Προς το περιεχόμενο

Πάει κανείς με αμάξι Θεσσαλονίκη Αθήνα;


pizzelli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρόλαβες να επεξεργαστείς το μήνυμα σου, πάνω που πήγα να σχολιάσω.

 

ο TS και ο σκύλος του να ταξιδέψουν σαν άνθρωποι;  :lol:  :lol:  :lol:

 

καλά τα ζώα αλλά χαλαρώστε μερικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρόλαβες να επεξεργαστείς το μήνυμα σου, πάνω που πήγα να σχολιάσω.

 

ο TS και ο σκύλος του να ταξιδέψουν σαν άνθρωποι; :lol: :lol: :lol:

 

καλά τα ζώα αλλά χαλαρώστε μερικοί.

Δεν θυμάμαι τι έκανα edit, αν θέλεις θύμισε μου...

 

Επίσης που βρίσκεις το παράλογο αγαπημένε φίλε/η? Είναι αυτονόητο νομίζω ότι όπως σε εσένα δεν θα σου άρεσε να ταξιδεύεις μέσα στην μπαγαζιερα ενός πούλμαν χωρίς τον κατάλληλο αερισμό και θερμοκρασία, έτσι και για το οποιαδήποτε ζωντανό ειτε είναι σκύλος, γατα, κλπ

 

Είτε είσαι άνθρωπος είτε ζώο κάποιες συνθήκες επιβίωσης είναι ίδιες, αυτό πρέπει να καταλάβεις.

 

Φιλικά πάντα όλα αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσαμε όλα μας τα άλλα προβλήματα για να ασχοληθούμε και με τα ζωντανά..

Δεν λέω καλή η αγάπη μας για τα ζωα, αλλά όχι στο σημείο που το έχετε φτάσει μερικοί.. Ο κόσμος γύρω μας είτε το θέλουμε είτε όχι έχει γίνει με σκοπό να εξυπηρετεί πρώτα τους ανθρώπους και ύστερα τους υπόλοιπους. Το πουλμαν φτιάχτηκε για να μεταφέρει ανθρώπους και όχι ζωντανά. Το ίδιο και τα ιχ. Αν θέλετε να μεταφέρετε τα κατοικίδια σας, βάλτε τα σε ένα βανακι, να είναι και άνετα και πηγαιντε τα όπου θέλετε.

Όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα ζώα, αλλά κάποιος συνανθρωπος σας μπορεί να έχει. Δεν διαφωνώ με τον φίλο παραπάνω για αυτά που έχει γράψει περί λεωφορείου αλλά εγώ τουλάχιστον δεν το θεωρώ σωστό, γιατί έτσι περιορίζει και κάποιους συνανθρώπους του.

 

Τέλος μιας που έγραψα ήδη αρκετά, και έτσι και αλλιώς θα παρεξηγηθώ από κάποιους να πω και κάτι τελευταίο. Θεωρώ ότι όποιος πάνω από 25-30 ετών έχει κατοικίδιο και του συμπεριφέρεται σαν να είναι άνθρωπος, έχει κάποια έλλειψη στη ζωή του. Δεν έχει οικογένεια; φίλους; γενικά δεν έχει κάποιον να αγαπά; Δεν είναι δυνατόν να φέρεσαι υποτιμητικά σε συνανθρώπους σου και να υποστηρίζεις ένα ζωντανό, το οποίο υπάρχει στη ζωή σου μόνο και μόνο για να σου κάνει παρέα. Βρες έναν συνάνθρωπο να σου κάνει παρέα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσαμε όλα μας τα άλλα προβλήματα για να ασχοληθούμε και με τα ζωντανά..

Δεν λέω καλή η αγάπη μας για τα ζωα, αλλά όχι στο σημείο που το έχετε φτάσει μερικοί.. Ο κόσμος γύρω μας είτε το θέλουμε είτε όχι έχει γίνει με σκοπό να εξυπηρετεί πρώτα τους ανθρώπους και ύστερα τους υπόλοιπους. Το πουλμαν φτιάχτηκε για να μεταφέρει ανθρώπους και όχι ζωντανά. Το ίδιο και τα ιχ. Αν θέλετε να μεταφέρετε τα κατοικίδια σας, βάλτε τα σε ένα βανακι, να είναι και άνετα και πηγαιντε τα όπου θέλετε.

Όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα ζώα, αλλά κάποιος συνανθρωπος σας μπορεί να έχει. Δεν διαφωνώ με τον φίλο παραπάνω για αυτά που έχει γράψει περί λεωφορείου αλλά εγώ τουλάχιστον δεν το θεωρώ σωστό, γιατί έτσι περιορίζει και κάποιους συνανθρώπους του.

 

Τέλος μιας που έγραψα ήδη αρκετά, και έτσι και αλλιώς θα παρεξηγηθώ από κάποιους να πω και κάτι τελευταίο. Θεωρώ ότι όποιος πάνω από 25-30 ετών έχει κατοικίδιο και του συμπεριφέρεται σαν να είναι άνθρωπος, έχει κάποια έλλειψη στη ζωή του. Δεν έχει οικογένεια; φίλους; γενικά δεν έχει κάποιον να αγαπά; Δεν είναι δυνατόν να φέρεσαι υποτιμητικά σε συνανθρώπους σου και να υποστηρίζεις ένα ζωντανό, το οποίο υπάρχει στη ζωή σου μόνο και μόνο για να σου κάνει παρέα. Βρες έναν συνάνθρωπο να σου κάνει παρέα.

Συμφωνώ σε όλα, τέτοια παρέα Αντε να θες μετά τα 65-75 που πιθανόν θα έχουν φύγει τα παιδιά σου με την οικογένεια τους σε άλλο σπίτι και πιθανόν θα έχει φύγει από την ζωή ο/η σύντροφος σου.

Τώρα τόσο νέος και να κυνηγάς ζώα αντί για κάνα καλό κωλο... Το θεωρώ τρελό απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ταξιδεύεις εσύ στη μπαγαζιερα του πούλμαν και να ταξιδέψει ο σκύλος πάνω όπως οφείλει; Τι το ξεχωριστό έχεις εσύ και ο καθε ενας σαν εσένα με αυτές τις σκέψεις;

 

Προς ενημέρωση όλων που θέλουν να ταξιδέψουν με πούλμαν/κτελ τώρα που έρχεται και Πάσχα, υπάρχει νόμος που επιτρέπει τον ιδιοκτήτη σκύλου να παίρνει μαζί του στην καμπίνα επάνω τον φιλαράκο του, έως 8 κιλά(παρά πάνω απο 8 κιλά δεν επιτρέπεται η μεταφορά με κτελ. Μόνο σε αεροπορικές με προϋποθέσεις φυλής κλπ, και στα τρένα επιτρέπεται για παραπάνω κιλά) μέσα σε crate η σάκο μεταφοράς σκύλου αρκεί να έχει ενημερωμένο βιβλιάριο από τον vet.

Η κάθε απαγόρευση αν είσαι "νόμιμος" εμπίπτει σε ποινικό αδίκημα για τον οδηγό και τον κάθε ένα έξυπνο και μπορείς επιτόπου να καλέσεις την αστυνομία να τους ρίξει ένα πρόστιμο και να ταξιδέψεις σαν κύριος εσύ και ο φίλος σου.

 

Επίσης αν σου πούνε ότι υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια για μεταφορά ζώων επαναλαμβανεις πάλι την ιδια διαδικασία με τα ίδια θεαματικά αποτελέσματα, απαγορεύεται ρητά ο σκύλος κάτω στα πράγματα πλέον και είναι έγκλημα, μην σας ταΐζουν ότι θέλουν κάποιοι που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι, μάθετε τα δικαιώματα σας.

 

Να επισημάνω ότι σκύλος οδηγός περνάει παντού μαζί σου οσο μεγάλος και αν είναι, και χωρίς εισιτήριο(αεροπλάνα, τρενα, κτελ, γενικά παντού).

 

Οσο για τον ts χαίρομαι που βρέθηκε λύση για εσενα και τον φιλαράκο σου, απλα οπωσδήποτε πρέπει να προμηθευτείς crate για μελλοντικές μεταφορές. Εμένα τα δικά μου το χρησιμοποιούν σαν σπίτι τους, μέσα στο σπίτι μου, χαχα, γενικά βοηθάει πολύ στην εκπαίδευση να ξέρεις, ειδικά αν έχεις μεγάλη φυλή.

 

Καλο ταξίδι λοιπόν και καλά να περάσετε, και το σημαντικό μην ξεχνάς τον σκύλο σου μέσα στο σπίτι όλη μέρα όσο κουρασμένος και αν είσαι απο την δουλειά που θα πιάσεις δεν σου φταει σε τίποτα.

Κάνε δουλειά σου εσυ. Είπα πως έχει το τυπικό που έχω δει τόσο καιρό για τόσο μεγάλο ζώο. Δεν είπαμε για 8 κιλά.

Και το τι διαχωρίζει εμένα από το σκύλο είναι ευνόητο. Εάν εσυ νιώθεις ισος Με σκύλο πάω Πάσο.

 

Οκ είπαμε αγαπάμε τα ζώα αλλά μη το χεσουμε κιολας. Δηλαδή αν κάποιος μέσα στο λεωφορείο έχει αλλεργία στα ζώα και πάθει καμία κρίση τι θα πεις μετά; ο σκύλος πρέπει να είναι εδώ; έλα σοβαρευτείτε με αυτή τη νοοτροπία με τα ζώα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε δουλειά σου εσυ. Είπα πως έχει το τυπικό που έχω δει τόσο καιρό για τόσο μεγάλο ζώο. Δεν είπαμε για 8 κιλά.

Και το τι διαχωρίζει εμένα από το σκύλο είναι ευνόητο. Εάν εσυ νιώθεις ισος Με σκύλο πάω Πάσο

Μια χαρά την δουλειά μου κάνω... Διορθώνω άτομα σαν και εσένα που έχουν πλήρη άγνοια για κάποια θέματα και μεταδίδουν άχρηστες πληροφορίες.

Δεν υπάρχει περίπτωση να είδες μεταφορά άνω των 8 κιλών με κτελ, εκτίθεσαι!

 

Χα! Στο τελευταίο δεν θέλεις να σου απαντήσω.

Συμφωνώ σε όλα, τέτοια παρέα Αντε να θες μετά τα 65-75 που πιθανόν θα έχουν φύγει τα παιδιά σου με την οικογένεια τους σε άλλο σπίτι και πιθανόν θα έχει φύγει από την ζωή ο/η σύντροφος σου.

Τώρα τόσο νέος και να κυνηγάς ζώα αντί για κάνα καλό κωλο... Το θεωρώ τρελό απλά.

Ο κανας κώλος όπως λες, αν βρει κάτι καλύτερο από σένα, θα σου κουνάει το μαντήλι..

 

Ο σκύλος όχι.. Μένει πιστός για μια ζωή χωρίς να περιμένει ανταλλάγματα!

 

Πρέπει να έχεις μεγαλώσει με ζώα η να είχες έστω στην διάρκεια της ζωής σου για να καταλάβεις, αλλιως ότι και να λέει ο κάθε ένας είναι μάταιο.

 

Είναι τραγικό αυτο που συμβαίνει στην Ελλάδα πάντως, καθόλου παιδεία και φιλοζωια (δεν πηγαίνει αυτο σε εσένα, γενικά αναφέρομαι)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Ο κανας κώλος όπως λες, αν βρει κάτι καλύτερο από σένα, θα σου κουνάει το μαντήλι..

Ο σκύλος όχι.. Μένει πιστός για μια ζωή χωρίς να περιμένει ανταλλάγματα!

Πρέπει να έχεις μεγαλώσει με ζώα η να είχες έστω στην διάρκεια της ζωής σου για να καταλάβεις, αλλιως ότι και να λέει ο κάθε ένας είναι μάταιο.

Είναι τραγικό αυτο που συμβαίνει στην Ελλάδα πάντως, καθόλου παιδεία και φιλοζωια (δεν πηγαίνει αυτο σε εσένα, γενικά αναφέρομαι)

 

Το ότι ο κώλος μπορεί να κουνήσει μαντήλι, είναι μέρος της φύσης, της ζωής και λέγεται δικαίωμα επιλογής και τυχαιότητα. Όλοι ψάχνουμε να βρούμε κάποιον και να μην ξανακουνήσουμε μαντήλι.

Το να έχω το σκύλο μου στο σαλόνι, να κάνει τα κακά του όποτε του ορίσω εγώ, να τρώει τροφή που ορίζω εγώ, να κάνει μπάνιο όποτε θέλω εγώ και γενικά να κάνει ότι θέλω εγώ, δεν είναι κάτι το φυσικό. Τα ζώα συντροφιάς πλέον είναι ρομποτάκια που η μόνη διαφορά που έχουν με τα πραγματικά ρομποτάκια είναι ότι μπορούν και αναπαράγονται, τίποτε άλλο.

Χαίρομαι να βλέπω  αδέσποτα κυρίως σε επαρχία. Ζουν τη ζωή τους όπως όρισε η φύση και έχουν το δικαίωμα της επιλογής. Αν μπορείς να το καταλάβεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Το ότι ο κώλος μπορεί να κουνήσει μαντήλι, είναι μέρος της φύσης, της ζωής και λέγεται δικαίωμα επιλογής και τυχαιότητα. Όλοι ψάχνουμε να βρούμε κάποιον και να μην ξανακουνήσουμε μαντήλι.

Το να έχω το σκύλο μου στο σαλόνι, να κάνει τα κακά του όποτε του ορίσω εγώ, να τρώει τροφή που ορίζω εγώ, να κάνει μπάνιο όποτε θέλω εγώ και γενικά να κάνει ότι θέλω εγώ, δεν είναι κάτι το φυσικό. Τα ζώα συντροφιάς πλέον είναι ρομποτάκια που η μόνη διαφορά που έχουν με τα πραγματικά ρομποτάκια είναι ότι μπορούν και αναπαράγονται, τίποτε άλλο.

Χαίρομαι να βλέπω αδέσποτα κυρίως σε επαρχία. Ζουν τη ζωή τους όπως όρισε η φύση και έχουν το δικαίωμα της επιλογής. Αν μπορείς να το καταλάβεις.

Ελπίζω μόνο να μην "χαίρεσαι" και όταν δηλητηριαζονται απο χέρια "ανθρώπων" αυτοί οι αδεσποτοι ήρωες που χρήζουν τιμής από εμένα. Όλα τα αλλα που είπες είναι καθαρά ΔΙΚΗ σου γνώμη και την σέβομαι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μόνο να μην "χαίρεσαι" και όταν δηλητηριαζονται απο χέρια "ανθρώπων" αυτοί οι αδεσποτοι ήρωες που χρήζουν τιμής από εμένα. Όλα τα αλλα που είπες είναι καθαρά ΔΙΚΗ σου γνώμη και την σέβομαι!

 

Σου είναι προφανώς δύσκολο να καταλάβεις την έννοια "μέρος της φύσης". Τα συναισθήματα που δημιουργούνται από το χαμό ενός ζώου, δεν έχουν να κάνουν με τον κύκλο που όρισε η φύση. Δε συνεχίζω γιατί θα βγούμε off.

Καλή σου μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι συγκρίνετε τον σκύλο με έναν κώλο....το ότι παρομοιάζετε τις γυναίκες (ή έστω και σε άντρες) με κώλο..

του κώλου συζήτηση

το θέμα έκλεισε . lock

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μου ακόμα να καταλάβεις ότι στην Ελλάδα είμαστε τόσο large πο ου δεν θέλουμε το 50αρικο σου. Εγώ αν πήγαινα θα σε επερνα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είναι προφανώς δύσκολο να καταλάβεις την έννοια "μέρος της φύσης". Τα συναισθήματα που δημιουργούνται από το χαμό ενός ζώου, δεν έχουν να κάνουν με τον κύκλο που όρισε η φύση. Δε συνεχίζω γιατί θα βγούμε off.

Καλή σου μέρα!

Well..... Μέρος της φύσης του σκύλου είναι αυτό. Επέλεξε να είναι δίπλα στον άνθρωπο και να έχει αυτή την φροντίδα και όλο αυτό το "ρομποτικό".... 

Είναι εξέλιξη του λύκου στον σκύλο google it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

Well..... Μέρος της φύσης του σκύλου είναι αυτό. Επέλεξε να είναι δίπλα στον άνθρωπο και να έχει αυτή την φροντίδα και όλο αυτό το "ρομποτικό".... 

Είναι εξέλιξη του λύκου στον σκύλο google it.

 

OFF [

Εντάξει, σε λίγο θα μας πείτε ότι και το άλογο ήρθε κοντά στον άνθρωπο γιατί του άρεσε να το φροντίζουν και να το καβαλάνε!

 

Σαφώς είναι εξέλιξη του λύκου, αλλά δεν το επέλεξε. Μη λέμε ότι θέλουμε. Προσέφερε τις υπηρεσίες του με αντάλλαγμα την ασφάλεια (όχι πάντα) και το να έχει το φαγητό του σίγουρο (πάλι όχι πάντα).

Θα ζούσε ούτως ή άλλως ακόμα και να μην υπήρχαμε εμείς, όπως θα ζούσαν και οι γάτες, παπαγαλάκια και αγελάδες... ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγελαδες παντως πρεπει να ναι τα πιο μαστουριαρικα ζωα.

Επελεξαν να ερθουν κοντα στο ανθρωπο, να τους δινουν το γαλα τους το κρεας τους ακομα και τα παιδια τους, με ανταλλαγη λιγο χορτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...