Προς το περιεχόμενο

Πέντε συλλήψεις στο Ηνωμένο Βασίλειο για πώληση συστημάτων με το λογισμικό Kodi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέντε άτομα συνελήφθησαν στη Μεγάλη Βρετανία με την κατηγορία παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων αφού είχαν προχωρήσει στην πώληση μηχανημάτων που έφεραν το λογισμικό Kodi και επέτρεπαν τη δωρεάν μετάδοση συνδρομητικών τηλεοπτικών υπηρεσιών και ταινιών.

Σύμφωνα με τις αρχές, οι συλληφθέντες πιστεύεται ότι είχαν αποκομίσει από την παράνομη δραστηριότητά τους τουλάχιστον 250.000 λίρες, πουλώντας τις συσκευές μέσω Internet. Το Kodi είναι λογισμικό που ανήκει στην κατηγορία ανοιχτού κώδικα και επιτρέπει την αναπαραγωγή βίντεο, μουσικής και άλλων multimedia αρχείων όταν εγκαθίσταται σε συμβατό hardware. Αρκετά καταστήματα προχωρούν στην πώληση επιτραπέζιων player που ενσωματώνουν το λογισμικό αυτό, προσθέτοντας όμως παράνομα plugins.

 

Όπως αναφέρει η ομάδα ανάπτυξης του Kodi, το λογισμικό τους δεν περιέχει δικό του περιεχόμενο και είναι σχεδιασμένο για την αναπαραγωγή περιεχομένου που έχει νόμιμα στην κατοχή του ο χρήστης ή είναι διαθέσιμο δωρεάν στο Internet. Όμως είναι γνωστό ότι plugins που κυκλοφορούν για το Kodi δίνουν παράνομη δωρεάν πρόσβαση σε συνδρομητικά τηλεοπτικά κανάλια αλλά και σε ταινίες και τηλεοπτικές σειρές.

 

Οι πέντε συλλήψεις πραγματοποιήθηκαν στις περιοχές Bolton, Bootle, Cheadle, Manchester και Rhyl και όπως δηλώνουν οι αρχές «δίνουν ένα ξεκάθαρο μήνυμα σε όσους εμπλέκονται στην παράνομη διάθεση τέτοιων μηχανημάτων που παρέχουν πρόσβαση σε υλικό που καλύπτεται από τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας». Παράλληλα οι αρχές δηλώνουν ότι οι συλλήψεις έγιναν σε συνεργασία με την Premier League και τις εταιρείες BT, Sky και Virgin Media που παρέχουν συνδρομητικό τηλεοπτικό πρόγραμμα.

 

Link.png Site: BBC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πάτε να πιάσετε κανέναν παιδεραστή λέω εγώ και να αφήσετε τις βλακείες ;

και οι δικοί μας κυνηγάνε και τους τεχνικούς που βάζουν σπασμένα nova,δεν εχουν μαθει ακομα τα kodi κτλπ.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αρκετά καταστήματα προχωρούν στην πώληση επιτραπέζιων player που ενσωματώνουν το λογισμικό αυτό, προσθέτοντας όμως παράνομα plugins.

 

εντάξει όποιος βάλει kodi δεν υπάρχει περίπτωση να μην βάλει τέτοια plugins ειδικά αν θέλει να βλέπει μπάλα.

 

ΥΓ

Στην χώρα μας υπάρχουν άτομα που δίνουν 23-35€ για να αγοράσουν usb stick με linux/kodi για να βλέπουν από το pc.   :shock: :shock:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάτε να πιάσετε κανέναν παιδεραστή λέω εγώ και να αφήσετε τις βλακείες ;

 

Σωστά. Ταινίες, μουσική, τηλεοπτικό περιεχόμενο πρέπει να διανεμονται δωρεάν σε όλο τον κόσμο.

Επίσης, φαγητό, ρούχα, υπολογιστές, τηλεοράσεις, αυτοκίνητα και σπίτια. Όλα δωρεάν.

 

Ξέχασα τίποτε;

Να δω μετά τι δουλειά θα κάνεις εσύ κι εγώ.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάτε να πιάσετε κανέναν παιδεραστή λέω εγώ και να αφήσετε τις βλακείες ;

 

Πειρατεία = Διαφυγόντα κέρδη = Λιγότεροι φόροι, αυτό έχει ως αποτέλεσμα και την υποχρηματοδότηση των αστυνομικών υπηρεσιών. Οπότε για να μπορούν να πιάσουν τον ένα πρέπει να τσιμπήσουν και τον άλλο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψψψψψψ, έχω χάσει επεισόδια, το είχα ακουστά αλλά δεν γνώριζα ότι μπορεί να παίζει και συνδρομητικά κανάλια, για να το ψάξω λίγο τώρα που "ενημερώθηκα" από την είδηση. Αυτές οι συλλήψεις θα κάνουν μια όμορφη διαφήμιση για την πλατφόρμα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάτε να πιάσετε κανέναν παιδεραστή λέω εγώ και να αφήσετε τις βλακείες ;

 

Καλά τώρα, θα ασχολούνται με παιδεραστές ενώ κυκλοφορούν δολοφόνοι ελεύθεροι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρειάζεται να σκιζετε τα ...ρούχα σας. Έτσι παίζεται το παιχνίδι. Όλοι ξέρουμε πως κάποια plugins υπάρχουν για να σερβίρουν παράνομο περιεχόμενο. Το ότι είναι εύκολο να το εγκαταστήσεις και το ότι το κάνουν πάρα πολλοί, δεν σημαίνει πως ξαφνικά νομιμοποιείται. Απλά ποντάρεις στο γεγονός πως δεν θα ασχοληθεί κάποιος μαζί σου αλλά όπως βλέπουμε ... shit happens. Επιπλέον στη συγκεκριμένη περίπτωση αναφερόμαστε σε εμπόρους που έβγαζαν κέρδος και όχι σε απλούς χρήστες.

 

:)  

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Ταινίες, μουσική, τηλεοπτικό περιεχόμενο πρέπει να διανεμονται δωρεάν σε όλο τον κόσμο.

Επίσης, φαγητό, ρούχα, υπολογιστές, τηλεοράσεις, αυτοκίνητα και σπίτια. Όλα δωρεάν.

 

Ξέχασα τίποτε;

Να δω μετά τι δουλειά θα κάνεις εσύ κι εγώ.

 

Πάνε πες το στον μέσο έλληνα που ο εργοδότης του δεν του πληρώνει τα δεδουλευμένα ή που με το ζόρι καλύπτει τα βασικά έξοδα. Ελεος μερικοί ζείτε στον κόσμο σας. Τουλάχιστον μην πουλάτε εξυπνάδες...

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει όποιος βάλει kodi δεν υπάρχει περίπτωση να μην βάλει τέτοια plugins ειδικά αν θέλει να βλέπει μπάλα.

 

ΥΓ

Στην χώρα μας υπάρχουν άτομα που δίνουν 23-35€ για να αγοράσουν usb stick με linux/kodi για να βλέπουν από το pc.   :shock: :shock:

δεν ξερω αν καταλαβα λαθος, η εσυ τα εχεις μπερδεψει η εγω. αγοραζουν usb stick για να δουν kodi στον υπολογιστη;;; και γιατι ας πουμε δεν κατεβαζουν την εφαρμογη που υπαρχει δωρεαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ αρχίσω και πουλάω λοστούς θα με πάνε μέσα για διαρρήξεις; ειλικρινή απορία

 

Δεν ήξερα πως πλέον υπάρχει και παράνομο software. Αν το δίνανε σε μορφή source πάλι παράνομο θα ταν; κάμπσοα text files και εικόνες. Η όλη φάση μου θυμίζει τους κωδικούς των CD που κυνηγούσανε τον κόσμο μη διαδώσει τους μυστικούς κωδκούς και τους κρύβανε μέσα σε τραγουδάκια. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...