Προς το περιεχόμενο

Μετά από 1208 ημέρες, η Apple αναβαθμίζει το Mac Pro και υπόσχεται αρθρωτό σχεδιασμό και νέα οθόνη το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας δουλέψει με όλα τα Mac Pro, σε editing και Post production θα έλεγα πως όλα είναι θέμα γούστου και βολέματος, αν εξαιρέσουμε κάποια προγράμματα που είναι αποκλειστικά στις πλατφόρμες.

Πάντα με βόλευαν τα PC, δεν μου άρεσαν ποτέ τα Mac. Δεν μου ταιράζουν βρε παιδί μου...

Όσο αφορά τις επιδόσεις, πάνω κάτω ίδιες ΗΤΑΝ. Τα τελευταία Mac Pro όμως είναι τεσσάρων ετών μηχανήματα και αυτό φαίνεται. Το τωρινό μου PC, απλά τους κάνει πλάκα (HP Z840).

To design τους μόνο προβλήματα συμβατότητας και επεκτασιμότητας δημιουργούσε. Όμορφα; Αδιάφορο, μιας και είναι στο rack στο computer room. Αλλά... χάθηκε να β΄λουν ένα Power led να φαίνεται αν είναι ανοιχτά ή κλειστά; Έλεος!

Hint: Πριν μήνες, όταν ψάχναμε νέο workstation στην τωρινή μου δουλειά, σκεφτήκαμε και τα mac Pro. Μέχρι που από τα κεντρικά μας ήρθε ένα ξερό "No" γιατί πλέον δεν αγοράζουν μηνχανήματα της Apple. Και μιλάμε για πολυεθνική με 20000 υπαλλήλους

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι οι επιδοσεις ηταν ιδιες ? Οι διαφορες μεταξυ macOS και Windows ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ... Μονο που το λες αυτο δειχνει οτι δεν το κατεχεις το αθλημα. Τωρα οταν ακουω σχολια του τυπου "Δεν μου ταιριαζουν τα Mac" τρελαινομαι... Το θεμα αγορι μου δεν ειναι αν μας 'ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ' ενα λογισμικο, αλλα αν κανει ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΑ τη δουλεια μας... Αν επιασες στα χερια σου το ΘΕΙΚΟ Mac Pro Πριν τον ΚΟΥΒΑ και ΔΕΝ καταλαβες τι ηταν τοτε λυπαμαι man μου... Σχετικα με τις πολυεθνικες που σνομπαρουν τα Mac , θα επρεπε να εχεις καταλαβει το λογο... Τα Mac αγορι μου, οταν θελεις να τους κανεις επαγγελματικη χρηση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ υπαλληλους ταυτοχρονα και να υπαρχει ουσιαστικη συνεργασια (INTRANET, Ολες οι σοβαρες πολυεθνικες εχουν ΙΝΤΡΑΝΕΤ),  ΠΡΕΠΕΙ ο  ΙΤ της εταιριας να ειναι σε αλλο Level... Οι περισσοτεροι που το παιζουν ΙΤ PRO ειναι noobakia με Ν κεφαλαιο... εχουν ασχοληθει ΜΟΝΟ με Windows Server, λιγο Linux και MYSQL και νομιζουν οτι αυτο ειναι... Αυτο που δεν καταλαβες αγορι μου γλυκο, ειναι οτι τα Mac θελουν ΤΡΕΛΟ KNOW-HOW για να στηθουν για CORPORATION... Τωρα, οσοναφορα τους Home Users ειναι ολα απλουστερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θλιβερό ότι για μία ακόμα φορά το θέμα μετατράπηκε σε fan war.

 

Όσο για όλα τα συγκριτικά που παρατέθηκαν στα σχόλια, όπως πολύ σωστά λέει και ένας φίλος, είναι μεταξύ διαφορετικών software. Ατυχέστατες συγκρίσεις.

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2017-Mac-Pro-vs-PC-Performance-904/

 

25% καλύτερες επιδόσεις (μ.ο.) στο ίδιο (όσο είναι αυτό δυνατόν) software στην μισή τιμή για τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Mac αγορι μου, οταν θελεις να τους κανεις επαγγελματικη χρηση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ υπαλληλους ταυτοχρονα και να υπαρχει ουσιαστικη συνεργασια (INTRANET, Ολες οι σοβαρες πολυεθνικες εχουν ΙΝΤΡΑΝΕΤ),  ΠΡΕΠΕΙ ο  ΙΤ της εταιριας να ειναι σε αλλο Level... Οι περισσοτεροι που το παιζουν ΙΤ PRO ειναι noobakia με Ν κεφαλαιο... εχουν ασχοληθει ΜΟΝΟ με Windows Server, λιγο Linux και MYSQL και νομιζουν οτι αυτο ειναι...

 

Αλήθεια; Είχα την εντύπωση ότι τα Mac είναι για συγκεκριμένους επαγγελματίες από πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα που δεν θέλουν να μάθουν τα του υπολογιστή αλλά θέλουν απλά να χρησιμοποιούν κάτι που να δουλεύει χωρίς πολλά πολλά και εύκολα.

 

Και ότι όλες οι σοβαρές πολυεθνικές για το δίκτυό τους χρησιμοποιούν Linux και Windows Server.

 

Αλλά υπάρχει και η περίπτωση να το γράφεις για πλάκα (του στυλ "έκλεισα το Facebook και νιώθω καλά") και να έπεσα στην παγίδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδί που λέει για τα mac (για video rendering κτλ) μάλλον αναφέρεται σε ένα δημοφιλές video που συγκρίνει επιδόσεις video editing σε mac book

δεν είναι ψεύτικο αλλά ο reviewer κάνει λάθη από άγνοια

αν θυμάμαι καλά είχε κάνει λάθος επιλογές και στο premiere και στο hardware με εξαίρεση το caching που τότε δεν υπήρχε στο premiere και όντως υπερείχε ο mac

αλλά νομίζω τώρα το προσθέσαν και στο premiere - διορθώστε με αν κάνω λάθος

αν βρω το video θα το βάλω αν και είναι αρκετά παραπλανητικό

 

edit: fuck, το video υπάρχει πιο πάνω δεν ξέρω πως δεν το πρόσεξα, sry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια; Είχα την εντύπωση ότι τα Mac είναι για συγκεκριμένους επαγγελματίες από πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα που δεν θέλουν να μάθουν τα του υπολογιστή αλλά θέλουν απλά να χρησιμοποιούν κάτι που να δουλεύει χωρίς πολλά πολλά και εύκολα.

 

Και ότι όλες οι σοβαρές πολυεθνικές για το δίκτυό τους χρησιμοποιούν Linux και Windows Server.

Έχεις δουλέψει ποτέ Mac? Γιατί ελπίζω να γνωρίζεις ότι έχεις να κάνεις με UNIX. Άμα λοιπόν μπορείς να χειρίζεσαι τον Terminal μπορείς να κάνεις άριστα πράγματα, όπως ακριβώς θα έκανε κάποιος με ένα Linux σύστημα. Μην υποτιμάς κάτι με το οποίο δεν έχεις ασχοληθεί μόνο και μόνο για να ρίξεις λίγη χωλή. Το Mac Pro κουβάς σήμερα μπορεί να μην αξίζει αλλά το λειτουργικό σύστημα δεν μπορείς να το χαρακτηρίζεις "που δεν θέλουν να μάθουν τα του υπολογιστή"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι οι επιδοσεις ηταν ιδιες ? Οι διαφορες μεταξυ macOS και Windows ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ... Μονο που το λες αυτο δειχνει οτι δεν το κατεχεις το αθλημα. Τωρα οταν ακουω σχολια του τυπου "Δεν μου ταιριαζουν τα Mac" τρελαινομαι... Το θεμα αγορι μου δεν ειναι αν μας 'ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ' ενα λογισμικο, αλλα αν κανει ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΑ τη δουλεια μας... Αν επιασες στα χερια σου το ΘΕΙΚΟ Mac Pro Πριν τον ΚΟΥΒΑ και ΔΕΝ καταλαβες τι ηταν τοτε λυπαμαι man μου... Σχετικα με τις πολυεθνικες που σνομπαρουν τα Mac , θα επρεπε να εχεις καταλαβει το λογο... Τα Mac αγορι μου, οταν θελεις να τους κανεις επαγγελματικη χρηση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ υπαλληλους ταυτοχρονα και να υπαρχει ουσιαστικη συνεργασια (INTRANET, Ολες οι σοβαρες πολυεθνικες εχουν ΙΝΤΡΑΝΕΤ),  ΠΡΕΠΕΙ ο  ΙΤ της εταιριας να ειναι σε αλλο Level... Οι περισσοτεροι που το παιζουν ΙΤ PRO ειναι noobakia με Ν κεφαλαιο... εχουν ασχοληθει ΜΟΝΟ με Windows Server, λιγο Linux και MYSQL και νομιζουν οτι αυτο ειναι... Αυτο που δεν καταλαβες αγορι μου γλυκο, ειναι οτι τα Mac θελουν ΤΡΕΛΟ KNOW-HOW για να στηθουν για CORPORATION... Τωρα, οσοναφορα τους Home Users ειναι ολα απλουστερα...

Μπορει να ειναι απαντηση σε προηγουμενο ποστ, αλλα εδω δημιουργησες σε μενα μια απορια.

 

Χρηστης mac (mac pro 8cores - mac pro κουβας αργοτερα - macbook pro - macbook pro retina και 3 imac) κοινως δεν με λες και hater της apple! 

Περα απ την ποιοτητα κατασκευης που την παραδεχομαι σαν εταιρεια, μετα το 2012 για πιο λογο καποιος να παρει mac πλεον?

Τουλαχιστον στο μεγαλο κομματι επαγγελματιων στον τομέα εικονας που στοχευε.

Καλο το osx, αλλα εφοσον θες να το χρησιμοποιησεις για δουλεια εκει μετρανε τα προγραμματα. Κι εφοσον τα τελευταια χρονια το μεγαλυτερο ποσοστο που μπορουσε εφυγε απο mac, λογο του πραγματικα αθλιου final cut x, ποιος ο λογος να προτιμησει καποιος υπολογιστες αυτης της εταιρειας για Multiplatform προγραμματα?

Οι επιδωσεις των μηχανηματων ειναι παρομοιες με pc του 1/3 της τιμης των mac.

Οσο για το θεμα δικτυωσης, οι περισσοτερες πολυεθνικες δεν νομιζω να βασιζονται σε νουμπαδες για το στησιμο. Ακομα και η γνωσση ενος συστηματος να μην υπαρχει, υπαχουν συνεργαζομενες εταιρειες που κανουν εκπαιδευση του προσωπικου. (Δεν το λεω αυθεραιτα αλλα λογο εμπειριας στο θεμα)

 

Κατα κυριο λογο τα τελευταια χρονια οι εταιρειες γραφικων-εκονας, φευγουν απο mac λογο ελλειψης δυναμης των συστηματων.

 

Η ζυγαρια αποδοση-τιμη πλεον στα συστηματα της apple εχει σπασει. Θες ενα lifestyle ομορφο και ποιοτικο αντικειμενο? Πας σε mac. Θελεις δυναμη και παραγωγικοτητα? Πας αναγκαστικα (και δυστηχως) πλεον, μονο σε pc.

 

10 χρονια δουλευα αποκλειστικα σε mac και το "ΘΕΙΚΟ Mac Pro" ηταν ο αγαπημενος μου υπολογιστης ever. Δυστηχως περυσι απεβιωσε.

 

Απλα η apple την μπαλα σε οτι αφορα τη δικια μου δουλεια την εχει χασει τα τελευταια 7 χρονια. Μετα το σκοτωμα του shake και τελικα την παραμορφωση του final cut.

 

Στον αντιποδα βεβαια, την προτιμουν οι developers, αλλα και παλι οταν η δουλεια δεν χρειαζεται τρομερη επεγεργαστικη ισχυς για να τρεξει.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δουλέψει ποτέ Mac? Γιατί ελπίζω να γνωρίζεις ότι έχεις να κάνεις με UNIX. Άμα λοιπόν μπορείς να χειρίζεσαι τον Terminal μπορείς να κάνεις άριστα πράγματα, όπως ακριβώς θα έκανε κάποιος με ένα Linux σύστημα. Μην υποτιμάς κάτι με το οποίο δεν έχεις ασχοληθεί μόνο και μόνο για να ρίξεις λίγη χωλή. Το Mac Pro κουβάς σήμερα μπορεί να μην αξίζει αλλά το λειτουργικό σύστημα δεν μπορείς να το χαρακτηρίζεις "που δεν θέλουν να μάθουν τα του υπολογιστή"

 

Εσύ γιατί υποτιμάς το με τι έχω ασχοληθεί υποθέτοντας ότι γνωρίζεις με το τι έχω ασχοληθεί;

 

Δεν είναι δικός μου χαρακτηρισμός αλλά κάτι που διατυπώνεται συνέχεια και έτσι όπως το έθεσα από χρήστες του Mac. Γι' αυτό και δεν το θεώρησα προσβλητικό.

 

Εγώ γνωρίζω ότι η πρώτη προτίμηση είναι Linux και έπειτα Windows Server. Τώρα το Mac να προτιμάται για Server και για δικτυακές εφαρμογές... εχμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι οι επιδοσεις ηταν ιδιες ? Οι διαφορες μεταξυ macOS και Windows ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ... Μονο που το λες αυτο δειχνει οτι δεν το κατεχεις το αθλημα. Τωρα οταν ακουω σχολια του τυπου "Δεν μου ταιριαζουν τα Mac" τρελαινομαι... Το θεμα αγορι μου δεν ειναι αν μας 'ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ' ενα λογισμικο, αλλα αν κανει ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΑ τη δουλεια μας... Αν επιασες στα χερια σου το ΘΕΙΚΟ Mac Pro Πριν τον ΚΟΥΒΑ και ΔΕΝ καταλαβες τι ηταν τοτε λυπαμαι man μου... Σχετικα με τις πολυεθνικες που σνομπαρουν τα Mac , θα επρεπε να εχεις καταλαβει το λογο... Τα Mac αγορι μου, οταν θελεις να τους κανεις επαγγελματικη χρηση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ υπαλληλους ταυτοχρονα και να υπαρχει ουσιαστικη συνεργασια (INTRANET, Ολες οι σοβαρες πολυεθνικες εχουν ΙΝΤΡΑΝΕΤ),  ΠΡΕΠΕΙ ο  ΙΤ της εταιριας να ειναι σε αλλο Level... Οι περισσοτεροι που το παιζουν ΙΤ PRO ειναι noobakia με Ν κεφαλαιο... εχουν ασχοληθει ΜΟΝΟ με Windows Server, λιγο Linux και MYSQL και νομιζουν οτι αυτο ειναι... Αυτο που δεν καταλαβες αγορι μου γλυκο, ειναι οτι τα Mac θελουν ΤΡΕΛΟ KNOW-HOW για να στηθουν για CORPORATION... Τωρα, οσοναφορα τους Home Users ειναι ολα απλουστερα...

Δεν καταλαβαίνω προς τι η προσωπική επίθεση.

Κατ' αρχάς σε μια Fortune 500 εταιρία, οι IT είναι σε άλλο level...

Δεύτερον, φέρε το χρονόμετρό σου να δούμε τις χαοτικές διαφορές στα συγκεκριμένα προγράμματα.

Αποδοτικότερο είναι το σύστημα με το οποίο δουλεύεις ταχύτερα. ΕΣΥ. Δεν θα σου πω ΕΓΩ αν σε βολεύει, και το αντίστροφο. Πχ, σύστημα στο οποίο δεν λειτουργούν οι συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο όταν είναι στα Ελληνικά, εμένα δεν μου κάνει. Αν σου κάνει εσένα, με γεια σου με χαρά σου.

Στα χέρια μου έχω πιάσει από το 95 στον χώρο, όχι μόνο όλα τα επαγγελματικά Mac Pro, αλλά και άλλα συστήματα, οπότε ξέρω πάρα πολύ καλά για τι μιλάω. Και αυτή τη στιγμή δίπλα μου υπάρχει ένας Pro, αλλά, απλά, καμία σχέση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πχ, σύστημα στο οποίο δεν λειτουργούν οι συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο όταν είναι στα Ελληνικά, εμένα δεν μου κάνει. Αν σου κάνει εσένα, με γεια σου με χαρά σου.

Ποσο αληθεια!

 

Ουτε η συντομευση για bold δεν δουλευει οταν γραφεις ενα κειμενο στον browser.

Μικρες λεπτομερειες που καμια φορα κανουν την διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως το νέο Mac Pro όπως, και τα iMac που θα παρουσιαστούν έως το τέλος της χρονιάς θα θέσουν ξανά νέα standards στους Pro υπολογιστές.Αυτή την φορά δεν θα υπάρχει περίοδος χάριτος όπως με τον cylinder Mac Pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπαμε η Apple πουλάει τον υπολογιστή του 2013 ακόμα και μέχρι τέλος του χρόνου που θα βγάλει ευτυχώς καινούργιο στο ίδιο κόστος όπως τότε. Κάτι που δεν συμφέρει αφού με τα ίδια λεφτά αγοράζεις μετά από 4 χρόνια κάτι καλύτερο. Γιατί το αυτονόητο είναι για μερικούς περίεργο, ή κάποια ικανοποίηση στην περίπτωση αυτών που κράζουν επειδή διαβάσανε Apple;  :huh:  Δεν νομίζω κάποιος λογικός άνθρωπος μετά από 4 χρόνια να δώσει τα λεφτά για να πάρει τον κουβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι οι επιδοσεις ηταν ιδιες ? Οι διαφορες μεταξυ macOS και Windows ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ... Μονο που το λες αυτο δειχνει οτι δεν το κατεχεις το αθλημα. Τωρα οταν ακουω σχολια του τυπου "Δεν μου ταιριαζουν τα Mac" τρελαινομαι... Το θεμα αγορι μου δεν ειναι αν μας 'ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ' ενα λογισμικο, αλλα αν κανει ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΑ τη δουλεια μας... Αν επιασες στα χερια σου το ΘΕΙΚΟ Mac Pro Πριν τον ΚΟΥΒΑ και ΔΕΝ καταλαβες τι ηταν τοτε λυπαμαι man μου... Σχετικα με τις πολυεθνικες που σνομπαρουν τα Mac , θα επρεπε να εχεις καταλαβει το λογο... Τα Mac αγορι μου, οταν θελεις να τους κανεις επαγγελματικη χρηση με ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ υπαλληλους ταυτοχρονα και να υπαρχει ουσιαστικη συνεργασια (INTRANET, Ολες οι σοβαρες πολυεθνικες εχουν ΙΝΤΡΑΝΕΤ),  ΠΡΕΠΕΙ ο  ΙΤ της εταιριας να ειναι σε αλλο Level... Οι περισσοτεροι που το παιζουν ΙΤ PRO ειναι noobakia με Ν κεφαλαιο... εχουν ασχοληθει ΜΟΝΟ με Windows Server, λιγο Linux και MYSQL και νομιζουν οτι αυτο ειναι... Αυτο που δεν καταλαβες αγορι μου γλυκο, ειναι οτι τα Mac θελουν ΤΡΕΛΟ KNOW-HOW για να στηθουν για CORPORATION... Τωρα, οσοναφορα τους Home Users ειναι ολα απλουστερα...

 

Εντάξει είναι προφανές ότι τρολλάρεις... Αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω ότι λες στα σοβαρά ότι χρειάζεται σούπερ ντούπερ IT για να σετάρει ένα Mac σε ένα οποιοδήποτε εταιρικό δίκτυο. Αγαπητέ, αν δεν ήσουν άσχετος θα γνώριζες ότι ο γενικός κανόνας στα εταιρικά περιβάλλοντα είναι plug and play, γιατί ακολουθούν γενικά BYOD πολιτικές. Αυτό σε απλά Ελληνικά σημαίνει ότι αν βάλεις το pc σου στο δίκτυο και κάνεις login έχεις ένα σετ από υπηρεσίες (SSO, email, πρόσβαση σε corporate portals, πρόσβαση σε Web Σουίτα (365 ή G Apps) που παίρνεις αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να σετάρει κανείς τίποτα πέρα από τα βασικά (Domain Name, login credentials κλπ) που τα κάνει ακόμα και ένας τελικός χρήστης ακολουθώντας οδηγίες.

 

Επίσης το προκλητικό υφάκι που έχεις αναδυκνείει ακόμα περισσότερο την ασχετοσύνη σου. Τα εταιρικά περιβάλλοντα σχεδόν ποτέ δεν αποτελούνται από μία πλατοφόρμα, είναι για πολλούς λόγους -που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα- cross platform. Αυτό σημαίνει ότι συνυπάρχουν Windows με Linux Servers. Mac OS servers δεν υπάρχουν πλέον -και δεν χρειάζεται να υπάρχουν, γιατί απλά την δουλειά τους την κάνουν καλύτερα οι Linux Servers. Και για να προλάβω ηλίθιους εξυπνακισμούς να αναφέρω ότι είναι εξαιρετικά κοινό να χρησιμοποιείται Active Directory & Exchange Servers με Windows λειτουργικό που συνυπάρχει με Web SSO Linux Web εφαρμογές και Sharepoint corporate intranet portals. Αυτό το σενάριο -έστω χωρίς portals- είναι κοινό ακόμα και σε μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις. Αυτά τα υλοποιεί κόσμος καθημερινά στον κόσμο του IT, και δεν είναι πυρηνική φυσική (άσχετα αν σου φαίνεται έτσι). Δεν ξέρω αν είναι Noobies (αλήθεια τι σημαίνει αυτό -εκτός του ότι είσαι ένα άσχετο κακομαθημένο 15χρονο-), πάντως εμένα για επαγγελματίες μου κάνουμε...

 

Συμπέρασμα: Αν είσαι άσχετος καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς (ή να γράφεις)...

 

Στο θέμα, είναι προφανές ότι τα Mac Pro είναι πλέον πίσω από την πραγματική αγορά. Ο λόγος είναι απλός... σε ένα μεγάλο εύρος εργασιών (όπως οι GA) έχουν αντικατασταθεί από τα Book Pro. Το Video αλλά και άλλοι τομείες με μεγάλη επεξεργαστική ανάγκη δεν είναι τέτοιοι τομείς, ΟΜΩΣ μάλλον είναι πολύ μικρό το target group για να ενδιαφέρει στα σοβαρά την Apple. Μάλλον περισσότερο προς τους "βλαμμένους" με το design πήγαινε... Τώρα αν θα μπει στα σοβαρά στην αγορά, θα το δούμε... εγώ πάντως κρατώ μικρό καλάθι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...