Προς το περιεχόμενο

Πάσχα (όπως το θυμόμαστε)


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οικογενειακο μαζεμα στο σπιτι στο χωριο, μια μερα ζέστη μια μερα κρυο και βροχες, Ιησους απο τη ναζαρετ στον ΑΝΤ1, περιφορα επιταφιου μεσα στον οικισμο και χαβαλες με τους φιλους, βαψιμο αυγων, τσουγκρισμα και συναντηση με φιλους στην εκκλησια, φωτια κανα μαλλι απο τις λαμπαδες και μετα σπιτι για μαγειριτσα και "σταυρωμα" με το αγιο φως..

 

Αχ ωραιες μερες :')

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα πετάω κροτίδες ώσπου να βγει ο παπάς να φωνάξει από τα μεγάφωνα, να σταματήσουν οι κροτίδες για να βγει έξω να πει το Χριστός Ανέστη και να γυρίσει γύρω από την εκκλησία, εγώ σαν καλός χριστιανός θα πετάω ακόμη περισσότερες για να μην βγει,να ξεκινήσουν να μας βρίζουν οι υπόλοιποι, και να το πει μέσα στην εκκλησία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα πετάω κροτίδες ώσπου να βγει ο παπάς να φωνάξει από τα μεγάφωνα, να σταματήσουν οι κροτίδες για να βγει έξω να πει το Χριστός Ανέστη και να γυρίσει γύρω από την εκκλησία, εγώ σαν καλός χριστιανός θα πετάω ακόμη περισσότερες για να μην βγει,να ξεκινήσουν να μας βρίζουν οι υπόλοιποι, και να το πει μέσα στην εκκλησία.

Σταματα να πετας να βγει και μετα πέταξε πάνω του να τρεχει κι ετσι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχες ταράξει στ' ανέκδοτα ε; 

ναι μωρε απο μικρος αυτο εκανα,τους εδενα σε μια καρεκλα και τους ελεγα δε θα πατε πουθενα αν δεν σας πω ενα ανεκδοτο.ε σε μια στιγμη βαρεθηκαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρωγε/τρώει κανεις χλωρα σκορδα κρεμμύδια μαζι με τις ελιές τα μαρούλια και τις ντοματες αυτές τις μέρες; Τουλάχιστον στα χωριά;

 

Ήταν σχεδον έθιμο που ευτυχώς - για τους αλλους - καταργήθηκε στο σόι. Τα σκορδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πασχα όταν πήγαινα στο χωριό εκτός από τα κλασικά καιγαμε και να τον Ιούδα.

Νομιζω γίνεται ακόμα σε κάποια μέρη - ξερω σίγουρα για Αστρος στην Πελοπόννησο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυναμιτάκια που πλέον βρίσκουμε όλο και πιο δύσκολα.

Φαγητό κάργα και κάποιες φορές αναγκαστική επαφή με συγγενείς που δεν γουστάρω όταν με καλούν δε χώρο που δεν είναι δικός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...