Προς το περιεχόμενο

Πιο ικανοποιημένοι οι κάτοχοι Microsoft Surface από τους ιδιοκτήτες iPad, σύμφωνα με μελέτη


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι! Το ipad ειναι φτιαγμένο σαν tablet ενώ το surface έχει λειτουργικό που είναι κυρίως για laptop χρήση και δεν το έχουν προσαρμόσει ακόμη άψογα για χρήση σαν tablet. Τα apps είναι ελάχιστα για tablet mode και εύκολα καταλαβαίνεις ότι δεν είναι tablet friendly, όταν χρειαστεί να φτάσεις στα μενού με τις ρυθμίσεις ή στα διάφορα toolbars. Θεωρώ πως τα surface είναι πολύ καλές συσκευές αλλά ακόμη είναι σε ...κρίση ταυτότητας. Δεν θέλω κάτι που να τα "κάνει όλα" αλλά να τα κάνει και σωστά και πρακτικά ταυτόχρονα.

 

1ον.Μια δεκαετια πριν το ipad ποιο λογισμικο είχαμε στα tablet?

2ον.Τι δεν εχει ακομη προσαρμοστει για tablet χρηση?

Και 3ον.Ποια είναι τα ελαχιστα προσαρμοσμένα για tablets χρηση apps?

Τι ακριβως εννοεις?

Μηπως εννοεις τους file explorers,τους torrent clients(που ΔΕΝ εχεις στο ipad),το ένα καρο players ή μηπως εφαρμογες όπως το Instagram  που στο ipad και τα android tablets ,στο γυρνανε σε portal mode ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ,σε αντιθεση με τα windows που δουλευει και στα 2 mode.

Ααα μαλλον θα εννοεις το full photoshop με touch και desktop mode!

 

Το τι θες εσυ,δεν εχει κανει με το τι θελουν ολοι οι υποληποι και το τι πιστευεις εσυ για ένα προιον,δεν συμαινει ότι ισχυει κιολας!

 

Απλα για να καταλάβεις τι συμβαινει με την tablet αγορα,θα πρεπει πρωτα να κοιτάξεις πισω στο 2014 που εφτασε στο ζενιθ της, ως κατηγορια,για να δεις ότι το 70% τοτε ηταν 7" και 8" και γι'αυτο τωρα πηρε την κατω βολτα(μεγαλύτερα κινητα) και γι'αυτο το λογο οι κατασκευαστες τα 10" και πανω τα θελουν να ξεφυγουν,από το να είναι απλα πιο μεγαλα smartphone και να τα κανουν πιο χρήσιμα και πιο παραγωγικα,με πολύ περισσοτερες δυνατότητες από ένα κινητο,για να μπορεσουν να κρατησουν την κατηγορια ζωντανη και τις πωλήσεις τους ψηλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατι δεν ειναι πρωτο στις πωλησεις ρε καλλιτεχνες? ολη αυτη η ικανοποιηση σε τι μεταφραζεται δλδ?

 

Το Surface είναι διαφορετική συσκευή από το iPad και για αυτό οι συγκρίσεις μεταξύ τους είναι κατ' εμέ άκυρες.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν μεταφράζεται η ικανοποίηση σε πωλήσεις. Το iPad είναι πολύ καλύτερο σαν ταμπλέτα για σερφάρισμα, ανάγνωση βιβλίων και πολυμέσα αλλά υστερεί πολύ απέναντι στο Surface στην ευρύτητα των εργασιών που μπορείς να κάνεις με αυτό. Με το Suraface μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα και να το συνδέσεις με οτιδήποτε θελήσεις. Είναι πολύ ποιο αργό σαν ταμπλέτα αλλά σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις τα πάντα με μία μόνο συσκευή. Το αγοράζουν οι ποιο ψαγμένοι χρήστες που δεν θέλουν απλά μια ταμπλέτα αλλά και έναν πλήρη φορητό υπολογιστή σε μια φορητή συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τετοιου ειδους ερευνες,δε προοριζονται για τους πελατες αλλα για τις ιδιες τις εταιριες,για να δουν σε τι βαθμο ικανοποιησης εχουν οι συσκευες ΤΟΥΣ απο τους πελατες ΤΟΥΣ,για να διορθωσουν λαθοι ή να συνεχισουν την καλη υποστηριξη,αν εχουν.

Το οτι το κανουμε θεμα σε φορουμ και μπλοκ,ειναι απλα οι αναγκες καποιων να μπαινουν σε διαδικασια συγκρισης για  να μαζεψουν κομεντς απο τη μια και να το κανουν VS απο την αλλη.

Η πραγματικη ουσια ΜΙΑ ειναι.Οτι οι 3 πρωτες εταιριες τουλαχιστων στα tablets,εχουν ικανοποιημενους πελατες,προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1ον.Μια δεκαετια πριν το ipad ποιο λογισμικο είχαμε στα tablet?

2ον.Τι δεν εχει ακομη προσαρμοστει για tablet χρηση?

Και 3ον.Ποια είναι τα ελαχιστα προσαρμοσμένα για tablets χρηση apps?

Τι ακριβως εννοεις?

Μηπως εννοεις τους file explorers,τους torrent clients(που ΔΕΝ εχεις στο ipad),το ένα καρο players ή μηπως εφαρμογες όπως το Instagram  που στο ipad και τα android tablets ,στο γυρνανε σε portal mode ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ,σε αντιθεση με τα windows που δουλευει και στα 2 mode.

Ααα μαλλον θα εννοεις το full photoshop με touch και desktop mode!

 

Το τι θες εσυ,δεν εχει κανει με το τι θελουν ολοι οι υποληποι και το τι πιστευεις εσυ για ένα προιον,δεν συμαινει ότι ισχυει κιολας!

 

Απλα για να καταλάβεις τι συμβαινει με την tablet αγορα,θα πρεπει πρωτα να κοιτάξεις πισω στο 2014 που εφτασε στο ζενιθ της, ως κατηγορια,για να δεις ότι το 70% τοτε ηταν 7" και 8" και γι'αυτο τωρα πηρε την κατω βολτα(μεγαλύτερα κινητα) και γι'αυτο το λογο οι κατασκευαστες τα 10" και πανω τα θελουν να ξεφυγουν,από το να είναι απλα πιο μεγαλα smartphone και να τα κανουν πιο χρήσιμα και πιο παραγωγικα,με πολύ περισσοτερες δυνατότητες από ένα κινητο,για να μπορεσουν να κρατησουν την κατηγορια ζωντανη και τις πωλήσεις τους ψηλα!

 

Μα σε σχέση με το τι θέλω εγώ σχηματίζω την άποψή μου!  Και το surface αυτή τη στιγμή για μένα, ΔΕΝ είναι tablet και ΔΕΝ βολεύει σαν tablet.

 

Αν ήταν wow σε όλους τους τομείς (tablet, desktop, laptop) θα είχε ξεσκιστεί στις πωλήσεις, πράγμα που δεν έγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε σχέση με το τι θέλω εγώ σχηματίζω την άποψή μου!  Και το surface αυτή τη στιγμή για μένα, ΔΕΝ είναι tablet και ΔΕΝ βολεύει σαν tablet.

 

Αν ήταν wow σε όλους τους τομείς (tablet, desktop, laptop) θα είχε ξεσκιστεί στις πωλήσεις, πράγμα που δεν έγινε...

 

Αυτή είναι η δικη σου αποψη και είναι σεβαστη,αλλα δε σημαινει ότι είναι και η σωστη.

 

Τίποτα δεν είναι τέλειο στα πάντα!!!

Και στο 1000ρικο και ένα καρο αλλα κινεζικα και μη , windows μηχανήματα,ειναι υπερβολή να περιμενουμε τρελλες πωλήσεις από το surface,ιδίως ότι είναι ιντερνικο προιον και δεν εχει επιχορηγήσεις  όπως τα υπολοιπα tablets που τα βρίσκεις παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή είναι η δικη σου αποψη και είναι σεβαστη,αλλα δε σημαινει ότι είναι και η σωστη.

 

Τίποτα δεν είναι τέλειο στα πάντα!!!

Και στο 1000ρικο και ένα καρο αλλα κινεζικα και μη , windows μηχανήματα,ειναι υπερβολή να περιμενουμε τρελλες πωλήσεις από το surface,ιδίως ότι είναι ιντερνικο προιον και δεν εχει επιχορηγήσεις  όπως τα υπολοιπα tablets που τα βρίσκεις παντου.

 

Μπορείς να με πείσεις πως το surface είναι βολικό για χρήση σαν tablet? Και ειδικά με το full desktop λειτουργικό που "τρέχει"? Εκεί είναι η διαφωνία μου και όχι αν έχει καλά specs, οθόνη, πρακτική γραφίδα, αν τρέχει full apps κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να με πείσεις πως το surface είναι βολικό για χρήση σαν tablet? Και ειδικά με το full desktop λειτουργικό που "τρέχει"? Εκεί είναι η διαφωνία μου και όχι αν έχει καλά specs, οθόνη, πρακτική γραφίδα, αν τρέχει full apps κλπ. 

 

Δεν χρειαζεται να σε πεισω για κατι.Αν δε σε βολευει εσενα ένα μηχανημα δε μπορει καποιος με τα λογια να στο αλλαξει!

Για touch χρηση υπαρχει το tablet mode και οι universal εφαρμογες,που στο store θα βρεις σχεδόν τα παντα,μεχρι και το Instagram που να μην κανει force to portal mode.

Τωρα σε τι χρησιμευει το ότι είναι desktop os με desktop δυνατότητες:

1.Εχει administrator privileges(root/jailbrake) by default.

2.Εφαρμογες όπως αυτή!

3.Θα αναβαθμίζεται επιχρονια με την τελευται εκδοση του λογισμικού και οι αναβαθμίσεις δεν θα είναι πετσοκομενες κάθε φορα,οπως συμβαίνει με καποια αλλα μηχανηματα.

4.VM

5.Desktops apps ,που εχουν ΚΑΙ touch mode,όπως είναι η σουιτα της adobe.

Και πολλα αλλα που για καποιους μπορει να είναι πολύ βασικα και για αλλους όχι και τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να σε πεισω για κατι.Αν δε σε βολευει εσενα ένα μηχανημα δε μπορει καποιος με τα λογια να στο αλλαξει!

Για touch χρηση υπαρχει το tablet mode και οι universal εφαρμογες,που στο store θα βρεις σχεδόν τα παντα,μεχρι και το Instagram που να μην κανει force to portal mode.

Τωρα σε τι χρησιμευει το ότι είναι desktop os με desktop δυνατότητες:

1.Εχει administrator privileges(root/jailbrake) by default.

2.Εφαρμογες όπως αυτή!

3.Θα αναβαθμίζεται επιχρονια με την τελευται εκδοση του λογισμικού και οι αναβαθμίσεις δεν θα είναι πετσοκομενες κάθε φορα,οπως σημβαινει με καποια αλλα μηχανιματα.

4.VM

5.Desktops apps ,που εχουν ΚΑΙ touch mode,όπως είναι η σουιτα της adobe.

Και πολλα αλλα που για καποιους μπορει να είναι πολύ βασικα και για αλλους όχι και τοσο.

Μιλάς για το ίδιο Store που η υποστήριξη και η πληθώρα εφαρμογών έχουν πιάσει πάτο μαζί με τα ποσοστά του Mobile; Γιατί δεν ήξερα ότι μία Touch Desktop είναι όσο εύχρηστη όσο ένα Tablet UI. Αυτό που μου αναφέρεις παραπάνω ως Tablet Mode είναι έκτρωμα όχι Tablet Mode και μιλάω από προσωπική εμπειρία. Δεν λέω καλά και όμορφα τα Surface και σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα iPad Pro με το παρόν ΛΣ που τρέχουν αλλά τα surface δεν είναι κάτι το βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για το ίδιο Store που η υποστήριξη και η πληθώρα εφαρμογών έχουν πιάσει πάτο μαζί με τα ποσοστά του Mobile; Γιατί δεν ήξερα ότι μία Touch Desktop είναι όσο εύχρηστη όσο ένα Tablet UI. Αυτό που μου αναφέρεις παραπάνω ως Tablet Mode είναι έκτρωμα όχι Tablet Mode και μιλάω από προσωπική εμπειρία. Δεν λέω καλά και όμορφα τα Surface και σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα iPad Pro με το παρόν ΛΣ που τρέχουν αλλά τα surface δεν είναι κάτι το βολικό.

 

Είναι φυσικο να μπερδευεσαι με το one store που λεει η MS,αλλα στην πραγματικοτητα δεν είναι ετσι τα πραγματα,γιατι και εχει περισσοτερες εφαρμογες για tablets χρηση και δε φευγουν οι developers,αλλα αυξάνονται συνεχως,οταν μιλαμε στο x86.

Να σου υπενθυμησω ότι μιλαμε για multimedia συσκευες και το app store του ipad ΔΕΝ ΕΧΕΙ ουτε ένα torrent cliet,ΟΥΤΕ ΚΑΝ το KODI.

Το full photoshop υπαρχει και στο store με  πιο touch screen optimum σχεδιαση στα 99$ αν θες να την κοιτάξεις.

Και ΝΑΙ οι desktop εφαρμογες αν ο προγραμματιστης τους θελει, μπορει να τις κανει ικανοτατα touch screen προγράμματα.Μην ξεχνας ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ τα touch screen pos terminals σε καταστήματα και οι ΑΤΜ των τράπεζων είναι σε exe και όχι mobile app επι δεκαετιες,απλα εσυ εμαθες το touch sceen από την apple.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσικο να μπερδευεσαι με το one store που λεει η MS,αλλα στην πραγματικοτητα δεν είναι ετσι τα πραγματα,γιατι και εχει περισσοτερες εφαρμογες για tablets χρηση και δε φευγουν οι developers,αλλα αυξάνονται συνεχως,οταν μιλαμε στο x86.

Να σου υπενθυμησω ότι μιλαμε για multimedia συσκευες και το app store του ipad ΔΕΝ ΕΧΕΙ ουτε ένα torrent cliet,ΟΥΤΕ ΚΑΝ το KODI.

Το full photoshop υπαρχει και στο store με  πιο touch screen optimum σχεδιαση στα 99$ αν θες να την κοιτάξεις.

Και ΝΑΙ οι desktop εφαρμογες αν ο προγραμματιστης τους θελει, μπορει να τις κανει ικανοτατα touch screen προγράμματα.Μην ξεχνας ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ τα POS σε καταστήματα και τράπεζες είναι σε exe και όχι mobile app επι δεκαετιες,απλα εσυ εμαθες το touch sceen από την apple.  

Να κάνω τι τον Torrent Client? Να κατεβάζω από τον θείο; δεν το κάνω ανέκαθεν γιατί σέβομαι την δουλειά του καθενός. Επίσης Kodi έχω στο iPad ένα απλό Sideloading κάνω δεν είναι τίποτα πέρα από ένα Drag n Drop. Επίσης υποτιμάς τα Mobile Apps και τα συγκρίνεις με Exe. Κλασσικός Windows χρήστης, επίσης ποιος σου είπε ότι οι τράπεζες χρησιμοποιούν .exe και όχι Web Applications? Όσο για τις εφαρμογές, δεν έχεις προφανώς ασχοληθεί ποτέ με την ανάπτυξη εφαρμογών για να μην ξέρεις τι δυνατότητες έχουν και το πόσο flexible είναι. Επίσης πέρα από τα Windows υπάρχουν και άλλα λειτουργικά συστήματα με άλλες επεκτάσεις πέρα από τα .exe, .deb .dmg και πάει λέγοντας. Επίσης στο iPad έχω ποιοτηκότερες εφαρμογές σε σχέση με αυτές του Windows. Θες παράδειγμα; Spark Email Client σε σχέση με τον τραγικό Outlook της Microsoft που ακόμα τρέχει στα 32bit, σε αντίθεση όλες οι εφαρμογές που τρέχει ένα iPad σήμερα έιναι 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω τι τον Torrent Client? Να κατεβάζω από τον θείο; δεν το κάνω ανέκαθεν γιατί σέβομαι την δουλειά του καθενός. Επίσης Kodi έχω στο iPad ένα απλό Sideloading κάνω δεν είναι τίποτα πέρα από ένα Drag n Drop. Επίσης υποτιμάς τα Mobile Apps και τα συγκρίνεις με Exe. Κλασσικός Windows χρήστης, επίσης ποιος σου είπε ότι οι τράπεζες χρησιμοποιούν .exe και όχι Web Applications? Όσο για τις εφαρμογές, δεν έχεις προφανώς ασχοληθεί ποτέ με την ανάπτυξη εφαρμογών για να μην ξέρεις τι δυνατότητες έχουν και το πόσο flexible είναι. Επίσης πέρα από τα Windows υπάρχουν και άλλα λειτουργικά συστήματα με άλλες επεκτάσεις πέρα από τα .exe, .deb .dmg και πάει λέγοντας. Επίσης στο iPad έχω ποιοτηκότερες εφαρμογές σε σχέση με αυτές του Windows. Θες παράδειγμα; Spark Email Client σε σχέση με τον τραγικό Outlook της Microsoft που ακόμα τρέχει στα 32bit, σε αντίθεση όλες οι εφαρμογές που τρέχει ένα iPad σήμερα έιναι 64bit.

 

Πρωτο το KODI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στο STORE και δεν είναι απλο slideloading,θες jailbrake.

Μπραβω να τους σεβεσαι,αλλα για πολλους αλλους η ελληψη torrent client καθιστά μια συσκευή άχρηστη  για multimedia χρηση.Ετσι απλα.

Νομιζεις ότι εχεις ποιοτικότερες εφαρμογες ,απλα δεν εχεις ψαξει και δουλεψει ένα windows tablet όπως καποιοι αλλοι!

 

Και δεν υποτιμω τις mobile εφαρμογες.Σκεψου ότι στο laptop μου εχω ΜΙΑ desktop και ολες οι υπολοιπες είναι εφαρμογες από το store!Απλα στα windows οι mobile εφαρμογες είναι Universal και είναι φτιαγμένες να δουλευουν καλα ΚΑΙ σε keyboard/mouse,σε αντιθεση με τα mobile apps των αλλων πλατφορμων.

Αα και η μια desktop ,που εχω είναι τα office και θα μπορουσα και εκείνη  να την αντικαταστήσω,αν δεν ηθελε subscription.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρωτο το KODI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στο STORE και δεν είναι απλο slideloading,θες jailbrake.

Μπραβω να τους σεβεσαι,αλλα για πολλους αλλους η ελληψη torrent client καθιστά μια συσκευή άχρηστη  για multimedia χρηση.Ετσι απλα.

Νομιζεις ότι εχεις ποιοτικότερες εφαρμογες ,απλα δεν εχεις ψαξει και δουλεψει ένα windows tablet όπως καποιοι αλλοι!

 

Και δεν υποτιμω τις mobile εφαρμογες.Σκεψου ότι στο laptop μου εχω ΜΙΑ desktop και ολες οι υπολοιπες είναι εφαρμογες από το store!Απλα στα windows οι mobile εφαρμογες είναι Universal και είναι φτιαγμένες να δουλευουν καλα ΚΑΙ σε keyboard/mouse,σε αντιθεση με τα mobile apps των αλλων πλατφορμων.

 

Ε κοίτα, μια προσεγμένη εφαρμογή σαφώς είναι καλύτερη στο ios από μια version για windows σε tablet mode. 

 

Πέρα όμως από τα του λειτουργικού, η διαφωνία μου έχει να κάνει με το γενικότερο ρόλο του surface. Το βλέπω σαν ένα πολύ καλό laptop και όχι σαν tablet γιατί πολύ απλά δεν βολεύει για μια τυπική χρήση tablet (από μια απλή χρήση on the go κρατώντας το στα χέρια σου, μέχρι το βράδυ στο κρεβάτι που χαζεύεις πριν κοιμηθείς).

 

Ποτέ δεν ήμουν αρνητικός και έφτασα λίγο πριν την αγορά του (είχα αποφασίσει για το i5, 8gb ram, 256ssd), αλλά τελευταία στιγμή και με διάφορες δοκιμές που έκανα όπου το έβρισκα ανοιχτό, δεν με έπεισε ως προς τη συνολική του φορητότητα σαν tablet. Αν ήθελα να αλλάξω το laptop μου, θα ήταν πιο εύκολη επιλογή.

 

PS: το Kodi στο ios δεν χρειάζεται απαραίτητα jailbreak. Επεξεργάζεσαι το app στο xcode, το πακετάρεις και το στέλνεις στο ipad. Απλά δεν είναι εύκολη διαδικασία για όλους.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...