Προς το περιεχόμενο

Castlevania [2017] Netflix


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τα είδα τα 4 της πρώτης σαιζόν. Δεν έχω παίξει το 3 αλλά το έβλεπα με φίλο που το είχε τερματίσει. Δεν τρελαθήκαμε βασικά (το βλέπαμε και jap voice).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν γινεται να εχεις παιξει Symphony of the Night και να μην ανατριχιασες. Αν εισαι Castlevania fan ειναι παρα πολυ καλο.

Aλλα και παρα παρα πολυ λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Έχω παίξει και τερματίσει Super Castlevania IV, SotN, Ηarmony of Dissonance, Aria of Sorrow, Portrait of Ruin, Order of Ecclesia και Judgment αν δεν ξεχνάω κάποιο και έχω διαβάσει ή δει σε βίντεο / περιλήψεις τι παίζει στα περισσότερα άλλα παιχνίδια και είμαι πολύ φαν του soundtrack τους.

 

Cons:

Το anime είχε μια πολύ περιληπτική εισαγωγή, καμιά μουσική από τα παιχνίδια, αν και τα περιβάλλοντα όπως π.χ. η αρχή στο κάστρο και πιο μετά το "υπόγειο" Clock Tower ήταν καλοφτιαγμένα, ξανθός Alucard που μου έφερνε πιο πολύ σε Dio παρά το σχεδόν ασημένιο μαλλί του σε SotN (αν και στο Castlevania III είχε κοντό μαύρο μαλλί, οπότε...whatever).

 

Δυτικό χιούμορ ("δεν έχω χάσει ποτέ μάχη" -> τον ρίχνουν κάτω κατευθείαν. "Αντανακλαστικά γάτας!" -> σπάει το έδαφος από κάτω του κατευθείαν).

 

Pros:

Τουλάχιστον η φάση με την Sypha και τον Κύκλωπα όπως μου είπε ο φίλος, ήταν καλή, γιατί μόλις είδε το άγαλμα, πετάει "Sypha και Κύκλωπας;" και αυτό έγινε, γιατί και στο παιχνίδι όταν μπεις στην περιοχή είναι το άγαλμα της Sypha και μετά βγαίνει o boss Κύκλωπας. Eπίσης το ξύλο με τον Alucard είχε φάση.

Ωραίο ότι το Vampire Killer (το μαστίγιο) λειτουργεί με το να ανατινάζει τα τέρατα αν και χρειάστηκε να φτάσει 3ο ή 4ο επεισόδιο για να μας πει ο Trevor ότι αυτή είναι η δουλειά του. Είχε και τα διάφορα references στα sub-weapons όταν πάλεψε λίγο με τον όχλο.

Ωραίο και το σχέδιο γενικά.

 

Γενικά ελπίζω η 2η σαιζόν που θα είναι μέσα στο κάστρο να μας δείξει γνωστούς εχθρούς και να είναι λιγότερο γκασμάς ο Trevor.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πραγματικό αρνητικό είναι τα λίγα επεισόδια. Σε όλα τα άλλα το άνιμε γενικά είναι πάρα πολύ καλο και δεν το περίμενα. Καλό σχέδιο,αξιόλογη μουσική,ικανοποιητική δράση( ειδικά η τελευταία μαχη), ωραία παρουσίαση της ιστορίας και των χαρακτηρων,ειδικά για σειρά που βασίζεται σε video game του nes. Το netflix για άλλη μία φορά το κάνε το θαύμα του. Όσο για το χιούμορ του σίγουρα το προτιμώ σε σχέση με τα περισσότερα των Γιαπωνεζων δεν νομίζω ότι είναι κάτι το αρνητικό.

Το κερασάκι στη τούρτα για μένα είναι τα uncensored κρέατα. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρωσα την σειρα δευτερη φορα, και πραγματικα αξιζε την ολη αναμονη και "φασαρια" που ακουγοταν τοσο καιρο. Κατι που διαβαζω τακτικα παντως, το οτι δεν σε βαζει αμεσος στο κλιμα κτλ, ισχυει. Η σειρα δεν δημιουργηθηκε με γνωμονα να μπουν νεοι θεατες και παικτες απο αυτην, αλλα να ξαναθυμηθουν τις ενδοξες μερες των πρωτων παιχνιδιων, ολοι οσοι ειμαστε 30+ και το γκριζο κουτι της Nintendo ηταν το κουτι της μαγειας μας.

Βαζω τα υπολοιπα σε spoiler για να μην αποκαλυψω περισσοτερα σε οσους δεν την εχουν δει ακομα.

 

 

Εκπληκτικα υποβαθρα. Διαμαντι. Ζωντανα, επιβλητικα, μια πανδεσια για το ματι. Καμια σχεση με τις εικαστικες επαναληψεις που κανουν σχεδον ολοι οι υπολοιποι στα κινουμενα σχεδια. Επεσε πολυ δουλεια και φαινεται.

Μουσικη επισης σε πολυ υψηλα επιπεδα. Γραφουν πολλοι πως δεν ακουμε τα κλασικα αριστουργηματα που ακουγαμε τοσα χρονια, για εμενα ομως ειναι καλυτερα ετσι. Δεν μιλαμε αλλωστε για επαναλληψη των παιχνιδιων, αλλα για κατι καινουργιο βασισμενο στο αγαπημενο παιχνιδι.

Οι φωνες των ηθοποιων επισης εκπληκτικες. Δεν γινοταν αλλωστε με τετοια επιλογη που εγινε. Ολοι ενας και ενας. Εξυπακουεται οτι θα το δειτε στα αγγλικα. Αμερικανικη σειρα ειναι αλλωστε.

Κατι που εκτιμησα επισης παρα πολυ, ο διαλογος και η χρηση της γλωσσας. Οχι τελεια, αλλα καμια σχεση με νεοτερισμους και αυτιστικους διαλογους επιπεδου 9gag οπου ακουμε συχνα πυκνα αλλου.

Με εντυπωσιασε και η σκηνοθεσια αλλα και η χορογραφια των χαρακτηρων. Οι σκηνες μαχης γρηγορες και απολαυστικες, καμια σχεση με τις κινησεις καρατε που εδω και χρονια βλεπουμε λανθασμενα και διαρκως.

Στα μειων τωρα. Τεσσερα επισοδεια ο πρωτος κυκλος προς 25 λεπτα το ενα. Μολις αρχιζει η σειρα να κορυφωνει την πορωση, τελειωνει... Εμεινα με ενα τεραστιο 'γιατι' για λιγο, αλλα τουλαχιστον ο δευτερος κυκλος θα ειναι 8 επισοδεια, οπου και ανακοινωθηκε αμεσος.

Τελος, αυτο που εγραφαν τοσο καιρο για την βια δεν το ελεγαν για πλακα. Η σκηνη με το μωρο και την κουνια μου εκατσε λιγο αποτομα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δω και αγγλικά, ε; Χμμμ....κάποια στιγμή.

 

Εγω θα σου λεγα οχι.Και εγω πηγα με την λογικη οτι ειναι αμερικανικη παραγωγη αρα αγγλικα,αλλα τελικα δεν μου αρεσε συνολικα οτι ακουσα.Ο dracula και ο bishop ωραιοι αλλα οι υπολοιποι και ειδικα ο Belmont δεν μου αρεσε καθολου.Λιγο που δοκιμασα να ακουσω στα ιαπωνικα μου καθοταν καλυτερα.Θεμα γουστου ομως ειναι ολα.

 

ο Warren Ellis γραφει το σεναριο;

 

Yes,ειτε αυτο θεωρειται καλο ή κακο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι διαβαζω ειναι μαπα το σεναριο, το οποιο ειναι εκπληξη αφου ο Ellis ειναι απο τους καλυτερους storytellers.

αν σε ενδιαφέρει κάτσε δες το,άσε τι γράφει ο κάθε άκυρος που κάθεται και ασχολείται με σενάριο σε τέτοια σειρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι πάνω στο οποίο βασίζεται έχει το βαθύ σενάριο για να έχει κάποιος τέτοιες απαιτησεις?Αυτό είναι το θέμα. Το γω ίσα ίσα που βλέπω ότι σε γενικές γραμμές στον κοσμο άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι πάνω στο οποίο βασίζεται έχει το βαθύ σενάριο για να έχει κάποιος τέτοιες απαιτησεις?Αυτό είναι το θέμα. Το γω ίσα ίσα που βλέπω ότι σε γενικές γραμμές στον κοσμο άρεσε.

 

δεν μιλησα για βαθυ σεναριο, αλλα για καλο. απο μια οποιαδηποτε live action/animated μεταφορα, περιμενω τουλαχιστον μια αξιοπρεπη δουλεια στο σεναριο, ειτε το original source ειναι το Castlevania, ειτε ο Hamlet.

διαφορετικα γιατι να αφιερωσω τον πολυτιμο μου χρονο σε κατι κακο, αντι στο ιδιο το παιχνιδι που θα μου προσφερει μεγαλυτερη διασκεδαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...