Προς το περιεχόμενο

Επιστημη των Υλικων Πατρα ή Κρητη


Xristaras7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μη συγκρινουμε τις πολεις. Ας μεινουμε στις σχολες αυτες καθ'εαυτες. Εχω ακουσει παντως οτι το Παν. Κρητης κανει ερευνα και επισης υπαρχει γενικα ενα οικογενειακο κλιμα. Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τμημα θα σου προτεινα Κρητη, το παει καλα τωρα το ερευνητικο απλως δεν ξερω καν εαν θα εχεις τις ευκαιριες γτ εξαρταται απο καθηγητη βαθμους χρηματα την εκαστοτε φορα.  Σαν κλιμα πανω κατω το ιδιο ειναι στις πολεις της επαρχιας.

 

Για δουλεια ή για μεταπτυχιακο δεν πιστευω οτι καποιο θα σου δωσει προβαδισμα.(Το πιο πιθανο ειναι να χρειαστεις καποιο μεταπτυχιακο).

 

Σαν πολη Πατρα με 10000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά. Μη κατοχύρωμενα επαγγελματικά δικαιώματα, σχολή τουρλου , βάλε λιγο απο χημεία βάλε λιγο απο φυσική κλπ.

Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρονια που το έψαχνα για μένα έτσι ηταν.

 

Ειχα περασει Πάτρα και ξανά εδωσα.

 

Ο πατέρας μου που ασχολείται με κομμάτι material science ειναι χημικός και γενικά έχουν κυρίως χημικούς χημικούς μηχανικούς. Για Ελλάδα πολυ δυσκολο για δουλειά.

 

Εγώ λέω .... stay away

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι "λιγο απ'ολα"? Ετσι ειναι η συγκεκριμενη επιστημη. Πρεπει να ξερεις λιγο απ'ολα. Οταν λες "για Ελλαδα πολυ δυσκολο" τι εννοεις ακριβως? Γιατι οτιδηποτε εκτος απο σερβιτορος, γεωργος και κτηνοτροφος ειναι πολυ δυσκολο πλεον... Εγω διαβαζω παντου οτι εισαι περιζητητος στο εξωτερικο αν εχεις σπουδασει το συγκεκριμενο αντικειμενο παντως... Τελος, τα επαγγελματικα διακαιωματα ειναι μονο για να βαζεις υπογραφες και με αυτα ασχολουνται μονο κατι χαμενοι μηχανικοι που κλαιγονται ολη την ωρα...

 

Darkdemon λοοολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν δεν εχει αλλαξει κατι, εχω την εντυπωση πως η Κρητη ειναι 4 χρονια και η Πατρα 5.

Kατα τ αλλα, confirm σε οτι λεει η margarita, materials engineer here.

Καλως ή κακως επι του θεματος στην Ελλαδα, δεν επαιζε και δεν νομιζω πως παιζει και τωρα οτιδηποτε σχετικο με το θεμα. Το μονο σχετικο, η ερευνα, αλλα δεν μπορεις να πεις πως εχει..πανικο απο διαθεσιμες θεσεις. Ημουν για ~1.5 χρονο σε ενα απο 3-4 κεντρα ερευνων που εχουμε, οταν τελειωσα.

Τελος, ειμαι πολυ χαρουμενος που αλλαξα αντικειμενο εδω και καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σ αφηνω μονο σου να καταλαβεις ποσο μεγαλεπηβολο ειναι το σχεδιο σου να πιασεις δουλεια στην ΤΙΤΑΝ

οταν αυτη τη στιγμη για παραδειγμα δεν υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις, σε μια εταιρεια με ~5500 εργαζομενους σε 10 χωρες συμφωνα με τα λεγομενα της (κατι το οποιο μαλλον σημαινει πως στην Ελλαδα δεν..πηζουν στις διαθεσιμες θεσεις), ενω ακομα δεν εχεις αποφασισει εαν θελεις να παρακολουθησεις τη σχολη και που.

 

To be fair, δεν ειναι κακο να εχεις συγκεκριμενα σχεδια για το μελλον, το ακριβως αναποδο. Αλλα φροντισε να εχεις σκεφτει τι θα γινει σε περιπτωση που αποτυχουν.

Btw, για να εχεις και μια προφανως μεμονωμενη εικονα περι ερευνας με οτι αυτο συνεπαγεται, το budget του κεντρου ερευνων στο οποιο ημουν ποτέ δεν ηταν το καλυτερο ασχετως του εργου που αποδεδειγμενα παραγει και ασχετως που περιεχει το "Εθνικο" στο ονομα του, με οτι αυτο εχει ως επακολουθο για τις θεσεις, τα κριτηρια προσληψης και τις παροχες.

 

Bottom line, εαν γουσταρεις το αντικειμενο και σκοπευεις να γινεις ενα μικρος θεος επι του θεματος, go, θα την βρεις την ακρη γιατι θα το αξιζεις.

Εαν το κανεις για να χεις ενα πτυχιο και 'αντε να βρεις καμια δουλεια', θα σε παραπεμψω και παλι στο post της margaritas.

 

My 2c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα το "bottom line" σου ειναι γενικος κανονας... Ισχυει για ολες τις πανεπιστημιακες σχολες...

Indeed.

Εχω γραψει ομως μια αραδα πραγματα πριν φτασω στο "bottom", δεν το πεταξα ξερο για να φανει οτι λεω κατι.

Aυτο σου εκανε εντυπωση απο ολο το post?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι "λιγο απ'ολα"? Ετσι ειναι η συγκεκριμενη επιστημη. Πρεπει να ξερεις λιγο απ'ολα. Οταν λες "για Ελλαδα πολυ δυσκολο" τι εννοεις ακριβως? Γιατι οτιδηποτε εκτος απο σερβιτορος, γεωργος και κτηνοτροφος ειναι πολυ δυσκολο πλεον... Εγω διαβαζω παντου οτι εισαι περιζητητος στο εξωτερικο αν εχεις σπουδασει το συγκεκριμενο αντικειμενο παντως... Τελος, τα επαγγελματικα διακαιωματα ειναι μονο για να βαζεις υπογραφες και με αυτα ασχολουνται μονο κατι χαμενοι μηχανικοι που κλαιγονται ολη την ωρα...

 

Darkdemon λοοολ

 

Ναι σου πληρωνουν και business εισιτηρια μολις δουν οτι τελειωσες επιστημη υλικων στην Πατρα. 

 

Ποιοι τα λενε; Εχεις μιλησει με αποφοιτους; Με ατομα που τελειωσαν τη σχολη και βρηκαν φοβερη δουλεια στο εξωτερικο; Ή το λεει ο καθηγητης στο φροντιστηριο που του ειπε ενας γνωστος του που του ειπε ενας μπαρμπας που του ειπε ο ξαδερφος του που ειχε παει εκει ο γιος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...