Προς το περιεχόμενο

Πέντε συλλήψεις στο Ηνωμένο Βασίλειο για πώληση συστημάτων με το λογισμικό Kodi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι μεγαλοι κλεφτες πουλανε χρημα ,ναρκωτικα ,οπλα ,υποσχεσεις

 

εκει ομως καμια συλληψη ,ποτε ομως

 

εκει κανενας πονος απο τους συνηθεις νομιμοφανεις του insomnia ,γιατι αραγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειρατεία = Διαφυγόντα κέρδη = Λιγότεροι φόροι, αυτό έχει ως αποτέλεσμα και την υποχρηματοδότηση των αστυνομικών υπηρεσιών. Οπότε για να μπορούν να πιάσουν τον ένα πρέπει να τσιμπήσουν και τον άλλο ;)

 

η μεγαλύτερη παπατζα εβερ είναι αυτή. δεν ισχύει σε καμία περίπτωση πειρατεία = διαφυγόντα κέρδη. αν δεν βρω κατι πειρατικό δςν σημαίνει πως θα πληρώσω κιόλας. απλά δεν θα το δω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάνε να τα πάρουμε απο τους isp ,ποιος ο λογος να πληρωνεις για internet και τοσα πάγια τότε. Εγώ καταλαβαίνω το κόπο του αλλου αλλά αν είναι να έχω ίντερνετ για browsing και chat μονο ας έχω ενα πακέτο 3g στο κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καφετέριες τις κυνηγάνε, όχι η αστυνομία αλλά υπάλληλοι της Nova - OTE, αν προσέξεις στο nova πχ σε κάθε καλό ματς στο πρώτο 10λεπτο αλλά και στα μέσα του παιχνιδιού εμφανίζει ένα μικρό μπλε πινακάκι με ένα κωδικό, ο κωδικός αυτός αντιστοιχεί στον κωδικό της κάρτας nova, ο υπάλληλος παρουσιάζεται σαν πελάτης συνήθως με ένα tablet ή smartphone και μόλις το πινακάκι εμφανιστεί χτυπά τον κωδικό στην συσκευή του και βλέπει σε ποιον ανήκει η κάρτα και αν είναι οικιακό ή επαγγελματικό, από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι σου λένε "ή που θα κάνεις συμβόλαιο εμπορικής χρήσης ή θα πάμε νομικά" και έτσι σε αναγκάζουν να γίνεις νόμιμος. Έτσι αναφορικά θα σας ενημερώσω ότι ένα πχ μπουγατσάδικο που έχει nova και ote για να παίζει τα ματς πληρώνει 350 ευρώ τον μήνα (246 nova + 98 ote) για να μπορεί να προβάλει τους αγώνες χωρίς τα κανάλια με ταινίες και το νούμερο μεγαλώνει αναλόγως τα καθίσματα του καταστήματος.

 

Κλέψτε τους άφοβα, στο σπίτι δεν μπορούν να σας κάνουν τίποτα, ούτως ή άλλως τους πληρώνεται στα καφενεία που πάτε στην τιμή του καφέ. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να σταματήσετε να βλέπετε αυτό το τσίρκο που λέγεται ποδόσφαιρο αλλά τα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Καλά ναι σίγουρα μπορούν να το κάνουν αυτό με τα μαγαζιά, (δεν είπα ότι σε κυνηγάει καμιά αστυνομία, εννοείται ότι είναι οι άνθρωποι της nova).

Απλά σε πρώτη φάση τους νοιάζει περισσότερο να μην υπάρχει link που να streamarei τα μεγάλα ματς, οπότε αν προσέξεις οι κωδικοί που λες, εμφανίζονται και στα stream και εκεί είναι που πιάνεις τους seeders.

Και πιστεύω ότι τους νοιάζει περισσότερο το να μην μπορέσουν 10-20 χιλιάδες να δουν το παοκ-ολυμπιακός μπας και παρουν καμια συνδρομή παρά οι 2-3 επαγγελματίες, γιαυτό έχουν λυσσάξει και βγάζουν εκείνα τα links που πουλάνε κατά διαστήματα με το πρώτο θέμα... Σου λέει από το να δει το ματς τελείως free ας δώσει μισό-ένα ευρώ..

Τώρα στο θέμα μας, σχετικά με το kodi, το θεωρώ ξεφτίλα ενός κράτους να τα κυνηγάει, στη καλύτερη δε ξέρουν να διαχωρίζουν το hardware με τη χρήση που θα μπορούσε να κάνουν π.χ. παράνομο κατέβασμα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ξέρω λέει οτι είναι διαφορετικό να κατεβάζεις πειρατικά από πολυεθνικές κολλοσούς όπως η Microsoft ή η Warner ας πούμε, και διαφορετικό να κατεβάζεις απο την ανεξάρτητη παραγωγή που με δυσκολία μάζεψε ένα budget για να γυρίσει μία ταινία, ή απο το μουσικό που δεν έχει να πληρώσει το νοίκι του. Ο γνωστός μου είναι της άποψης οτι αν κατεβάσεις ένα album απο έναν τέτοιο μουσικό, το οποίο απολαμβάνεις και ακούς, το σωστό είναι να πας και να το αγοράσεις. 

 

Υπάρχει και η άποψη οτι η πειρατία είναι ένα είδος πολιτικής ανυπακοής. Ότι δηλαδή εν μέσω της αδικίας του χρηματοπιστωτικού συστήματος και της ελεύθερης αγοράς, την οποία ειδικά στην ελλάδα έχουμε νιώσει στο πετσί μας, ένας πολίτης, όπως έλεγε και ο Martin Luther King, όταν δεν υπακούει σε έναν εγγενώς άδικο νόμο, στην πραγματικότητα εκφράζει τον απόλυτο σεβασμό για το νόμο και τη δικαιοσύνη, και ο γνωστός μου θα προσέθετε οτι είναι χρέος του να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγαλύτερη παπατζα εβερ είναι αυτή. δεν ισχύει σε καμία περίπτωση πειρατεία = διαφυγόντα κέρδη. αν δεν βρω κατι πειρατικό δςν σημαίνει πως θα πληρώσω κιόλας. απλά δεν θα το δω.

Αυτο οντως ισχύει σε παρα πολλες περιπτώσεις. 

Πριν χρονια εβλεπα δορυφορικά σπασμενο νοβα και καμια 10ρια αλλα πακετα,  δωρεάν ομως χωρίς να πληρωσω καποιον για streaming. 

Σήμερα που δε γίνεται,  τουλάχιστον για τα περισσότερα πακετα,  δεν πηγα τοσα χρόνια να αγορασω κανενα απο αυτα..  Απλα δεν τα βλέπω αρα η υπεραπλουστευση οτι πειρατεία ισον μειωση εσοδων κλπ δεν ισχυει σίγουρα στο 100%. Οτι ισχυει σε ενα ποσοστό,  σίγουρα. Για Ελλάδα που μιλαμε,  πολυ αμφιβάλλω αν το ποσοστό θα είναι πανω απο 10-20%

Η πειρατια ελληνικων συνδρομητικων εχει καταπολεμηθει. 

Δεν υπάρχει λυση οπως παλαια που επαιρνες μια άδεια καρτα και την εγραφες τσαμπα. 

Θες streaming που επίσης θα πληρωνεις.  Λύσεις σαν αυτή που αναφερει ο φιλος παραπάνω πχ με 100ε 6 μηνες οτε tv με streaming μεσω ίντερνετ ελάχιστοι θα παιρνανε.  Θες πολυ καλη συνδεση ίντερνετ,  θα έχει διακοπές καποιες φορες,  το ζαπινγ ειναι τρομερα αργο,  να πας απο καναλι σε καναλι δηλαδή,  ειναι παρανομο και παντα κινδυνεύεις και εσυ μιας και η ip σου φαίνεται.  Και να πληρωσεις και 20 σχεδον ευρω το μηνα γι αυτο,  απλα δεν αξιζει.  Με λιγα παραπάνω και σε προσφορες μαζί με ίντερνετ,  το βαζεις νομιμα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχει και η άποψη οτι η πειρατία είναι ένα είδος πολιτικής ανυπακοής. Ότι δηλαδή εν μέσω της αδικίας του χρηματοπιστωτικού συστήματος και της ελεύθερης αγοράς, την οποία ειδικά στην ελλάδα έχουμε νιώσει στο πετσί μας, ένας πολίτης, όπως έλεγε και ο Martin Luther King, όταν δεν υπακούει σε έναν εγγενώς άδικο νόμο, στην πραγματικότητα εκφράζει τον απόλυτο σεβασμό για το νόμο και τη δικαιοσύνη, και ο γνωστός μου θα προσέθετε οτι είναι χρέος του να το κάνει.

Mαλιστα.

Κανουμε και τον παραλληλισμο  με τον Μartin Luther King   τωρα που  αφιερωσε ολη τη ζωη  του και δολοφονηκε για τα πιστευω του με εκεινον που κατεβαζει παρανομα ταινιες και σειρες  και τις βλεπει συνηθως σε ποιοτητα για τυφλους και αν πεσει καμμια καμπανα θα κρυφτει κατω απο το τραπεζι του και θα κανει τον κινεζο ...

 

Την αλλη την ανοησια που λετε οτι αν δεν ηταν πειρατικο και αρα τσαμπα  δεν θα το αγοραζα εσυ μπορει(που αποκλειεται ) ,ο αλλος απο τα 10 πειρατικα θα αγοραζε τα 5  οπως παλια πηγαινε στα videoclub kai τωρα πλεον  μπορει να αγορασει υπηρεσιες τυπου netflix.

Eδω οι περισσοτεροι ειναι εθισμενοι πλεον,  αν βαλεις μεσα και τους ανεργους,αργοσχολους,φοιτητες που δεν εχουν με τι να σκοτωσουν τον χρονο τους μια χαρα θα αγοραζαν  καποια  απο αυτα σιγα το ποσο που ζητανε .

Με λιγα λογια ειναι η συνηθεια  για μια   κατηγορια καταναλωτων  και για μια αλλη μεγαλυτερη  που ειναι οι κατ 'εξακολουθηση τσαμπατζηδες  ντυνοντας το  με μια επιφαση ιδεολογικης αντιστασης  που δεν μπορει να σταθει ως επιχειρημα ουτε σε διαλογο με 10χρονο ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε κυνήγησαν τεχνικό που έβαλε ή καφετέρια που είχε σπασμένο αποκωδικοποιητή; Σίγουρα πρέπει να έχει περάσει μια 7ετία για να μην πω 10ετία... Πλέον επειδή η πειρατεία για τα κανάλια της nova που αναφέρθηκες γίνεται με streaming τους αρκεί να πιάνουν τους seeders οι οποίοι είναι ελάχιστοι και πιάνονται σχετικά εύκολα.

δεν μπορώ να πω πολλά,άαλλα φέτος ξέρω εναν,κάνουν ΚΑΙ ντου σε εργαστήρια τεχνικών για να βρουν δεκτες.

Επεξ/σία από Psaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα.

Κανουμε και τον παραλληλισμο  με τον Μartin Luther King   τωρα που  αφιερωσε ολη τη ζωη  του και δολοφονηκε για τα πιστευω του με εκεινον που κατεβαζει παρανομα ταινιες και σειρες  και τις βλεπει συνηθως σε ποιοτητα για τυφλους και αν πεσει καμμια καμπανα θα κρυφτει κατω απο το τραπεζι του και θα κανει τον κινεζο ...

 

Την αλλη την ανοησια που λετε οτι αν δεν ηταν πειρατικο και αρα τσαμπα  δεν θα το αγοραζα εσυ μπορει(που αποκλειεται ) ,ο αλλος απο τα 10 πειρατικα θα αγοραζε τα 5  οπως παλια πηγαινε στα videoclub kai τωρα πλεον  μπορει να αγορασει υπηρεσιες τυπου netflix.

Eδω οι περισσοτεροι ειναι εθισμενοι πλεον,  αν βαλεις μεσα και τους ανεργους,αργοσχολους,φοιτητες που δεν εχουν με τι να σκοτωσουν τον χρονο τους μια χαρα θα αγοραζαν  καποια  απο αυτα σιγα το ποσο που ζητανε .

Με λιγα λογια ειναι η συνηθεια  για μια   κατηγορια καταναλωτων  και για μια αλλη μεγαλυτερη  που ειναι οι κατ 'εξακολουθηση τσαμπατζηδες  ντυνοντας το  με μια επιφαση ιδεολογικης αντιστασης  που δεν μπορει να σταθει ως επιχειρημα ουτε σε διαλογο με 10χρονο ...

 

 

τα ίδια λέγανε και για άλλα και το τώρα πάνε για φούντο.''από τους 10 θα πληρώσουν οι 5, κέρδος είναι'' όχι μόνο δεν πλήρωσε κανείς αλλά σταμάτησαν και αυτοί που πλήρωναν.

 

με κυνήγι μαγισσών δεν σταματάς καμία πειρατεία.με νορμαλ τιμές την σταματάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα.

Κανουμε και τον παραλληλισμο  με τον Μartin Luther King   τωρα που  αφιερωσε ολη τη ζωη  του και δολοφονηκε για τα πιστευω του με εκεινον που κατεβαζει παρανομα ταινιες και σειρες  και τις βλεπει συνηθως σε ποιοτητα για τυφλους και αν πεσει καμμια καμπανα θα κρυφτει κατω απο το τραπεζι του και θα κανει τον κινεζο ...

 

Την αλλη την ανοησια που λετε οτι αν δεν ηταν πειρατικο και αρα τσαμπα  δεν θα το αγοραζα εσυ μπορει(που αποκλειεται ) ,ο αλλος απο τα 10 πειρατικα θα αγοραζε τα 5  οπως παλια πηγαινε στα videoclub kai τωρα πλεον  μπορει να αγορασει υπηρεσιες τυπου netflix.

Eδω οι περισσοτεροι ειναι εθισμενοι πλεον,  αν βαλεις μεσα και τους ανεργους,αργοσχολους,φοιτητες που δεν εχουν με τι να σκοτωσουν τον χρονο τους μια χαρα θα αγοραζαν  καποια  απο αυτα σιγα το ποσο που ζητανε .

Με λιγα λογια ειναι η συνηθεια  για μια   κατηγορια καταναλωτων  και για μια αλλη μεγαλυτερη  που ειναι οι κατ 'εξακολουθηση τσαμπατζηδες  ντυνοντας το  με μια επιφαση ιδεολογικης αντιστασης  που δεν μπορει να σταθει ως επιχειρημα ουτε σε διαλογο με 10χρονο ...

 

χαχαχα γέλασα με το bold.

Δεν έχεις άδικο στα πρώτα που λες. Δεν προσπαθώ να πω οτι όσοι κατεβάζουν το κάνουν ιδεολογικά, άσχετα αν πολλοί θα το παρουσιάσουν έτσι επειδή τους βολεύει. Και ούτε παραλληλίζω κάποιον με τον MLK. Αστείο. Την έννοια της πολιτικής ανυπακοής παραλληλίζω.

 

Ζεις σε ένα κόσμο, και σε μία χώρα που η έννοια της δικαιοσύνης και της δημοκρατίας έχουν εξαρθρωθεί ολοκληρωτικά, που οι ελπίδες για ανάκμψη έχουν φύγει ανεπιστρεπτί, και που η μόνη βεβαιότητα είναι η οικονομική αβεβαιότητα. Ας μη μπούμε στο τρυπάκι του ποιος φταίει για όλα αυτά. Το σίγουρο είναι οτι στον πολιτικά και οικονομικά ανύμπορο, η πειρατία φαντάζει να αποτελεί απο τα λίγα μέσα με τα οποία μπορεί να εξυπηρετήσει τα θέλω του. Και δεν τίθεται θέμα του πόσο φθηνές είναι οι υπηρεσίες του Netflix, όταν βγάζει τρεις και εξήντα για 6 και 8 ώρες δουλειάς, με τα οποία πρέπει να πληρώσει ένα κάρο λογαριασμούς, χρέη και φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ξέρω λέει οτι είναι διαφορετικό να κατεβάζεις πειρατικά από πολυεθνικές κολλοσούς όπως η Microsoft ή η Warner ας πούμε, και διαφορετικό να κατεβάζεις απο την ανεξάρτητη παραγωγή που με δυσκολία μάζεψε ένα budget για να γυρίσει μία ταινία, ή απο το μουσικό που δεν έχει να πληρώσει το νοίκι του. Ο γνωστός μου είναι της άποψης οτι αν κατεβάσεις ένα album απο έναν τέτοιο μουσικό, το οποίο απολαμβάνεις και ακούς, το σωστό είναι να πας και να το αγοράσεις.

Από τη στιγμή που το απολαμβάνεις και το ακούς το ηθικό είναι να το αγοράσεις ανεξάρτητα από το ποιός το κυκλοφόρησε. Αν θέλει να το παίξει ιστορία stick it to the man ας "στερηθεί" κάτι υποστηρίζοντας τα πιστεύω του.

 

Υπάρχει και η άποψη οτι η πειρατία είναι ένα είδος πολιτικής ανυπακοής. Ότι δηλαδή εν μέσω της αδικίας του χρηματοπιστωτικού συστήματος και της ελεύθερης αγοράς, την οποία ειδικά στην ελλάδα έχουμε νιώσει στο πετσί μας, ένας πολίτης, όπως έλεγε και ο Martin Luther King, όταν δεν υπακούει σε έναν εγγενώς άδικο νόμο, στην πραγματικότητα εκφράζει τον απόλυτο σεβασμό για το νόμο και τη δικαιοσύνη, και ο γνωστός μου θα προσέθετε οτι είναι χρέος του να το κάνει.

Πολιτική ανυπακοή είναι όταν κάνεις κάτι που είναι παράνομο αλλά ηθικό, π.χ. επιτρέπεις στους μαύρους να μπουν στο λεωφορείο ενώ απαγορεύεται. Όταν κάνεις κάτι που είναι και παράνομο και ανήθικο, ΟΚ μπορούμε να πούμε διάφορα αλλά όχι και πολιτική ανυπακοή η βολεψιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Υπάρχει δηλ κάποιος που πιστεύει ότι είναι σωστό το πειρατικό περιεχόμενο? Ασχέτως αν εμάς μας βολεύει και δεν πληρώνουμε!

 

Δηλ. πιστεύει κάποιος ότι θα έπρεπε να μην κυνηγάνε αυτούς τους ανθρώπους?!!

 

Ρε ανθρωποί προσγειωθείτε! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ολα ενδιαφεροντα που λετε. ομως καποτε πρεπει να μαθουμε να πληρωνουμε ο,τι αξιζει. δηλαδη ο,τι χρησιμοποιουμε κατα κορον και μας αρεσει.

αρκει βεβαια να μπορουμε να το πληρωσουμε, το να παρουμε ενα κινητο 500ε και να τσιγκουνευομαστε να δωσουμε 5$ σε καποιο παιχνιδι ή εφαρμογη που αξιζει ειναι μια ασχημη νοοτροπια η οποια θα μας βγει σε κακο μακροπροθεσμα. τοσο στην υγεια μας οσο και στις σχεσεις μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι λίγο πολύ κατεβάσαμε ταινίες, παιχνίδια, εφαρμογούλες, εφαρμογάρες κτλ. Πλέον δεν είμαι 16 να λέω "ξες τι τους γέλασα εκεί στα RarLAB και έβαλα το WinRAR σπασμένο". Φτάσαμε σε μια ηλικία, έχουμε λίγο πολύ τις δουλειές μας οπότε προγράμματα που χρησιμοποιούμε συχνά  καλό θα ήταν να τα αγοράσουμε.

 

Στο κομμάτι της συνδρομητικής TV αλλάζει το θέμα. Υπηρεσία είναι, αν τη θες, την πληρώνεις. Πολλοί είναι οι μάγκες που δε θα παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν (σπίτι, ταξί, σουπερμάρκετ, συνεργείο κτλ) αλλά θα ψάχνουν τρόπους να γλιτώσουν τα 30-40 το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει που μερικοί γκρινιάζετε για πειρατική μουσικη κτλπ... υπάρχει κόσμος που κατεβάζει μουσικη παράνομα ποια?

 

εγω βαριέμαι πάντως.. μονο youtube/spotify τίποτα άλο και αμα δεν την έχουν την μουσική εκεί απλά δεν τους ακούω δεν έχω και υποχρέωση κιόλας

 

για τις ταινίες,ναι 1-2 το χρονο και αυτό γιατι είμαι σε χωρίο και δεν εχω όρεξη να κάνω 5ώρες ταξίδι πέρα δώθε για μια ταινία,ας κάνουν κάτι σα το netflix για ταινιες να πληρώνω 1-5 ευρώ για μια καλή ποιότητα με υπότιτλους.

 

για τα games υπάρχουν τρόποι (denuovo,κτλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...