Προς το περιεχόμενο

Για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια το iPhone χάνει την πρώτη θέση στις πωλήσεις στην Κίνα από το Oppo R9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oppo = OnePlus
Γιαυτό και τετοια νούμερα σε πωλήσεις, αδιαμφισβήτητα το oneplus δεν περναει απαρατήρητο καθε χρονια οχι μονο στην κινα αλλα σε παγκόσμιες πωλήσεις (δεν πουλαει μονο ασια κλπ οπως κανουν οι περισσότερες κινέζικες εταιρίες αλλα σε ολο τον κοσμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσα καταλαβαίνεις, τόσα γράφεις...

Πίστευε ότι θέλεις. Στην ουσία δεν δίνεις καμία απάντηση. Απομονώνεις φράσεις και κάνεις συζήτηση "καφενείου". Η τράπεζα δε σου δείχνει αυτό που λες. Η αύξηση του ΑΕΠ σημαίνει αύξηση της παραγωγικής δύναμης του κράτους και αυτό μπορεί να σημαίνει "ανάπτυξη", αλλά με εντελώς σχετικούς όρους, αφού πάντα η σύγκριση είναι σε χρονικά διαστήματα και θα πρέπει να ληφθούν υπόψη και η αξία των παραγωγικών συντελεστών που χρησιμοποιήθηκαν. Η "ανάπτυξη" δε σημαίνει ότι δεν έχεις κρίση. Αυτό δεν καταλαβαίνεις.

Αφού δεν ξέρεις καν τις βασικές οικονομικές έννοιες και μπλέκεις ΑΕΠ, ανάπτυξη και καταναλωτική ικανότητα και πάνω απ' όλα: δε θέλεις καν να μάθεις... Σε λίγο θα μου πεις ότι το πρωτογενές πλεόνασαμ είναι ίδιο με το πλεόνασμα και είναι σημάδι ότι θα φύγουμε από την κρίση. Δεν έχει κανένα νόημα. Κάτσε και πίστευε ότι θέλεις... Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη ακόμα κι αν ξέρεις ότι έχεις άδικο.

Εχεις ενα επιθετικο υφος που ισως πηγαζει απο το γεγονος οτι εχεις αδικο. Οπως βολευεσαι, δεν πειραζει.

 

Επιμενεις οτι η παγκοσμια οικονομια σε "βαθια υφεση":

 

Το μεγαλύτερο μέρος του καταναλωτικού κοινού η oppo το πήρε από τα αλλά android και όχι από την Apple. Μια γρήγορη μάτια στα ποσοστά το φανερώνει πανεύκολα. Το κοινό της Apple πήγε σε αλλά πιο οικονομικά κινητά. Αυτό είναι λογικό λόγω της κρίσης που μαστίζει την παγκόσμια αγορά. Αυτός είναι και ο βασικός παράγοντας της παγκόσμιας πτώσης της Apple, η οποία θα πρέπει να αναθεωρήσει τις τιμές της και να εναρμονιστεί με την παγκόσμια οικονομική κατάσταση...

 

Η κρίση ξεκίνησε το 2008, αλλά τα αποτελέσματα της εμφανίζουν προοδευτική επιδείνωση και σήμερα βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης. Αυτό, τεχνικά, ονομάζεται "εν μέσω κρίσης". Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά. 

 

Δεν ισχυει αυτο. Η παγκοσμια οικονομια δεν ειναι σε "βαθια υφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης", οπως λανθασμενα γραφεις.

Η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη, οχι γιατι το λεω εγω ή εσυ, αλλα γιατι φαινεται και απο τους δεικτες για αναπτυξη ή υφεση της παγκοσμιας τραπεζας:

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

 

http://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

Global growth in 2016 is estimated at a post-crisis low of 2.3 percent and is projected to rise to 2.7 percent in 2017. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα δεν είναι κρίμα να αφαιρεθούν όλα αυτά τα offtopic, για τα οποία όμως κάνατε τόσο κόπο να τα γράψετε??? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θέματος, όσοι ξέρουν τα στοιχειώδη οικονομικά γνωρίζουν ότι το εισόδημα των καταναλωτών μεταβάλει τη καμπύλη ζήτησης ενός προϊόντος.

Άν και πολύ σωστά αναφέρεις τον παράγοντα του εισοδήματος, θα πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτόν της προσφοράς. Η προσφορά (ή η έλλειψη αυτής), επηρεάζει την καμπύλη της ζήτησης η οποία με τη σειρά της έχει επίπτωση στο κόστος κτίσης και κατ' επέκταση στο εισόδημα.
 
Οι ποιοτικές Κινεζιές, λόγω του ανοικτού οικοσυστήματος που παρέχει η πλατφόρμα του android, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί και λόγω επιθετικότατου ανταγωνισμού, προσφέρονται σε χαμηλές τιμές. Κάπου (στο insomnia) θυμάμαι δηλώσεις του Hugo Barra της Xiaomi China, να αναφέρει ότι η εταιρία εμπορεύεται τις συσκευές της σε τιμές κόστους.
 
Γι' αυτό στο αρχικό μου σχόλιο έγραψα ότι:
 

Η αγορά του smartphone έχει πλέον ωριμάσει, προσφέροντας υψηλή ποιότητα / δυνατότητες στις οικονομικές κατηγορίες. Έτσι, αρκετοί στρέφονται σε good-enough-computing αφού ικανοποιεί τις ανάγκες τους.

Η ωρίμανση οφείλεται στην εγγενώς ανταγωνιστική φύση μιας ανοικτής πλατφόρμας, έναντι μιας κλειστής. Είναι ίσως ένα από τα λίγα θετικά που προσφέρει η παγκοσμιοποιημένη οικονομία στον περισσότερο κόσμο. Φτηνά παιχνίδια.
 
Η aapl με το να περιορίζει τη διαθεσιμότητα του iOS και ολόκληρου του οικοσυστήματος μόνο στις συσκευές της, δημιουργεί τεχνητή έλλειψη στην αγορά και ο τελικός καταναλωτής με δοθέν εισόδημα, θα πρέπει να δαπανήσει περισσότερα χρήματα, ανεξαρτήτως ανταγωνισμού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν είναι κρίμα να αφαιρεθούν όλα αυτά τα offtopic, για τα οποία όμως κάνατε τόσο κόπο για να τα γράψετε???
Όχι. Καθόλου κρίμα. Από τη στιγμή που είναι offtopic αυτό πρέπει να γίνει.

Εχεις ενα επιθετικο υφος που ισως πηγαζει απο το γεγονος οτι εχεις αδικο. Οπως βολευεσαι, δεν πειραζει.

Αυτό είναι. Το βρήκες. Όταν πχ πεις σε ένα τυφλό ότι δε βλέπει, τότε αυτό είναι σημάδι επιθετικότητας...

Αν γνώριζες οικονομικά θα μου απαντούσες αλλιώς κι όχι στενά, πεισματικά και μονόπλευρα. Ούτε καν τα επιχειρήματά μου δεν κατάλαβες, πόσο μάλλον να απαντήσεις πάνω σε αυτά. Δεν το λέω επιθετικά, αλλά έχω χρόνια πάνω στα οικονομικα (που είναι και ο κλάδος δραστηριότητάς μου) και ξέρω να ξεχωρίζω πότε κάποιος ξέρει και πότε όχι. Είδα λοιπόν ότι δεν ξέρεις. Αν σε παρεξήγησα, τότε περιμένω την επιχειρηματολογία σου, όπου θα χρησιμοποιείς σωστά τους οικονομικούς όρους και θα έχεις λογική συνάφεια και όχι στείρα παράθεση πηγών και αυθαίρετα συμπεράσματα. Αλίμονο φίλε μου, τα οικονομικά δε μαθαίνονται ούτε από το internet, αλλά ούτε και σε ένα απόγευμα...

 

 

Επιμενεις οτι η παγκοσμια οικονομια σε "βαθια υφεση":

 

Δεν ισχυει αυτο. Η παγκοσμια οικονομια δεν ειναι σε "βαθια υφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης", οπως λανθασμενα γραφεις.

Η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη, οχι γιατι το λεω εγω ή εσυ, αλλα γιατι φαινεται και απο τους δεικτες για αναπτυξη ή υφεση της παγκοσμιας τραπεζας:

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

 

http://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

Μετά τις περικοπές μισθών, προσωπικού και κλέισιμο/συγχωνεύσεις εταιρειών, οι οποίες τα τελευταία χρόνια είναι σε υψηλά επίπεδα, να πας να τα πεις αυτά στους ανέργους που δημιούργησε η "ανάπτυξη" που ισχυρίζεσαι. Η τράπεζα που αναφέρεις δε μιλάει για ανάπτυξη, μιλάει για άυξηση ΑΕΠ. Πάρε λίγο μια πηγή:

 

Ο όρος ανάπτυξη στα οικονομικά αναφέρεται στην αύξηση της πραγματικής παραγωγής προϊόντων και υπηρεσιών σε μία οικονομία με την πάροδο του χρόνου. Κατά σύμβαση, ως μέτρο ή δείκτης της ανάπτυξης ορίζεται ο μακροχρόνιος μέσος ποσοστιαίος ρυθμός αύξησης του πραγματικού ακαθάριστου εγχώριου προϊόντος. Ο δείκτης αυτός υπολογίζεται σε πραγματικούς όρους, δηλαδή διορθωμένους ως προς τον πληθωρισμό, και όχι σε ονομαστικούς όρους. Η ανάπτυξη αναφέρεται στη μακροχρόνια τάση (δεκαετίες, αιώνες) και όχι στη βραχυχρόνια διακύμανση (τρίμηνα, εξάμηνα, έτη) του παραγόμενου προϊόντος.

Πηγή:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7

Οι όροι "μακροχρόνιος", "πραγματική παραγωγή" (η τράπεζα δείχνει τη μέγιστη παραγωγή), επίσης όροι όπως "κατά σύμβαση" (δηλαδή ότι ούτε και αυτός ο ορισμός είναι απόλυτα ακριβής, μιας και η ανάπτυξη είναι συνισταμένη πολλών περισσότερων παραγόντων), θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και τον πληθωρισμό κτλ

Επίσης η ανάπτυξη υπολογίζεται σε μεγάλα χρονικά διαστήματα. Όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι επιθετικός, απλά δε γνωρίζεις και προσπαθείς να πιαστείς από μια φράση για να δημιουργήσεις flame. Πώς αλλιώς να πεις για κάποιον όταν απομονώνει τρεις λέξεις σου από ένα κείμενο τόσων γραμμών και έχει γράψει τόσα offtopic;

Εϊναι το τελευταίο post που σου γράφω. Ξέρω ότι θα μου απαντήσεις και δε με νοιάζει. Δε γράφω για σένα, γράφω για όσους έχουν μάθει να ακούν... Να μαντέψω από τώρα ότι στο επόμενο post σου θα παραθέσεις κι άλλες πηγές και δε θα απαντήσεις σε τίποτα ή θα παραθέσεις μεμονωμένες φράσεις από τα post μου παίζοντας με τις λέξεις. Αυτό το παιχνίδι το ξέρεις καλά, αλλά δε σου δίνει δίκιο στα μάτια κανενός σοβαρού ανθρώπου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τις περικοπές μισθών, προσωπικού και κλέισιμο/συγχωνεύσεις εταιρειών, οι οποίες τα τελευταία χρόνια είναι σε υψηλά επίπεδα, να πας να τα πεις αυτά στους ανέργους που δημιούργησε η "ανάπτυξη" που ισχυρίζεσαι. Η τράπεζα που αναφέρεις δε μιλάει για ανάπτυξη, μιλάει για άυξηση ΑΕΠ. Πάρε λίγο μια πηγή:

Πηγή:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7.

 

Μια χαρα μιλαει για αναπτυξη το λινκ που εχω δωσει.

Στο δειχνω αλλη μια φορα:

http://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

Global growth in 2016 is estimated at a post-crisis low of 2.3 percent and is projected to rise to 2.7 percent in 2017. 

 

Οτι επιμενεις σε κατι που δεν ισχυει( "βαθια υφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης" κλπ) χωρις μαλιστα κανενα στοιχειο που να το υποστηριζει και αρνεισαι τα στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο, δειχνει πολλα και ειναι λογικο να μην μπορεις να απαντησεις .

 

Οι όροι "μακροχρόνιος", "πραγματική παραγωγή" (η τράπεζα δείχνει τη μέγιστη παραγωγή), επίσης όροι όπως "κατά σύμβαση" (δηλαδή ότι ούτε και αυτός ο ορισμός είναι απόλυτα ακριβής, μιας και η ανάπτυξη είναι συνισταμένη πολλών περισσότερων παραγόντων), θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και τον πληθωρισμό κτλ

Επίσης η ανάπτυξη υπολογίζεται σε μεγάλα χρονικά διαστήματα. Όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι επιθετικός, απλά δε γνωρίζεις και προσπαθείς να πιαστείς από μια φράση για να δημιουργήσεις flame. Πώς αλλιώς να πεις για κάποιον όταν απομονώνει τρεις λέξεις σου από ένα κείμενο τόσων γραμμών και έχει γράψει τόσα offtopic;

 

Ολα αυτα τα πηρες υποψη σου για να καταληξεις οτι υπαρχει "κρίση που μαστίζει την παγκόσμια αγορά" και οτι "βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης";

Σε τι στοιχεια βασιστηκες;

 

Το λογικο παντως ειναι να πιστεψουμε την παγκοσμια τραπεζα και οχι τον Jophiel ή τον haha για το αν εχουμε αναπτυξη και οχι υφεση .

 

Απο αυτα που γραφεις παντως, ειναι εμφανες οτι παρολο που "τα οικονομικα ειναι κλαδος δραστηριοτητας σου", δεν τα καταλαβαινεις καθολου και δεν θα εβγαζες αυθαιρετα και αστηριχτα συμπερασματα.

Ετσι ισως να εξηγειται το επιθετικος υφος σου.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κόσμος προτιμάει πλέον τα προιόντα με καλή σχέση αξίας-τιμής , συμβαίνει και σε άλλους κλάδους πχ. αυτοκίνητα , ρούχα κτλπ , το fashion statement περνάει μεγάλη κρίση παγκοσμίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, πάρτε OPPO R9 ;;;;;;;;;;;;;

XA XA XA XA

Κι αφήστε εμάς με κάποιο iphone 7 plus ....

XA XA XA XA

Tρομερό το OPPO R9...!!! Το πήραν πολλοί κι έχει πολύ καλό service

Γειά σου ρε Τσε Γκεβάρα επαναστάτη με το iphone 7 plus :) φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άν και πολύ σωστά αναφέρεις τον παράγοντα του εισοδήματος, θα πρέπει να συνυπολογίσεις και αυτόν της προσφοράς. Η προσφορά (ή η έλλειψη αυτής), επηρεάζει την καμπύλη της ζήτησης η οποία με τη σειρά της έχει επίπτωση στο κόστος κτίσης και κατ' επέκταση στο εισόδημα.

Σχεδόν σωστό. Εκτός από τις τελευταίες 5 λέξεις. Μειώνοντας την προσφορά, αυξάνεται η ζήτηση και κατά συνέπεια η τιμή του προϊόντος. Το ότι το εισόδημα μειώνεται δεν είναι απόλυτο, αφού η εταιρεία ναι μεν αυξάνει τι κέρδος ανά τεμάχιο, αλλά μειώνει το συνολικό αριθμό των τεμαχίων. Εδώ το πράγμα είναι λίγο πιο σύνθετο, αφού θα πρέπει να βρεις το οριακό προϊόν. Δηλαδή το μέγιστο αριθμό τεμαχίων που μπορείς να παράγεις, σε λογικό κόστος, λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή του προϊόντος σύμφωνα με τη ζήτηση. Η ζήτηση μπορεί να αυξηθει μέσω διαφήμισης και γενικότερα marketing και να καταφέρεις, με σωστές κινήσεις, να πουλάς το μέγιστο αριθμό προϊόντων που μπορείς να παράγεις στο μέγιστο κέρδος (βάσει του ανταγωνισμου). Ακόμα κι αυτό είναι ένα πολύ απλοποιημένο μοντέλο. Στην πραγματικότητα παίζουν ρόλο και άλλες παράμετροι.

 

 

Οι ποιοτικές Κινεζιές, λόγω του ανοικτού οικοσυστήματος που παρέχει η πλατφόρμα του android, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί και λόγω επιθετικότατου ανταγωνισμού, προσφέρονται σε χαμηλές τιμές. Κάπου (στο insomnia) θυμάμαι δηλώσεις του Hugo Barra της Xiaomi China, να αναφέρει ότι η εταιρία εμπορεύεται τις συσκευές της σε τιμές κόστους.

 
Γι' αυτό στο αρχικό μου σχόλιο έγραψα ότι:
 
 
Η ωρίμανση οφείλεται στην εγγενώς ανταγωνιστική φύση μιας ανοικτής πλατφόρμας, έναντι μιας κλειστής. Είναι ίσως ένα από τα λίγα θετικά που προσφέρει η παγκοσμιοποιημένη οικονομία στον περισσότερο κόσμο. Φτηνά παιχνίδια.

Αυτό το δέχομαι. Προσωπικά έχω μια ένσταση στο λειτουργικό, αλλά δε μπορώ να μη δεχτώ ότι κάποιοι βολεύονται και κάνουν τη δουλειά τους με αυτό. Τα κινέζικα έχουν ανέβει πολύ σε ποιότητα και (αν μου άρεσε το Android), άνετα θα αγόραζα κάποιο ποιοτικό κινέζικο και όχι Samsung, Sony κτλ. Πολλά μοντέλα πχ Xiaomi ή Meizu αποτελούν απίστευτες αγορές και πωλούνται σε πολύ καλές τιμές προσφέροντας και πάρα πολύ καλή ποιότητα. Η "ωρίμανση" ήρθε γιατί η κυβέρνηση της Κίνας προσέφερε άθλιες συνθήκες εργασίες με μεροκάματα σκλάβων και οι περισσότερες εταιρείες με τεχνογνωσία πήγαν τη γραμμή παραγωγής τους εκεί. Με τον καιρό οι εργαζόμενοι απέκτησαν τεχνογνωσία και δεξιότητες και όταν έφτιαξαν καάτι εντελώς δικό τους το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό. Στα υπόλοιπα συμφωνώ (περί παγκοσμιοποίησης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια χρονια εχει γινει παγκοσμιο μπαμ με τα κινεζικα κινητα που πουλανε σαν τρελα. Η ποιοτητα τους ανεβηκε, χωρις ομως να ανεβει και η τιμη τους.

 

Φυσικα η τιμη του iphone που εχει φυγει περαν της στρατοσφαιρας δεν βοηθαει καθολου

Ε ναι γιατι η τιμη του pixel,του Htc 10 και αλλων παρομοιων ναυαρχιδων ειναι πιο λογικες ,ενω του Iphone η τεραστια....

 

Επισης αυτο το ''η ποιοτητα ανεβηκε,χωρις ομως να ανεβει η τιμη τους''δεν ισχυει και το βλεπουμε αυτο με την huawei εκτως αν τα 700ευρω του mate 9 ειναι λογικη τιμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μιλαει για αναπτυξη το λινκ που εχω δωσει.

Στο δειχνω αλλη μια φορα:

http://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

 

Οτι επιμενεις σε κατι που δεν ισχυει( "βαθια υφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης" κλπ) χωρις μαλιστα κανενα στοιχειο που να το υποστηριζει και αρνεισαι τα αδειασιστα στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο, δειχνει πολλα και ειναι λογικο να μην μπορεις να απαντησεις .

 

 

Ολα αυτα τα πηρες υποψη σου για να καταληξεις οτι υπαρχει "κρίση που μαστίζει την παγκόσμια αγορά" και οτι "βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης";

Σε τι στοιχεια βασιστηκες;

 

Το λογικο παντως ειναι να πιστεψουμε τ την παγκοσμια τραπεζα και οχι τον Jophiel ή τον haha για το αν εχουμε αναπτυξη και οχι υφεση .

Τί δεν καταλαβαίνεις από τη λέξη "μακροχρόνιος" στον ορισμό που σου έδωσα; Ακόμα και παράδειγμα σου έδωσα και επιμένεις. Τί να πω;

Επίσης τί σχέση έχει η "ανάκαμψη" με την "ανάπτυξη" ξέρεις; Όσο η οικονομία "αναπτύσσεται", αλλά δεν "ανακάμπτει¨" υπάρχει "ύφεση".

Απαντώ, αλλά δεν έχεις τη γνώση να καταλάβεις και έχουμε μπλέξει σε ένα "ατέρμονο βρόκχο": επαναλαμβάνεις τα ίδια, σου απαντώ, δεν καταλαβαίνεις την απάντηση, ξαναγράφεις τα ίδια, σου απαντώ με άλλο τρόπο, δεν καταλαβαίνεις ούτε αυτό, ξαναγράφεις τα ίδια και η κατάσταση συνεχίζεται... Το ότι αυτά που μου παραθέτεις δεν ξέρεις καν να τα διαβάσεις σωστά τί σου λέει; Η "μέση παγκόσμια ανάπτυξη" είναι παραμύθι, ειδικά όταν υπάρχουν χώρες όπως αυτή:

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=ET

Η Αιθιοπία από τα 2005 μέχρι σήμερα είχε απίστευτη ανάπτυξη, σύμφωνα με το παραπάνω διάγραμμα της τράπεζας, άρα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ!!!!

Τώρα το κατάλαβες; Ή θα μου γράψεις άλλο ένα μήνυμα που θα ξεκινάει με το "Πάμε πάλι...." και θα μου γράφεις τα ίδια;

Τέλος, δεν "επέμενα" στη βαθιά κρίση. Εσύ το απομόνωσες από το post μου, που τελικά είχε άλλο νόημα και όχι την κρίση, πέταξες ένα προσβλητικό post απαξιώνοντας όσα έγραψα χάρις σε μία φράση, ξέφυγες εδώ και τόσα posts και επιμένεις εκτός θέματος... Αν αυτό δεν είναι εμπάθεια, τότε τί είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί δεν καταλαβαίνεις από τη λέξη "μακροχρόνιος" στον ορισμό που σου έδωσα; Ακόμα και παράδειγμα σου έδωσα και επιμένεις. Τί να πω;

Επίσης τί σχέση έχει η "ανάκαμψη" με την "ανάπτυξη" ξέρεις; Όσο η οικονομία "αναπτύσσεται", αλλά δεν "ανακάμπτει¨" υπάρχει "ύφεση".

Απαντώ, αλλά δεν έχεις τη γνώση να καταλάβεις και έχουμε μπλέξει σε ένα "ατέρμονο βρόκχο": επαναλαμβάνεις τα ίδια, σου απαντώ, δεν καταλαβαίνεις την απάντηση, ξαναγράφεις τα ίδια, σου απαντώ με άλλο τρόπο, δεν καταλαβαίνεις ούτε αυτό, ξαναγράφεις τα ίδια και η κατάσταση συνεχίζεται... Το ότι αυτά που μου παραθέτεις δεν ξέρεις καν να τα διαβάσεις σωστά τί σου λέει; Η "μέση παγκόσμια ανάπτυξη" είναι παραμύθι, ειδικά όταν υπάρχουν χώρες όπως αυτή:

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=ET

Η Αιθιοπία από τα 2005 μέχρι σήμερα είχε απίστευτη ανάπτυξη, σύμφωνα με το παραπάνω διάγραμμα της τράπεζας, άρα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ!!!!

Τώρα το κατάλαβες; Ή θα μου γράψεις άλλο ένα μήνυμα που θα ξεκινάει με το "Πάμε πάλι...." και θα μου γράφεις τα ίδια;

 

Ποια ειναι τα στοιχεια που σε βοηθησαν να καταληξεις οτι υπαρχει "κρίση που μαστίζει την παγκόσμια αγορά" και οτι "βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης";

Οχι μεμενομενα στοιχεια(μερικες ασημαντα οικονομικα χωρες, μερικες εταιρειες και οχι το συνολο της οικονομιας), αλλα επισημα στοιχεια που να δειχνουν παγκοσμια υφεση οπως υποστηριζεις.

 

Η παγκοσμια τραπεζα αλλα και οι οικοι αξιολογησης κλπ υποστηριζουν η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη (εσυ λες οτι ειναι παραμυθι...) και οχι σε υφεση οπως υποστηριζεις χωρις κανενα στοιχειο.

Ποιον λες να εμπιστευτει ο αναγνωστης;

 

Εγραψες κατι που δεν ισχυει, εχεις κολλησει με αυτο και δεν θελεις να παραδεχτεις αυτην την ανακριβεια και βγαζεις μια επιθετικοτητα.

 

Οπως και να εχει, αυτη ειναι η πραγματικοτητα:

η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη και οχι σε υφεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια ειναι τα στοιχεια που σε βοηθησαν να καταληξεις οτι υπαρχει "κρίση που μαστίζει την παγκόσμια αγορά" και οτι "βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης";

Οχι μεμενομενα στοιχεια(μερικες χσημαντα οικονμικα χωρες, μερικες εταιρειες), αλλα επισημα στοιχεια που να δειχνουν παγκοσμια υφεση οπως υποστηριζεις.

 

Η παγκοσμια τραπεζα αλλα και οι οικοι αξιολογησης κλπ υποστηριζουν η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη (εσυ λες οτι ειναι παραμυθι...) και οχι σε υφεση οπως υποστηριζεις χωρις κανενα στοιχειο.

Ποιον λες να εμπιστευτει ο αναγνωστης;

 

Εγραψες κατι που δεν ισχυει, εχεις κολλησει με αυτο και δεν θελεις να παραδεχτεις αυτην ανακριβεια και βγαζεις μια επιθετικοτητα.

 

Οπως και να εχει, αυτη ειναι η πραγματικοτητα:

η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη και οχι σε υφεση.

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. Αυτό δεν έχει έρθει μέχρι σήμερα.

Οι πηγές μου περί ανάλυσης της κρίσης είναι βιβλία όπως πχ ΤοΣύστημα Εθνικής Οικονομίας (Θ.Σκούντζος, Μ. Διακομιχάλης, Εκδόσεις Αθ. Σταμούλη), Σύγχρονη Μακροοικονομική (Π. Κιόχος, Γ. Παπανικολάου, Εκδ. Σύγχρονη Εκδοτική), ένα σωρό σεμινάρια, πτυχίο, μεταπτυχιακό και (σύντομα ελπίζω) διδακτορικό και μισή βιβλιοθήκη συγγράμματα, εργασίες, άρθρα σε οικονομικές εφημερίδες κ.α. Έχεις, μήπως, την εντύπωση ότι θα σου κάνω μάθημα μέσω posts σε forum; Αν θέλεις μάθε, αν δε θέλεις ΕΓΩ δεν χάνω τίποτα.

Δεν λέω ότι τα γραφόμενα της τράπεζας είναι παραμύθι. Απλά ότι εσύ δεν ξέρεις να τα ερμηνεύεις σωστά γιατί τα υπεραπλουστεύεις, λόγω έλλειψης γνώσης, αγνοώντας πολλές παραμέτρους, οι οποίες είναι ύλη αρκετών τόμων, που δε θα σου αναλύσω (για το Θεό...) μέσα σε forum.

Πηγές σου παράθεσα, το αν έχεις πρόσβαση ή όχι δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Πχ πιστεύεις κάποιον του wiki με παραπομπές σε βισλία που δεν μπορείς ούτε να προσφέρεις, αλλά εγώ πρέπει να σου τα παραδώσω στο σπίτι σου... :huh:

Δε συνεχίζω άλλο τη συζήτηση, γιατί, όπως κάθε συζήτηση μαζί σου, κατάντησε αηδία και εκτός θέματος. Υποθέτω, με την ίδια λογική, όταν πας στο γιατρό να σου κάνει διάγνωση του ζητάς να σου παραθέσει όλα τα στοιχεία (βιβλία, πηγές, συγγράμματα κτλ) που τον οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι έχεις πχ κρύωμα και του λες να σου παραθέσει και πηγές του internet, όπου γράφουν ξεκάθαρα ότι έχεις κρυώμα... Στη συνέχεια του κάνεις και τον έξυπνο ότι εσύ ξέρεις καλύτερα και φεύγεις χαρούμενος ότι τον "τάπωσες"... Ποιος είμαι εγώ να σε ξυπνήσω από την "πραγματικότητά" σου; Έσύ πίστεψε ότι η κρίση έχει τελειώσει και βγες να το πανηγυρίσεις στο Σύνταγμα, αλλά μην παραξενευτείς που θα είσαι ο μόνος...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. Αυτό δεν έχει έρθει μέχρι σήμερα.

Οι πηγές μου περί ανάλυσης της κρίσης είναι ΤοΣύστημα Εθνικής Οικονομίας (Θ.Σκούντζος, Μ. Διακομιχάλης, Εκδόσεις Αθ. Σταμούλη), Σύγχρονη Μακροοικονομική (Π. Κιόχος, Γ. Παπανικολάου, Εκδ. Σύγχρονη Εκδοτική), ένα σωρό σεμινάρια, πτυχίο, μεταπτυχιακό και (σύντομα ελπίζω) διδακτορικό και μισή βιβλιοθήκη συγγράμματα, εργασίες, άρθρα σε οικονομικές εφημερίδες κ.α. Έχεις, μήπως, την εντύπωση ότι θα σου κάνω μάθημα μέσω posts σε forum; Αν θέλεις μάθε, αν δε θέλεις ΕΓΩ δεν χάνω τίποτα.

Η παγκοσμια οικονομια εχει ξεφυγει απο την υφεση(δεν εχουμε 2008): ειναι σε αναπτυξη σε αντιθεση με το τι λες.

Μονο εσυ επιμενεις να λες οτι ειναι σε υφεση χωρις να παραθετεις κανενα στοιχειο που να αφορα την παγκοσμια αγορα.

 

Οι πηγες σου(που δεν εχεις παραθεσει) δεν αναφερουν οτι υπαρχει παγκοσμια υφεση οπως λανθασμενα υποστηριζεις.

 

Η παγκοσμια τραπεζα, ο ΟΟΣΑ, καμποσοι επενδυτικοι οικοι υποστηριζουν οτι η παγκοσμια οικονομια ειναι σε αναπτυξη και οχι σε υφεση.

Εσυ υποστηριζεις οτι ειναι σε υφεση(αληθεια, αφου ειναι σε υφεση η παγκοσμια οικονομια, ποιο ειναι το ποσοστο της παγκοσμιας υφεσης;; ), χωρις να παραθετεις κανενα στοιχειο.

 

Ο αναγνωστης ειναι λογικο να πιστεψει την παγκοσμια τραπεζα και τον ΟΟΣΑ απο οτι να πιστεψει τι λεει ο καθε haha ή ο καθε Jophiel χωρις στοιχεια.

 

Ειπες κατι που δεν ισχυει και συνεχιζεις να επιμενεις και φυσικα συνεχιζεις να εισαι επιθετικος λογω απουσιας στοιχειων.

 

------------------------------------------------------

 

Για να επιστρεψουμε και εντος θεματος:

Το οτι το iphone εχασε μετα απο 5 χρονια την πρωτη θεση πωλησεων στην Κινα, δεν εχει σχεση με υποτιθεμενη παγκοσμια "βαθια υφεση , κριση που μαστιζει την παγκοσμια αγορα" κλπ:

 

Το μεγαλύτερο μέρος του καταναλωτικού κοινού η oppo το πήρε από τα αλλά android και όχι από την Apple. Μια γρήγορη μάτια στα ποσοστά το φανερώνει πανεύκολα. Το κοινό της Apple πήγε σε αλλά πιο οικονομικά κινητά. Αυτό είναι λογικό λόγω της κρίσης που μαστίζει την παγκόσμια αγοράΑυτός είναι και ο βασικός παράγοντας της παγκόσμιας πτώσης της Apple, η οποία θα πρέπει να αναθεωρήσει τις τιμές της και να εναρμονιστεί με την παγκόσμια οικονομική κατάσταση...

 

Η κρίση ξεκίνησε το 2008, αλλά τα αποτελέσματα της εμφανίζουν προοδευτική επιδείνωση και σήμερα βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης. Αυτό, τεχνικά, ονομάζεται "εν μέσω κρίσης". Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά. 

 

 

Η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε αναπτυξη, ειχε περι του 2-3% αναπτυξη τo 2015 και αναλογη αναμενεται για το 2016.

Η Κινα συγκεκριμενα(μιας κ εκει αναφερεται το αρθρο) ειχε περι του 7% αναπτυξη.

 

Οποτε, δεν ειναι αυτος ο λογος που εχασε την 1η θεση πωλησεων στην Κινα η apple. Ο λογος ειναι μαλλον πανω-κατω αυτος που αναφερει ο Neg:

 

Το απλό δεδομένο το ότι δεν προσφέρει κάτι το τρομερό από το 6/6S και μετά δεν το κοιτάει κανείς μόνο να τρολάρουν ξέρουν. Απλά τα πράγματα άμα κοιτάξει κάποιος την Mainstream αγορά κινητών πλέον έχουμε Samsung, iPhone, Huawei, Google και σκονισμένα στα ράφια τα HTC και Sony. Η αγορά έχει απλά κορεσμό γιατί δεν προσφέρουν οι εταιρίες κάτι το επαναστατικό. Ίσως αλλάξει με τις Bezeless οθόνες αν και δεν πιστεύω να είναι "Το Feature κριτήριο" για να αγοράσει κάποιος καινούργια συσκευή σε περίπτωση που έχει πρόσφατη ναυαρχίδα, σίγουρα όμως θα είναι κριτήριο για καινούργιους αγοραστές που δεν ανανέωσαν την συσκευή τους για τα τελευταία 2 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...