Προς το περιεχόμενο

Πιθανές ενδείξεις εξωγήινων τα μυστηριώδη ραδιοκύματα στο σύμπαν, σύμφωνα με επιστήμονες του Harvard


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο συγκεκριμένο θέμα αυτό που εχω να πώ είναι ότι, ακομα και αν εξηγήσεις με επιστημονικό τρόπο όλα όσα καποιοι αναφέρουν σαν ενδείξεις υπαρξης του Θεου (με οποιο όνομα και αν υπαρχει) παντα θα υπαρχει κατι που δεν θα μπορείς να το εξηγήσει. Όχι γιατί δεν είσαι ακομα οσο πρεπει επιστημονικά ανεπτυγμένος, αλλα επειδή απλά δεν μπορεί να εξηγηθεί.

 

Δικαιωμα σου να πιστευεις ότι θες και να υπερασπίζεσαι την αποψή σου. Αλλα είναι εντελώς διαφορετικό να δηλωνεις αθεος και διαφορετικό το να είσαι. Εχω δεί αθεους να εχουν παρόμοιες αποψεις με τις δικές σου και να τις υπερασπίζονται (μέχρι θανατου όπως ελεγαν). Όταν όμως εχασαν ενα από τα παιδια τους, θα εκαναν τα παντα για να τα ξαναδουν. Και αναιρεσαν όλα τα πιστευω τους απλά για την πιθανότητα να υπαρχει Θεος.

 

Τραγικό παραδειγμα, αλλα τα παντα είναι θεμα οπτικής

 

Στα λογια μου ερχεσαι. Σου κανω copy paste αυτο που ειπα σε προηγουμενο post

 

Ο Θεος ειναι η αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει σε κατι οταν ολα γυρω του καταρρεουν και δεν εχει που αλλου να εναπωθεσει τις ελπιδες του και πιστευει σε ενα θαυμα.

 

Εγω δεν δηλωσα τιποτα. Απλα μια γνωμη ειπα και χωρις να ειμαι απολυτος. Δεν αναιρω οτι μπορει οντως να υπαρχει Θεος και ουτε φοβαμαι αν υπαρχει. Ισα ισα. Οσοι πιστευουν, να συνεχισουν να πιστευουν. Δεν ειναι κακο.

 

Απλα προς το παρων εγω συγκεκριμενα σαν Γιωργος το κοβω λιγο χλωμο. Η θρησκεια μου αφηνει πολλα κενα και πολυ παραβολη και πολυ ειπε αυτο αλλα εννοουσε το αλλο κλπ. Η επιστημη ειναι ποιο απολυτη και δεν αφηνει τοσσα περιθωρεια αμφισβητησης. Και στο λεω ως ανθρωπος που μεγαλωσα με κατηχητικο και ντυνομουν παπαδακι στις λειτουργειες.

 

Επισεις δεν θα σου μιλησω για την δυστυχια στον κοσμο και ποιος Θεος επιτρεπει σε ενα παιδι να μενει τυφλο και αναπηρο. Θα σου μιλησω για μενα. Εγω εχασα τους γονεις μου 4 ετων και ειδα την μαμα μου νεκρη. Ποιος Θεος το επετρεψε αυτο και ποιος μου τους εφερε πισω οταν εγω τους ειχα αναγκη?

 

Να με συγχωρεσεις αλλα εγω θα διαλεξω την κουρτινα νουμερο ενα με το Χωκινς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς μπλέξαμε την επιστημονική εξερεύνηση του φυσικού κόσμου που υπάρχει γύρω μας, με την αναζήτηση του Θεού???

 

Ειναι αναποφευκτο. Οταν αναλυεις τετοια θεματα, καπου αυτα τα δυο συγκρουονται. Ο ενας υποστηριζει το ενα και ο αλλος το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρεσεις αλλα εγω θα διαλεξω την κουρτινα νουμερο ενα με το Χωκινς.

 

Αν θέλεις να παραμείνεις άθεος (εγώ είμαι Χριστιανός), τουλάχιστον επέλεξε έναν άλλο άθεο επιστήμονα να συμβουλεύεσαι και όχι κάποιον που αποτελεί αυτό ακριβώς που κράζει σε αθεϊστική έκδοση. Ο Ντώκινς μπορεί να είναι καλός επιστήμονας αλλά είναι σκράπας στα θεολογικά (αν διαβάσεις το Dawkins Delusion θα καταλάβεις τι εννοώ) και δεν είναι τυχαίο που ο Χιγκς χαρακτήρισε τη προσέγγιση του Ντώκινς στο ζήτημα της πίστης ως "ντροπιαστική" και τον ίδιο φονταμενταλιστή.

 

Θα σου παραθέσω τι είχε γράψει ο Καρλ Σαγκάν (αγνωστικιστής)

 

"An atheist is someone who is certain that God does not exist, someone who has compelling evidence against the existence of God. I know of no such compelling evidence.....To be certain of the existence of God and to be certain of the nonexistence of God seem to me to be the confident extremes in a subject so riddled with doubt and uncertainty as to inspire very little confidence indeed."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να παραμείνεις άθεος (εγώ είμαι Χριστιανός), τουλάχιστον επέλεξε έναν άλλο άθεο επιστήμονα να συμβουλεύεσαι και όχι κάποιον που αποτελεί αυτό ακριβώς που κράζει σε αθεϊστική έκδοση. Ο Ντώκινς μπορεί να είναι καλός επιστήμονας αλλά είναι σκράπας στα θεολογικά (αν διαβάσεις το Dawkins Delusion θα καταλάβεις τι εννοώ) και δεν είναι τυχαίο που ο Χιγκς χαρακτήρισε τη προσέγγιση του Ντώκινς στο ζήτημα της πίστης ως "ντροπιαστική" και τον ίδιο φονταμενταλιστή.

 

Θα σου παραθέσω τι είχε γράψει ο Καρλ Σαγκάν (αγνωστικιστής)

 

"An atheist is someone who is certain that God does not exist, someone who has compelling evidence against the existence of God. I know of no such compelling evidence.....To be certain of the existence of God and to be certain of the nonexistence of God seem to me to be the confident extremes in a subject so riddled with doubt and uncertainty as to inspire very little confidence indeed."

 

Δεν εχω καταλαβει. Το να ειναι καποιος αθεος γιατι ειναι κακο? Δεν τασομαι κατα του Θεου. Ισα ισα. Τασομαι υπερ. Απλα κραταω μικρο καλαθι οσον αφορα την υπαρξη του. Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο. Προσωπικη αποψη ειναι. Δεν σας ζηταω να την ασπαστειτε. Σεβομαι οτι πολλοι πιστευετε και δεν σας ζητησα να πραξετε το αντιθετο!

 

Στο κατω κατω αν οντως υπαρχει Θεος αυτο ειναι το κρητηριο για να με κρινει? Δηλαδη το αν θα παω στον παραδεισο η στην κολλαση εχει να κανει με το αν πιστευα οσο ζουσα? Γιατι στο σχολειο μας ελεγαν για 10 εντολες. Αραγε ποιος εχει τηρησει τις 10 εντολες? Και αυτοι που δεν τις εχουν τηρησει θα πανε στην κολλαση?

 

Να θυμησω οτι μερικες απο τις 10 εντολες ειναι...

 

  • ου μοιχεύσεις.
  • ου κλέψεις.
  • ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.
  • ουκ επιθυμήσεις την γυναίκα του πλησίον σου
  • ουκ επιθυμήσεις την οικίαν του πλησίον σου

 

Κανεις αλλος για κολλαση? Για παραδεισο κλεισαμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στήβεν Χώκινγκ

 

Εκει κολλησες εσυ :P

 

Δεν κόλλησα, το κατάλαβα γιατί είναι συνήθες λάθος.

 

Το θέμα είναι ότι ο Undertaker νόμιζε ότι εννοούσες τον Dawkins ενώ έλεγες για τον Hawking...

 

 

Αν θέλεις να παραμείνεις άθεος (εγώ είμαι Χριστιανός), τουλάχιστον επέλεξε έναν άλλο άθεο επιστήμονα να συμβουλεύεσαι και όχι κάποιον που αποτελεί αυτό ακριβώς που κράζει σε αθεϊστική έκδοση. Ο Ντώκινς μπορεί να είναι καλός επιστήμονας αλλά είναι σκράπας στα θεολογικά (αν διαβάσεις το Dawkins Delusion θα καταλάβεις τι εννοώ) και δεν είναι τυχαίο που ο Χιγκς χαρακτήρισε τη προσέγγιση του Ντώκινς στο ζήτημα της πίστης ως "ντροπιαστική" και τον ίδιο φονταμενταλιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν κόλλησα, το κατάλαβα γιατί είναι συνήθες λάθος.

 

Το θέμα είναι ότι ο Undertaker νόμιζε ότι εννοούσες τον Dawkins ενώ έλεγες για τον Hawking...

 

 

Εγω νομιζα πως εννοουσε το Hawking και πως απλα μπλεχτηκε. Tον Dawkins πρωτη φορα τον ακουω τωρα.

 

Εγω φταιω γιατι εγραψα Xωκινς αντι Χωκινγκ και το "ινς" εκανε συνειρμό με Ντώκινς. Ειναι λογικο να μπλεχτηκε.

Αχταρμα τα καναμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα θεος κ εξωγηινοι πολιτισμοι ειναι ενα κ το αυτο.

περα απο τους κανονες του μωυση κ λοιπον μεταγενεστερων καρεκλοκενταυρων.

απο εκει κ περα παντα ημουν υπερ της κοσμοθεωρίας του προγραμματισμου,δηλαδη για να μη μακρηγορώ (2001 οδύσσεια του διαστηματος).

δηλαδη μας επισκεφθηκαν μας εκαναν ανθρωπο απο ζωο κ επηδη με βαση τις δυνατοτητες μας κ την γηινη αντιληψη κ τα αισθητήρια οργανα μας εχουμε πιασει ταβανι κ ποτε δε προκειται να κατακτησουμε το διαστημα λογο φυσικης θα  ξανακανουν ενα loading δεδομενων ξανα για να γινει εφικτή η επιβιωση μας.

αυτο το loading που λεω δε παει να πει οτι θα γινει σε ολους σε εναν ανθρωπο την φορα φθανει.

ο αινσταιν ειναι ο πρωτος που μου ερχετε στο μυαλο,και ποσοι ακομα απο εποχες που ειχαμε χαλκινα κονταρια κοιταγανε ψηλα κ εντόπιζαν αστερισμους γαλαξιες ετσι απλα ξαπλωνοντας στους λοφους λες κ κοιταγαν κατι γνώριμο απο αρχαιους ελληνες ασσυριους αιγυπτιους μεχρι ινκας.

ειναι περιεργη η εξελιξη κ του ειδους μας μα κ οτι πολλες φορες προηλθε απο μεμονομενες μοναδες (εναν ανθρωπο).

τροφη για σκεψη.

ετσι το εχω φιλοσοφήσει εγω τουλαχιστον.

ειναι εκει εξω ειναι οι δημιουργοι μας οι οποιοι οντως μας εχουν αφησει τελειως ελευθερη βουληση σαν τον θεο.

μπορει να ειμαστε κ ίδιοι εντελώς σαν γεννα αλλα οχι ενός ανθρωπου αλλα ενός πολιτισμου.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει. Το να ειναι καποιος αθεος γιατι ειναι κακο? Δεν τασομαι κατα του Θεου. Ισα ισα. Τασομαι υπερ. Απλα κραταω μικρο καλαθι οσον αφορα την υπαρξη του. Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο. Προσωπικη αποψη ειναι. Δεν σας ζηταω να την ασπαστειτε. Σεβομαι οτι πολλοι πιστευετε και δεν σας ζητησα να πραξετε το αντιθετο!

 

Στο κατω κατω αν οντως υπαρχει Θεος αυτο ειναι το κρητηριο για να με κρινει? Δηλαδη το αν θα παω στον παραδεισο η στην κολλαση εχει να κανει με το αν πιστευα οσο ζουσα? Γιατι στο σχολειο μας ελεγαν για 10 εντολες. Αραγε ποιος εχει τηρησει τις 10 εντολες? Και αυτοι που δεν τις εχουν τηρησει θα πανε στην κολλαση?

 

Να θυμησω οτι μερικες απο τις 10 εντολες ειναι...

 

  • ου μοιχεύσεις.
  • ου κλέψεις.
  • ου ψευδομαρτυρήσεις κατά του πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδή.
  • ουκ επιθυμήσεις την γυναίκα του πλησίον σου
  • ουκ επιθυμήσεις την οικίαν του πλησίον σου

 

Κανεις αλλος για κολλαση? Για παραδεισο κλεισαμε!

 

 

Κοίτα, μέσα από ένα φόρουμ είναι δύσκολο να σου απαντήσω γιατί θα πρέπει να γράφω μια ώρα. Το ποιος θα πάει και ποιος δεν θα πάει στην, κατά την χριστιανική θεολογία, διάσταση της κολάσεως (που δεν είναι φωτιές και διαβολάκια αλλά ουσιαστικά ζωή μακριά από την θεϊκή υπόσταση αυτού που αποκαλούμε Θεό) δεν το ξέρει κανείς και δεν μπορεί να το προδικάσει κανείς. Ωστόσο οι 10 εντολές δεν νομίζω ότι αποτελούν κάτι παράλογο. Νομίζω πως και ένας άθεος δεν θεωρεί πρέπον να σκοτώνει, να κλέβει, να λέει ψέματα, να επιθυμεί τη γυναίκα του διπλανού του κτλ

 

Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω να ακολουθήσεις καμία κατεύθυνση. Θα πω μόνο ότι καλό είναι να είσαι ανοιχτός σε όλα τα ενδεχόμενα. Για μένα είναι χίλιες φορές σοφότερο να είναι κάποιος αγνωστικιστής, δηλαδή κάποιος που δεν αποκλείει ούτε την ύπαρξη ούτε τη μη ύπαρξη του Θεού, παρά άθεος. 

 

 

Εγω νομιζα πως εννοουσε το Hawking και πως απλα μπλεχτηκε. Tον Dawkins πρωτη φορα τον ακουω τωρα.

 

Εγω φταιω γιατι εγραψα Xωκινς αντι Χωκινγκ και το "ινς" εκανε συνειρμό με Ντώκινς. Ειναι λογικο να μπλεχτηκε.

Αχταρμα τα καναμε :P

 

 

Ε, είπες άθεος, έγραψες Χωκινς, νόμιζα ότι εννοούσες τον άλλο. Μπερδέψαμε τα μπούτια μας κοινώς. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεται με τις λέξεις μερικοί. Θεοί και εξωγήινοι γίνανε αχταρμάς. Δεν μπορεί να υπάρχει άθεος χωρίς την πιθανότητα υπάρξης θεού. Δεν γίνεται να υπάρχει εξωγήινος χωρίς την ύπαρξη του γήινου. Πως είναι δυνατόν κάποιος να είναι άθεος χωρίς να ξέρει ότι μπορεί να υπάρχει θεός. Δεν υφίσταται σαν λέξη. Μάθετε ελληνικά όπως πρέπει και όχι όπως φαντάζεται ο κάθε Μπαμπινιώτης στο λεξικό του. Κάποιος που δεν γνωρίζει για την ύπαρξη του θεού , απλά δεν γνωρίζει ή δεν θέλει να γνωρίζει και δεν είναι άθεος.

Αν σας ενοχλεί η λέξη άθεος εσάς τους θεοσεβούμενους , θα πρέπει να αναθεωρήσετε την διδασκαλία που δεχτήκατε σαν γενίτσαροι. Δεν υπάρχει άθεος που να μην γνωρίζει την ύπαρξη του. Άλλωστε κανένας από εσάς δεν το γνώριζε όταν γεννήθηκατε αλλά τον μάθατε μετά. Κάνοντας φυσικά τους έξυπνους τώρα,φαιρνοντας το όνομα του επι ματαιω, για να διδάξετε στο τέλος την άγνοια σας για αυτόν.

Τελικά υπάρχουν ακόμα υποκριτές....

Αφήστε τον κόσμο ήσυχο να εχει την πιθανότητα ύπαρξης εξωγήινης μορφής. Οι σταυροφορίες έχουν τελειώσει προ πολλού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά των θεωρητικών της φυσικής είναι αυτή ακριβώς. Να αναπτύσσουν θεωρίες. Μπορεί να έχουν δίκιο, μπορεί και όχι. Μένει να το αποδείξουν οι συνάδελφοι τους της πειραματικής. Μόνο κοιτάξτε μην επικοινωνήσουμε με τίποτε τσαμπουκαλεμένους και μας πάρει ο διάολος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...