Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james rod είπε

μπορεις να πιστευεις οτι θες, πχ μπορεις να πιστευεις οτι ο 8100 εχει ιδιο ipc με τον 8700. δικαιωμα σου ειναι, τι με νοιαζει εμενα.

το cb μετραει fp κυριως απλα στο fp κερδιζεις πολυ λιγοτερο απο το κλοκ, σε σχεση με το integer.

Να το πάλι ξαναμπήκε στην κουβέντα το κλοκ...όταν μιλάμε για ipc... Οκ είπαμε όλα καλά έχεις δίκιο. Υπάρχουν νεράιδες και η intel σπέρνει... Και οργώνει μαζί... Δύο σε ένα...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Να το πάλι ξαναμπήκε στην κουβέντα το κλοκ...όταν μιλάμε για ipc... Οκ είπαμε όλα καλά έχεις δίκιο. Υπάρχουν νεράιδες και η intel σπέρνει... Και οργώνει μαζί... Δύο σε ένα...

Μάλλον έχει μπερδέψει το IPC με το IPS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Είναι soc τα RYZEN (usb/ sata/ sata express/nvme controller)  με περισσότερη cache και +2 πυρήνες .

Για αυτό εν μέρη και η διαφορά μεγέθους.

Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί.

Μέσα από την διαστρωμάτωση του συνόλου τον προτάσεων μια εταιρία θέλει ένα ποσοστό κέρδους.  Με την MCM σχεδίαση μπορεί

1) Από την ίδια γραμμή παραγωγής να βγάζει τα πάντα .

2) Να έχει υψηλό ποσοστό λειτουργικών chip στα θεριά των SERVER έναντι των μονολιθικών .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οπότε όλο αυτό μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάνοντας μειώσεις τιμών από την χαμηλή μέχρι και την υψηλή κατηγορία  μένοντας ανταγωνιστική και κρατώντας μεγάλο ποσοστό κέρδους.

Στο δομικό στοιχείο , δηλαδή το 1ccx+ IGP ή τα 2 ccx σε ένα DIE,  δεν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος. Το κέρδος ξεκινά από την κατηγορία των Threadriiper και επάνω .

Λογικά ζημιά υπάρχει αλλά πάνω κάτω αυτό ήθελα να πω. Δεν είναι "ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ" για τα πάντα (όλες τις αγορές) όπως ίσως συμπεράνει κάποιος από το post σου. Ή τουλάχιστον θα πάρει πάρα πολύ καιρό μέχρι να γίνει. Δηλαδή, το ότι μπορεί και η Intel να πάει σε τέτοιες λύσεις για την αγορά των Servers δε σημαίνει ότι θα αλλάξει κάτι στη σχεδίαση των mainstream cpus της.

Αυτό δεν είδα να το έγραψε κανένας: https://community.amd.com/community/amd-corporate/blog/2018/03/21/initial-amd-technical-assessment-of-cts-labs-research

Ισχύουν τα exploits τελικά. Αναμένονται μπαλώματα μέσα στις επόμενες εβδομάδες μέσω bios update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Λογικά ζημιά υπάρχει αλλά πάνω κάτω αυτό ήθελα να πω. Δεν είναι "ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ" για τα πάντα (όλες τις αγορές) όπως ίσως συμπεράνει κάποιος από το post σου. Ή τουλάχιστον θα πάρει πάρα πολύ καιρό μέχρι να γίνει. Δηλαδή, το ότι μπορεί και η Intel να πάει σε τέτοιες λύσεις για την αγορά των Servers δε σημαίνει ότι θα αλλάξει κάτι στη σχεδίαση των mainstream cpus της.

Αυτό δεν είδα να το έγραψε κανένας: https://community.amd.com/community/amd-corporate/blog/2018/03/21/initial-amd-technical-assessment-of-cts-labs-research

Ισχύουν τα exploits τελικά. Αναμένονται μπαλώματα μέσα στις επόμενες εβδομάδες μέσω bios update.

απο οτι θα διαπιστωσες ισχυουν για ολους τους επεξεργαστες και οχι για την amd, οπως μας ελεγαν οι ισραηλινοι μπακαληδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kogos είπε

Και ολα θελουν admin privileges

Δε νομίζω ότι αμφισβητήθηκε ποτέ από κανέναν αυτό. Αυτό που αμφισβητήθηκε ήταν η εγκυρότητα των exploits (και κατ'επέκταση το κατά πόσο απαιτείται λύση) αλλά τελικά επιβεβαιώθηκε από την AMD.

11 λεπτά πριν, james rod είπε

απο οτι θα διαπιστωσες ισχυουν για ολους τους επεξεργαστες και οχι για την amd, οπως μας ελεγαν οι ισραηλινοι μπακαληδες.

 Για την επίθεση που στοχεύει το chipset της Asmedia λες? Γιατί από ότι καταλαβαίνω, οι άλλες 2/3 στοχεύουν τον AMD Secure Processor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αυτό δεν είδα να το έγραψε κανένας: https://community.amd.com/community/amd-corporate/blog/2018/03/21/initial-amd-technical-assessment-of-cts-labs-research

Ισχύουν τα exploits τελικά. Αναμένονται μπαλώματα μέσα στις επόμενες εβδομάδες μέσω bios update.

Ισχύουν, μόνο που από τα "13" μόνο το 1 έχει ας πούμε κάποια σημασία (το MASTERKEY γιατί δίνει διαρκές/κρυφό access μετά το bios flash) κι αυτό βέβαια για να "ισχύσει" πρέπει να έχει ο άλλος ήδη αποκτήσει root access, το να το χαρακτηρίζεις "exploit" είναι σαν να λες ότι είναι "exploit" ότι μπορώ εγώ τώρα στο PC μου (με όποιο CPU/OS) να περάσω custom bios, να σβήσω/αντιγράψω/μεταφέρω αρχεία κτλ κτλ...

https://en.wikichip.org/wiki/amd/microarchitectures/zen%2B Ισχύει το 10W bump στα 105W TDP για τον 2700Χ που λέει το wikichip;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ισχύουν, μόνο που από τα "13" μόνο το 1 έχει ας πούμε κάποια σημασία (το MASTERKEY γιατί δίνει διαρκές/κρυφό access μετά το bios flash) κι αυτό βέβαια για να "ισχύσει" πρέπει να έχει ο άλλος ήδη αποκτήσει root access, το να το χαρακτηρίζεις "exploit" είναι σαν να λες ότι είναι "exploit" ότι μπορώ εγώ τώρα στο PC μου (με όποιο CPU/OS) να περάσω custom bios, να σβήσω/αντιγράψω/μεταφέρω αρχεία κτλ κτλ...

https://en.wikichip.org/wiki/amd/microarchitectures/zen%2B Ισχύει το 10W bump στα 105W TDP για τον 2700Χ που λέει το wikichip;

ισχυει κανονικα, 105 θα ειναι.

8 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Δε νομίζω ότι αμφισβητήθηκε ποτέ από κανέναν αυτό. Αυτό που αμφισβητήθηκε ήταν η εγκυρότητα των exploits (και κατ'επέκταση το κατά πόσο απαιτείται λύση) αλλά τελικά επιβεβαιώθηκε από την AMD.

 Για την επίθεση που στοχεύει το chipset της Asmedia λες? Γιατί από ότι καταλαβαίνω, οι άλλες 2/3 στοχεύουν τον AMD Secure Processor.

και εγω μπορει να στοχευω την μονικα μπελουτσι.....

η amd γραφει οτι ειναι προς διερευνηση και αν υπαρξει κατι θα το διορθωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, james rod said:

μπορεις να πιστευεις οτι θες, πχ μπορεις να πιστευεις οτι ο 8100 εχει ιδιο ipc με τον 8700. δικαιωμα σου ειναι, τι με νοιαζει εμενα.

Mα προφανως και ο 8100 εχει το ιδιο IPC με τον 8700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, james rod είπε

ισχυει κανονικα, 105 θα ειναι.

 

Άρα μάλλον δεν θα βγει 2800Χ; Αφού ήδη πάει τον 2700Χ σε παραπάνω TDP, ο 2800Χ πως θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί; Εκτός αν το καταργήσουν σαν SKU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Άρα μάλλον δεν θα βγει 2800Χ; Αφού ήδη πάει τον 2700Χ σε παραπάνω TDP, ο 2800Χ πως θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί; Εκτός αν το καταργήσουν σαν SKU.

 

 

Ο 2800X ίσως να είναι κρυφό χαρτί και η απάντηση σε ενδεχόμενο 8C/16T της Intel.

Και ο 2800Χ αν έρθει λογικά 105watt θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ισχύουν, μόνο που από τα "13" μόνο το 1 έχει ας πούμε κάποια σημασία (το MASTERKEY γιατί δίνει διαρκές/κρυφό access μετά το bios flash) κι αυτό βέβαια για να "ισχύσει" πρέπει να έχει ο άλλος ήδη αποκτήσει root access, το να το χαρακτηρίζεις "exploit" είναι σαν να λες ότι είναι "exploit" ότι μπορώ εγώ τώρα στο PC μου (με όποιο CPU/OS) να περάσω custom bios, να σβήσω/αντιγράψω/μεταφέρω αρχεία κτλ κτλ...

https://en.wikichip.org/wiki/amd/microarchitectures/zen%2B Ισχύει το 10W bump στα 105W TDP για τον 2700Χ που λέει το wikichip;

Bootkit δεν είναι ουσιαστικά το masterkey? Αυτό είχα καταλάβει. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στους Intel ή στους FX έχοντας admin rights? 

13 λεπτά πριν, james rod είπε

ισχυει κανονικα, 105 θα ειναι.

και εγω μπορει να στοχευω την μονικα μπελουτσι.....

η amd γραφει οτι ειναι προς διερευνηση και αν υπαρξει κατι θα το διορθωσει.

Αν καταφέρεις να τη ρίξεις και το επιβεβαιώσει, θα κράξω και τη Bellucci :P.

Η AMD έγραψε ότι έκανε διερεύνηση, κάτι υπάρχει και θα το διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Bootkit δεν είναι ουσιαστικά το masterkey? Αυτό είχα καταλάβει. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στους Intel ή στους FX έχοντας admin rights? 

Αν καταφέρεις να τη ρίξεις και το επιβεβαιώσει, θα κράξω και τη Bellucci :P.

Η AMD έγραψε ότι έκανε διερεύνηση, κάτι υπάρχει και θα το διορθώσει.

οσες πιθανοτητες εχουν να μπουν στους υπολογιστες αυτοι αλλο τοσο εχω και εγω να ριξω την μπελουτσι. :P

ασε που αυτοι ειναι αχυρανθρωποι και αποκλειεται να μπηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Bootkit δεν είναι ουσιαστικά το masterkey? Αυτό είχα καταλάβει. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στους Intel ή στους FX έχοντας admin rights?

Το masterkey είναι η δυνατότητα να το κάνεις... που προφανώς κάτι παρακάμπτει στον SP (Το BIOS signature check βασικά) και γι'αυτό και θα βγει και patch, αλλά ξαναλέω ότι αν έχεις admin rights, κάνεις ότι θέλεις όπως και να έχει, δεν ξέρω σε corporate enviroments με TPMs κλπ security features enabled τι παίζει, αλλά σε "απλό" PC μπορείς να περάσεις malware σε διάφορες μόρφες (rootkits, backdoors κτλ) που είναι "αόρατο" στον χρήστη και πολλές φορές και στο AV, αν έχεις root access.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Άρα μάλλον δεν θα βγει 2800Χ; Αφού ήδη πάει τον 2700Χ σε παραπάνω TDP, ο 2800Χ πως θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί; Εκτός αν το καταργήσουν σαν SKU.

αυτο που λεει ο adtakhs ή μπορει να τον βγαλουν στην μεγαλη κατηγορια, με μεγαλυτερο tdp. υποθεση κανω ετσι, δε λεω οτι θα συμβει σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...