Προς το περιεχόμενο

Επιστημη των Υλικων Πατρα ή Κρητη


Xristaras7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσυ θες να περασεις ΣΜΥ....-Πως γινεται να περασεις με κατατακτηριες......πρεπει να εχεις πρωτα bachelor και μετα, αρα πως γινεται να μιλαει για σενα  ρε Χρισταρα7.

 

Jason No2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θες να περασεις ΣΜΥ....-Πως γινεται να περασεις με κατατακτηριες......πρεπει να εχεις πρωτα bachelor και μετα, αρα πως γινεται να μιλαει για σενα  ρε Χρισταρα7.

 

Jason No2

 

ιμε απω αιπαλ, μπωρο να παιρασο στρατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σε ενδιαφέρει η συνέχεια , τότε νομίζω η Κρήτη είναι καλύτερη επιλογή για να δικτυωθείς και να γνωρίζεις ακαδημαϊκό κόσμο μιας και το Πανεπιστήμιο Κρήτης με το Ίδρυμα Τεχνολογίας Έρευνας (ΙΤΕ) είναι πολύ κοντά και φυσικά οι καθηγητές του Π.Κ. είναι όλοι τους στο ΙΤΕ… Πρακτικά μάλιστα βρίσκονται στο ίδιο μεγάλο campus οπότε πας με τα πόδια.

 

Το ΙΤΕ έχει και στην Πάτρα παράρτημα αλλά είναι μόνο το Ινστιτούτο Χημικής Μηχανικής και δεν ξέρω αν σου κάνει.

 

Στο Ηράκλειο είναι το κεντρικό και έχει πολύυυ κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος περασε με κατατακτηριες στη ΣΜΥ? Ο Gi0? Αφου ΜΟΝΟ μεσω πανελληνιων μπαινεις σε ΣΣ. Εννοεις με το 10%? Και ετσι να ειναι, δεν τον ειδα να γραφει κατι στο θεμα "ΣΣΕ vs ΣΜΥ" (οχι οτι ειναι υποχρεωμενος, αλλα εριξε μια σποντα εδω)...


Thx ZauZ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανουν ρε Χρησταρα....κατα τα αλλα μπες στρατο να αραξεις. Η μικρη καυλα που φαινεται να εχεις για να σπουδασεις θα φυγει πιο γρηγορα απο οσο μπορεις να φανταστεις, οταν μεγαλωσεις λιγο ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιος περασε με κατατακτηριες στη ΣΜΥ? Ο Gi0? Αφου ΜΟΝΟ μεσω πανελληνιων μπαινεις σε ΣΣ. Εννοεις με το 10%? Και ετσι να ειναι, δεν τον ειδα να γραφει κατι στο θεμα "ΣΣΕ vs ΣΜΥ" (οχι οτι ειναι υποχρεωμενος, αλλα εριξε μια σποντα εδω)...

 

Thx ZauZ!!!

Holy shit.

Η αναφορα στα "R&D του εξωτερικου" γινεται ολο και καλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει εποχεες mirc μπαιναμε τρολλαραμε με νικναμε ταδε , τρωγαμε κick και ξαναμπαιναμε με αλλο ξανά τρολλάρισμα και πεταγαμε για το ξεκαρφωμα : ποιος "ταδε" τι λετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος περασε με κατατακτηριες στη ΣΜΥ? Ο Gi0? Αφου ΜΟΝΟ μεσω πανελληνιων μπαινεις σε ΣΣ. Εννοεις με το 10%? Και ετσι να ειναι, δεν τον ειδα να γραφει κατι στο θεμα "ΣΣΕ vs ΣΜΥ" (οχι οτι ειναι υποχρεωμενος, αλλα εριξε μια σποντα εδω)...

Thx ZauZ!!!

 Jason εσυ εισαι , ελα δεν παιζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα. Υπαρχει μια εντυπωση στην Ελλαδα οτι εξω σε περιμενουν με στρωμενα χαλια στο αεροδρομιο σαν να φτανει ο Σταινμαιερ.

 

Η πραγματικοτητα ειναι καπως διαφορετικη γιατι ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και στο εξωτερικο απλα σε αντιθεση με την Ελλαδα ειναι περισσοτερες οι θεσεις. Σε ενα ερευνητικο κεντρο της Γερμανιας πχ θα ψαξουν δουλεια και Πολωνοι και Τσεχοι και Γιουγκοσλαβοι και Ιταλοι και Ισπανοι κλπ. Δεν περιμενουν τους Ελληνες ποτε θα τους κανουν την τιμη. Και καθε ενας που κανει αιτηση μπορει να εχει και τα διπλασια προσοντα, να μιλαει και ακομα γλωσσα, να εχει μεταπτυχιακο κλπ κλπ.

 

Δεν ειναι ολα τοσο ευκολα, τελειωνω εδω, σκαω μυτη στη Φρανκφουρτη και βρισκω μια δουλεια με 3 χιλιαρικα τσεπη και οποιος σας το λεει να αλλαξει πλευρο. Ναι υπαρχουν ευκαιριες αλλα θελει θυσιες και αγωνα, τα πραγματα δεν ειναι ροδινα. 

 

Aν και το τοπικ θα εκτροχιαστει, επιβεβααιώνω τα λεγόμενα του προπονητη του καναπε. Οτι και στο εξωτερικο ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος, εχοντας δουλεψει σε ερευνητικο κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ας μη συγκρινουμε τις πολεις. Ας μεινουμε στις σχολες αυτες καθ'εαυτες. Εχω ακουσει παντως οτι το Παν. Κρητης κανει ερευνα και επισης υπαρχει γενικα ενα οικογενειακο κλιμα. Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια?

ΠιΤσηΚέι (Πανεπιστήμιο τση Κρήτης)  φορέβα :P

Μακριά. Μη κατοχύρωμενα επαγγελματικά δικαιώματα, σχολή τουρλου , βάλε λιγο απο χημεία βάλε λιγο απο φυσική κλπ.

Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγα χρονια που το έψαχνα για μένα έτσι ηταν.

 

Ειχα περασει Πάτρα και ξανά εδωσα.

 

Ο πατέρας μου που ασχολείται με κομμάτι material science ειναι χημικός και γενικά έχουν κυρίως χημικούς χημικούς μηχανικούς. Για Ελλάδα πολυ δυσκολο για δουλειά.

 

Εγώ λέω .... stay away

Εγώ δύο τελειόφοιτους που ήξερα απο το ΤΕΤΥ της κρήτης κάνανε πρακτική σε εργοστάσια πλαστικών και χρωμάτων κτλ όντας τελειόφοιτοι, απο εκει και πέρα η εμπειρία μου με άτομα του συγκεκριμένου τμήματος περιορίστηκε σε γκομενιλίκια με πρωτοετά κτλ λίγο πολύ του ελληνάδικου φάση οι περισσότερες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...