Προς το περιεχόμενο

Ασύρματη φόρτιση θα υποστηρίζουν πιθανότατα και τα 3 νέα iPhone φέτος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

φοβερό future και μέσα στην πρωτοπορία η μηλιά !!!

Προς τους επίδοξους αγοραστές, έχω κάπου έναν ασύρματο φορτιστή που έχω κρατήσει από τότε που είχα το Nexus 4, μπορεί να είναι 5ετίας αλλά είναι σε άψογη κατάσταση και τον δίνω 15 € μόνο :)

 

Δεν "ξαπλώνουμε" τις apple συσκευές μας σε κακής ποιότητας ...κρεβατάκια! :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό future και μέσα στην πρωτοπορία η μηλιά !!!

Προς τους επίδοξους αγοραστές, έχω κάπου έναν ασύρματο φορτιστή που έχω κρατήσει από τότε που είχα το Nexus 4, μπορεί να είναι 5ετίας αλλά είναι σε άψογη κατάσταση και τον δίνω 15 € μόνο :)

Δίνω 15 ευρώ για το Nexus 4 , τον φορτιστή κράτα τον για όταν θα πάρεις iPhone 8 ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματη το λένε αυτήν . Φορτισμα σε βάση είναι η ασύρματη φόρτιση για εμένα είναι τουλάχιστον 1 μέτρο χωρίς καλώδιο . Αλλά θα περάσουν πολλά χρόνια ακόμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματη, ή "ασύρματη", όπως και οι υπόλοιποι κατασκευαστές μέχρι τώρα; Αν είναι το 2ο - meh.

 

Κάποιο μέλος του site μου είχε εξηγήσει παλιότερα ότι πραγματική ασύρματη φόρτιση δε παίζει να δούμε, μιας και όσο αυξάνεται η απόσταση από τα πηνία, η καταναλισκώμενη ισχύς για τη μεταφορά αυξάνεται εκθετικά... και θα καταλήξουμε να θέλουμε υδροηλεκτρικό σταθμό για να φορτίσουμε το κινητό απ' τα 2 μέτρα!

 

:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματη φόρτιση σημαίνει αφήνω τη συσκευή μου σε οποιαδήποτε επιφάνεια εντός της εμβέλειας ενός φορτιστή που είναι κουμπωμένος σε πρίζα χωρίς καλώδια.

 

Η παρούσα υλοποίηση στις Android συσκευές δεν θα έπρεπε να λεγεται ασύρματη. Φόρτιση με επαφή είναι. Αντί να κουμπώσεις καλώδιο σε θύρα, ακουμπάς το τηλέφωνο επάνω στο φορτιστή.

 

Ελπίζω η Apple να υλοποιήσει το πρώτο και όχι το δεύτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματη φόρτιση σημαίνει αφήνω τη συσκευή μου σε οποιαδήποτε επιφάνεια εντός της εμβέλειας ενός φορτιστή που είναι κουμπωμένος σε πρίζα χωρίς καλώδια.

 

Η παρούσα υλοποίηση στις Android συσκευές δεν θα έπρεπε να λεγεται ασύρματη. Φόρτιση με επαφή είναι. Αντί να κουμπώσεις καλώδιο σε θύρα, ακουμπάς το τηλέφωνο επάνω στο φορτιστή.

 

Ελπίζω η Apple να υλοποιήσει το πρώτο και όχι το δεύτερο.

 

Ζαφείρι θα παίσει πάλι. Μια από τα ίδια θα είναι, ότι κάνουν οι υπόλοιποι αλλά λίγο διαφορετικό, πχ της apple θα έχει μαγνήτη και θα μπορείς να φορτίσεις το τηλέφωνο κολλημένο στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα προτιμούσα την υιοθέτηση ενός κοινού προτύπου από όλους τους κατασκευαστές ώστε σταδιακά να έχουμε παντού τις σχετικές επιφάνειες φόρτισης (έπιπλα, αξεσουάρ, αυτοκίνητα, κλπ κλπ), παρά ένα super duper ασύρματο τρόπο φόρτισης απο μεγάλη απόσταση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιντε δώστε καρκίνο στον κόσμο με την ακτινοβολία από την ασύρματη φόρτιση.

 

Η σαμσουνγκ φταίει! αυτοί ξεκίνησαν την ιδέα (άσχετα αν δεν την έχουν εφαρμόσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αιντε δώστε καρκίνο στον κόσμο με την ακτινοβολία από την ασύρματη φόρτιση.

 

Η σαμσουνγκ φταίει! αυτοί ξεκίνησαν την ιδέα (άσχετα αν δεν την έχουν εφαρμόσει)

 

Α? 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα την υιοθέτηση ενός κοινού προτύπου από όλους τους κατασκευαστές ώστε σταδιακά να έχουμε παντού τις σχετικές επιφάνειες φόρτισης (έπιπλα, αξεσουάρ, αυτοκίνητα, κλπ κλπ), παρά ένα super duper ασύρματο τρόπο φόρτισης απο μεγάλη απόσταση.

 

standards.png

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προτιμούσα την υιοθέτηση ενός κοινού προτύπου από όλους τους κατασκευαστές ώστε σταδιακά να έχουμε παντού τις σχετικές επιφάνειες φόρτισης (έπιπλα, αξεσουάρ, αυτοκίνητα, κλπ κλπ), παρά ένα super duper ασύρματο τρόπο φόρτισης απο μεγάλη απόσταση. 

Η αληθεια ειναι οτι για τα κινητα εχει επικρατησει ουσιαστικα 1 προτυπο(Qi).

Πχ ο ασυρματος φορτιστης του 2012 για ενα lg nexus 4 κανει και για τα lumia  αλλα και για το galaxy s7.

Αντιστοιχα, το πορτατιφ και τα κομοδινα του ikea φορτιζουν τα περισσοτερα κινητα.

 

Μακαρι και η apple να ακολουθησει και να προσφερει ασυρματη φορτιση.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...