Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

?

Το 3400, είναι επιλογή στο ΒΙΟS της Taichi που πάει τον επεξεργαστή στα 3300 αλλά τον βάζεις και ψηλότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχει τρέξει κανένας σε Ryzen  Phoenix OS να δούμε πως τα πάει στα Games; Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει μια δοκιμή γιατί δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Η το ανεβαζεις στα 3700-3800 η το αφηνεις stock τι 3400? 😛

Πάει σύντομα 3800, απλά κυριολεκτικά εκείνη τη στιγμή είχα καταφέρει να μπουτάρω σωστά.

Τώρα γύρισα από τον άλλο "αγώνα". Από ότι έμαθα, ο 955 πάει πακέτο με την MSI του σε άλλον φίλο...να συνεχίσει την πορεία του.

4 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Asrock-Sapphire Boost.

 

4 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Το 3400, είναι επιλογή στο ΒΙΟS της Taichi που πάει τον επεξεργαστή στα 3300 αλλά τον βάζεις και ψηλότερα.

Μου το ξανάπες και προχτές αυτό, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω.

Στα υπόψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πάει σύντομα 3800, απλά κυριολεκτικά εκείνη τη στιγμή είχα καταφέρει να μπουτάρω σωστά.

Τώρα γύρισα από τον άλλο "αγώνα". Από ότι έμαθα, ο 955 πάει πακέτο με την MSI του σε άλλον φίλο...να συνεχίσει την πορεία του.

Μου το ξανάπες και προχτές αυτό, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω.

Στα υπόψιν.

Έχεις Sapphire κάρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να υπήρχε κάποτε, σε παλιότερο BIOS.

Τώρα πια, πρέπει να είναι το Asrock και το AMD, μόνο.

Μπαίνω και επανέρχομαι.

edit:

Όντως, δεν βρήκα κάτι στο 4.80/81 (αν τώρα είναι κάπου κρυμμένο πλέον, άλλη ιστορία).

Στα 3.6 πλέον, Cb έβγαλε, [email protected] έβγαλε, και βλέπουμε.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αυτες ειναι με ανοιχτο καπακι? Ιδιες με κλειστο ειναι που σημαινει οτι το airflow ειναι οκ. 

λιγη ωρα γκειμινγκ με ανοιχτο καπακι, το απο πανω του κουτιου αυτη την στιγμη ειναι προς το χλιαρο, ενω με κλειστο καπακι προς το καυτο

temps4.png

8 ώρες πριν, splanis είπε

Μετα απο καμποση ωρα gaming. Νομιζω πως πιθανον να ειναι θεμα του κουτιου καθως και με τον intel που ειχα , ηταν πολυ ψηλες οι θερμοκρασιες, βαζοντας μια gammax 200t βεβαια καπως εφτιαξε. Θυμαμαι οτι με ανοιχτο το πλαινο ηταν αρκετα καλυτερα

temps3.png

εδω οι προηγουμενες με κλειστο

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, splanis είπε

κανει καποια διαφορα το power pla(εξισορροπηση-υψηλες επιδοσεις) στην αποδοση του επεξεργαστη σε γκμειμς κλπ; Τι θα πρεπει να το εχω;

υ.γ παρατηρω στο ryzen master τo EDC(δεν εχω ιδεα τι ειναι) καρφωμενο στο 90-100 ακομα και σε browsing οταν το εχω υψηλες επιδοσεις.

Windows balanced θα βάλεις. To Ryzen Balanced δεν το προτείνει ούτε η ίδια η AMD πλέον. Κρατάει τους πυρήνες πάντα χρονισμένους στο base frequency σαν minimum. Τα προβλήματα στα Windows που προσπαθούσε να λύσει το Ryzen Balanced έχουν λυθεί εδώ και καιρό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, splanis είπε

λιγη ωρα γκειμινγκ με ανοιχτο καπακι, το απο πανω του κουτιου αυτη την στιγμη ειναι προς το χλιαρο, ενω με κλειστο καπακι προς το καυτο

temps4.png

εδω οι προηγουμενες με κλειστο

λιγο που το κοιταγα ενω επαιζα ηταν περιπου στους  57-58 βαθμους, κουμπωσα το καπακι και μετα απο 2-3 λεπτα επαιζε στους 62-63 αρα μιλαμε για διαφορα περιπου 5 βαθμων.

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ASTOU είπε

Η msi b450 tomahawk δεν έχει wifi έτσι? Θα ήταν προτιμότερο ένα USB WiFi η μία pci express κάρτα δικτύου για ασύρματη σύνδεση σε πολύ κοντινή απόσταση? 

Συνήθως αυτά σε κάρτες pci express είναι ταχύτερα και με μικρότερο latency.

Άσχετο, τα δικά μου τα έχω παραγγείλει εδώ και δυο βδομαδες σε μαγαζί με 4-7 μέρες διαθεσιμότητα. Να πιστολιάσω και να πάρω από άλλου; Τι θα κάνατε εσείς; Σε ερώτημα αν μπορώ να δω την πορεία της παραγγελίας κάπου απάντησαν ότι θα με ενημερώσουν όταν φτάσουν.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Συνήθως αυτά σε κάρτες pci express είναι ταχύτερα και με μικρότερο latency.

Άσχετο, τα δικά μου τα έχω παραγγείλει εδώ και δυο βδομαδες σε μαγαζί με 4-7 μέρες διαθεσιμότητα. Να πιστόλια δω και να πάρω από άλλου; Τι θα κάνατε εσείς; Σε ερώτημα αν μπορώ να δω την πορεία της παραγγελίας κάπου απάντησαν ότι θα με ενημερώσουν όταν φτάσουν.

Αν τα έχεις βρει πιο γρήγορα από άλλου έννοειται 🔫

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...