Προς το περιεχόμενο

Benchmark δείχνει ότι οι νέοι AMD Ryzen τα καταφέρνουν πολύ καλά απέναντι στους επεξεργαστές της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί όμως να είναι τα benchmarks της είδησης μαγειρεμένα (και τα υπόλοιπα που έχουμε δει) κι όχι αυτά που διαβάζεις?

 

 

ολα τα bench μεχρι στιγμης ειναι επιλεκτικα δλδ τεσταρουν συγκεκριμενες λειτουργιες του επεξεργαστη και χωρις περαιτερω info για το υπολοιπο hardware

αν πας στο επισημο site του 3DMark στο Firestrike οι intel χτυπανε 40αρια με multigpu και αγγιζουν το 30k με single

 

η δε 3DMark μονο, εχει 18 διαφορετικα benchmarks αλλα τι να κανουμε αυτο ειχαμε "ευκαιρο" αυτο καναμε leak

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

my bad

 

το ποιντ  ειναι οτι χρειαζονται 16 πυρηνες πανω-κατω για να φτασουν τους 8 πυρηνες της intel 

12 πυρηνες vs 6

8 πυρηνες vs 4

κοκ.

Απλά μην ανοίγεις το στόμα σου όταν δεν έχεις ιδέα σε τεχνολογικό φόρουμ . Όσοι ξέρουν έστω και στο ελάχιστο κάτι εδώ μέσα κλαίνε αίμα με αυτά που γράφεις  .

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ολα τα bench μεχρι στιγμης ειναι επιλεκτικα δλδ τεσταρουν συγκεκριμενες λειτουργιες του επεξεργαστη και χωρις περαιτερω info για το υπολοιπο hardware

αν πας στο επισημο site του 3DMark στο Firestrike οι intel χτυπανε 40αρια με multigpu και αγγιζουν το 30k με single

 

η δε 3DMark μονο, εχει 18 διαφορετικα benchmarks αλλα τι να κανουμε αυτο ειχαμε "ευκαιρο" αυτο καναμε leak

Υποθέτω ότι δείχνουν επιλεκτικά αυτό γιατί είναι πιο cpu based από αυτά που αναφέρεις εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μην ανοίγεις το στόμα σου όταν δεν έχεις ιδέα σε τεχνολογικό φόρουμ . Όσοι ξέρουν έστω και στο ελάχιστο κάτι εδώ μέσα κλαίνε αίμα με αυτά που γράφεις  .

 

 

 

ναι μωρε αναστεναζουν και κλαινε γοερα η Καββαδια και η Βουρτση για το επιπεδο του φορουμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα benchmarks, καλές οι προσδοκίες των εταιρειών και η ευσεβής αναμονή των καταναλωτών.

Μόνο εμένα απασχολεί ρε παιδιά σαν πολίτη και σαν καταναλωτή ότι υπάρχουν μόνο δύο εταιρείες να "παλεύουν" στον στίβο (των pc);;;

Και μιλάμε ουσιαστικά για δύο ανόμοια μεγέθη και ποιότητες-στόχους εταιρειών. Η μεν Intel στοχεύει σε ένα πιο απαιτητικό κοινό (με παχύ πορτοφόλι) με επεξεργαστές ταχείς και ικανούς για όλα και ακολουθεί η AMD με συνήθως value for money επεξεργαστές-"ψησταριές" που όμως δεν χρειάζεται να αλλάζεις μητρικές κάθε λίγο όπως τα απαράδεκτα τερτίπια της Intel με τα διαφορετικά sockets.

Με άλλα λόγια, ο ανταγωνισμός που νομίζουν οι καταναλωτές πολύ απλά δεν υπάρχει γιατί το target group της κάθε εταιρείας είναι διαφορετικό και συγκεκριμένο για την κάθε μια.

Δεν γίνεται δουλειά έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα bench μεχρι στιγμης ειναι επιλεκτικα δλδ τεσταρουν συγκεκριμενες λειτουργιες του επεξεργαστη και χωρις περαιτερω info για το υπολοιπο hardware

αν πας στο επισημο site του 3DMark στο Firestrike οι intel χτυπανε 40αρια με multigpu και αγγιζουν το 30k με single

 

η δε 3DMark μονο, εχει 18 διαφορετικα benchmarks αλλα τι να κανουμε αυτο ειχαμε "ευκαιρο" αυτο καναμε leak

 

Εσυ πως εισαι σιγουρος οτι ειναι μαγειρεμενα?Και αν δεν ειναι τι θα κανεις, θα παραμεινεις fanboy της Intel η θα γινεις fanboy της AMD?Ακομα και 10% πιθανοτητα να ειναι πραγματικα γιατι να εισαι απολυτος οτι ειναι φτιαχτα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όφελος όλων πλην της ιντελ ειναι να πανε καλα οι ράιζεν,οι τιμές της Ιντελ χτυπάνε ταβάνι λόγω μονοπωλίου.Μακάρι να πάνε καλά.Στις 5 αναβαθμίσεις μου οι 3 ειναι Ιντελ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ πως εισαι σιγουρος οτι ειναι μαγειρεμενα?Και αν δεν ειναι τι θα κανεις, θα παραμεινεις fanboy της Intel η θα γινεις fanboy της AMD?Ακομα και 10% πιθανοτητα να ειναι πραγματικα γιατι να εισαι απολυτος οτι ειναι φτιαχτα?

 

 

μαγειρεμενα δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι πειραγμενα τα scores αλλα οτι δε γινεται επι ισοις οροις το testing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελανε και τα τσιμεντα με τα στημενα leaked bench και τους περιεργους χρονισμους

 

ποσους πυρηνες ειπαμε εχει ο Intel Core i7-6900K = 8

και ποσους ο  Ryzen 7 1700X = 16 

και παρολαυτα σε μαγειρεμενα bench εχουν παραπλησιες επιδοσεις και πανηγυριζουν τα φανμπουζζζ

κλαυσιγελως

 

υγ. αποτι φαινεται θα χρειαζονται αλλη μια τριακοσαρου σε μητρικη για να φτασουν τα ρολογια στα 4ghz για κατι που προσφερουν απο τη μανα τους οι intel με μια low entry μητρικη

 

Γελανε και οι πέτρες οντως, τα στημένα benches σε ένα όνομα παραπέμπουν μόνο, εδώ και 15+ χρόνια. Το παραδέχτηκε και ή ίδια ή ιντελ επιστρέφοντας χρήματα σε καταναλωτές.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τί προτιμας ως  end user και περα απο τους περιορισμους της τεχνολογιας και τις πιεσεις των κατασκευαστων και της αγορας που θελουν νεα μοντελα για να ανανεωνουν καθε χρονο τις σειρες τους,

να βγαζει καθε 1 χρονο επιδοσεις με το σταγονομετρο ή μια φορα καθε 5 χρονια;

δηλαδη αν εσυ θες να αναβαθμισεις στα 3 χρονια θα περιμενεις αλλα 2?

 

ή μηπως προτιμας να βλεπεις να αχρηστευεται ο επεξεργαστης που αγορασες περισυ και να δινεις τουλαχιστον 200 ευρω καθε χρονο..

διοτι εχουμε ζησει και τετοιες εποχες...

 

Ενώ τώρα φίλος, που κάθε χρόνο σου δίνουν μόλις 10% παραπάνω επιδόσεις, το προηγούμενο μοντέλο δεν απαξιώνεται;

Ενώ δεν συντρέχει λόγος και η κυρία intel αποφασίζει κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζει τύπους socket, το προηγούμενο μοντέλο δεν "αχρηστεύεται"; 

 

Καλωσόρισες στον χώρο των υπολογιστών! Η "αχρήστευση" των διαφόρων εξαρτημάτων από μεταγενέστερα είναι ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ! Όποιος δεν μπορεί... να ασχοληθεί με άλλο πιο οικονομικό σπορ.

 

Εγώ ως end-user θέλω επιδόσεις, θέλω καινοτομία, θέλω οι μηχανικοί να τρέχουν το μαγαζί και όχι να μου σερβίρουν την ίδια ξαναζεσταμένη σούπα οι χαρτογιακάδες του μάρκετιν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ τώρα φίλος, που κάθε χρόνο σου δίνουν μόλις 10% παραπάνω επιδόσεις, το προηγούμενο μοντέλο δεν απαξιώνεται;

Ενώ δεν συντρέχει λόγος και η κυρία intel αποφασίζει κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζει τύπους socket, το προηγούμενο μοντέλο δεν "αχρηστεύεται"; 

 

Καλωσόρισες στον χώρο των υπολογιστών! Η "αχρήστευση" των διαφόρων εξαρτημάτων από μεταγενέστερα είναι ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ! Όποιος δεν μπορεί... να ασχοληθεί με άλλο πιο οικονομικό σπορ.

 

Εγώ ως end-user θέλω επιδόσεις, θέλω καινοτομία, θέλω οι μηχανικοί να τρέχουν το μαγαζί και όχι να μου σερβίρουν την ίδια ξαναζεσταμένη σούπα οι χαρτογιακάδες του μάρκετιν!

 

 

οι xρηστες δηλαδη που εχουν socket ivy/sandy (6 ετων πλεον) ή και πιο πισω αισθανονται απαξιωμενοι;  και οτι εχουν μεινει πισω απο θεμα τεχνολογιας; 

 

καποιος που εδωσε ενα διακοσαρικο περιπου για να αγορασει εναν 2500k θεωρεις οτι τα κλαιει τα λεφτα του ή αισθανεται δικαιωμενος για την επιλογη του μετα απο τοσα χρονια;

δηλαδη θα προτιμουσες να ειχε την επιλογη ή να του δημιουργοταν η αναγκη να αλλαζε τον επεξεργαστη καθε 1-2 χρονια;

 

νεα μοντελα παντα θα βγαινουν καθε χρονο το θεμα ειναι οι χρηστες να κανουν εκεινη την ωφελιμη αγορα που θα εξυπηρετει τις αναγκες τους, αντι να περιμενουν σα τον αιωνιο ζητουλα που περιμενει να πεσουν οι τιμες στα 50 ευρω (τυχαιο νουμερο) για να κανει αναβαθμιση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...