Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από διανομή φυλλαδίων


abnormal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω περάσει και από αυτή την δουλειά "δοκιμαστικά". Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, όμως σίγουρα θα σε απογοητεύσω. Δοκιμαστικά μου έλεγαν και μένα -όχι μόνο στη συγκεκριμένη εργασία- και πήγαινα, μοίραζα κανονικά τα φυλλαδιάκια μου κάτι αξέχαστα 4ωρα και 5ωρα και εν τέλει δεν έπαιρνα μία. "Θα στα δώσω στο τέλος της 2ης βδομάδας, μην αγχώνεσαι" και μετά εννοείται έπαιρνα δρόμο. Σε έναν που είχα πάει μόνο για μία φορά, με πλήρωσε κανονικά όμως εννοείται είχε στείλει τον ανηψιό του με το σκουτεράκι να ελέγχει αν τα μοιράζω ή τα πετάω πουθενά. Εφόσον είδε οτι τα μοίραζα κανονικά μου είπε να ξαναπάω. Για ανεφοδιασμό εγώ συγκεκριμένα είχα γυρίσει, διότι δεν ήθελε να κουβαλάω μεγάλη τσάντα, με ήθελε στυλάτη και μοιραία. Γενικά σπάνια ακούω να γυρνάνε για να πάρουν κι άλλα. Επιπλέον, είναι καλύτερα να μοιράζεις τα φυλλάδια στο χέρι παρά πόρτα με πόρτα. Είναι δράμα αυτό. Δεν ανοίγουν, δεν θέλουν, αγένεια, φόβος. Σε κάθε περίπτωση αν δεις οτι δεν σε πληρώνει κατευθείαν και σου τα μασάει, ΦΥΓΕ. Καλή σου επιτυχία και συγγνώμη για την μαυρίλα.

 

Ve20ojrMWiTo4.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "δοκιμαστικά" έτσι όπως το εννοούν αρκετοί (τζάμπα) με αυτώνει τόσο που πραγματικά θα ήθελα να μου το πει κανένας για να τον ρωτήσω, δοκιμαστικά δηλαδή; Aν η δοκιμή πετύχει τι θα αλλάξει σε σχέση με τώρα, θα μου κάνεις πρόσληψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διομιση ολοκληρα ευρω την ωρα...ομαδαρχης να σε πριζει να τα βαζεις καλα τα φυλαδια και με τις προσφορες να φαινονται πανω πανω..να μπαινεις κ σε μαγαζια να δινεις καθοτι διαφημιζαμε σουπερμαρκετ...

 

Φυσικα αν ειχε η πολυκατοικια 5 κουδουνια αφηνα 8...φυσικα δεν εμπαινα σ ολα τα μαγαζια παρα μονο οπου γουσταρα(ειχε ωραιες πωλητριες)..φυσικα αραζαμε καθε ωρα γυρω στα 15-20 λεπτα..

 

Με τοσα λεφτα που δινουν παλι καλα την κανιυμε την διανομη.. Δεν αξιζει απο αναγκη παμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "δοκιμαστικά" έτσι όπως το εννοούν αρκετοί (τζάμπα) με αυτώνει τόσο που πραγματικά θα ήθελα να μου το πει κανένας για να τον ρωτήσω, δοκιμαστικά δηλαδή; Aν η δοκιμή πετύχει τι θα αλλάξει σε σχέση με τώρα, θα μου κάνεις πρόσληψη;

ρε αυτα που λεει ο quoteρισμενος, δεν ειναι παρανομο; Και γω δουλεψα δοκιμαστικα στα εβερεστ (2 ωρες, μετα εδωσα την παραίτηση μου) και πληρωθηκα κανονικα, μεχρι και ενσημο μου κολλησαν. Οι αλλοι που δεν πληρωνουν, δεν ειναι παρανομοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει κάποιος μια τέτοια δουλειά

 

Όσο ανάγκη και να έχεις πόσο μπορεί να σε καλύψουν 8€ μεροκάματο; 

 

Γιατι αν θυμάμαι ήταν 2€ επί 4 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα κανει πριν απο 10ετια και βαλε στα 16 μου για μερικες εβδομαδες (να βγαλω τις διακοπες μου). Αν και οποιαδηποτε δουλεια, ακομα και η πιο ευκολη, προκαλει ενα ειδους αγχος οταν την κανει καποιος πρωτη φορα, δεν εχεις κατι να αγχωθεις.

Εαν ειναι τοπικο μαγαζακι, θα ειναι πιο χυμα τα πραγματα, ενας χαρτης με το κομματι της περιοχης και τελος. Σε εταιρειες που ασχολουνται με αυτο, εχουν βανακι που σε πανε στην περιοχη που θα ξεκινησεις και σε ανεφοδιαζουν καλωντας τον υπευθυνο. Θα πρεπει να πεσεις σε μαλακες για να στα πρηξουνε σε τετοια δουλεια. Εσυ πηγαινε και μοιραζε χωρις να ψαχνεσαι για λουφα και με τον καιρο θα καταλαβεις ποσο σε παιρνει. Την δουλεια θα την μαθεις σε ελαχιστες ωρες. Δεν ειναι καθολου ευχαριστη (ειδικα αν εχεις ανηφορες) και συντομα η ζεστη θα σε καταβαλει ακομα και στις 6 το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ανάγκη και να έχεις πόσο μπορεί να σε καλύψουν 8€ μεροκάματο; 

 

Πώς φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει βρεθεί ποτέ σε ανάγκη ε;  :-D

 

Λοιπόν σε καλύπτουν περίπου 8 ευρώ. Αρκετά για να μην πεινάσεις σήμερα. Αλλά πέρα από αυτό, δε χρειάζεται να έχεις ανάγκη να φας για να μοιράσεις φυλλάδια. Αν είσαι πχ άφραγκος φοιτητής οποιοδήποτε ποσό εκτός του μηδέν είναι σημαντικό.

Χάρη σε αυτό το σκεπτικό δίνουν 8€ και ζητάνε "δοκιμαστικά" για διανομή φυλλαδίων.

 

Όχι, αυτό το κάνουν επειδή δεν έχουν μάθει τα νέα παιδιά να λένε "δοκιμαστικά κάνω όταν πάω να αγοράσω ρούχα, στη δουλειά έρχομαι για να πληρωθώ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αυτα που λεει ο quoteρισμενος, δεν ειναι παρανομο; Και γω δουλεψα δοκιμαστικα στα εβερεστ (2 ωρες, μετα εδωσα την παραίτηση μου) και πληρωθηκα κανονικα, μεχρι και ενσημο μου κολλησαν. Οι αλλοι που δεν πληρωνουν, δεν ειναι παρανομοι;

δεν υφίσταται δοκιμαστικά, υπάρχει μόνο πρόσληψη

 

στη περίπτωσή σου που λες τα everest πριν σε βάλουν πίσω από το πάγκο να σε δοκιμάσουν σου έκαναν πρόσληψη και φυσικά μετά σε απέλυσαν (ή σε αποχώρησαν/αποχώρησες λίγη σημασία έχει για μια μέρα) 

 

δεν έκαναν αυτό που εννοούν πολλοί ως "δοκιμαστικά" δηλαδή τζάμπα ή/και μαύρα

 

έχουν φάει επιχειρήσεις 11χιλιαρα να ξέρεις όταν έκαναν "δοκιμαστικά" 

 

δεν υπάρχει δικαιολογία και επειδή παλιά μπορούσες να κάνεις τη πρόσληψη κάποιες μέρες μετά ο έλεγχος δε μπορούσε να σου κάνει κάτι γιατί τους έλεγες ότι "σήμερα ήρθε, θα τον προσλάβω τις επόμενες μέρες" (κάποιοι έχουν κολλήσει σε αυτές τις εποχές και νομίζουν ότι θα περάσει η δικαιολογία..) 

 

πλέον η πρόσληψη πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά πριν πιάσεις δουλειά, άρα δε μπορείς να επικαλεστείς κανενός είδους δικαιολογία, τρως το πρόστιμο και ηρεμείς

 

τα everest από ότι φαίνεται δεν είναι ηλίθιοι για λίγα ευρώ ικα ή μεροκάματο να πληρώνουν χιλιάρικα, πολλοί όμως είναι παντελώς ηλίθιοι και τους γράφουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ξεκινάς να εργάζεσαι δίχως να έχει προηγηθεί πρόσληψη, ο εργοδότης παρανομεί και από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου πως θα το χειριστείς. Ο όρος δοκιμαστικά σημαίνει σύμβαση ορισμένου χρόνου (π.χ. 1 εβδομάδα) και σίγουρα δεν σημαίνει ανασφάλιστη εργασία. Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου θα με έβγαζα μία φωτογραφία με το προς διανομή υλικό (που σημαίνει πως είχες πρόσβαση σε αυτό με τη σύμφωνη γνώμη του καταστήματος) εν ώρα εργασίας και αν δεν με πλήρωνε θα απειλούσα με ένα ραντεβού στην επιθεώρηση εργασίας. Εκεί θα έλεγα πως υπήρχε προφορική συμφωνία για πρόσληψη και την καθυστερούσε με προφάσεις επανειλημμένως. Όλο το ζουμί βέβαια είναι η απειλή και όχι το να φτάσεις στην επιθεώρηση.

Επίσης στους περιστασιακά εργαζόμενους ως διανομείς εντύπων χωρίς διεύθυνση παίζει ακόμη το εργόσημο (εξ'όσων γνωρίζω από συνάδελφο το εφαρμόζει η vodafone).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη σε αυτό το σκεπτικό δίνουν 8€ και ζητάνε "δοκιμαστικά" για διανομή φυλλαδίων.

και χάρη στο δικό σου σκεπτικό υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε τα λεφτά των δικών τους και φτάνουν 40 χρόνων με 0 ενσημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φυλλαδια εδιναν 5 ευρω/ωρα και εχουν φτασει στα 2 ευρω. πολλοι εργοδοτες μαλιστα δεν εχουν εποπτες με οχημα. οποτε σου λενε να μεταβεις στην περιοχη που θα γινει η διανομη με δικα σου εξοδα.

επισης το πορτα-πορτα ειναι αθλιο και ειδικα στην αθηνα πρεπει να καταργηθει.

οι εργοδοτες βαζουν αγγελιες σε σαιτ κυριως χωρις πολλα στοιχεια για να αποφευγουν κινδυνους και βασιζονται περισσοτερο σε αλλοδαπους εργαζομενους και φοιτητες. οι υπολοιποι δεν καθονται για πολυ οπως ειναι φυσικο και συνηθως φευγουν χωρις να παρουν ευρω απο τα "δοκιμαστικα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...