Προς το περιεχόμενο

Απογοήτευση από δουλεια


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tσουβαλιάζεις.. ΔΥ είναι και ο υπαλληλος στο γκισέ και ο ιατρός και ο δικηγόρος και ο δάσκαλος που δουλεύει για 600 ευρ'ω σε 'αγονο νησί. Επισης κάποιοι απο αυτούς καλώς ή κακώς για σένα, έχουν φάει τη ζωή τους για να πάρουν πτυχία κτλ, πως να συγκριθούν με έναν υπάλληλο στον ιδ. τομέα χωρις πανεπιστημιακή μόρφωση? Άσε που μερικά επαγγέλματα του ιδ. τομέα, πχ πολ.μηχανικοι, ιατροί, επιχειρηματίες έχουν φάει άπειρο (δημόσιο) χρήμα.

 

Άρα μην τσουβαλιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεπιστημιακη μορφωση καποιοι εξω εχουν,βυσμα δεν εχουν.

Συμφωνω ομως στο οτι καποιοι Δ.Υ εχουν φαει τα χρονια τους στο διαβασμα και ειναι οι μονοι που αξιζουν τετοιες θεσεις και ανεσεις αλλα πιστευω οτι αν μαθουμε το ποσοστο τους μεσα σε ολους τους Δ.Υ της χωρας θα τρομαξουμε για το ποσο μικρο ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εχουν καν ανεσεις. Και δε σχολιαζεις καν για ποσους ελευθερους επαγγελματιες εχουν καταληστεψει ταμεια, κρατος κτλ.

 

Το μονο στο οποιο συμφωνω ειναι πως πρεπει να απομακρυνθουν οσοι κηφηνες υπάρχουν και βεβαιως να κοπουν κατι 1300αρια σε αποφοιτους Λυκείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε καν.

 

Όσοι κάνουν καριέρα και είναι καλοί στη δουλειά τους, έχουν μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με απλούς υπαλλήλους.

 

Άλλα λέει η γιαγιά μου, άλλα ακούν τ' αυτιά μου.

 

Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι καλοί στη δουλειά τους, είπα ότι υπάρχουν χιλιάδες που  θα έκαναν τη δουλειά εξίσου καλά, αν όχι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λέει η γιαγιά μου, άλλα ακούν τ' αυτιά μου.

 

Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι καλοί στη δουλειά τους, είπα ότι υπάρχουν χιλιάδες που θα έκαναν τη δουλειά εξίσου καλά, αν όχι καλύτερα.

Μιλα καλυτερα μικρε.

 

Σ αυτο ακριβώς διαφωνησα. Δε μπορεις ευκολα να αλλαξεις εναν πετυχηνερο δικηγόρο απο μια εταιρια ή ενα επιτυχημένο στελεχος με σοβαρο ποστο σε πολυεθνική. Σε δουλειες που χτιζεις βιογραφικό και εισαι καλος, δεν φοβασαι την ανεργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την δίνει αυτό που λένε πως ο καλός Δ. Υπαλληλακος σπούδασε, διάβασε, "έπηξε" και τώρα δεν πρέπει να του λέει κανείς τίποτα. Στην ελλαδάρα η νοοτροπία του Σπουδές = Επιτυχία είναι το λιγότερο ΤΡΑΓΙΚΟ και αυτό είναι που έφερε την χώρα στην κατάσταση που είναι σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χαιρετω το site.Ειμουν εποπ κ εφυγα.ανοιξα μαγαζι για πεντε χρονια τον τελευταιο χρονο δεν πηγαινε καλα κ το εκλεισα.τωρα εδω κ 2 χρονια δουλευω οδηγος σε φορτηγο.απο 280 εως 400+ ωρες τον μηνα κ τις κυριακες εν καθομαι ολες.ο μισθος τον πρωτο χρονο 800 κ τωρα 1000 παρολα αυτα στον στρατο δεν ξαναπηγαινα γιατι τα 1000 ευρω στην πραγματικοτητα δεν ειναι 1000 για τον στρατιωτικο.επισης δεν μ αρεσει να ακουω οτι ολος ο δημοσιος τομεας ειναι ευνοημενος.μηπως ειναι ο ιδιωτικος αδικημενος?παντως σε τελικη αναλυση τα τελευταια χρονια ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα για το 80% των ελληνων.να λεμε δοξα τον θεο που εχουμε εναν μονιμο μισθο(ουδεν μονιμοτερο του προσορινου) γιατι καποιοι τρεχουν με τα παιδια τους στα σισσιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συγχέουμε τους δ.υ. με την κατηγορία που αναφέρω εγώ όπου και ανήκω; (στρατός,αεροπορία, αστυνομία, λιμενικό, πυροσβεστική κλπ)

 

Δεν έχουμε γιορτές σαν τους δ.υ. να καθίσουμε. Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά, εθνικές γιορτές ,Σαββατοκύριακα.

Μισθολογικά μακάρι να παίρναμε όσα ένας μέσος Δ.Υ. Που δουλεύει πενθήμερο.

Δεν συγκρίνω με αυτούς που έχουν πτυχίο και όχι δουλειά απλά αναφέρω ότι στη δίκη μου δουλειά με άλλη προοπτική μπήκα και αλλά συνάντησα γι αυτό και άνοιξα το θέμα.

 

Δεν μπήκα ούτε με ένα κουβα λάδι και τυρί ούτε εγλυψα την παραμικρή πόδια για να φτάσω εδώ που ειμαι. Προσωπικά παρατήρησα πανεπιστήμιο και έδωσα 2 φορές πανελλήνιες. Έκανα την επιλογή μου και ειμαι μάγκας που ειμαι ανεξάρτητος οικονομικά.

 

Απλά κάποιους μίζερους που έγραψαν παραπάνω και έβγαλαν χολή να πω ότι όπως όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια έτσι δεν είναι κ όλοι οι άνθρωποι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Μου την δίνει αυτό που λένε πως ο καλός Δ. Υπαλληλακος σπούδασε, διάβασε, "έπηξε" και τώρα δεν πρέπει να του λέει κανείς τίποτα. Στην ελλαδάρα η νοοτροπία του Σπουδές = Επιτυχία είναι το λιγότερο ΤΡΑΓΙΚΟ και αυτό είναι που έφερε την χώρα στην κατάσταση που είναι σήμερα.

 

Συμφωνώ. Σπουδές για χαλαρή δουλειά + 25 χρόνια δουλειάς για σύνταξη. Ούτε στα καλύτερα όνειρα κάποιων.

 

Τέλος πάντων, αν κάποιος δεν έχει νιώσει την πίεση από πάνω και τη σπάθη της απόλυσης, απλά δεν έχει νιώσει τίποτα. Και ας παίρνει και 3 και 60.

 

Όσο για το θεματοθέτη, δύσκολο το εμφανίζεις. Αν η δουλειά δεν είναι δύσκολη σωματικά, προσπάθησε να βρεις ενδιαφέροντα εκτός εργασίας και δες τη σαν απλή υποχρέωση. Αν και είμαι της γνώμης ότι και στην πιο ανιαρή δουλειά, μπορείς να βρεις το ενδιαφέρον του να γίνεις όλο και καλύτερος και να προσφέρεις καλύτερα της υπηρεσίες σου είτε να βελτιστοποιήσεις το προιόν σου.

Σε καμία περίπτωση όμως μην την εγκαταλείψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο άλλος όμως είναι στον ιδιωτικό τομέα και τρώει σκατό 8-12+ ώρες τη μέρα για 490€, δεν είναι και πολύ δύσκολο να σου περάσει από το μυαλό για ποιο λόγο βγάζει χολή.

 

Εδώ τις προάλλες ακούγαμε για εργοδότες που έστελναν τους υπαλλήλους τους στις τράπεζες με μπράβους, να τραβήξουν τη μισθοδοσία και να τους δώσουν ένα μέρος πίσω.

 

Παίζουν τέτοια στο δημόσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

Συμφωνώ. Σπουδές για χαλαρή δουλειά + 25 χρόνια δουλειάς για σύνταξη. Ούτε στα καλύτερα όνειρα κάποιων.

 

Τέλος πάντων, αν κάποιος δεν έχει νιώσει την πίεση από πάνω και τη σπάθη της απόλυσης, απλά δεν έχει νιώσει τίποτα. Και ας παίρνει και 3 και 60.

 

Όσο για το θεματοθέτη, δύσκολο το εμφανίζεις. Αν η δουλειά δεν είναι δύσκολη σωματικά, προσπάθησε να βρεις ενδιαφέροντα εκτός εργασίας και δες τη σαν απλή υποχρέωση. Αν και είμαι της γνώμης ότι και στην πιο ανιαρή δουλειά, μπορείς να βρεις το ενδιαφέρον του να γίνεις όλο και καλύτερος και να προσφέρεις καλύτερα της υπηρεσίες σου είτε να βελτιστοποιήσεις το προιόν σου.

Σε καμία περίπτωση όμως μην την εγκαταλείψεις.

 

 

 

Μια παρατηρηση. Οπου 25 χρονια βαλε 35 χρονια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ "τσουβάλιασμα" παιδιά στο thread και για τις 2 πλευρές με παρουσίαση εξτρεμιστικών καταστάσεων. 

Το ότι δεν λειτουργεί σωστά κανένας από τους 2 τομείς εργασίας είναι προφανές. Σε αυτό, βέβαια, φταίνε πολλοί παράγοντες άλλος περισότερο άλλος λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο στο οποιο συμφωνω ειναι πως πρεπει να απομακρυνθουν οσοι κηφηνες υπάρχουν και βεβαιως να κοπουν κατι 1300αρια σε αποφοιτους Λυκείου.

 

Που να δεις και 1300ρια σε αποφοιτους γυμνασιου που ο ξαδερφος του φιλου του μπατζανακη τους ηταν κολλητος

με τον στρατηγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...