Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα 295 ευρώ ο κορυφαίος ryzen 6πύρηνος (προπαραγγελία) ....

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/AMD-CPU-Ryzen-5-1600X-AM4-4-00-GHz-19-MB-YD160XBCAEWOF.htm

δεν θέλω να φανταστώ τιμούλα για ένα 6core πακετάκι ryzen που θα τα κάνει όλα χωρίς να υστερεί πουθενά όταν κατασταλάξουν τα stock των cpu καθώς και των mobo.....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ψήνεται για αλλαγή ο babis...

Δύσκολα αποχωρίζεσαι διαμαντένιο τσιπάκι.

 

Μας βλέπω να ψωνίζουμε (οι κ@λωμένοι) στην επόμενη γενιά

που θα 'χει oc headroom, όχι γιατί υπολείπεται σε επιδόσεις η τρέχουσα

αλλά γιατί μας κόβει την χαρά του πειράγματος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 295 ευρώ ο κορυφαίος ryzen 6πύρηνος (προπαραγγελία) ....

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/AMD-CPU-Ryzen-5-1600X-AM4-4-00-GHz-19-MB-YD160XBCAEWOF.htm

δεν θέλω να φανταστώ τιμούλα για ένα 6core πακετάκι ryzen που θα τα κάνει όλα χωρίς να υστερεί πουθενά όταν κατασταλάξουν τα stock των cpu καθώς και των mobo.....

Τιμή καταστήματος 320€, άρα δεν έπεσα πολύ έξω όταν είπα ότι θα μας έρθει από 320€ έως 350€.

 

Η τιμή ίντερνετ είναι μία χαρα, άρα μόλις έχουμε αρκετά κομμάτια λογικά θα πέσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμπη σε βλεπω ετοιμο για αλλαγη.

 

Ψήνομαι για έναν 6core να λέω την αλήθεια (δεν γνωρίζω αν μεταβώ βέβαια).......τα 8core pack cpu+mobo+ram ξεφεύγουν σε τιμούλα για μένα μιας και  μου είναι αδιάφορος ο 1700 ο απλός αφού στα games θα θέλει έναν καλό κλοκάρισμα με αρκετό vcore για να πιάσει τους μεγάλους 1700Χ&1800Χ.Ένας 1600Χ με μία Asus Prime B350 Plus (βάζω αυτήν την mobo μιας και από overclockability οι πρώτη φουρνιά ryzen δεν το έχει...οπότε δεν αξίζει για μένα κάποια ακριβότερη) + 16gb ddr4 και είναι μπομπίτα το συστηματάκι!To σκέφτομαι πάντως αν και ο 4790Κ ακόμα δεν με έχει στεναχωρήσει κάπου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω στελει cpu motherboard στο Πλαισιο γιατι ναι ειναι η τριτη μητρικη που μου βγαζει off ο επεξεργαστης και ισως κατα Σεπτεμβρη να παω σε 1800X η τουλαχιστον σε 1700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 7700k έχει +15% ipc σε σχέση με τον 1800x, αν θα έχει πρόβλημα μετά από 2 χρόνια σε games, τότε όλη η σειρά ryzen θα έχει πρόβλημα από τώρα :P ΑΝ :P

 

Τους έστειλα mail, να βγάλουν τον 7700k rebrand για 2 χρονιές, για να δουλέψει ο ανταγωνισμός :)

 

Ryzen 16/32 ? server cpu ? Desktop ? 4 ccx ? 4x lag ? :P

 

Ακόμη δεν το χωνέψατε και ποστάρετε game reviews ?

 

 

Είχε μπει και εδώ ,αλλα νομιζω θα την κατάτασα στην αχρηστη πληροφορία της ημέρας... Αν το διαβασες θα κατάλαβες...

 

Κενό ασφαλείας, remote crash system κτλ, άχρηστη πληροφορία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα ισχυαν καποτε, οταν βλεπαμε IPC increase. Πλεον με το ρυθμο που εξελισονται οι καρτες και με το ρυθμο που δεν εξελιζονται οι CPU, ουτε ο 7700k δεν θα τραβαει με μια αντιστοιχη της 1070 2 χρονια απο τωρα. Αφου ηδη βαραει 100αρια σε games.

 

Απτης 680 του 2012 φτασαμε στην 1080 του 2016. Ουτε καν ξερω ποσες φορες πιο γρηγορη ειναι η δευτερη απτην πρωτη. Χοντρικα καπου 3 -4 φορες πιο γρηγορη!! Στα CPU απτην αλλη πηγαμε απτον 3770k στον 7700k. Ειναι δεν ειναι 30% πανω, Δηλαδη στις καρτες ειχαμε 300-400% αυξηση και στις CPU 30%. Kαι εσυ μου λες οτι ο 7700k θα τραβαει με καρτα 2-3 γενιες απο τωρα.

 

Ισα ισα, αν μη τι αλλο, μαλλον τα πολλα νηματα του R7 θα σε βοηθησουν παραπανω στο μελλον οσον αφορα το gaming.

Τι λες μωρέ άνθρωπε; Που τραβάει 100αρια ο 7700k ;

Μία χαρά σε βγάζει για 3 gpu ο 7700k. Εδώ 2500k @4,5 που το πετυχαίνει και η κουτση Μαρία και είναι αξιοπρεπεστατος σε gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω στελει cpu motherboard στο Πλαισιο γιατι ναι ειναι η τριτη μητρικη που μου βγαζει off ο επεξεργαστης και ισως κατα Σεπτεμβρη να παω σε 1800X η τουλαχιστον σε 1700

 

Αν τσιμπήσεις πιστωτικό προχώρα άφοβα σε ryzen bro!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να κάνω μια σύνοψη αυτών που λέει:

 

 

-Λέει κατ'αρχάς ότι τον ενδιαφέρει η σχετική επίδοση μιας cpu για να διαπιστώσει την αντοχή της στο χρόνο. Γι'αυτό και πρέπει να στρεσσάρεται η cpu μέσα από κατάλληλα διαμορφωμένα τεστ.

-Στο crysis 3 ο 7700Κ έχει λίγο μεγαλύτερο avg αλλά και χαμηλότερα lows πράγμα που πρέπει επίσης να κοιτάμε.

-Στο rise of the tomb raider geothermal valley DX12 βλέπουμε μια εντυπωσιακή διαφορά υπέρ του 7700 κοντά στο 50%, ασχέτως SMT. Ενώ ο 1800Χ τρέχει με ram στα 3200. [Απ'ότι είδα η μνήμη δίνει 20% κέρδος από 2133. Μεγαλύτερη εξάρτηση από τη ram speed σε σχέση με τους 7700. Είναι όμως ασφαλείς οι τάσεις για 3200;]

-Στο AOTS δέιχνει τον 6900Κ να περνάει τον 7700Κ λόγω των cores. Τον παραξενεύει γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με τον 1800Χ που έρχεται πίσω από τον 7700Κ με σημαντική διαφορά.

Ακόμα περισσότερο τον προβληματίζει η δήλωση της AMD και της oxide ότι θα κάνουν optimization για τους Ryzen. Αυτό υποννοεί ότι αρκετοί τίτλοι πιθανόν να μη γίνουν optimized και έτσι θα υποαποδίδουν. Μην ξεχνάμε ότι optimization=Λεφτά και χρόνος

-Θεωρεί πρόβλημα για την μακροζωία των ryzen το oc και τις ήδη προβληματικές επιδόσεις. Λέει όμως ότι και οι 7700 δεν έχουν πολλά να πάρουν από oc.

-Ελέγχει όλες τις θεωρίες περί κακών gaming επιδόσεων. Η θεωρία ότι τα win7 παίζουν καλύτερα βγάζει μέγιστη διαφορά 11% στο Far cry και αλλού αμελητέες διαφορές(τίποτα το συνταρακτικό δηλαδή).

-Βρίσκει μικρές διαφορές του 1800Χ με τον simulated 1600Χ. Άρα θα δούμε σοβαρή μάχη με τον 7600Κ, αν δεν υπάρχουν παρατράγουδα σε άλλα games που δεν δοκίμασε.

 

 

 

Πουλημένο τομάρι λοιπόν αφού τόλμησε να τεστάρει σε βαρβάτα dx12 games και όχι ένα overwatch της πλάκας. Πουλημένο τομάρι επειδή ανησυχεί για την ιδιαίτερη ανάγκη των games να γίνονται optimized.

 

 

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/601828/how_the_windows_high_performance_mode_is_limiting/

so the flow of data between threads is downright chaotic. This, in itself, leads to a lot of inter-CCX traffic if some of the threads are on one CCX and some on the other.

And - crucially - this characteristic is enhanced even further on the modern graphics APIs, DX12 and Vulkan, which positively encourage producing rendering commands in a multithreaded manner. Perhaps you've noticed how RoTR and AotS are more strongly disadvantaged by running on Ryzen (compared to an Intel CPU or even an older AMD CPU) when running on the modern API than the older one they support.

 

 

Σαν αρχαία ελληνική τραγωδία. Να τον "πίνεις" σε dx12 που εσύ υποστήριζες με λύσσα, γιατί το dx12 προάγει τη στενότερη συνεργασία των cores και εκθέτει τα προβλήματα επικοινωνίας των CCX.

Σαν και τις κάρτες της AMD που με το υψηλό cpu overhead σε dx11 σε έστρεφαν στο να πάρεις intel cpu αντί για FX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1800X η τουλαχιστον σε 1700

 

Εννοείται ότι θα πάρεις ότι σου κάνει κέφι και καλοφόρετο ότι επιλέξεις.

 

Απλώς επειδή το έχω γράψει αρκετές φορές,

και post σαν αυτό δείχνουν στην τελείως αντίθετη κατεύθυνση, θέλω να το κάνω όσο πιο λιανά γίνεται.

 

Ο 1800Χ είναι σε τελείως διαφορετική κατηγορία από τον 1700.

 

Ο 1700 είναι productivity cpu με εξαιρετικό κοστολόγιο, αλλά χωρίς oc δεν είναι καλό value για gaming.

Εννοείται ότι με το ''oc'' εννοώ ψηλές συχνότητες σε core και imc, με λογικά ρεύματα.

Παραδείγματα και μετρήσεις με yolo ρυθμίσεις με πωρώνουν σαν χομπίστα, αλλά δεν μπορώ

να τις λάβω σοβαρά υπόψην για 24/7 Use.

 

O 1800X όπως διαμορφώνεται η αγορά σήμερα είναι ο ''τα πάντα όλα cpu''

Εγγυημένα κορυφαίο single thread performance (stp) (10% +-  κάτω από lake, αλλά who cares)

παρέα με όλο το multithreading που μπορεί να χρειαστεί κανείς σήμερα ή θα χρειαστεί στο μέλλον.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν βρίσκονται στην ίδια κατηγορία και δεν πρέπει να ζυγίζονται

στο ίδιο καλάθι για πιθανή αγορά. Είναι διαφορετικά προϊόντα με πολύ διαφορετικά properties.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι kaby lake ειχαν κενο ασφαλειας αλλα δεν ειπαν τελικα τι εγινε κυριε "πτωχε το πνευματι"......  Να υποθεσω οτι αυτο δεν το  εψαξες οπως ψαχνεις για τα προβληματα των ryzen φυσικα....

 

Και να εγινε κατι ομως τελικα, και παλι δεν με απασχολει γιατι σημασια εχει οτι το προβλημα στους kaby υπαρχει-υπηρχε... Αρα πριν τουφεκισεις για ακομη μια φορα κοιτα μην εκπυρσοκρωτησει στα χερια σου... :-)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...