Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του έχουν πει ότι, σε ένα ψέμα όταν προσθέσεις ένα ποσοστό το κάνει να φαίνεται αληθινό ... 
Αν είχε στοιχεία θα απαντούσε, αλλά βλέπεις είναι απλά ένα σκουλήκι με φωλιά σαν όλα τα υπόλοιπα που έχουν κάνει το νήμα μπουρδέλο και όσο δεν σέβονται τους συμμετέχοντες θα συνεχίσω να τους προσβάλω. 
Αναμένω νέα σειρά από διαγραφές σχολίων MOD

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με όλο τον σεβασμό αλλά πολύ χολη προς ιντελ μεριά. Οκ τα είπαμε μία,δυο,τρεις φορές νομίζω φτάνει. Επίσης δεν το γνώριζα ότι ο καθένας που θα αγοράσει ότι αγοράσει με δικά του χρήματα θα δώσει αναφορά κιόλας τι θα πάρει η ότι αυτό θα είναι κατακριτέο η για γέλια λες και δίνει 3000 για να παίζει tetris. Καλά κάνει και περνάει αυτά που περνάει η ιντελ αλλά πολύ κόμπλεξ παρατηρώ στο παρόν θέμα από ορισμένους κατ επανάληψη.

 

Σεβαστή η γνώμη σου, ξέρω πως είναι κάτι χιλιοειπωμένο αλλά δεν παύει να έχει μια μεγάλη δόση αλήθειας και το έγραψα με αφορμή τα όσα είπε ο pirmen προηγουμένως. Όπως λες και εσύ ο καθένας μπορεί να πάρει ό,τι θέλει αλλά ειλικρινά έχω κουραστεί να βλέπω άτομα να βγάζουν τους ryzen σκάρτους δίχως λόγο και αιτία. Άλλωστε είμαστε σε θέμα για ryzen, το λιγότερο που με απασχολεί είναι το τι θα πω για την intel μιας και δεν ταιριάζει εδώ. Οι ryzen δεν είναι το απόλυτο εφεύρημα αλλά έχουν καταφέρει να μπουν δυναμικά και οφείλω να τους προτείνω σαν επιλογή ή εναλλακτική σε νέα σύνθεση, αν ήταν σκάρτοι φυσικά και δεν θα τους πρότεινα, αλλά η ουσία είναι ότι αξίζουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστή η γνώμη σου, ξέρω πως είναι κάτι χιλιοειπωμένο αλλά δεν παύει να έχει μια μεγάλη δόση αλήθειας και το έγραψα με αφορμή τα όσα είπε ο pirmen προηγουμένως. Όπως λες και εσύ ο καθένας μπορεί να πάρει ό,τι θέλει αλλά ειλικρινά έχω κουραστεί να βλέπω άτομα να βγάζουν τους ryzen σκάρτους δίχως λόγο και αιτία. Άλλωστε είμαστε σε θέμα για ryzen, το λιγότερο που με απασχολεί είναι το τι θα πω για την intel μιας και δεν ταιριάζει εδώ. Οι ryzen δεν είναι το απόλυτο εφεύρημα αλλά έχουν καταφέρει να μπουν δυναμικά και οφείλω να τους προτείνω σαν επιλογή ή εναλλακτική σε νέα σύνθεση, αν ήταν σκάρτοι φυσικά και δεν θα τους πρότεινα, αλλά η ουσία είναι ότι αξίζουν.

 

 

Για κάποιους το ότι υστερούν στα παιχνίδια σε 1080p σημαίνει οτι είναι άχρηστοι. Fuck logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους το ότι υστερούν στα στα παιχνίδια σε 1080p σημαίνει οτι είναι άχρηστοι. Fuck logic.

 

Δεν ξέρω πως το βλέπει κάποιος να σου πω και δεν σκάω :D, η ουσία είναι πως όποιον δεν τον καλύπτει μια ryzen λύση καθώς κάνει έρευνα να πάρει cpu ας πάει σε intel. Εγώ ξεκαθάρισα τη θέση μου όσον αφορά την αγορά cpu σε νέο σύστημα με σκοπό να αγοραστεί ένα vfm δυνατό cpu για να δοθεί έμφαση στα υπόλοιπα parts, από εκεί και έπειτα περί αναγκών και περί ορέξεως το θέμα, ο καθένας ας πάρει ό,τι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με άφηνε να κάνω submit γιατί είχα κάνει ένα σκορ με 5% διαφορα +- χτες. Τον πήγα στα 3.975GHz(στα 4.0GHz δεν του άρεζε το encryption test):

 

passmark2iazrq.png

 

https://www.passmark.com/baselines/V9/display.php?id=85966251115

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστή η γνώμη σου, ξέρω πως είναι κάτι χιλιοειπωμένο αλλά δεν παύει να έχει μια μεγάλη δόση αλήθειας και το έγραψα με αφορμή τα όσα είπε ο pirmen προηγουμένως. Όπως λες και εσύ ο καθένας μπορεί να πάρει ό,τι θέλει αλλά ειλικρινά έχω κουραστεί να βλέπω άτομα να βγάζουν τους ryzen σκάρτους δίχως λόγο και αιτία. Άλλωστε είμαστε σε θέμα για ryzen, το λιγότερο που με απασχολεί είναι το τι θα πω για την intel μιας και δεν ταιριάζει εδώ. Οι ryzen δεν είναι το απόλυτο εφεύρημα αλλά έχουν καταφέρει να μπουν δυναμικά και οφείλω να τους προτείνω σαν επιλογή ή εναλλακτική σε νέα σύνθεση, αν ήταν σκάρτοι φυσικά και δεν θα τους πρότεινα, αλλά η ουσία είναι ότι αξίζουν.

τους προτιμούμε όμως στα ανάλογα θέματα αναβαθμίσεων και όσο για τον συμφορουμιτη είπαμε ignore list και τέλος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά μόνο στην άρρωστη φαντασία σου, που τολμάει να συγκρίνει το Infinity Fabric με το Front Side Bus της εποχης των P4. Τοσα ξερεις, τοσα λες, τοσα καταλαβαινεις για το χαμηλο επιπεδο τρολ που εισαι. Συνεχιζεις να τρολαρεις την επισημη γραμμη PR/Marketing της Intel απο τα επισημα slide decks της...κολα ουχου και πρασινα αλογα.

 

Δεν είναι δικό σας το φταίξιμο, εδώ που τα λέμε. Πρέπει και οι mods/Δ.Ο. να αποφασίσουν αν θέλουν γκέτο και προσωπικές επιθέσεις μέσα στο φόρουμ. Πάντως οι κλίκες και οι γραμματοσειρές που πιάνουν μισές σελίδες(κατά τ'αλλα εγώ "θάβω" τις χρήσιμες πληροφορίες) δεν δημιουργούν αλήθειες.

 

Το infinity fabric είναι μετεξέλιξη του Hypertransport που με τη σειρά του αποτελεί το FRONT SIDE BUS(FSB) της AMD. To ΕΜΙΒ παρακάμπτει τελείως τη μνήμη και δημιουργήθηκε γιατί οι υφιστάμενες λύσεις(όπως το 2,5D interconnect) δεν ικανοποιούσαν την ίντελ σε θέματα κόστους ή και επιδόσεων.

http://wccftech.com/amds-infinity-fabric-detailed/

 

Infinity Fabric is basically an over-arching superset and successor of the classic HyperTransport

HyperTransport is the equivalent of Intel’s Front Side Bus (FSB) and is basically what the various ICs use to talk to each other. Think of it as a point-to-point interconnect used to, well, connect ICs.

 

Τα επίσημα slides της ίντελ λένε ότι οι epyc θα έχουν inconsistent(=πότε καλό, πότε μέτριο) performance που είναι απόλυτα ακριβές. Όλα τα bench που τους βγάζουν μπροστά στηρίζονται κατά κύριο λόγο στην L1 και L2 cache. Όπως το SPEC.

Όταν το cpu καταφεύγει στη RAM για να βρει δεδομένα πρέπει να προστεθεί στο latency της RAM και το latency της L3 cache που προηγείται και το οποίο είναι τεράστιο. Γι'αυτό βλέπεις σε oc guides να λένε ότι αύξησαν τη συχνότητα της cache και μείωσαν το latency της ram.

Αυτά είναι ψιλά γράμματα βέβαια για το AMD και Intel subreddit(μέχρι και εκεί παραπληροφορούν τα ίδια άτομα).

 

 

 

 

To εχεις παιξει η στην τυχη τα πετας? Επειδη το παιζω το game, φορτωνει και τα 8 cores στον 8350, 60-70% το core 1 και καπου στο 40% τα υπολοιπα 7. Δεν ειναι arma III το pub,, το χουνε φτιαξει πλεον.

Το λες για 16η φορα, σου ζηταω για 16η φορα πηγη που βρηκες τα νουμερα, ανταυτου θα εξαφανιστεις και θα ξετρυπωσεις σε αλλο thread να πεις την λανθασμενη αποψαρα σου αλλη μια και ουτω καθεξης. 

Δεν ασχολούμαι με on line γιατί απαιτούν μεγάλη δαπάνη σε χρόνο για να τα χαρείς. Μπορεί να έχει αλλάξει η κατάσταση, αλλά όσοι το πάιζουν δίνουν έμφαση στη συχνότητα περισσότερο. Αυτό έβλεπα να συζητιέται. Δεκτό πάντως ότι το παιχνίδι βελτιώνεται συνέχεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε κάποιος, κάπου αλλού...

 

Τί σκ@τά db είναι αυτή που χωράει ολόκληρη στην L3, ώστε να παίρνουμε στα σοβαρά το latency σε αυτές τις περιπτώσεις?

 

Αυτοί οι επεξεργαστές, μάλλον θα δουλεύουν με db κάποιων GB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...