Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεφτέρη, σκέψου κάποιον να παίρνει ΖΕΝ γιατί άκουσε π.χ. ότι η διαφορά με 7700Κ είναι ξέρω γω 150 καρέ αντί για 180.

Μόλις τον στήσει και δει το πραγματικό frame rate, αν δεν ικανοποιηθεί, θα τον βάλει σε αγγελία και θα πάει σε ίντελ.

Τόσο απλά διαμορφώνονται οι τιμές στην αγορά. Γ@Μ@ΤΑ τα γραφήματα.

Άλλο να είσαι θεωρητικός gamer και άλλο να στάζεις λεφτά.

Εσύ που πιστεύεις ότι ανήκεις; Στούς theory crafter's ή στους στάζω φράγκα;

Το σύνολο των Intel users εδώ μέσα πάντως σε βλέπουν για την πρώτη κατηγορία.

Ουσιαστικάε αυτούς που έρχεσαι σε αντιπαράθεση είναι:

McRae 6700K

Whitefang 7700K

Fallen4ngel 5820K

Τώρα οι εμείς οι τρεις είμαστε μαζοχιστες ή εσύ φοράς παρωπιδες και η θεωρία πάει σύννεφο.

Συγνώμη ξέχασα και την θεωρία/σενάριο να είμαστε πληρωμένοι από την Intel για να γράφουμε μπούρδες και το hardware το πλήρωσαν αυτοί.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία με κατατάσσουν. Ανέβασα footage από Ryzen σε games(κοντά στα 16) και δεν βγήκε ένας κάτοχος με δικές του δοκιμές να το διαψεύσει.

Άκουγα επίσης για μεγάλη πτώση τιμών και δεν είδα τίποτα. Οι εταιρείες δεν αντιδρούν τελευταία στιγμή, με τόνους απούλητου στοκ, για να ρίξουν τις τιμές, όταν ένα προϊόν έχει ξεπεραστεί.

 

 

McRae 6700K
Whitefang 7700K
Fallen4ngel 5820K
Τώρα οι εμείς οι τρεις είμαστε μαζοχιστες ή εσύ φοράς παρωπιδες και η θεωρία πάει σύννεφο.

 

 

Το "θεωρητικός" αναφέρεται σε οπαδούς της AMD με παλιά συστήματα που δεν έχουν επαφή με σύγχρονο gaming και βγάζουν συμπεράσματα από δοκιμές του ένα και του άλλου. Στο κάτω κάτω οι εταιρείες θέλουν οπαδούς με πορτοφόλι. Όχι μόνο λόγια. Διαφορετικά, θα πάρω με 50€ ένα μτχ σύστημα athlon x64 από τη Στουρνάρη για να δηλώνω και 'γω αμερόληπτος κάτοχος ίντελ και amd.

 

Τα τρία άτομα που αναφέρθηκαν και διαθέτουν καλές gpu, προφανώς για κάποιον λόγο, ας πάνε σε ΖΕΝ στηρίζοντας έμπρακτα αυτά που ισχυρίζονται. Δεν νομίζω να τους πειράξει να έχουν 250 καρέ αντί για 300.

 

Αυτά από μένα. Γιατί το offtopic έχει ξεφύγει και θάβονται όλα τα σημαντικά νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία με κατατάσσουν. Ανέβασα footage από Ryzen σε games(κοντά στα 16) και δεν βγήκε ένας κάτοχος με δικές του δοκιμές να το διαψεύσει.

Άκουγα επίσης για μεγάλη πτώση τιμών και δεν είδα τίποτα. Οι εταιρείες δεν αντιδρούν τελευταία στιγμή, με τόνους απούλητου στοκ, για να ρίξουν τις τιμές, όταν ένα προϊόν έχει ξεπεραστεί.

Και αν κάνεις μία αναδρομή σε τι έχει γραφτεί θα δεις ότι προσωπικά εγώ είπα ότι όποιος ονειρεύεται η Intel θα ρίξει τιμές θα ξυπνήσει απότομα.

Τώρα εάν θέλεις να βάλεις στην κουβέντα όλους αυτούς που έχουν σαν όνειρο να αποκτήσουν i7 σε τιμή i5 μάλλον μιλάς με λάθος άτομο.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και αγγελία ζήτησης που ο τύπος έγραψε "τιμές λογικές γιατί είμαι ενημερωμένος για τα Ryzen"...

Προσωπικά θα κραξω και τον κόκκινο και τον μπλε αν διαβάζω ανακρίβειες.

Συγνώμη αλλά έτσι είναι.

Εσύ ανέβασες είπες και εμείς δεν ανεβάσαμε, μάλιστα.

Το ότι έχουμε πει εδώ και μέρες ότι θα γίνει συγκριτικό από εμάς εδώ μαζί με τον Glazo μάλλον πέρασε στα ψιλά γράμματα.

Βλέπεις εμεις θέλουμε να βγάλουμε τα συμπεράσματα μόνοι μας και όχι να βασιστώ σε κάποια βίντεο από άτομα που το κάνουν αυτό σαν επάγγελμα με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμής βλέπω RYZEN vs intel να είναι ίσα βάρκα ίσα πανιά σε παιχνίδια, στο ένα χάνει ο ένας στο άλλο χάνει ο άλλος και οι διαφορές είναι για γέλια. Και αναφέρομαι στα ακριβά μοντέλα.

Με την διαφορά ότι τα μοντέλα της ιντελ είναι περισσότερα φορτομενα στα cores, 80+% ενώ τα μοντέλα της amd είναι το πολύ 80%, βέβαια από αυτό μπορούμε να καταλάβουμε ότι οι amd είναι ποιο μελόντικα τσιπακια, αλλά ο προβληματισμός είναι ότι οι μετρήσεις που γίνονται με την ίδια κάρτα δείχνουν ότι οι amd σαν να βαριουντε να δουλέψουν και η κάρτα δεν βγάζει τα μέγιστα καθως αυτή δεν βαράει 100% στo gpu load.

Τι να φταίει άραγε ;

Δεν πιστεύω το πρόβλημα να είναι στους επεξεργαστές, γιατί οι gaming machines είναι πραγματικά χάος μπροστά σε στάνταρ εφαρμογές που κάνουν στάνταρ εργασία.

 

Στο ποιο πάνω βίντεο που έβαλε σιμφορουμιτης είδα τον ryzen να δουλεύει καλά με 4Cores και με 8cores, ενώ η αποδώση με 6cores ήταν αρκετά ανησυχητική!

Περιμένουμε ryzens 6c/12t να κοντραρουν Ι5 στα παιχνίδια, και απ ότι είδαμε αυτοί δεν θα μας έρθουν με ποιο δυνατές συχνότητες απ τους Χ8 όπως υπολόγιζαμε, και έχουν να κοντραρουν Ι5 με ποιο χαμηλά ρολόγια και χωρίς ΗΤ.

Έχω περίεργα να δω πως θα τα πάνε στα παιχνίδια καθώς αυτά θελουν Hz και γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα cores.

 

Τρομακτική η κατάσταση μέχρι τώρα με τους επεξεργαστές και ακόμα ποιο τρομακτική με τις μητρικές που αντί να πέσει το κόστος επειδή πλέον λείπει το sb chip από αυτες, οι εταιρίες πλακώνουν και βάζουν (κατά την άποψή μου) άχρηστα λαμπάκια και οι τιμές είναι ακόμα στον Θεό.

Θα μπορούσαμε να έχουμε μέχρι τώρα μητρικες με Β350 και με suprimeFX ήχο με 120€ max !!

Αυτό με χαλάει περισσότερο απ την ποιο διποτε συμπεριφορά των ryzen σε μερικούς τίτλους παιχνιδιών που στην τελική δεν είναι κ το στιλ που παίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το οτι ολα θα πανε σε Multithread ΕΙΔΙΚΑ στα παιχνιδια ειναι σιγουρο.
Εδω η ΤΙΤΑΝ Χ τρωει Bottleneck σε υπερυψηλα fps απο 7700k και δεν εχει μεγαλες διαφορες απο 1080p se 1440p σημερα.

Οι επεξεργαστες πιασανε ταβανι IPC προ πολλου.Ακριβως σαν τους ατμοσφαιρικους κινητηρες.

 

Ο προγραμματιστης ΗΔΗ ειναι υποχρεωμενος να γραφει απο εδω και περα σε συνθηκες οπου η επομενη GTX 1180 ή οπως θα λεγεται θα τρωει Bottleneck απο τα παντα ειτε ειναι ryzen ειτε ειναι i7  στο 1080p εαν δεν ειναι φτιαγμενα τα παιχνιδια σε 1μιση χρονο απο τωρα να δουλευουν με οσα thread εχεις. Αλλιως το παιχνιδι θα φαει την ρετσινια οτι ειναι unoptimised.

 

Τι να λεμε.Θες cpu που σκοπευεις να την αλλαξεις σε 2 χρονια?Παρε 7700κ(και για να μην παρεγηγηθω αυτο δεν ειναι κακο)

Θες συστημα που θες να το κρατησεις 5ετια? Πας σε ryzen

 

Διαβαστε μονο αυτο:

 

I'm a software guy. We have long dropped our reliance on pushing single threads for performance, because we saw long ago, that the Ghz & IPC progress stagnated. We simply cannot rely on faster single thread performance moving forward, so our apps & game engines have slowly but surely evolved to the new multi-thread paradigm.

 

Ξανασηκωνω το βιντεο που ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει

https://www.youtube.com/watch?v=40h4skxDkh4

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abec_777 κάτι τέτοια τα ακούμε και τα διαβάζουμε χρόνια τώρα.....

Επί εποχής lga775 και ΑΜ2 platforms....

 

Όλα αυτά ομως καταλήγουν όπου αλλού θες εκτώς οικιακής χρήσης.

Απ την στιγμή που console gaming + pc gaming μπήκαν στην ίδια ζυγαριά έχουμε μείνει ακόμα σε εκείνες τις εποχές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται για το συγκριτικό, ότι έχουμε συμφωνήσει

να περιμένουμε μέχρι τέλος Μαρτίου/αρχές Απριλίου, έτσι ώστε να ωριμάσουν

τα bios updates, να δούμε τι αλλάζει από ενδεχόμενη νέα έκδοση του scheduler των windows

και γενικά να μην πάρουμε ''day one'' μετρήσεις, όχι με την έννοια της αβάντας στους RYZEN,

αλλά όπως καταλαβαίνουν όσοι δεν βιάζονται να αναθεματίσουν, να πάρουμε μετρήσεις

που δεν θα επηρεάζονται (κατά το δυνατόν) από παράγοντες αλλότριους της αρχιτεκτονικής των R7.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειδατε στην αρχικη σελιδα του Insomnia για ενα προβλημα που φυσικα θα λυθει με microcode firmware

Είχε μπει και εδώ ,αλλα νομιζω θα την κατάτασα στην αχρηστη πληροφορία της ημέρας... Αν το διαβασες θα κατάλαβες...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι εν αναμονή του 1600x,από που συμπαιρενουμε ότι θα είναι καλύτερος στα games σε σχέση με τους τρεις πρώτους....;

 

Είναι καλύτερος από 1700(χωρίς oc) κ' 1700Χ(χωρίς oc)

και ισάξιος του 1800Χ στη συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών.

Ο 1800X παίρνει κεφάλι σε εκείνα που είναι multithreaded (σπάνιο).

Φυσικά για productivity o 1800X παραμένει 32-35% καλύτερος.

 

Με 249$ msrp είναι και γαμώ τη τρέλα μου cpu για gaming με μια χαρά λογικά λεφτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται για το συγκριτικό, ότι έχουμε συμφωνήσει

να περιμένουμε μέχρι τέλος Μαρτίου/αρχές Απριλίου, έτσι ώστε να ωριμάσουν

τα bios updates, να δούμε τι αλλάζει από ενδεχόμενη νέα έκδοση του scheduler των windows

και γενικά να μην πάρουμε ''day one'' μετρήσεις, όχι με την έννοια της αβάντας στους RYZEN,

αλλά όπως καταλαβαίνουν όσοι δεν βιάζονται να αναθεματίσουν, να πάρουμε μετρήσεις

που δεν θα επηρεάζονται (κατά το δυνατόν) από παράγοντες αλλότριους της αρχιτεκτονικής των R7.

 

Καλα τα bios θα χρειαστουν περισσοτερο χρονο αλλα τι να κανεις..απο κατι τεστ πχ του μαλλια που εκανε δοκιμες των 30 sec το δικο σας θα ειναι πολυ χρησιμοτερο.Καπου ειδα οτι θα βγει update και για το HEPT τον Απριλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Πλαίσιο αρκετά καλές τιμές μπορώ να πω

Πιστεύω τόσο θα έχουν και στο Σκρουτζ,μακάρι και πιο λιγο.ετσι μου έρχεται να προπαραγγειλω,περίμενα τους μεγάλους και τώρα τον 1600,11 Απριλίου αν τον έχω είναι καλά,αλλά αν περιμένω τα review-benchmark.....Πάμε για μετά το Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...