Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, renaxan είπε

@akoinonitos Τελικά να χτυπήσουμε έναν 2700x?? Το λέω διότι έχουμε όλοι εδώ κάτι.. που μας τρώει... :P Τι λες να κάνουμε? Θα αναγκαστώ να αλλάξω μητρική αλλά και CPU cooler (ο μαμά cooler δεν λέει για overclocking - επιθυμώ την ησυχία και ο συγκεκριμένος είναι ανήσυχος - του 2700x).

Το νέο κουτάκι θα το έχω από τον ερχόμενο μήνα.. Έρχεται. Σκέφτομαι και για νέα CPU όμως.. 

Δεν ξερω... το σκεφτομαι αρκετα να σου πω την αληθεια αλλα κατι με κραταει... θα δειξει με το που μπει ο μηνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

Δεν ξερω... το σκεφτομαι αρκετα να σου πω την αληθεια αλλα κατι με κραταει... θα δειξει με το που μπει ο μηνας.

Black Friday CPU selling.. Λες να μας κάνουν την "τιμή", σε καλύτερη τιμή? :P

Αυτές τις μέρες κοιτάζω σοβαρά τον 2700x. Βέβαια δεν κερδίζουμε κάτι, το φοβερά καλύτερο. Αλλά με τρώει.. Μας τρώει.. Ίδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adtakhs είπε

Ρολόγια να μας πουν. 😉

Θέλουμε και 20% αύξηση στα ρολόγια.

Δες το διαφορετικά.

Αν σήμερα στα 3.9Ghz all core boost  έχουμε 100% απόδοση τότε με 13% πάνω σε IPC και 20% πάνω σε ρολόγια θα έχουμε

100 * 13% = 113%  

113% στα 3.9ghz *20% συχνότητα = 136% combined.

Άρα μιλάμε για 36% πάνω σε Single thread και multithread σενάρια ΑΝ το all core boost καταφέρουν να παίζει στα 4.6Ghz .

36% πάνω είναι άλλο chip. Τρελή αύξηση στην απόδοση.

Το 36% θα σημαίνει ισοπέδωση του ανταγωνισμού!

Αν ποιασουν 4.5 με 4.7 σε όλους τους πυρήνες και 5ghz σε ένα με δύο θα μιλάμε για πολυβόλο κανονικό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, Spartan117 said:

+13% φαίνεται αρκετά πιθανό. Το θέμα είναι τι clocks πιάνει στα 7nm.

Από το fail των Bulldozer και μετά η AMD έχει σοβαρευτεί σε αυτά που ισχυρίζεται για τα CPU, ξέρει ότι δεν την παίρνει πλέον.
Αν το δούμε σε κάποιο leaked slide, έτσι θα είναι.

Για τα κλόκια, αν και κρατάω μικρό καλάθι (όχι 5GHz all cores με το καλημέρα), μόνο η μετάβαση σε κανονική γραμμή παραγωγής (και όχι σε soc/mobility) αν μη τι άλλο θα βοηθήσει πολύ.

Γενικά αν δώσει κοντά στο +10% ipc (όχι 13) και τα κλόκια πλησιάσουν στα 4.6GHz all core boost (5ghz 2 core boost στο top μοντέλο), θα τα σαρώσει όλα χωρίς καν να δώσει παραπάνω πυρήνες.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Από το fail των Bulldozer και μετά η AMD έχει σοβαρευτεί σε αυτά που ισχυρίζεται για τα CPU, ξέρει ότι δεν την παίρνει πλέον.
Αν το δούμε σε κάποιο leaked slide, έτσι θα είναι.

Για τα κλόκια, αν και κρατάω μικρό καλάθι (όχι 5GHz all cores με το καλημέρα), μόνο η μετάβαση σε κανονική γραμμή παραγωγής (και όχι σε soc/mobility) αν μη τι άλλο θα βοηθήσει πολύ.

Γενικά αν δώσει κοντά στο +10% ipc (όχι 13) και τα κλόκια πλησιάσουν στα 4.6GHz all core boost (5ghz 2 core boost στο top μοντέλο), θα τα σαρώσει όλα χωρίς καν να δώσει παραπάνω πυρήνες.

Προσωπικα το θεωρω βλακεια να δωσει πανω απο 8 πυρηνες ,καλυτερα να δωσει 8 και να ανεβαινουν ικανοποιητικα παρα 10/12 και να τερματιζουν στα 4,5.

Αν δουμε οτι βγαζει πανω απο 8 πυρηνες θα σημαινει οτι σε ipc δεν την πιανει την ιντελ.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Προσωπικα το θεωρω βλακεια να δωσει πανω απο 8 πυρηνες ,καλυτερα να δωσει 8 και να ανεβαινουν ικανοποιητικα παρα 10/12 και να τερματιζουν στα 4,5.

Αν δουμε οτι βγαζει πανω απο 8 πυρηνες θα σημαινει οτι σε ipc δεν την πιανει την ιντελ.

Δεν θα με χαλούσε καθόλου ένας 12/24 στα 4.5-4.7 all cores

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Προσωπικα το θεωρω βλακεια να δωσει πανω απο 8 πυρηνες ,καλυτερα να δωσει 8 και να ανεβαινουν ικανοποιητικα παρα 10/12 και να τερματιζουν στα 4,5.

Αν δουμε οτι βγαζει πανω απο 8 πυρηνες θα σημαινει οτι σε ipc δεν την πιανει την ιντελ.

Εγώ από την άλλη πιστεύω θα πάει σίγουρα σε 6ρια CCX γιατί απλά μπορεί σε αντίθεση με την intel που θα πρέπει να εγκαταλείψει ring bus και να πάει σε νέα αρχιτεκτονική. Τώρα κατά πόσο αυτά θα κλοκάρουν με τα 7nm θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Δεν θα με χαλούσε καθόλου ένας 12/24 στα 4.5-4.7 all cores

Κανεναν δεν θα τον χαλουσε αλλα το θεμα ειναι τι υπαρχει απο πλευρας ανταγωνιστη. Αν τα 4,7ghz δεν ειναι αρκετα για να πιασει την intel στο gaming τοτε θα εχει παλι θεμα, αλλα αν πιασει απο την αλλη την Intel στο gaming θε εχουμε θεμα εμεις γτ δεν νομιζω να κρατησει χαμηλες τιμες :D

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ από την άλλη πιστεύω θα πάει σίγουρα σε 6ρια CCX γιατί απλά μπορεί σε αντίθεση με την intel που θα πρέπει να εγκαταλείψει ring bus και να πάει σε νέα αρχιτεκτονική. Τώρα κατά πόσο αυτά θα κλοκάρουν με τα 7nm θα δείξει.

Aπο οσα εχουμε δει μεχρι τωρα , βλεπε Rome και το ryzen sample που εχει γινει ο λογος μαλλον 4c θα ειναι τα ccx παλι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κανεναν δεν θα τον χαλουσε αλλα το θεμα ειναι τι υπαρχει απο πλευρας ανταγωνιστη. Αν τα 4,7ghz δεν ειναι αρκετα για να πιασει την intel στο gaming τοτε θα εχει παλι θεμα

Aπο οσα εχουμε δει μεχρι τωρα , βλεπε Rome και το ryzen sample που εχει γινει ο λογος μαλλον 4c θα ειναι τα ccx παλι

Αν τελικά είναι στα 4c τότε θα είναι πολύ μικρότερο σαν επιφάνεια. Αλλά από την άλλη θα έχουν και το uncore chip το οποίο θα είναι στα 14nm κιόλας. Οπότε γρίφος πόσα CCX θα χωράνε τελικά.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αν τελικά είναι στα 4c τότε θα είναι πολύ μικρότερο σαν επιφάνεια. Αλλά από την άλλη θα έχουν και το uncore chip το οποίο θα είναι στα 14nm κιόλας. Οπότε γρίφος πόσα CCX θα χωράνε τελικά.😁

Αν τελικα πανε σε διαταξη die+uncore χωραει οσα θες, οπως τα θες. Το κυριοτερο ομως ειναι να εχουμε active interposer και οχι passive οπως ειναι τωρα ωστε να εξαφανιστει το latency που τυραναει τους σημερινους Ryzen/EPYC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει καποια διαφορα το power pla(εξισορροπηση-υψηλες επιδοσεις) στην αποδοση του επεξεργαστη σε γκμειμς κλπ; Τι θα πρεπει να το εχω;

υ.γ παρατηρω στο ryzen master τo EDC(δεν εχω ιδεα τι ειναι) καρφωμενο στο 90-100 ακομα και σε browsing οταν το εχω υψηλες επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, splanis είπε

κανει καποια διαφορα το power pla(εξισορροπηση-υψηλες επιδοσεις) στην αποδοση του επεξεργαστη σε γκμειμς κλπ; Τι θα πρεπει να το εχω;

υ.γ παρατηρω στο ryzen master τo EDC(δεν εχω ιδεα τι ειναι) καρφωμενο στο 90-100 ακομα και σε browsing οταν το εχω υψηλες επιδοσεις.

Χρησιμοποιησε απλα το ryzen balanced

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...