Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ακομα βυσμα στο δημοσιο;


Papatroof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι αστείο, είναι μια απορία.

 

Βλέπω όλο τον κόσμο να γκρινιάζει για τα βύσματα (οκ και εγώ το κάνω πολλές φορές).

 

Αλλά ρε παιδιά ο καιρός των βυσμάτων δεν έχει περάσει πια;

 

Δηλαδή βλέπω ότι όλες οι θέσεις πια είναι με ΑΣΕΠ σε σχέση με το παρελθόν (ή κάνω λάθος; )

 

Γενικά βλέπω ότι σιγά σιγά γίνονται αλλαγές.

 

Το θέμα το άνοιξα παρακολουθώντας μια συζήτηση σε ένα παρόμοιο θέμα.

 

Μην σκοτωθείτε απλή κουβέντα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βύσμα υπάρχει και συνήθως γίνεται είτε με πρόσληψη εκτός ΑΣΕΠ είτε με προκύρηξη ΑΣΕΠ η οποία έχει περίεργα βρώμικα και ασαφή κριτήρια όσον αφορά τα προσόντα και τις απαιτήσεις των υποψηφίων.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βύσματα με την έννοια ότι πληρούν κάποιες προϋποθέσεις, ναι υπάρχουν.

 

Δλδ ο Α μπορεί από τα πτυχία κλπ να βγάζει score 80, ο Β 100 και να μπει ο Α.

 

Τώρα ο αλλος να ειναι αγραμματος ... δεν υπαρχει βυσμα εκει.

 

Πω μλκα. οταν σπουδαζα και ακουγα ιστοριες απο καθηγητες "δουλευα στην ταδε μεγαλη εταιρεια" ελεγα μεσα μ "κλα τι μλκες εφυγαν απο εκει , με καλυτερο μισθο για το δημοσιο"

 

μετά έπιασα το νόημα της σιγουριάς και του τουρισμού στο δημόσιο. ειδικά καθηγητής ότι καλύτερο στο δημόσιο.

 

 

μλκα δεν υπάρχει αυτο το πραγμα στο δημοσιο... δεν εχεις αγχος να πας στην ωρα σου... χαλαρα , καφεδακι... και το σημαντικοτερο;;;; δεν εχεις πρηξαρχιδα πανω απο το κεφαλι να σε αγχωνει και να φοβασαι πιθανη απολυση.

 

δημοσιο για παντα ρε! αν μπορουσα θα εμπαινα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά ρε παιδιά ο καιρός των βυσμάτων δεν έχει περάσει πια;

 

 

Φυσικά έχει περάσει.

Δες όμως μια περίεργη σύμπτωση.

Συμφοιτητρια μου μπήκε στο τεχνικό τμήμα της βουλής. Μετά στη ΔΕΗ. Και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για καλές θέσεις γραφείου.

Το πτυχίο φυσικά το πήρε με το ζόρι αφού δεν ήξερε τίποτα.

Τυχαία η μάνα της είναι διευθύντρια σε μια πολεοδομία.

Προφανώς σύμπτωση όλο αυτό.

Δεν υπάρχουν βύσματα.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ρετιρε πας με βυσμα. Το ασεπ ειναι ενα θετικο βημα, αλλα μην περιμενεις να αλλαξει μια κατασταση 40 ετων σε 5-8 χρονια.

Από την άλλη το ΑΣΕΠ με δικαιολογία την αξιοκρατία έχει δημιουργήσει δεκάδες χιλιάδες άχρηστες θέσεις εργασίας. Περνάω τις εξετάσεις ≠ είμαι χρήσιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δημόσιο πάντως έχει πάρει το αυτί μου για κάποιες μετακλητές θέσεις, τσιμπάς κάνα χιλιάρικο ξερωγώ (μάλλον μη κάνοντας τίποτα)  αλλά άμα γίνουν εκλογές φιλάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και υπάρχει.

πρόσφατο παράδειγμα:

Η θεία μου που δεν έχει τελειώσει καν γυμνάσιο μπήκε σε θέση γραμματέως σε δημόσιο νοσοκομείο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και υπάρχει.

πρόσφατο παράδειγμα:

Η θεία μου που δεν έχει τελειώσει καν γυμνάσιο μπήκε σε θέση γραμματέως σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

ξέρεις...

 

αυτό με τα πτυχία είμαι αρκετά επιφυλακτικός. Ειδικά αν μιλάμε για μεγάλους ανθρώπους. που ξέρουμε ότι παλιά ήταν δύσκολο να σπουδάσεις και αρκετός κόσμος παράταγε το σχολείο για να βρει μια δουλειά να ζήσει.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η θεία σου, και η κάθε θεία, σήμερα είναι "αγράμματη". Γιατί όσοι τελειώνουν λύκειο με 11-12 ξέρουν περισσότερα γράμματα?

 

Μην κολλάμε και τόσο στα χαρτιά. Ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπους του 70-80.

 

Ζούμε σε μια κοινωνία που υπάρχει εύκολη πρόσβαση στην Μάθηση. Μπορεί ο καθένας εύκολα να μάθει γράμματα. Σίγουρα δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος και θα παιδευτεί αλλά θα μάθει!

 

Για να μην φλυαρώ... αν κάποιος έχει τα προσόντα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Να παράγει έργο όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει και για αποφοίτους δημοτικού θέσεις, αυτοί παίρνουν μόρια με την ανεργία και άλλα κριτήρια αφού δεν έχουν πτυχία.

Πάντως σε παλιότερους διαγωνισμούς είχα δει πάρα πολλά μόρια για να πάρεις θέση, δηλαδή καλό βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό, γλώσσα και προϋπηρεσία το λιγότερο αλλιώς μόνο πολύτεκνοι και άλλες ειδικές περιπτώσεις.

 

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες, του 70-80 είναι μεγάλος άνθρωπος που ήταν δύσκολο να σπουδάσει κλπ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...