Προς το περιεχόμενο

Πιθανές ενδείξεις εξωγήινων τα μυστηριώδη ραδιοκύματα στο σύμπαν, σύμφωνα με επιστήμονες του Harvard


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 post ακριβως ποιο πανω :D Ισχυει και εχουν σταλθει και φωτονια με κβαντικη διεπλοκη απο ενα νησι σε αλλο! Βεβαια αλλο το να τηλεμεταφερεις φωτονιο και αλλο ανθρωπο :D

 

Οπως πολυ σωστα ειπε καποτε καποιος στο Insomnia. Ο Αδαμ και η Ευα υπηρξαν πριν η μετα τους Δεινοσαυρους? Πιστευα στον Θεο οσο δεν ασχολιομουν με το συμπαν. Απο τοτε που ξεκινησα αυτο το χομπι, τα παντα εχουν λογικη εξηγηση. Τιποτα Θεικο. Ο Θεος ειναι η αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει σε κατι οταν ολα γυρω του καταρρεουν και δεν εχει που αλλου να εναπωθεσει τις ελπιδες του και πιστευει σε ενα θαυμα.

 

Στην αρχαια Αιγυπτο το λεγαν Ρα, οι Βικινγκς το λεγαν εκλειψη, εμεις Θεο, οι Μουσουλμανοι Αλλαχ, οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν οχι εναν αλλα 12 απο δαυτους! Δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την ανικανοτητα του ανθρωπου να εξηγησει πραγματα που δεν καταλαβαινει. Οτι ειναι περα απο εμας και τις δυνατοτητες μας, ειναι απλα ο Θεος. Ο Θεος ηλιος, ο Θεος της βροχης και ο Θεος μας καταραστηκε και εφερε ξηρασια και μας ριχνει κεραυνους στο κεφαλι. Παλια την αρρωστια την εφερνε ο Θεος, σημερα η επιστημη την λεει καρκινο. Οταν  ασχολεισαι με τα μαθηματικα και την επιστημη δεν υπαρχει τιποτα θεικο. Μονο τα ιδια τα μαθηματικα. Δεν θα σου δωσει κανενας την απαντηση παρα μονο η εξισωση αν την λυσεις.

 

Δεν υπαρχει Θεος παρα μονο ερωτηματα που ακομα αδυνατεις να δωσεις απαντηση. Kανενας Θεος δεν εφτιαξε το συμπαν. Και εμεις δεν γιναμε απο πηλο. Ουτε η κοπελα μου εγινε απο το πλευρο μου. Απλα ακομα δεν εχουμε την απαντηση στο πως δημιουργηθηκε το συμπαν και γιατι υπαρχουμε. Ακομα. Μια μερα ισως να την εχουμε. Οπως και καποτε οι Βικινγκς με τα μεσα της εποχης δεν ειχαν την απαντηση για τον λογο που ο ηλιος εξαφανιζεται. Σημερα λεγεται εκλειψη ηλιου

 

Με την κβαντική διεμπλοκή δεν στέλνεις κάτι.

Με λίγα λόγια: δύο πχ ηλεκτρόνια που δημιουργήθηκαν ταυτόχρονα, βρίσκονται σε κβαντική διεμπλοκή. Όταν λοιπόν αλλάζεις την κατάσταση του ενός, τότε ακαριαία αλλάζει και η κατάσταση του άλλου, όσο μακριά και να βρίσκονται. 

Για τον Θεό διαφωνώ, διότι πολύ απλά, η ζωή όπως την γνωρίζουμε είναι αδύνατον να "κατασκευαστεί" με τυχαίο τρόπο. Κανένας νόμος φυσικής ή μαθηματικών δεν επιτρέπει τέτοιο πράγμα.

Το ότι ο άνθρωπος, απέδιδε στον Θεό πράγματα που δεν γνώριζε, δεν σημαίνει ότι τώρα που τα γνωρίζει, δεν υπάρχει Αυτός.

Απλά εξαρχής και φυσικά λόγω άγνοιας, κακώς τα απέδιδε στον Θεό και κακώς τα αποδίδει ακόμα...

Όσο για τον Αδάμ και την Εύα, που είναι παραβολή, οπότε το ερώτημα είναι άκυρο εξαρχής, η αντίστοιχη ερώτηση ενός ένθεου θα ήταν: και που χάθηκαν όλα αυτά τα ανθρωποειδή από των οποίων την εξέλιξη, προήλθαμε εμείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως ειπα και σε ενα αλλο post δεν πιστευω αλλα επειδη δεν βλεπω κατι, δεν σημαινει πως δεν υπαρχει κιολας. Στο πισω μερος του μυαλου μου, εχω και την πιθανοτητα οτι οντως μπορει να κανω και λαθος. Απλα οταν πας να μπλεξεις θρησκεια και επιστημη, αυτα τα δυο συγκρουονται. Απο εκει και περα, δεν ξερω αν υπαρχει Θεος. Προσωπικα δεν πιστευω πως υπαρχει (απο επιστημονικης αποψης) αν και καποτε πιστευα πολυ! αλλα αν υπαρχει, ας με κρινει συμφωνα με την βουληση του. Ετσι και αλλιως εχω την συνειδηση μου καθαρη και κοιμαμαι ησυχος τα βραδια. Ιf there is a God, let it be so.

Ναι,στο έγραψα γιατί στα δύο post σου υπήρχαν αντικρουόμενα πράγματα που έλεγες,στο ένα λες επειδή δεν ξέρεις δεν το αναιρείς ότι υπάρχει κιόλας,πολύ σωστό

 

 

Αυτη η συζητηση ειναι λιγο σαν τον Θεο. Η επιστημη σου λεει πως δεν υπαρχει αλλα αν και δεν τον βλεπεις δεν τον αναιρεις κιολας. Καπου στο πισω μερος του μυαλου σου βαζεις και την πιθανοτητα να κανεις απλα λαθος!

και στο άλλο γράφεις αυτό:

 

 

Πιστευα στον Θεο οσο δεν ασχολιομουν με το συμπαν. Απο τοτε που ξεκινησα αυτο το χομπι, τα παντα εχουν λογικη εξηγηση. Τιποτα Θεικο. Ο Θεος ειναι η αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει σε κατι οταν ολα γυρω του καταρρεουν και δεν εχει που αλλου να εναπωθεσει τις ελπιδες του και πιστευει σε ενα θαυμα.

και μου έκανε εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την κβαντική διεμπλοκή δεν στέλνεις κάτι.

Με λίγα λόγια: δύο πχ ηλεκτρόνια που δημιουργήθηκαν ταυτόχρονα, βρίσκονται σε κβαντική διεμπλοκή. Όταν λοιπόν αλλάζεις την κατάσταση του ενός, τότε ακαριαία αλλάζει και η κατάσταση του άλλου, όσο μακριά και να βρίσκονται. 

Για τον Θεό διαφωνώ, διότι πολύ απλά, η ζωή όπως την γνωρίζουμε είναι αδύνατον να "κατασκευαστεί" με τυχαίο τρόπο. Κανένας νόμος φυσικής ή μαθηματικών δεν επιτρέπει τέτοιο πράγμα.

Το ότι ο άνθρωπος, απέδιδε στον Θεό πράγματα που δεν γνώριζε, δεν σημαίνει ότι τώρα που τα γνωρίζει, δεν υπάρχει Αυτός.

Απλά εξαρχής και φυσικά λόγω άγνοιας, κακώς τα απέδιδε στον Θεό και κακώς τα αποδίδει ακόμα...

Όσο για τον Αδάμ και την Εύα, που είναι παραβολή, οπότε το ερώτημα είναι άκυρο εξαρχής, η αντίστοιχη ερώτηση ενός ένθεου θα ήταν: και που χάθηκαν όλα αυτά τα ανθρωποειδή από των οποίων την εξέλιξη, προήλθαμε εμείς;

 

Ποιος νόμος φυσικής ή μαθηματικών απαγορευει τέτοιο πράγμα? Εδω μιλαμε για κβαντικη διεπλοκη, εντροπιες στο συμπαν, μαυρες τρυπες, θεωρια τον χορδων με 500 διαστασεις, καμπυλωτητα του χωροχρονου και υπαρχουν μαθηματικα που απαγορευουν την ζωη σημερα με τυχαιο τροπο σε αυτο το συμπαν οταν υπαρχουν θεωρητικα μοντελα μεχρι και για παραλληλα συμπαντα!?

 

Το συμπαν ειναι τοσο απειρο που υπαρχει μαθηματικα η πιθανοτητα εσυ στο συμπαν να εισαι καπου αλλου 100% ο ιδιος. Δηλαδη καθε μοριο και καθε ατομο σου που σε κανει αυτο που εισαι, εντελως τυχαια να βρισκεται με την ιδια σειρα στα ιδια σημεια. Δεν το λεω εγω. Το λενε τα μαθηματικα και υπαρχει και εξισωση που βγαζει το ποσοστο!

 

Ολα ειναι θεμα πιθανοτητων. Απλα επειδη το συμπαν ειναι κυριολεκτικα απειρο (δες το βιντεακι που ανεβασα και θα καταλαβεις) βλεπουμε πως επιβεβαιωνονται και οι μικροτερες πιθανοτητες (πχ υπαρχξη νοημων ζωης σε εναν πλανητη). Οι πιθανοτητες να υπαρχει ζωη στο συμπαν ειναι 100 πχ. Να μπορει να εξελιχθει ειναι 50. Να μπορει να εχει εγκεφαλο και να λειτουργει με το ενστικτο 5 και να εχει εγκεφαλο και να εχει νοηση και να εχει κριση ειναι 1. Υπαρχει 1 στις 100 αλλα επειδη το συμπαν ειναι απειρο, μαθηματικα καπου αυτη η τυχαιοτητα απλα θα συμβει. Μπορει οχι τωρα αλλα το συμπαν υπαρχει σχεδον 14.000.000.000 χρονια.

 

Σε ενα συμπαν με τετοια ηλικια και τοσο τεραστιο, τι θεικο υπαρχει να συμβει κατι που εχει και την ποιο μικρη πιθανοτητα? Μαθηματικα και στατιστικα και μονο, απλα καποια στιγμη θα συμβει. Οτι και αν ειναι αυτο. Ακομα και αν η πιθαντοτητα τεινει στο απειρο. Εκτως αν το συμπαν πεθανει πρωτο.

 

Ο Χωκινς που ειναι το ποιο τρελο μυαλο στην ιστορια και αφιερωσε την ζωη του στο να ξεκλειδωσει το συμπαν, σε ντοκιμαντερ παραδεχεται πως δεν πιστευει και πως η απαντηση ειναι στα μαθηματικα και ειναι θεμα τυχης και πιθανοτητων.

 

Πες μου γιατι να μην πιστεψω αυτον που λυνει κβαντικες εξισωσεις στο κεφαλι του και μιλαει μεσω υπολογιστη απο αναπηρικο καροτσι και τον παραδεχονται τα ποιο τρελα μυαλα στον πλανητη και εχει ανακαλυψει και αποδειξει την ακτινοβολια Χωκινς, αλλα να πιστεψω εναν παπα που σε καθε ερωτηση που εκανα απο παιδακι μεχρι που τελειωσα την σχολη μου, η απαντηση ηταν παντα γιατι ετσι ειπε ο Θεος και ετσι λεει η Αγια Γραφη.

 

Δεν το λεω ουτε ειρωνικα ουτε επιθετικα. Αλλα αληθεια θα μου αρεσε να μου δωσεις μια πειστικη απαντηση γιατι να διαλεξω τον παπα απο τον Xωκινς

 

Ναι,στο έγραψα γιατί στα δύο post σου υπήρχαν αντικρουόμενα πράγματα που έλεγες,στο ένα λες επειδή δεν ξέρεις δεν το αναιρείς ότι υπάρχει κιόλας,πολύ σωστό

και στο άλλο γράφεις αυτό:

και μου έκανε εντύπωση.

 

Που ειναι το αντικρουομενο :confused:

 

  1. Kαποτε πιστευα πολυ.
  2. Μετα επιασα τα επιστημονικα και αρχισαν να με πειθουν περισσοτερο και να βασιζομαι στην επιστημη αντι να προσπαθω να δινω εξηγηση πως ο Θεος το εκανε ετσι
  3. Η επιστημη και η Θρησκεια συγκρουονται
  4. Επειδη δεν βλεπω τον Θεο και επειδη εξεταζω τα πραγματα απο την επιστημονικη πλευρα, δεν πιστευω πως υπαρχει και προσπαθω να δινω λογικες εξηγησεις σε καθε τι Θεικο
  5. Δεν αναιρω ομως την περιπτωση να υπαρχει Θεος και απλα εγω να πιστευω λαθος.
  6. Αν ειναι ετσι, ας ειναι ετσι. Ψυχικα ειμαι καλα με τον εαυτο μου.

Πολυ απλα :D Και οπως ειπε και καποιος καποτε "Δεν ξερω αν υπαρχει Θεος αλλα αν υπαρχει την εχουμε γ@μησ3! ολοι!"

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεντρικό σημείο του άρθρου αναφέρει ότι "Σύμφωνα με την ομάδα από το Harvard, πίσω από τις εκλάμψεις είναι πιθανό να βρίσκεται κάποιος εξωγήινος πολιτισμός". Μόνο που στην πραγματικότητα είναι διαφορετική η υπόθεσή τους "Όπως όλες οι προηγούμενες εξηγήσεις που προτάθηκαν για τη πηγή των FRBs, έτσι και η παρούσα είναι καθαρά υποθετική όπως τονίζουν οι ερευνητές στην εργασία τους".

Επειδή και πολλά άλλα πορτάλ παραμόρφωσαν χειρότερα την είδηση, το Ελληνικά Hoaxes ξεκαθαρίζει τα πράγματα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι εχει κατασκευαστει τυχαια. Το συμπαν ειναι τοσο απειρο που υπαρχει μαθηματικα η πιθανοτητα εσυ στο συμπαν να εισαι καπου αλλου 100% ο ιδιος. Δηλαδη καθε μοριο και καθε ατομο σου που σε κανει αυτο που εισαι, εντελως τυχαια να βρισκεται με την ιδια σειρα στα ιδια σημεια. Δεν το λεω εγω. Το λενε τα μαθηματικα και υπαρχει και εξισωση που βγαζει το ποσοστο!

 

Ολα ειναι θεμα πιθανοτητων. Απλα επειδη το συμπαν ειναι κυριολεκτικα απειρο (δες το βιντεακι που ανεβασα και θα καταλαβεις) βλεπουμε πως επιβεβαιωνονται και οι μικροτερες πιθανοτητες (πχ υπαρχξη νοημων ζωης σε εναν πλανητη). Οι πιθανοτητες να υπαρχει ζωη στο συμπαν ειναι 100 πχ. Να μπορει να εξελιχθει ειναι 50. Να μπορει να εχει εγκεφαλο και να λειτουργει με το ενστικτο 5 και να εχει εγκεφαλο και να εχει νοηση και να εχει κριση ειναι 1. Υπαρχει 1 στις 100 αλλα επειδη το συμπαν ειναι απειρο, μαθηματικα καπου αυτη η τυχαιοτητα απλα θα συμβει. Μπορει οχι τωρα αλλα το συμπαν υπαρχει σχεδον 14.000.000.000 χρονια.

 

Σε ενα συμπαν με τετοια ηλικια και τοσο τεραστιο, τι θεικο υπαρχει να συμβει κατι που εχει και την ποιο μικρη πιθανοτητα? Μαθηματικα και στατιστικα και μονο, απλα καποια στιγμη θα συμβει. Οτι και αν ειναι αυτο. Ακομα και αν η πιθαντοτητα τεινει στο απειρο. Εκτως αν το συμπαν πεθανει πρωτο.

 

Ο Χωκινς που ειναι το ποιο τρελο μυαλο στην ιστορια και αφιερωσε την ζωη του στο να ξεκλειδωσει το συμπαν, σε ντοκιμαντερ παραδεχεται πως δεν πιστευει και πως η απαντηση ειναι στα μαθηματικα και ειναι θεμα τυχης και πιθανοτητων.

 

Πες μου γιατι να μην πιστεψω αυτον που λυνει κβαντικες εξισωσεις στο κεφαλι του και μιλαει μεσω υπολογιστη απο αναπηρικο καροτσι και τον παραδεχονται τα ποιο τρελα μυαλα στον πλανητη και εχει ανακαλυψει και αποδειξει την ακτινοβολια Χωκινς, αλλα να πιστεψω εναν παπα που σε καθε ερωτηση που εκανα απο παιδακι μεχρι που τελειωσα την σχολη μου, η απαντηση ηταν παντα γιατι ετσι ειπε ο Θεος και ετσι λεει η Αγια Γραφη.

 

 

Που ειναι το αντικρουομενο :confused:

 

  1. Kαποτε πιστευα πολυ.
  2. Μετα επιασα τα επιστημονικα και αρχισαν να με πειθουν περισσοτερο και να βασιζομαι στην επιστημη αντι να προσπαθω να δινω εξηγηση πως ο Θεος το εκανε ετσι
  3. Η επιστημη και η Θρησκεια συγκρουονται
  4. Επειδη δεν βλεπω τον Θεο και επειδη εξεταζω τα πραγματα απο την επιστημονικη πλευρα, δεν πιστευω πως υπαρχει και προσπαθω να δινω λογικες εξηγησεις σε καθε τι Θεικο
  5. Δεν αναιρω ομως την περιπτωση να υπαρχει Θεος και απλα εγω να πιστευω λαθος.
  6. Αν ειναι ετσι, ας ειναι ετσι. Ψυχικα ειμαι καλα με τον εαυτο μου.

Πολυ απλα :D Και οπως ειπε και καποιος καποτε "Δεν ξερω αν υπαρχει Θεος αλλα αν υπαρχει την εχουμε γ@μησ3! ολοι!"

 

 

Στο συγκεκριμένο θέμα αυτό που εχω να πώ είναι ότι, ακομα και αν εξηγήσεις με επιστημονικό τρόπο όλα όσα καποιοι αναφέρουν σαν ενδείξεις υπαρξης του Θεου (με οποιο όνομα και αν υπαρχει) παντα θα υπαρχει κατι που δεν θα μπορείς να το εξηγήσει. Όχι γιατί δεν είσαι ακομα οσο πρεπει επιστημονικά ανεπτυγμένος, αλλα επειδή απλά δεν μπορεί να εξηγηθεί.

 

Δικαιωμα σου να πιστευεις ότι θες και να υπερασπίζεσαι την αποψή σου. Αλλα είναι εντελώς διαφορετικό να δηλωνεις αθεος και διαφορετικό το να είσαι. Εχω δεί αθεους να εχουν παρόμοιες αποψεις με τις δικές σου και να τις υπερασπίζονται (μέχρι θανατου όπως ελεγαν). Όταν όμως εχασαν ενα από τα παιδια τους, θα εκαναν τα παντα για να τα ξαναδουν. Και αναιρεσαν όλα τα πιστευω τους απλά για την πιθανότητα να υπαρχει Θεος.

 

Τραγικό παραδειγμα, αλλα τα παντα είναι θεμα οπτικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως εχασαν ενα από τα παιδια τους, θα εκαναν τα παντα για να τα ξαναδουν. Και αναιρεσαν όλα τα πιστευω τους απλά για την πιθανότητα να υπαρχει Θεος.

 

Τραγικό παραδειγμα, αλλα τα παντα είναι θεμα οπτικής

Έχεις συνειδητοποιήσει τι γράφεις;

Ασύνδετα πράματα...ή μάλλον συνδέονται από ανθρώπους που πιστεύουν σε «ριζικό/μοίρα/πεπρωμένο/ότιναναι» και στην Θεία Δίκη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζονται ουτε διαστημοπλοια, ουτε τηλεσκοπια για να παμε στον Θεο.Ταπεινωση χρειαζεται και ενα κομματακι ψωμι(αντιδωρο).Δυστυχως  ομως, ειναι τοσο δυσκολα, μα τοσο δυσκολα, που ποιο ευκολα φτιαχνεις διαστημοπλοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζονται ουτε διαστημοπλοια, ουτε τηλεσκοπια για να παμε στον Θεο.Ταπεινωση χρειαζεται και ενα κομματακι ψωμι(αντιδωρο).Δυστυχως  ομως, ειναι τοσο δυσκολα, μα τοσο δυσκολα, που ποιο ευκολα φτιαχνεις διαστημοπλοιο.

Ποιος είπε ότι χρειάζεται να πάμε στο θεό? Δεν νομίζω ότι σκοπός είναι ο θεός σε όλα αυτά.

Μην μπερδεύεται τον θεό με ότι δεν καταλαβαίνετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρειαζονται ουτε διαστημοπλοια, ουτε τηλεσκοπια για να παμε στον Θεο.Ταπεινωση χρειαζεται και ενα κομματακι ψωμι(αντιδωρο).Δυστυχως  ομως, ειναι τοσο δυσκολα, μα τοσο δυσκολα, που ποιο ευκολα φτιαχνεις διαστημοπλοιο.

 

Πως ακριβώς μπλέξαμε την επιστημονική εξερεύνηση του φυσικού κόσμου που υπάρχει γύρω μας, με την αναζήτηση του Θεού???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It's never Aliens.

 

Έτσι έλεγε και ο House για το Lupus, αλλά στο τέλος του έκατσε η υπόθεση

 

 

 

Εγώ πάντως τρέμω την περίπτωση να είναι πιο ανεπτυγμένοι από εμάς. Βλέπουμε πολύ καλά τι κάνουν οι πιο ανεπτυγμένες φυλές σε ένα πλανήτη. Ας ελπίσουμε να είναι υπεράνω και να μη μας ξεσκίσουν για ψύλλου πήδημα, αν ποτέ έρθουμε σε επαφή.

 

Δεν υπάρχουν πιο προηγμένες φυλές απο τον άνθρωπο, αυτά τα λένε αιρετικοί που προσκυνούν Chaos Gods και εραστές των Xenos. Μόλις γεννηθεί ο Αυτοκράτωρ της ανθρωπότητας θα πάρουμε τον γαλαξία τρενάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως ακριβώς μπλέξαμε την επιστημονική εξερεύνηση του φυσικού κόσμου που υπάρχει γύρω μας, με την αναζήτηση του Θεού???

 

Όπως έμπλεκαν το flat earth... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...