Προς το περιεχόμενο

Πάσχα (όπως το θυμόμαστε)


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σας έρχεται στο μυαλό από τις εποχές που ήταν πιο ξέγνοιαστες - όσο ήμασταν πιο μικροί;

 

Θυμάμαι Πάσχα ταυτιζόταν παντα με χωριό / φύση / πρασινάδα. Παππού, γιαγιά, ξαδερφια, σόι. Αυγά και πασχαλινά κουλούρια. Σοκολατένια αυγά. Εκκλησία, κυρίως επιταφιο και Ανάσταση. Νηστεία και φαγητό μέχρι σκασμού. Δυναμιτάκια (=κροτίδες). Ψώνια (/κυρίως το αρνι) της τελευταίας στιγμής. Λίγο μελαγχολικό συνήθως καιρό. Παραδοσιακά τραγουδια - κλαρίνα κλπ στο χωριό.

 

Λαμπάδα για κάποιο λόγο δεν περίμενα ποτέ.

 

Τι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

01/05/1994

 

Πασχα

Πρωτομαγια

Θανατος Ayrton Senna

Ναι. Υπάρχουν και πολλές άσχημες αναμνήσεις. Μακάρι να ήταν μονο ο Senna. Παρεμπιπτοντως ισως εχω ακομα το τευχος των 4Τ της εποχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη βαρεμάρα, να μην περνάει η ώρα στην εκκλησία, από φαγητά μόνο κρέατα (που δεν μου αρέσουν) οπότε την έβγαζα μόνο με τσουρέκι και σοκολατένια αβγά. Αν είχε καλά δηλαδή γιατι μερικές φορές έπαιρναν με μαύρη σοκολάτα. Το σόι να τρώει του σκασμού αφού είχε τσακωθεί για το σωστό ψήσιμο. Μετά όλοι ξεραίνονταν στον ύπνο και δεν μπορούσαμε να παίξουμε. Οι νονοί δεν μου έφερναν τίποτα αλλά του αδερφού μου του έφερναν γαμάτα πράγματα συνέχεια.

Απαίσια γιορτή το πάσχα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη βαρεμάρα, να μην περνάει η ώρα στην εκκλησία, από φαγητά μόνο κρέατα (που δεν μου αρέσουν) οπότε την έβγαζα μόνο με τσουρέκι και σοκολατένια αβγά. Αν είχε καλά δηλαδή γιατι μερικές φορές έπαιρναν με μαύρη σοκολάτα. Το σόι να τρώει του σκασμού αφού είχε τσακωθεί για το σωστό ψήσιμο. Μετά όλοι ξεραίνονταν στον ύπνο και δεν μπορούσαμε να παίξουμε. Οι νονοί δεν μου έφερναν τίποτα αλλά του αδερφού μου του έφερναν γαμάτα πράγματα συνέχεια.

Απαίσια γιορτή το πάσχα.

μια απ τα ίδια , δε γουστάρω καθόλου αρνιά 

θυμάμαι μια φορά σε τραπέζι πριν 5-6 χρόνια? οι άλλοι έτρωγαν αρνί στη σούβλα κ εγώ την έβγαλα με τσουρέκια , κουλούρια , μερέντα και παγωτά.

 

Είχα αρχίσει το πρωί μου με κουλούρια , είχα φάει μια σακούλα super market γεμάτη μέχρι να τα συχαθώ και να αρχίσω να ψάχνω τα ντουλάπια να βρω κανένα σοκολατικό γιατι αντί να με χορταίνουν μου άνοιγαν την όρεξη , λες κ έτρωγα αέρα αλλα οκ βρήκα τσουρέκια , μερέντα , όλα κομπλέ.

το κακό ειναι πως είμαστε καλεσμένοι σε ξένο σπίτι κ ήταν λίγο cringe worthy να με βλέπουν πρώτη φορά και να ψάχνω τα ντουλάπια τους να βρω κάτι να φάω αλλα δεν με ένοιαζε κ τόσο αφού ήμουν κ λίγο high για να αντέξω τους βαρετούς συγγενείς και τα ενοχλητικά πιτσιρίκια.

Σε μια φάση αφού έχει πρηστεί η κοιλιά μου και μου έρχεται να ξεράσω βρίσκω κ ένα οικογενειακό παγωτό . Το παίρνω , πάω κάπου απόμερα και αράζω με το κουτάλι κάτω απο μια ελιά. Είχε και γαμώ τον καιρό , σαν καλοκαίρι , χλάπα χλούπα μέχρι να το φάω το μισό έγινε νιανια αλλα οκ , χώνεψα κάπως και μου ήρθε και να πάω τουαλέτα! Πάω τουαλέτα και τραβάω κάτι κανονιές κ αναρωτιόμουν αν με άκουσε κανείς κ έγινα ρόμπα. 

Τελικά με άκουσαν γιατι με κοίταζαν περίεργα.

  :ph34r:  :mellow:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρευνα αγοράς στρακαστρουκών και λοιπών εκρηκτικών.

Ταξίδι 6+ ωρών μέχρι το χωρίο.

Αμάξι 15ετίας,εννάμιση τόνου και εβδομηντακάτι γαιδουριών.

Το ανωτέρω, φορτωμένο μέχρι να πιάσει η βίδα του κάρτερ άσφαλτο.

Η λαμπάδα GIJOE, που έβγαλε το ταξίδι στην εταζέρα και έλιωσε απο τον ήλιο.

Ο πατέρας να γαμωσταυρίζει για το κερί,άλλα κλάϊν.Ο GIJOE ΕΖΗΣΕ!

Το φαί μέχρι αηδίας.

Η απογοήτευση του να περιμένεις τσουρέκι με κόκκινο αυγό για το εφέ και η γιαγιά να έχει φτιάξει ζυμωτό ψωμί με ένα καρύδι στο κέντρο.

 

Πάσχα ιν ε νάτ σελ

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο πολλα κιλα φαγητου κ την ωρα που δεν μπορουσα ουτε βημα να κανω κ το κρεβατι μου φαινοταν επιγειος παραδεισος,ερχετε καποιος κ μου λεει .αγγαρεια μαγειρεια.ηταν η μονη φορα που σκεφτηκα να παρω ι5 να φυγω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ποτέ δεν ημουν φαν του αρνιού. Αλλα υπηρχαν πάντοτε παραπλευρα μπριζολικα. Και τσιμπουσα και κανενα κοκορέτσι στη γύρα στα ξαδερφια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Koκορετσι > αρνι και ολοι το ξερουν αυτο Τριλοφε :lol:

 

 

Θυμαμαι να αγοραζω παντα τονους μινερβες, γουρουνες κλπ εντυπωσιακα δυναμιτακια και να τα σκαω παρεα με τα μικροτερα ξαδερφια. Επισης θυμαμαι να τους κοροιδευω με δεκαρακια (κατι μικρα δυναμιτακια σε σχημα δυναμιτη, οχι δυνατα ομως) και να τα απειλω πως θα τα πεταξω πανω τους και τελικα να τους πεταω απλα σπιρτα (τα οποια φυσικα εσβηναν κατα την κινηση). Φαση να αναβω σπιρτο και να τρεχουν α λα σκυλια του Παβλωφ. Ναι ημουν αυτος ο τυπος.

Επισης θυμαμαι ως εικονα να βαζω καποιο μικρο να πεταξει δυναμιτακι στο αρνι την ωρα που σουβλιζοταν, το οποιο ευτυχως σωθηκε κι εγω να ακουω τον εξαψαλμο.

 

Γενικα μεχρι μια ηλικια Πασχα = δυναμιτακια για μενα και απορω πραγματικα πως δεν φοβομουν, τωρα παιζει να κανω μισαωρο κυρηγμα για την επικινδυνοτητα τους αν πετυχω πιτσιρικα με μινερβα. Ειχαμε μεγαλη αγνοια του κινδυνου τελικα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koκορετσι > αρνι και ολοι το ξερουν αυτο Τριλοφε :lol:

 

Ω ρε γμτ όλα τελευταίος τα μαθαίνω :/

 

Θυμαμαι να αγοραζω παντα τονους μινερβες, γουρουνες κλπ εντυπωσιακα δυναμιτακια και να τα σκαω παρεα με τα μικροτερα ξαδερφια. Επισης θυμαμαι να τους κοροιδευω με δεκαρακια (κατι μικρα δυναμιτακια σε σχημα δυναμιτη, οχι δυνατα ομως) και να τα απειλω πως θα τα πεταξω πανω τους και τελικα να τους πεταω απλα σπιρτα (τα οποια φυσικα εσβηναν κατα την κινηση). Φαση να αναβω σπιρτο και να τρεχουν α λα σκυλια του Παβλωφ. Ναι ημουν αυτος ο τυπος.

 

Ατίθασο νιάτο ο δικός σου :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασχα = χωριο

 

Και εκει περα: μπολικος υπνος, γλυκα μεχρι σκασμου (κυριως διπλες, τσουρεκια και κουλουρακια απ'τις θειες), βολτες στα βουνα/ποταμια/χωραφια, χάιδεμα και παρηγορια προβατων, reunion με οσους καναμε παρεα απο παιδια, μεσημεριανη φραπεδια στην πλατεια, εκνευριστικη καμπανα καθε μερα, ΚΡΕΑΤΑ (εννοω μπριζολιδια, αρνι&κοκορετσι απορριπτονται) και φυσικα γουρουνες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...