Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δειτε τα νουμερα στο players unknown battlegrounds. Ο καημενος ο 1800x εχασε ενα (1, one) fps οταν εκανε stream σε σχεση με οταν ετρεχε μονο το game. 

 

Παράνοια mode on : Απαπα κακό, αμαν βρε amd ακούς εκεί 1 fps πίσω, ένας ακόμη λόγος για να πάρει κάποιος intel, 1 fps παραείναι  :devil:. Πάρε κόσμε 7820x, τι να σου κάνει ο 1800x, βασικά τι να κάνει ο 1700 και ας είναι κατά πολύ φθηνότερος και ας έχει ήδη ψύκτρα, λεπτομέρειες... βασικά τι 7820x, 7700k λέμε, αμέ  :rolleyes:... Βρε την κακιά amd που προσφέρει επιδόσεις με χαμηλό κόστος, χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες με τους ryzen, κρίμα πολύ κρίμα, x299 ftw  :ph34r:.

 

Mode παράνοιας πλέον off, ακόμη και εγώ που θέλησα να πετύχω σαρκασμό αηδιάζω με τα τούβλα που έγραψα, σαρκαστικά μεν  :-D, αλλά το θλιβερό είναι πως υπάρχει ακόμη μια μειοψηφία που επιμένει σε αυτή την προκατάληψη ! Ως προκατάληψη δεν αναφέρω το να χρειάζεται πραγματικά κάποιος τα όσα προσφέρει ένα intel cpu πλατφόρμας x299, αλλά το γεγονός ότι ακόμη από κάποιους αγνοείται το vfm των ryzen και μετά περιμένουν coffee lake 6c/6t στο 300αρι, αυτά είναι  :X.

 

ΥΓ, για να μην παρεξηγηθώ, μέχρι πριν βγάλει η amd τους ryzen πρότεινα ως επί το πλείστον intel εκτός από εξαιρέσεις αρκετά χαμηλού budget που πρότεινα σπάνια amd fm2+. Σαφώς και δεν συμφωνούσα όπως και σχεδόν όλοι πιστεύω με την τιμολογιακή πολιτική της intel ειδικά στους i5 αλλά και με την τακτική της "οδοντόπαστας" από ivy bridge και έπειτα, αλλά ξεκάθαρα είχε το μαχαίρι και το πεπόνι μιας και στόχευε στο κέρδος, κοπάναγε της τιμές όπου έβλεπε ζήτηση. Πλέον όμως οφείλω να τονίσω το vfm που προσφέρουν οι ryzen μιας και πραγματικά στα λεφτά τους προσφέρουν πολλά, είναι κρίμα όταν υπάρχει η δυνατότητα να χτιστεί ένα δυνατό μηχάνημα με ryzen και δεν κρίνεται αναγκαία η τοποθέτηση intel cpu να μπει σώνει και καλά intel because it is intel, αυτό είναι το σκεπτικό μου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όπως λέμε εδώ και πολύ καιρό η AMD κτυπά το πάνω κομμάτι των PCs που έχει ΜΕΓΑΛΑ κέρδη ανά μονάδα

καλά κάνει κατα την γνώμη μου , είναι πρόωρο να κτυπήσει το μικρομεσαίο και μικρό ας έχει την μεγάλη μάζα των πωλήσεων.

 

πάρα πολλοί οι λόγοι που ακολουθεί αυτή την στρατηγική , το παράλογο θα ήταν το αντίθετο. Το ιδανικό θα είναι να κρατήσει τους 8c/16th ανταγωνιστικούς και στο μέλλον και να φάει κομμάτι από το φιλέτο που τρώει η ΙΝΤΕΛ εδώ και δέκα χρόνια χωρίς προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λέμε εδώ και πολύ καιρό η AMD κτυπά το πάνω κομμάτι των PCs που έχει ΜΕΓΑΛΑ κέρδη ανά μονάδα

καλά κάνει κατα την γνώμη μου , είναι πρόωρο να κτυπήσει το μικρομεσαίο και μικρό ας έχει την μεγάλη μάζα των πωλήσεων.

 

πάρα πολλοί οι λόγοι που ακολουθεί αυτή την στρατηγική , το παράλογο θα ήταν το αντίθετο. Το ιδανικό θα είναι να κρατήσει τους 8c/16th ανταγωνιστικούς και στο μέλλον και να φάει κομμάτι από το φιλέτο που τρώει η ΙΝΤΕΛ εδώ και δέκα χρόνια χωρίς προσπάθεια.

Αφού φέρνει και R3 για το χαμηλό κομμάτι της αγοράς μαζί με τους ripper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε με τι ρολόγια θα ερθει ο 1900Χ?

Αξίζει να πας σε ακριβότερη πλατφόρμα για να έχεις 8/16 ενώ υπάρχουν ήδη οι 8/16 ryzen; Δεν ξέρω βέβαια τι διαφορά θα έχει με την παραπάνω cache ... αλλά όπως και να χει μου φαίνεται απλά ότι σου πετάνε το τυράκι με αυτό το cpu

 

edit... με μια γρήγορη ματιά είδα ότι θα είναι στα ρολόγια του 1800x, μπορεί να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν το θεωρεις λιγο περιεργο ρε φιλε να εχεις 774 μνμ αποκλειστικα κατα των Ryzen και 0 συμμετοχη στο υπολοιπο φορουμ;

Δηλαδη πραγματικα εχεις κουρασει!!!!!

Όχι. Γιατί ο λόγος που γράφτηκα στο συγκεκριμένο φόρουμ ήταν σχεδόν αποκλειστικά αυτό το θέμα και οι νέες κυκλοφοριές σε hw.

Απλά περίμενα, να σου πω την αλήθεια, να υπάρχει κάποιο moderation για τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Εκείνο που σε κουράζει είναι όταν μου απαντάνε με άκυρα πράγματα αναγκάζοντάς με να τους απαντήσω. Χθες μάλιστα ασχολήθηκα υπερβολικά.

Αν με έκαναν μπλοκ δεν θα υπήρχε τέτοιο θέμα. Δεν αντέχουν όμως να βλέπουν να γράφονται τα αρνητικά των ryzen.

 

Στο BF4/BF1 MP η μεγαλύτερη διαφορά είναι στα TimeFrames και όχι στα fps.  Κανένας που ξέρει δεν παίρνει Core i5 για BF1 MP γιατί όσο και να τον ανεβάσεις θα έχεις χάλια TimeFrames

Θυμάσαι πού αλλού έχουμε ακανόνιστο ρυθμό παραγωγής καρέ, ενώ στο fraps δεν υπάρχει πρόβλημα; Είναι το γνωστό micro-stuttering στα multigpu setups.

 

Παλιότερα επειδή ενδιαφερόμουν για multi-gpu, για λόγους οικονομίας, ρώτησα άτομα σε αλλο φόρουμ, με συστήματα τέρατα, να μου πουν την άποψή τους. Μόνο στα χαμηλά καρέ υπάρχει το πρόβλημα της σπαστής κίνησης. Κανένας δεν ενοχλούνταν σε πολλά κάρε και να σκεφτείς ότι έπαιζαν σχεδόν αποκλειστικά on line fps κάποιοι.

Μερικοί χρειάζονται blind test για να μπουν στη θέση τους.

 

Για διαφορετικούς λόγους εγκαταλείπονται οι i5 στο BF1. Ο ένας είναι τα περισσότερα καρέ των ανώτερων μοντέλων. Ο άλλος κάποια απότομα και διαρκή frame drops των i5 ειδικά στις πρώτες εκδόσεις. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν θέματα μέχρι και για τους i7, σε κάποια updates.

https://forums.battlefield.com/en-us/discussion/41430/battlefield-1-fps-drops/p54

 

Εξάλλου τι είναι χειρότερο; Να μην έχεις στο BF1 κ.α. την απόλυτη ομαλότητα ή να έχεις την 1080Ti και να μην μπορείς να παίξεις απαιτητικά games όπως το Arma 3, όπως επιτρέπει η κάρτα, χωρίς σοβαρά drops, επειδή το cpu σε κρατάει πίσω from day one;

Και σκέψου ότι για μένα θα προτιμούσα τον 1600 έναντι του 7600Κ, για τα games που με ενδιαφέρουν.

 

Αποκλειεται. Ο pirmen ορκιζεται οτι δεν τα καταλαβαινεις αυτα τα στιγμιαια spikes, μηπως μας λες ψεμματα?


Ναι, μονο που ενας pusharismenos 7600k δεν ειναι καν κοντα απο θεμα τιμης σε σχεση με εναν r5 1600 + b350 στα 300€ συνολο. Ξερεις, θες τουλαχιστον μια 50αρα ψυξη (για να τον πουσαρις λιγο) και 100αρα για να τον πουσαρεις οσο παει, +20-30€ mobo και + 20€ ο CPU. Δηλαδη το λιγοτερο πας στην 400αρα, και με καλη ψυξη 450. Μολις 150€ πανω XD

Kαι μιας και ανεφερες το pub, για πες, πως τα παει ο 7600k και πως ο 1600? Γιατι στο μοναδικο test που ειδα ο 1600 πηγαινε καλυτερα. Μπορει να κανω και λαθος, οποτε περιμενω να με διορθωσεις. Linkare τα videos με τα claim σου plz

Kατι για 50αρες ελεγες

 

 

 

Ενημερωτικά, όταν τρέχω τον δικό μου σαν 6600Κ(κλειστό ΗΤ) στα 4,7Ghz, με τάση στο ~1,35, δεν ξεπερνάω σε μαξ τους ~80c μέσα στο κατακαλόκαιρο(32c ambient), με αερόψυκτρα των 35€. Οι 7600Κ είναι ανώτερο process και βγάζουν 4,8-5Ghz υπό τις ίδιες συνθήκες.

 

Στο PUBG έχουν σημασία και οι ρυθμίσεις. Μπορεί και να τον κόβει η gpu. Αυτό δεν φαίνεται κάπου. Πάντως σίγουρα δεν αξιοποιεί πάνω από 4 cores το game με ό,τι συνεπάγεται. Ούτε 3 καλά καλά.

 

 

 

 

 

Intel Robust ecosystem= Software manipulation ;) Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Καμία αντίρρηση όπως άλλωστε και για το VM migration. Μονοπωλιακές τακτικές.

Η AMD πώς σκέφτεται να τα αντιμετωπίσει αυτά; Μέχρι να βρει η ίντελ κάτι νέο; 

 

Σχετικά τώρα με τη σύνδεση dies μέσα στο ίδιο τσιπ, αυτή είναι η λύση της intel, ανακοινωμένη από το 2014 για πελάτες των εργοστασίων της. Το γιατί δεν το έχουν προχωρήσει ακόμα για τους xeon κτλ. είναι άλλο θέμα.

 

https://newsroom.intel.com/news-releases/intel-announces-new-packaging-and-test-technologies-for-foundry-customers/

 

Το EMIB σχεδιάστηκε για να παρακάμψει τα ελαττώματα όλων των παραδοσιακών μεθόδων σε κόστος και επιδόσεις. Υπόσχεται bandwidth της τάξης των πολλών εκατοντάδων GΒs, σε αντίθεση με τα 50GBs του Infinity Fabric(ένα είδος εξελιγμένου FSB).

http://www.pcworld.com/article/3185875/hardware/future-intel-cpus-could-be-cobbled-together-using-different-parts.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adtakhs

 

το ερώτημα είναι πόσο ανταγωνιστικοί θα είναι οι R3 , εγώ νομίζω θα τους τιμολογήσει ελαφρώς ακριβότερα από intel με αντίστοιχη πραγματική ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adtakhs

 

το ερώτημα είναι πόσο ανταγωνιστικοί θα είναι οι R3 , εγώ νομίζω θα τους τιμολογήσει ελαφρώς ακριβότερα από intel με αντίστοιχη πραγματική ταχύτητα.

 

Αυτό είναι πρακτικά αδύνατο τη στιγμή που ο r5 1500 είναι πιο φτηνός από τους ξεκλείδωτους i5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο 1500 είναι ισάξιος με ι7 παλαιότερης γενιάς , σίγουρα δεν είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό που λες. Αν βέβαια θεωρείς τον άμεσο ανταγωνιστή ,όσον αφορά τις επιδόσεις , τους i3 , τότε ναι λογικά εκεί θα παίζει η τιμή και ίσως λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να υπάρχουν αρκετά αποθέματα για threadripper και epyc! Η επιτυχία στα dataserver και workstation είναι δεδομένη για εμένα μιας και η αγορά αυτή διψάει για φτηνό upgrade χτες`

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνοια mode on : Απαπα κακό, αμαν βρε amd ακούς εκεί 1 fps πίσω, ένας ακόμη λόγος για να πάρει κάποιος intel, 1 fps παραείναι :devil:. Πάρε κόσμε 7820x, τι να σου κάνει ο 1800x, βασικά τι να κάνει ο 1700 και ας είναι κατά πολύ φθηνότερος και ας έχει ήδη ψύκτρα, λεπτομέρειες... βασικά τι 7820x, 7700k λέμε, αμέ :rolleyes:... Βρε την κακιά amd που προσφέρει επιδόσεις με χαμηλό κόστος, χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες με τους ryzen, κρίμα πολύ κρίμα, x299 ftw :ph34r:.

 

Mode παράνοιας πλέον off, ακόμη και εγώ που θέλησα να πετύχω σαρκασμό αηδιάζω με τα τούβλα που έγραψα, σαρκαστικά μεν :-D, αλλά το θλιβερό είναι πως υπάρχει ακόμη μια μειοψηφία που επιμένει σε αυτή την προκατάληψη ! Ως προκατάληψη δεν αναφέρω το να χρειάζεται πραγματικά κάποιος τα όσα προσφέρει ένα intel cpu πλατφόρμας x299, αλλά το γεγονός ότι ακόμη από κάποιους αγνοείται το vfm των ryzen και μετά περιμένουν coffee lake 6c/6t στο 300αρι, αυτά είναι :X.

 

ΥΓ, για να μην παρεξηγηθώ, μέχρι πριν βγάλει η amd τους ryzen πρότεινα ως επί το πλείστον intel εκτός από εξαιρέσεις αρκετά χαμηλού budget που πρότεινα σπάνια amd fm2+. Σαφώς και δεν συμφωνούσα όπως και σχεδόν όλοι πιστεύω με την τιμολογιακή πολιτική της intel ειδικά στους i5 αλλά και με την τακτική της "οδοντόπαστας" από ivy bridge και έπειτα, αλλά ξεκάθαρα είχε το μαχαίρι και το πεπόνι μιας και στόχευε στο κέρδος, κοπάναγε της τιμές όπου έβλεπε ζήτηση. Πλέον όμως οφείλω να τονίσω το vfm που προσφέρουν οι ryzen μιας και πραγματικά στα λεφτά τους προσφέρουν πολλά, είναι κρίμα όταν υπάρχει η δυνατότητα να χτιστεί ένα δυνατό μηχάνημα με ryzen και δεν κρίνεται αναγκαία η τοποθέτηση intel cpu να μπει σώνει και καλά intel because it is intel, αυτό είναι το σκεπτικό μου.

με όλο τον σεβασμό αλλά πολύ χολη προς ιντελ μεριά. Οκ τα είπαμε μία,δυο,τρεις φορές νομίζω φτάνει. Επίσης δεν το γνώριζα ότι ο καθένας που θα αγοράσει ότι αγοράσει με δικά του χρήματα θα δώσει αναφορά κιόλας τι θα πάρει η ότι αυτό θα είναι κατακριτέο η για γέλια λες και δίνει 3000 για να παίζει tetris. Καλά κάνει και περνάει αυτά που περνάει η ιντελ αλλά πολύ κόμπλεξ παρατηρώ στο παρόν θέμα από ορισμένους κατ επανάληψη.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EMIB σχεδιάστηκε για να παρακάμψει τα ελαττώματα όλων των παραδοσιακών μεθόδων σε κόστος και επιδόσεις. Υπόσχεται bandwidth της τάξης των πολλών εκατοντάδων GΒs, σε αντίθεση με τα 50GBs του Infinity Fabric(ένα είδος εξελιγμένου FSB).

http://www.pcworld.com/article/3185875/hardware/future-intel-cpus-could-be-cobbled-together-using-different-parts.html

 

Αυτά μόνο στην άρρωστη φαντασία σου, που τολμάει να συγκρίνει το Infinity Fabric με το Front Side Bus της εποχης των P4. Τοσα ξερεις, τοσα λες, τοσα καταλαβαινεις για το χαμηλο επιπεδο τρολ που εισαι. Συνεχιζεις να τρολαρεις την επισημη γραμμη PR/Marketing της Intel απο τα επισημα slide decks της...κολα ουχου και πρασινα αλογα.

 

https://www.techpowerup.com/235092/intel-says-amd-epyc-processors-glued-together-in-official-slide-deck

 

 

eEYlkN3.png

 

Οσο για το EMIB που ειναι ηδη γνωστο εδω και καιρο, δειχνει και την απελπισια της Intel να προσαρμοστει στις αναγκες της διεθνους αγορας, με εξαιρεση τα μηχανηματα της Apple και τα pc / server δεν εχει πουθενα αλλου μερισμα.

ψηνομαι για κανενα apu :)

 

Πολυς κοσμος τα περιμενει, με τα Raven Ridge APU στη αγορα και την σειρα Athlon κατω απο 100 ευρώ δεν θα υπαρχει κανενας λογος να αγορασει καποιος Intel περαν απο Core i7 σειρα, ειδικα τωρα που ο G4560 δεν βρισκεται και πουθενα....

 

no8jdd3.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενημερωτικά, όταν τρέχω τον δικό μου σαν 6600Κ(κλειστό ΗΤ) στα 4,7Ghz, με τάση στο ~1,35, δεν ξεπερνάω σε μαξ τους ~80c μέσα στο κατακαλόκαιρο(32c ambient), με αερόψυκτρα των 35€. Οι 7600Κ είναι ανώτερο process και βγάζουν 4,8-5Ghz υπό τις ίδιες συνθήκες.

 

Στο PUBG έχουν σημασία και οι ρυθμίσεις. Μπορεί και να τον κόβει η gpu. Αυτό δεν φαίνεται κάπου. Πάντως σίγουρα δεν αξιοποιεί πάνω από 4 cores το game με ό,τι συνεπάγεται. Ούτε 3 καλά καλά.

To εχεις παιξει η στην τυχη τα πετας? Επειδη το παιζω το game, φορτωνει και τα 8 cores στον 8350, 60-70% το core 1 και καπου στο 40% τα υπολοιπα 7. Δεν ειναι arma III το pub,, το χουνε φτιαξει πλεον.

ναι αλλά ο Ι5 7500 είναι στο 99% των παιχνιδιών/εφαρμογών ποιο γρήγορος από τον r5 1500

 

γι'αυτό είπα "πραγματική ταχύτητα"

Το λες για 16η φορα, σου ζηταω για 16η φορα πηγη που βρηκες τα νουμερα, ανταυτου θα εξαφανιστεις και θα ξετρυπωσεις σε αλλο thread να πεις την λανθασμενη αποψαρα σου αλλη μια και ουτω καθεξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...