Προς το περιεχόμενο

Benchmark δείχνει ότι οι νέοι AMD Ryzen τα καταφέρνουν πολύ καλά απέναντι στους επεξεργαστές της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Greengrocer πάλι καλά που είσαι αντικειμενικός και κράζεις τους ιντελακιδες . Το μόνο που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι και πάλι ο κόσμος είναι τα θύματα του μάρκετινγκ. Όλη αυτή η ίντριγκα AMD vs intel τιμές πυρηνες,κτλ σου δημιουργούν ανάγκες που δεν τις χρριαζεσαι. Όπως πρέπει οι ιντελακιδες να ξεφύγουν από το κράξιμο των AMD έτσι και εσύ πρέπει να ξεφύγεις από την φάση <<ερχόμαστε>>. Τα CPU δεν είναι ομάδα, είναι άπλα τα πράγματα ένας λογικός άνθρωπος θα αγοράσει την φάση που έχει ανάγκη ότι κρίνει καλύτερο και πιο οικονομικό.

φιλε μου Χρησταρα 

με κατεταξες σε μια λαθος κατηγορια AMD/EΡΧΟΜΑΣΤΕ 

Εκτος απο την αγαπη μου για τους υπολογιστες 

εχω και ενα μικρο μαγαζακι καπου χαμενο στην αθηνα 

(οικογενειακο) και δυστηχος η ευτυχος 

σκεφτομαι 

γραφω και αφομιωνω πληροφοριες συμφωνα 

 με τους νομους τις αγορας (που ειναι παγκοσμιοι)

αυτην την στιγμη ειμαι στην ευχαριστη οικονομικη θεση 

να αλλαξω αυτο το τερατακι που ηταν πιστο σκυλι 

τοσα χρονια με κατι καινουργιο 

f411d2fc15d64c40aa855dcd68fefd74.pngκαι η λογικη μου λεει 

1)κοιτα το πορτοφολι σου

2)κανε την καλυτερη αγορα που μπορεις να κανεις 

3) φροντησε η αγορα σου να ειναι οσο ποιο future value

μπορεις 

--------------------------------------------------------------------

τα τελευται 2 χρονια

συμφωνα με την ερευνα που εκανα 

τι θα κερδισω απο τις 2 εταιριες???

----------------------------------------------------------

AMD...> TI EKANE >> 1d-τωρα 13,

fine wine ,ρχ 480 ,ρυζεν

INTEL>Τι εκανε>>> broadwell-e, αλλαγη συχνα πλατφορμα , οχι σπουδαια εξελιζη , μετονομασια 6700κ σε 7700κ

και παμε στο τριπτυχο για την καθε εταιρια 

amd>τιμη /ποιοτητα/future value

intel>ποιοτητα /ποιο ακριβη/no sure future value

-------------------------------------------------------------------

εγω φιλε μου ετσι σκεφτομαι και λειτουργο με τεκμηρια 

και αποδειξεις και ετσι θα κανω και την αγορα μου

----------------------------------------------------------------------

εσυ εαν θελεις να σχολιασεις κατι που γραφω εγω θα σε παρακαλουσα να το γραφεις τεκμηριομενα

και οχι με γενικες αερολογιες  του τυπου ερχομαστε / αμντακιας

φιλικα Γιωργος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσος αρνητισμός και γκρίνιες;

Ακόμη και εάν δεν είναι το καλύτερο έβερ, εάν είναι καλές VfM προτάσεις μια χαρά θα εξυπηρετήσουν τον μέσο καταναλωτή, σε όλες τις πλατφόρμες, ρίχνοντας τις τιμές.Αυτό θα πρέπει να σκέφτεται ο μέσος φορουμήτης,όχι εάν η ομάδα κερδάει...

οταν μπλεκεις με retard ατομα η να μν το πω αλλιως ετσι ειναι αυτα...σαν τα 2 μεγαλα κομματα που παντα κραζει ο ενας τν αλλον και δεν καθοντε να βρουν μια λυση...ετσι ειναι κ εδω...δεν βλεπουν οτι οι τιμες με ανταγωνισμο θα ειναι πιο προσιτες...λενε οτι η ιντελ ειναι παλι καλυτερη...shoot yrselves

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, πως γίνεται κάποιος επεξεργαστής Ryzen να είναι πιο ζεστός απ' τον αντίστοιχο της Intel ενώ έχει χαμηλότερο TDP(Thermal Design Power); 

 

Και όμως γίνεται. Οι i5 και οι i7 δουλεύουν σε μεγαλύτερη θερμοκρασία (με το ίδιο -aftermarket- cooler) από τους FX, αν και έχουν μικρότερο TDP . Ένας λόγος είναι το τραγικό TIM της Intel, ο δεύτερος είναι ότι οι FX, λόγω παλαιότερης αρχιτεκτονικής, χρειάζονται περισσότερο χώρο για τον ίδιο αριθμό τρανζίστορ, που όμως προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια για την μεταφορά της θερμοκρασίας προς την ψύκτρα.

Τώρα, σε σύγκριση των τωρινών της Intel με Ryzen, TDP με TDP, μάλλον θα έχουν καλύτερες θερμοκρασίες οι Ryzen λόγω soldered καπακιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως γίνεται. Οι i5 και οι i7 δουλεύουν σε μεγαλύτερη θερμοκρασία (με το ίδιο -aftermarket- cooler) από τους FX, αν και έχουν μικρότερο TDP . Ένας λόγος είναι το τραγικό TIM της Intel, ο δεύτερος είναι ότι οι FX, λόγω παλαιότερης αρχιτεκτονικής, χρειάζονται περισσότερο χώρο για τον ίδιο αριθμό τρανζίστορ, που όμως προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια για την μεταφορά της θερμοκρασίας προς την ψύκτρα.

Τώρα, σε σύγκριση των τωρινών της Intel με Ryzen, TDP με TDP, μάλλον θα έχουν καλύτερες θερμοκρασίες οι Ryzen λόγω soldered καπακιού.

 

 

τρολαρει ο τυπος που απαντας, μονο που ξεχναει οτι στο die της  intel το 1/3 το καταλαμβανει η igpu που δεν εχουν οι ρυζεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ καλά καλά θα δούμε ανταγωνισμό μετά από τόσα χρόνια, κάτι που δηλαδή θα είναι καλό για τις τσέπες όλων όσων σκέφτονται αγορά cpu και εκεί κόλλημα ο odyss3us στο να εθελοτυφλεί υπέρ της intel. Μήπως να λέμε και ευχαριστώ στην intel που πουλάει ξεκλείδωτο i3 δύο κατοστάρικα εν έτει 2017; Δες το θετικά το θέμα, θα υπάρχουν επιλογές σε πολύ καλές τιμές και αν όντως η απόδοση στην πραγματικότητα είναι αυτή ποιος ο λόγος να δημιουργηθεί όλο αυτό το άτοπο μελόδραμα ; 

 

 

 

οταν ο ενας βγαζει επεξεργαστες καθε χρονο και ο αλλος μια φορα καθε 5 χρονια αυτο δεν λεγεται ανταγωνισμος αλλα βιοι παραλληλοι

 

πώς θα πουλησουν του χρονου και του παραχρονου η Lenovo, η HP, η Asus, η Dell, κλπ μπαγιατικο επεξεργαστη στα dekstop/λαπτοπ  και σε ολα τα form factors; 

και τί ακριβως λεζαντα θα βαλει το Πραισιο, ο Κωτσολοβος, το MediaFart κλπ. σε επεξεργαστη που παραμενει πανω απο 1-2 χρονια στο ραφι περιμενοντας να πουληθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΡΑΙΖΕΝ 

 

δουλευουν διαφορετικα

 

στο 3δμαρκ το μουλτι σκορ ειναι κανονικο γιατι τρεχει το τεστ 

 

αλλα στο σινγκλ

 

δεν κανει scale ανα συχνοτητα στους ραιζεν

μην ξεχνατε οτι ακομα δεν εχουν κανονικες μητρικες και ειναι δειγματα

 

στα 3.7 ο 6900 17000 και 20000 στα 4 ο 1700 

φαινεται καθαρα πως οχι μονο εχουν καλυτερη αποδοση αλλα κανουν και μεγαλυτερο scale οσο αυξανεται η συχνοτητα και πως ειναι σχεδιασμενοι για πολυπυρηνη αποδοση

Αυτό με το scaling με προβλημάτισε και εμένα όταν το είδα αλλά η βάση σαν νούμερο είναι ικανοποιητική για τις τιμές που λένε! Δεν μένει πολύ καιρός απλά θα δούμε την όλη κατάσταση!

Ο περισσότερος κόσμος για gaming χρειάζεται 4c/8th πλέον και ίσως φτάνουν και για 4k gaming! Για τους επαγγελματίες δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά σε αυτή τη κατηγορία τα μηχανήματα αποφέρουν και έσοδα και δεν τη συγκρίνω ποτέ με τους casual users!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ο ενας βγαζει επεξεργαστες καθε χρονο και ο αλλος μια φορα καθε 5 χρονια αυτο δεν λεγεται ανταγωνισμος αλλα βιοι παραλληλοι 

 

Δεν διαφωνώ αλλά αν κάνει το μπαμ δεν νομίζω το αγοραστικό κοινό να μην προτιμήσει zen. Είπαμε είμαστε οπαδοί της τσέπης μας και ναι και ας πέρασαν και 1000 χρόνια αν βγει κάτι επαναστατικό με καλό price to performance ratio θα μπει δυναμικά. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αγορα ειναι στασιμη οχι λογω μονοπωλιου αλλα της προ πολλου καταργησης του νομου του Moore

 

θεωρω παρωδια να κλαιγεται κοσμος εν ετει 2017 για τις τιμες των επεξεργαστων και οτι ειναι ακριβο το computing γενικοτερα οταν Η/Υ πωλουνται ακομη και με το καροτσι στα lidl!

 

Η αγορά είναι στατική λόγω του μονοπωλίου! Είναι ξεκάθαρο ότι η intel στοκάρει λεφτά στην άκρη, παίζοντας safe, παρά να ζοριστεί και να πληρώσει για R&D. Βέβαια αυτό της γυρνάει μπουμεράνγκ διότι χάνει πολλά λεφτά από τους ενθουσιώδεις χρήστες (καλή ώρα σαν κι εμένα), που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν και κάθε χρόνο το νέο, το πολύ καλύτερο. Εγώ προσωπικά για CPU δεν έχω νιώσει πλέον την ανάγκη να πληρώσω αναβάθμιση παρόλο που έχω CPU από το '08. Αντίθετα για VGA, πληρώνω για high end ανά δύο χρόνια.

 

Ως Νόμος του Moore ονομάζεται η παρατήρηση πως ο αριθμός των τρανζίστορ ενός πυκνού ολοκληρωμένου κυκλώματος διπλασιάζεται κάθε δύο χρόνια. Εμπειρικός είναι ο κανόνας.

Και μιας και τον επικαλέστηκες, δες από το 2008, στην φθηνή σειρά Ι7 κάθε έκδοσης.

 

Noe 2008            "Bloomfield" (45 nm)        i7-920         731 million
September 2009 "Lynnfield" (45 nm)          i7-860         774 million
July 2010            "Gulftown" (32 nm)          i7-970       1170 million (6Cores)
January 2011      "Sandy Bridge" (32 nm)  i7-2600      1.16 billion[4]
February 2012    "Sandy Bridge-E" (32nm) i7-3820     1.27 (M1 stepping)
April 2012            "Ivy Bridge" (22 nm)         i7-3770     1.4 billion
September 2013 "Ivy Bridge-E" (22 nm)      i7-4820K   1.86 billion
June 2013           "Haswell-DT" (quad-core, 22 nm) i7-4770 1.4 billion
August 2014        "Haswell-E" (22 nm)         i7-5820K   2.60 billion(6cores)
 
 
Εφαρμόζοντας τον αλγόριθμο, αν το '08 ο 920 (ένας Ι7 των 300$) είχε 731Μ transitions, τότε το '10 θα έπρεπε να είχε 1.46B. Αντίστοιχα το '12 έπρεπε να είχε 2.9Β, το '14 5,8Β, το '16 11.6Β, το '18 23,3Β.
 
Θεωρητικά λοιπόν και σύμφωνα με τον νόμο του moore που επικαλέστηκες, θα έπρεπε το '14 ένας i7 4cores  των 300$ να έχει 5.8ΔΙΣ τρανζίστορ! Αντ' αυτού βλέπω τον i7-5820K του είναι 6cores στα 400$ με 2.6ΔΙΣ τρανζίστορ. Τα μισά δηλαδή.
 
Δες πότε ξεκινάει να υπάρχει απόκλιση από τον "Νόμο του Moore". Όταν η intel εξαφανίζει από τον χάρτη την AMD! Και το δικαιολογεί λέγοντας ότι το γραφένιο έχει κάποια όρια, και ότι αντιμετωπίζουν "δυσκολίες" στην κατασκευή ημιαγωγών. Δεν διαφωνώ ότι το γραφένιο φτάνει στα όριά του, αλλά αν υπήρχε ανταγωνισμός και πίεση, τότε θα έβλεπες τι λύσεις θα έβρισκαν και τι "διαμαντάκια" θα κατασκεύαζαν στα λεφτά που σου πουλάνε τώρα τα κουτσουρεμένα τους.
 
 

 

 

Κάτοχος i7 920 θα έλεγα ότι μια χαρά μου έχει κάτσει... Ακόμα ούτε overclock δεν τον έχω κάνει :)

 

Κατά τα άλλα ο ανταγωνισμός πάντα είναι καλός και για τις ίδιες τις εταιρείες και για το κοινό. Οι εταιρείες εξελίσσονται μέσω του ανταγωνισμού και το κοινό κερδίζει περισσότερα από αυτό.

 

Οπότε μακάρι οι amd να είναι κοντά στους intel στα benchmarks.

Συνάδελφε, Μάντεψε τι έχω κι εγώ; 920-D0 και είμαι υπερχαρούμενος! :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο μπράβο στην AMD. Ryzen μαζί με μια rx480 gpu και φτιάχνεις έναν οικονομικό υπολογιστή που τρέχει τα παντα παίζει τα πάντα σε 1080p. Η Intel και η nvidia έχουν ξεφύγει σε τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρολαρει ο τυπος που απαντας, μονο που ξεχναει οτι στο die της  intel το 1/3 το καταλαμβανει η igpu που δεν εχουν οι ρυζεν 

 

To ίδιο με αυτό που γράφω παραπάνω συμβαίνει αν συγκρίνεις i3/i5/i7 με APU της AMD.

Οι προ-Ryzen AMD απλά έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια για απαγωγή της θερμότητας. Είναι και τα SOI πιο εύκολα στην ψύξη από τα FinFet, οπότε είχαμε το παράξενο αποτέλεσμα να λειτουργούν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες παρά το μεγαλύτερο TDP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kezm

ξεχνας οτι η συγκεκριμενη λιθογραφια φτανει στα ορια της, και οταν φτασουμε στα 7-4nm  δεν θα αρκει ενα βαρβατο R&D γιατι απο κει και περα θα γινει ριζικη αλλαγη ανα-κατασκευης απο το μηδεν σε αλλη τεχνολογια τοσο σε hardware οσο και software,

δε νομιζω λοιπον να βιαζεται κανεις για τοσο ριζικες αλλαγες ή να το θεσω αλλιως δεν φαινεται να συμφερει κανεναν απο τους μεγαλους -και μικρους- αυτη η μακροπροθεσμη αλλαγη που ειναι αναποφευκτη μεν αλλα θα φερει τα πανω-κατω σε μικρους και μεγαλους αφου τo year2kbug ή η απεξαρτηση απο τα XP και τα 7αρια μπροστα σαυτο θα ειναι ανεκδοτο

 

ζουμε σε μια παγκοσμια κοινοτητα και διαβαζουμε καθημερινα τις εξελιξεις στο χωρο της τεχνολογιας, δεν υπαρχουν μυστικες τεχνολογιες κλειδαμπαρωμενες σε συρταρια οι περισσοτερες ερευνες πριμοδοτουνται απο ιδιωτες σε πανεπιστημια, η γνωση και η εξελιξη της τεχνολογιας σε καθε τομεα ακομα κι αν δεν ειναι εξ ολοκληρου προσβασιμη γινεται τουλαχιστον γνωστη

 

τα desktop εδω και χρονια ειναι πεθαμενη-στασιμη αγορα σε σχεση με τους φορητους τα υβριδια, τα tablet και το mobile που εχουν ακομη περιθωρια βελτιωσης γιατι εκει εκτος απο την επιδοση μετραει και η ενεργειακη καταναλωση/αυτονομια

 

 

 

ΥΓ. οπως διαβαζεις παρακατω με ή χωρις amd ryzen οι εξελιξεις στη λιθογραφια δεν θα εχουν ριζικες αλλαγες, 

η Intel θα προχωρησει στα 10nm τελη του 2017 ενω η amd θα ειναι καβατζωμενη στα 14nm μεχρι το 2020, 

αρα πολυ φασαρια για το τιποτα αφου θα ειναι εφημερες οι οποιες εντυπωσεις

 

AMD Zen (Ryzen) On 14nm For 4 Years? Ouch...

http://seekingalpha.com/article/4041789-amd-zen-ryzen-14nm-4-years-ouch

 

However, AMD has confirmed that Zen and successive revisions will be built on 14nm lithography, and the 7nm lithography will hit AMD only by 2020.

 

This is a missed opportunity in my opinion, since Intel will be able to exploit the 10nm lithography by the end of 2017 and a completely new architecture by 2019.

 

βιοι παραλληλοι λοιπον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα bench μεχρι στιγμης ειναι επιλεκτικα δλδ τεσταρουν συγκεκριμενες λειτουργιες του επεξεργαστη και χωρις περαιτερω info για το υπολοιπο hardware

αν πας στο επισημο site του 3DMark στο Firestrike οι intel χτυπανε 40αρια με multigpu και αγγιζουν το 30k με single

 

η δε 3DMark μονο, εχει 18 διαφορετικα benchmarks αλλα τι να κανουμε αυτο ειχαμε "ευκαιρο" αυτο καναμε leak

Μην είσαι ufo .... αυτά τα PC που έχουν τις πρώτες θέσεις στο firestrike ειναι με υγρό άζωτο το ακριβότερο και καλύτερο hardware cherry picked για να κλοκάρει καλύτερα απο τα υπόλοιπα ίδιας μάρκας και μοντέλου και κλοκαρισμένα απο επαγγελματίες overclockers....

 

Όσο για τα Benchmarks μια χαρά τεστάρουν και γενικές επιδόσεις και συγκεκριμένες και λένε με τι σύστημα το κάνανε....

 

οι ryzen απλά τουα πατάνε τους intel και έχουν πολύ καλύτερο hyperthreading απο τους intel ενώ καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και ειναι όλοι ξεκλείδωτοι για OC ...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει το ζήτημα εγώ προβλέπω μείωση τιμών απο intel, win-win για τον τελικό καταναλωτή σε ότι και να αγοράσει,μακάρι να βρισκόταν και στην ευρώπη μία εταιρεία να φτιάξει ανταγωνιστικούς επεξεργαστές, μας έφαγαν οι καυγάδες μεταξύ clive sinclair  και chris curry. (Αν δεν γνωρίζεται για τι μιλάω δείτε το micro-men).

https://www.youtube.com/watch?v=XXBxV6-zamM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελανε και τα τσιμεντα με τα στημενα leaked bench και τους περιεργους χρονισμους

 

ποσους πυρηνες ειπαμε εχει ο Intel Core i7-6900K = 8

και ποσους ο  Ryzen 7 1700X = 16 

και παρολαυτα σε μαγειρεμενα bench εχουν παραπλησιες επιδοσεις και πανηγυριζουν τα φανμπουζζζ

κλαυσιγελως

 

υγ. αποτι φαινεται θα χρειαζονται αλλη μια τριακοσαρου σε μητρικη για να φτασουν τα ρολογια στα 4ghz για κατι που προσφερουν απο τη μανα τους οι intel με μια low entry μητρικη

και υστερα μιλας για φανμποιζ!εχω φτασει τον 8800κ στα 4,8 γηζ με μιτρικη των 80 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα benchmark άρχισαν να δίνουν προβάδισμα στην AMD άρχισαν τα "να είστε προσεκτικοι". Γιατί αυτό δεν ειπώθηκε ποτέ για την Intel; Εγώ στο παραπάνω άρθρο πρόσεξα ένα μόνο πράγμα 389$ εναντίον 1089$. Στο μυαλό μου υπάρχει νικητής (και είμαι εναντίον των benchmark).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...