Προς το περιεχόμενο

Το ηλεκτρονικό εισιτήριο από σήμερα σε τρόλεϊ, τραμ, λεωφορεία και τον ηλεκτρικό


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έρχομαι ξανά στο θέμα για να ενημερώσω οτι το ηλεκτρονικό εισιτήριο μπαίνει δειλά δειλα σε κυκλοφορία. Θέλοντας πριν κανα 2 βδομάδες να βγάλω μια 10άδα εισιτήρια, ο υπάλληλος στο γκισέ μου πρότεινε να τα βάλει σε ηλεκτρονικό (με δώρο +1).

 

Το χτυπάς μπαίνοντας σε κάποιο μέσο και μετά δεν το ξαναχτυπάς μέχρι να "τελειώσει" (δηλαδή 90 λεπτά), καθότι ακόμη δεν υπάρχει το σύστημα ελεγχόμενης πρόσβασης. Στα αυτόματα εκδοτήρια μπορείς να ελέγξεις και το υπόλοιπό του, το οποίο εμφανίζεται και καθώς το χτυπάς στα διάφορα μηχανήματα. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να δεις ηλεκτρονικά το υπόλοιπό σου, μέσω διαδικτύου/εφαρμογής (μιας και το εισιτήριο έχει πάνω του έναν μοναδικό αριθμό) καθώς επίσης και αν μπορείς να το επαναφορτίσεις στα αυτόματα μηχανήματα.

 

Τώρα, σε περίπτωση ελέγχου, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει

Ακόμη, δεν υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου του υπολοίπου του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, μέσω του διαδικτύου ή μέσω εφαρμογής. Προς το παρόν, μόνο μέσω των νέων αυτόματων πωλητών μπορείς να ελέγξεις το υπόλοιπο.

Μπορείς να το επαναφορτίσεις στους νέους αυτόματους πωλητές, μόνο όταν θα έχουν τελειώσει όλα τα εισιτήρια που εμπεριέχει το ηλεκτρονικό εισιτήριο. Αν, για παράδειγμα, έχει μέσα 10 εισιτήρια και σου μείνει 1, δεν θα μπορέσεις να το φορτίσεις, πρέπει πρώτα να εξαντληθούν και τα 10 εισιτήρια.

Σε περίπτωση ελέγχου, οι ελεγκτές έχουν κάτι μηχανήματα σαν POS, τα οποία διαβάζουν τα ηλεκτρονικά εισιτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακόμη, δεν υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου του υπολοίπου του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, μέσω του διαδικτύου ή μέσω εφαρμογής. Προς το παρόν, μόνο μέσω των νέων αυτόματων πωλητών μπορείς να το ελέγξεις.

Μπορείς να το επαναφορτίσεις στους νέους αυτόματους πωλητές, μόνο όταν θα έχουν τελειώσει όλα τα εισιτήρια που εμπεριέχει το ηλεκτρονικό εισιτήριο. Αν, για παράδειγμα, έχει μέσα 10 εισιτήρια και σου μείνει ένα, δεν θα μπορέσεις να το φορτίσεις, πρέπει πρώτα να εξαντληθούν και τα 10 εισιτήρια.

Σε περίπτωση ελέγχου, οι ελεγκτές έχουν κάτι μηχανήματα σαν POS, τα οποία "διαβάζουν" τα ηλεκτρονικά εισιτήρια.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα, για τα κόκκινα, ξέρεις αν γενικά προβλέπεται κάτι τέτοιο; Θέλοντας μια μέρα να προλάβω προαστιακό, θα ήθελα να μπορώ να μπω μέσω εφαρμογής, να εισάγω αριθμό εισιτηρίου και να μου πει πόσες διαδρομές έχω ακόμη και γιατί όχι πόση ώρα έχω ακόμη στο εισιτήριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα, για τα κόκκινα, ξέρεις αν γενικά προβλέπεται κάτι τέτοιο; Θέλοντας μια μέρα να προλάβω προαστιακό, θα ήθελα να μπορώ να μπω μέσω εφαρμογής, να εισάγω αριθμό εισιτηρίου και να μου πει πόσες διαδρομές έχω ακόμη και γιατί όχι πόση ώρα έχω ακόμη στο εισιτήριο. 

 

 

Τον Φεβρουάριο του 2017, στην πρώτη ανακοίνωση για το ηλεκτρονικό εισιτήριο που έβγαλε ο ΟΑΣΑ ( http://www.oasa.gr/news.php?id=funk1354 ), αναφερόταν προς το τέλος το εξής:

 

''12. Στην φάση πλήρους λειτουργίας του συστήματος, μετά τον Απρίλιο, θα παρέχεται στους επιβάτες η δυνατότητα να πληρώνουν όταν αγοράζουν ή επαναφορτίζουν τα ηλεκτρονικά τους εισιτήρια (πολλαπλό, κάρτα) και με την χρήση πιστωτικών καρτών στα αυτόματα μηχανήματα, μέσω του διαδικτύου και μέσω έξυπνων κινητών.''

 

Επομένως, για να μπορείς να επαναφορτίζεις το ηλεκτρονικό εισιτήριο μέσω του διαδικτύου και μέσω έξυπνων κινητών, θα μπορείς (λογικά) να βλέπεις και το υπόλοιπό του... 

Πάντως, με όλες αυτές τις γνωστές καθυστερήσεις, παραμένει ουσιαστικά άγνωστο το πότε θα γίνει τελικά αυτό.

Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Κυκλοφορούν οι προσωποποιημένες ηλεκτρονικές κάρτες (''ATH.ENA Card'') στους σταθμούς του Μετρό: Πειραιάς, Κηφισιά, Ομόνοια, Αττική, Ελληνικό, Ανθούπολη, Αγία Μαρίνα, Δ. Πλακεντίας, Σύνταγμα και στους σταθμούς του τραμ Σύνταγμα και Αγία Φωτεινή. (Σταδιακά, θα ενταχθούν και τα υπόλοιπα σημεία έκδοσης εισιτηρίων στο σύστημα έκδοσης ηλεκτρονικής κάρτας). (Πηγή: Star)

 

2) Σταματά τη λειτουργία της η εφαρμογή TfA mTickets στις 31/10/2017. (Πηγή: ΟΑΣΑ)

Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν είναι βολικές οι έξυπνες κάρτες?

Ναι είναι! Η ερωτησή σου υποθέτω αποσκοπεί σε κάτι άλλο. Μήπως γίνετε να είσαι ποιο ακριβής; αν όντως ισχύει η υπόθεση μου. Ευχαριστώ. Η απάντησή μου ήρθε λίγο αργά αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
22 λεπτά πριν, Abudi είπε

Ξέρετε αν στα αυτόματα μηχανήματα του ηλεκτρονικού εισιτηρίου μπορείς να πληρώσεις με κάρτα;

τα μηχανήματα δέχονται κάρτες για πληρωμή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...