Προς το περιεχόμενο

370 δωρεαν εκπαιδευτικα μαθηματα


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολούθησα πρόσφατα κάποια βίντεο στο coursera από αυτό το course

Algorithmic Thinking (Part 1)

by Rice University.

 

O παρουσιαστής είναι ένας τύπος από ισραήλ Luay K. Nakhleh που εμένα μου άρεσε αρκετά (επαναλαβάνει 10 φορές τις ίδιες προτάσεις :-) μέχρι να το καταλάβεις).

 

Το θέμα είναι τα Graphs και έχει μία ανάλυση για τον Breadth-first Search αλγόριθμο και τα αναλύει πολύ ικανοποιητικά κατά τη γνώμη μου. Δεν έχει κάποια υλοποίηση σε συγκεκριμένη γλώσσα είναι pseudocode.

 

Δεν ξέρω αν αυτό το μάθημα είναι στα 460 free φαντάζομαι πως ναι.

Βάζω το post εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.

Αν εχεις τη καλοσυνη για χαρην ευκολιας βαλε direct link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και καλή η κίνηση αυτού του site, θα τη πω τη κακία μου.

Το UX της σελίδας είναι κακό. Αφού τα διαχώρησε που τα διαχώρησε σε 3 κατηγορίες, γιατί δεν έβαζε και button που να πηγαίνει το χρήστη αυτόματα σε κάθε κατηγορία ? Κάνεις πόση ώρα scrolling, και κινδυνεύεις να χάσεις το διαχωριστικό και να προσπεράσεις τη κατηγορία που ψάχνεις χωρίς να το καταλάβεις.

 

Το μέγεθος της γραμματοσειράς και το χοντρό margin για κάθε ένα απ' τα 370 βιβλία δε βοηθάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα γενικα το ux του medium ειναι ταραντελα, κραζει γενικοτερα ο κοσμος.

 

Οσον αφορα το αρθρο, μαλλον ειναι οπως τα jumbo, που για να πας στο ταμειο πρεπει να περασεις απο ολο το καταστημα! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Υπάρχει πραγματικά άπειρο δωρεάν υλικό ακόμα και υλικό που μπορείς να το βρεις δωρεάν με λίγο ψάξιμο. Η O'reilly επσίης δίνει μια φορά το χρόνο νομίζω πολλά δωρεάν ε-βοοκς. Το ζήτημα είναι το κατά πόσο εσύ είσαι διατεθιμένος να κάτσεις να μάθεις.

 

Πολλά από τα σημαντικότερα textbooks τα βρίσκεις δωρεάν αλλά δεν βλέπω κανέναν να τα grindάρει. SICP, ELEMENTS OF STATISTICAL LEARNING, DRAGON BOOK ETC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...