Προς το περιεχόμενο

Benchmark δείχνει ότι οι νέοι AMD Ryzen τα καταφέρνουν πολύ καλά απέναντι στους επεξεργαστές της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι νέοι Ryzen θα είναι λίγο καλύτεροι λόγο των πυρήνων αλλά , 1) θα παίρνουν φωτιά επειδή η amd δεν φημίζεται για τις καλες της ψύκτρας και 2) θα είναι κατά 200 ευρώ ποιο ακριβοί !!! Άρα αν θες παίρνεις έναν ιντελ 7ης γενιάς και τα υπόλοιπα τα επενδύεις σε κάρτα γραφικών !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ερωτηση ειναι η εξης, Θα καταφέρoυν να ξεπεράσουν την ηλιθιοτητα του κοινου?

Και για να δωσω ενα παραδειγμα.
 

Κανουν bench τον 7740Κ στα 5Ghz μαζι με SLI titan XP, και αντιστοιχα εναν ryzen 1800x στην αναλυση των 1440p

O 7740K βγαζει 280 FPS
O 1800X βγαζει 240 FPS

Καλυτερος για gaming ειναι οοοοο, 7740Κ! Για gaming! Και με την ιδια αναλογια μπαινει στο μυαλο του ασχετου οτι με AMD θα επιανε 80fps ενω με intel θα πιασει 100 στην 1060 3GB που εχει...

Και που θέλω να καταληξω, καλο το IPC κτλ, αλλα κοριτσια, οταν κοιτατε gaming, κοιταξτε να δειτε και τι καρτες γραφικων εχετε και αν θα κανουν ποτε bottleneck απο τον επεξεργαστη. Κοιταξτε ποσα fps θα εχει το game με οριο το μονιτορ σας και οχι εαν πιανει 300fps αντι για 500 στην αναλυση 1024x748

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ειναι η εξης, Θα καταφέρoυν να ξεπεράσουν την ηλιθιοτητα του κοινου?

 

Και για να δωσω ενα παραδειγμα.

 

Κανουν bench τον 7740Κ στα 5Ghz μαζι με SLI titan XP, και αντιστοιχα εναν ryzen 1800x στην αναλυση των 1440p

 

O 7740K βγαζει 280 FPS

O 1800X βγαζει 240 FPS

 

Καλυτερος για gaming ειναι οοοοο, 7740Κ! Για gaming! Και με την ιδια αναλογια μπαινει στο μυαλο του ασχετου οτι με AMD θα επιανε 80fps ενω με intel θα πιασει 100 στην 1060 3GB που εχει...

 

Και που θέλω να καταληξω, καλο το IPC κτλ, αλλα κοριτσια, οταν κοιτατε gaming, κοιταξτε να δειτε και τι καρτες γραφικων εχετε και αν θα κανουν ποτε bottleneck απο τον επεξεργαστη. Κοιταξτε ποσα fps θα εχει το game με οριο το μονιτορ σας και οχι εαν πιανει 300fps αντι για 500 στην αναλυση 1024x748

 

Ανεβαζεις 4Κ και ανοιγεις μερικα σπεσιαλ γραφικα οπως κατι σουπερ σκιες της nvidia και AA μονο για titan-x, πεφτεις στα 60 καρε, ειτε με τον 1800x ειτε με τον 7740Κ, πιθανοτατα και με τον sandybridge i3 και ησυχαζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γελανε και τα τσιμεντα με τα στημενα leaked bench και τους περιεργους χρονισμους

 

ποσους πυρηνες ειπαμε εχει ο Intel Core i7-6900K = 8

και ποσους ο  Ryzen 7 1700X = 16 

και παρολαυτα σε μαγειρεμενα bench εχουν παραπλησιες επιδοσεις και πανηγυριζουν τα φανμπουζζζ

κλαυσιγελως

 

υγ. αποτι φαινεται θα χρειαζονται αλλη μια τριακοσαρου σε μητρικη για να φτασουν τα ρολογια στα 4ghz για κατι που προσφερουν απο τη μανα τους οι intel με μια low entry μητρικη

Σιγά μην έχει και 64. 8 είναι.

Και οι μητρικές, με τα μισά θα παίρνεις κορυφαίο chipset με dedicated pci-e lanes στο m.2 και ψύκτρες στα (πολλά) VRM της.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε ξανα amd μετα απο  προσωπικη χρηση 8320   :P

 

Προφανως τα πραγματα αλλαζουν.

 

Καποιος που ειχε παρει p4 prescott το 2004 δηλαδη οταν οι Athlon μεσουρανουσαν επρεπε να πει ποτε ξανα intel οταν κυκλοφορησαν οι core?

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο της. Εχει και καλό IPC απο οτι φαίνεται απο τα πρωτα benchmarks leaks με πολύ ανώτερο single thread performance απο τις προηγούμενες σαβούρες. Μαζί με την επιθετική τιμούλα θα κάνει την INTEL να τρέξει αρκετά .Φτάνει πια με τα ripoff.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω γιατί γίνεται ο χαμός αυτός. όσοι είναι λογικοί θέλουν οι AMD να είναι όπως τα λένε. που πιθανόν δεν θα είναι, θα είναι πιστεύω λίγο χαμηλότερα ΑΛΛΑ όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως εάν ένας επεξεργαστής της AMD που θα κάνει κάτω από 400 δολλάρια, κοντράρει (έστω και εάν είναι 10-15% χαμηλότερα, άλλες παραμέτρους δεν βάζω) από τον ακριβότερο επεξεργαστή της ίντελ που κάνει χιλιάρικο και πάνω, δεν χρειάζεται να συζητάμε κάτι άλλο. επίσης όποιος αναβαθμίζει σήμερα, μάλλον δεν ακούει τι γίνεται γύρω του. όποιος θέλει να αναβαθμίσει, ας περιμένει 2-3 μήνες να δουλέψουν οι επεξεργαστές πρώτα και να έρθουν στα ίσια τους και οι τιμές και από τις δύο πλευρές και ύστερα βλέπει τι τον συμφέρει.

αλλά μόνο καλό νέο είναι η επιστροφή της AMD. και κάτι ακόμη. σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει πόσους πυρήνες έχει ένας επεξεργαστής αλλά τι τιμή έχει και τι απόδοση έχει. και το πόσο ακριβές (ή φθηνές) και αξιόπιστες είναι οι μητρικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελανε και τα τσιμεντα με τα στημενα leaked bench και τους περιεργους χρονισμους

 

ποσους πυρηνες ειπαμε εχει ο Intel Core i7-6900K = 8

και ποσους ο  Ryzen 7 1700X = 16 

και παρολαυτα σε μαγειρεμενα bench εχουν παραπλησιες επιδοσεις και πανηγυριζουν τα φανμπουζζζ

κλαυσιγελως

 

υγ. αποτι φαινεται θα χρειαζονται αλλη μια τριακοσαρου σε μητρικη για να φτασουν τα ρολογια στα 4ghz για κατι που προσφερουν απο τη μανα τους οι intel με μια low entry μητρικη

Τι εγραψε ρε φιλε ο τυπος..

Φιλε θεατροσκιωνπαιχτη.Γελανε και τα τσιμεντα ναι.Με ποιον γελανε ομως αραγε.

Θα σε σοδομιζα επιχειρηματικα για το πως επασες ρεκορ αρλουμπας σε λιγοτερο απο 100 λεξεις αλλα δεν υπαρχει λογος μιας και ευτυχως οι πιο πολλοι απ οτι βλεπω το εψαξαν πριν μιλησουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι xρηστες δηλαδη που εχουν socket ivy/sandy (6 ετων πλεον) ή και πιο πισω αισθανονται απαξιωμενοι;  και οτι εχουν μεινει πισω απο θεμα τεχνολογιας; 

 

Επομένως παραδέχεσαι ότι η αγορά στα CPUs είναι ψόφια και στάσιμη!

 

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ φυσιολογικό που ένας Q6600 του 07 ή ένας ι7-920 του 08, να είναι αξιόπιστος και να την παλεύει υπέρ του δέοντος εν έτει 2017;

 

Παρόλο που αυτό εξοικονομεί πολλά ευρωπουλάκια από την τσέπη μου, εντούτοις θλίβομαι όταν σκέφτομαι με το που θα μπορούσαμε να έχουμε φτάσει και πόσο πολύ θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί η τεχνολογία των cpus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως παραδέχεσαι ότι η αγορά στα CPUs είναι ψόφια και στάσιμη!

 

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ φυσιολογικό που ένας Q6600 του 07 ή ένας ι7-920 του 08, να είναι αξιόπιστος και να την παλεύει υπέρ του δέοντος εν έτει 2017;

 

Παρόλο που αυτό εξοικονομεί πολλά ευρωπουλάκια από την τσέπη μου, εντούτοις θλίβομαι όταν σκέφτομαι με το που θα μπορούσαμε να έχουμε φτάσει και πόσο πολύ θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί η τεχνολογία των cpus.

 

 

 

η αγορα ειναι στασιμη οχι λογω μονοπωλιου αλλα της προ πολλου καταργησης του νομου του Moore

 

θεωρω παρωδια να κλαιγεται κοσμος εν ετει 2017 για τις τιμες των επεξεργαστων και οτι ειναι ακριβο το computing γενικοτερα οταν Η/Υ πωλουνται ακομη και με το καροτσι στα lidl!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως παραδέχεσαι ότι η αγορά στα CPUs είναι ψόφια και στάσιμη!

 

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ φυσιολογικό που ένας Q6600 του 07 ή ένας ι7-920 του 08, να είναι αξιόπιστος και να την παλεύει υπέρ του δέοντος εν έτει 2017;

 

Παρόλο που αυτό εξοικονομεί πολλά ευρωπουλάκια από την τσέπη μου, εντούτοις θλίβομαι όταν σκέφτομαι με το που θα μπορούσαμε να έχουμε φτάσει και πόσο πολύ θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί η τεχνολογία των cpus.

 

Κάτοχος i7 920 θα έλεγα ότι μια χαρά μου έχει κάτσει... Ακόμα ούτε overclock δεν τον έχω κάνει :)

 

Κατά τα άλλα ο ανταγωνισμός πάντα είναι καλός και για τις ίδιες τις εταιρείες και για το κοινό. Οι εταιρείες εξελίσσονται μέσω του ανταγωνισμού και το κοινό κερδίζει περισσότερα από αυτό.

 

Οπότε μακάρι οι amd να είναι κοντά στους intel στα benchmarks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια firestrike και πράσινα άλογα. Αν δεν τους δούμε σε τίποτα Total War Attila  και ARMA 3, σενάρια που γονατίζουν τους επεξεργαστές, δε μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...