρω το ΧΤ45 120mm για το κυρίως μου (έχω ένα ΕΚ SE), barb fittings αλουμινιου.

Του χαλκού θα πάει μαζί με το ΕΚ λογικά και compression χάλκινα, σε «σοβαρό» πισι. Τα υπολοιπα αλουμινιου σκεφτομαι να τα σπρώξω ή να τα κάνω τίποτα. Αλλά θέλω μπλοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Σκραπ είναι και κάθονται, λέω να τα βάλω σε 775 να παίξω λίγο.

Εχω μπλοκ χαλκού, ένα ψυγείο χαλκού, ένα αλουμινιου, ίσως έχω άλλο ένα χαλκού αν βρω το ΧΤ45 120mm για το κυρίως μου (έχω ένα ΕΚ SE), barb fittings αλουμινιου.

Του χαλκού θα πάει μαζί με το ΕΚ λογικά και compression χάλκινα, σε «σοβαρό» πισι. Τα υπολοιπα αλουμινιου σκεφτομαι να τα σπρώξω ή να τα κάνω τίποτα. Αλλά θέλω μπλοκ.

οποτε μενεις με ψυγειο και fittings αλουμινιου με λιγα λογια.  Με 40ε περνεις ψυγειο fittings block χαλκου, αν αξιζει η οχι εσυ ξερεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

οποτε μενεις με ψυγειο και fittings αλουμινιου με λιγα λογια.  Με 40ε περνεις ψυγειο fittings block χαλκου, αν αξιζει η οχι εσυ ξερεις..

Όποτε τα σπρώχνω γιατί χάλκινα έχω :P

Thank man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Τρεις  μήνες υδρόψυξη. οι σωλήνες θόλωσαν,τώρα φταίει ο σωλήνας?το υγρό? Έβαλα μεγαλύτερο ρεζερβουάρ ,και μια 45αρα  στο άδειασμα.

20190925_180657.jpg.570ab09ccedb41515f4750ee856ff4ca.jpg20190925_191330.jpg.1b879a8a5a848e677acf14c26cf4e94e.jpg

20190925_191400.jpg.46561a9e549eff7eaaa68bd87a69e6ac.jpg

Απ οσο ξερω ειναι φυσιολογικο, το νερο διαβρωνει τα παντα, οπως και το pvc που φανταζομαι ειναι οι σωληνες σου..

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...