Προς το περιεχόμενο

Δικαστική απαγόρευση του Uber στην Ιταλία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να μου πεις δηλαδή ότι το απλά να αγγίξεις την NFC κάρτα πάνω στον Terminal για κλάσματα δευτερολέπτου και να βγεις από το κατάστημα είναι για γέλια... ξέρεις τι είναι για γέλια; Κάτι τύποι που ανοίγουν το πορτοφόλι και μετράνε τα Cent την στιγμή που περιμένει κόσμος στην ουρά.

φίλε μου δεν είναι όλοι σαν εσένα με την κάρτα στο χέρι να την ακουμπήσουν να πάρουν τον καφέ κ να φύγουν...Είναι κ αυτοί που ανοίγουν το πορτοφόλι ψάχνουν ποια από τις κάρτες θα δώσουν ...Δίνουν δεν περνάει κ ακους αααα μισό να σου δώσω την άλλη...Σε άλλη χώρα ζεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

...

Δεν μπορείς να cheat-άρεις στο Uber και ίσα-ίσα η αξιολόγηση στο Taxibeat/Uber είναι και ο μόνος λόγος να το επιλέξεις αντί να σταματήσεις ένα ταξί στο δρόμο ή να πάρεις τηλέφωνο ραδιοταξί.

 

μιλάω για υπόγειες συμφωνίες που αφορούν την κατάταξη. δεν είπα ότι πειράζουν τις χρεώσεις.

 

ρε επαναλαμβάνω. εγγυήσου μου ότι δεν υπάρχει καθόλου διαφθορά και θα είμαι ο πρώτος που θα χρησιμοποιεί τέτοιες υπηρεσίες.

 

εσένα μπορεί στα @ σου αν υποστηρίζεις κάποιον που κάνει μονοπώλιο. μπράβο σου! εμένα όμως με ενδιαφέρει να υποστηρίζω αυτούς που παλεύουν για ένα μεροκάματο.

 

γιατί φίλε μου... αν εσύ ο ίδιος δεν ξηγηθείς σωστά και δεν δίνεις ευκαιρίες και στον απλό ταρίφα... αύριο μεθαύριο θα έρθει η σειρά σου να το ζήσεις. Κάπου αλλού και υπό άλλες συνθήκες.

Έχω πληρώσει με κάρτα για €0,7 , beat that. :-)

 

μπράβο ρε θηρίο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

μπράβο ρε θηρίο!!!

 

Ευχαριστώ. Κρίμα που είχες γράψει και άλλα και τα έσβησες.

Όπως και να έχει ήταν σε βορειοευρωπαική χώρα που έχει ξεφύγει από την εποχή του χαλκού και με κάρτες μπορείς να πληρώσεις για τα πάντα σχεδόν παντού χωρίς να υπάρχει θέμα...

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν είναι όλοι σαν εσένα με την κάρτα στο χέρι να την ακουμπήσουν να πάρουν τον καφέ κ να φύγουν...Είναι κ αυτοί που ανοίγουν το πορτοφόλι ψάχνουν ποια από τις κάρτες θα δώσουν ...Δίνουν δεν περνάει κ ακους αααα μισό να σου δώσω την άλλη...Σε άλλη χώρα ζεις;

Ναι σε άλλη χώρα ζω δεν ζω στην Ελλάδα τι να κάνουμε και εγώ έχω 5 κάρτες και τι πάει να πει αυτό, όταν δεν ξέρεις σε ποια κάρτα έχεις τα λεφτά σου τότε έχεις χάσει την μπάλα και η πληρωμή είναι το λιγότερο που θα έπρεπε τότε να σε απασχολεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάω για υπόγειες συμφωνίες που αφορούν την κατάταξη. δεν είπα ότι πειράζουν τις χρεώσεις.

 

ρε επαναλαμβάνω. εγγυήσου μου ότι δεν υπάρχει καθόλου διαφθορά και θα είμαι ο πρώτος που θα χρησιμοποιεί τέτοιες υπηρεσίες.

 

εσένα μπορεί στα @ σου αν υποστηρίζεις κάποιον που κάνει μονοπώλιο. μπράβο σου! εμένα όμως με ενδιαφέρει να υποστηρίζω αυτούς που παλεύουν για ένα μεροκάματο.

 

γιατί φίλε μου... αν εσύ ο ίδιος δεν ξηγηθείς σωστά και δεν δίνεις ευκαιρίες και στον απλό ταρίφα... αύριο μεθαύριο θα έρθει η σειρά σου να το ζήσεις. Κάπου αλλού και υπό άλλες συνθήκες.

 

μπράβο ρε θηρίο!!!

Για ποια διαφθορα μιλας δεν εχω καταλαβει ακομα.

 

Και τι σε νοιαζει εσενα αν καποιον τον σπρωχνουν με τα reviews, αν οντως ειναι καλος και οι υπηρεσιες που ελαβες ηταν καλες;

Αν δεν το αξιζε, θα υπηρχαν και οι αρνητικες κριτικες και ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να ξεχωρισεις ποιες κριτικες ειναι ψευτικες και ποιες οχι, ωστε να επιλεξεις σωστα.

 

Αυτοι που παλευουν για το μεροκαματο καλο θα ηταν να προσαρμοστουν στις νεες συνθηκες για να μη μεινουν πισω. 

Γιατι πρεπει δηλαδη να συντηρουνται απλα και μονο με την προφαση αυτη; Γινε καλος φιλε για να σε προτιμησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι αδυνατούσαν... θεωρώ ότι την είχαν αράξει "έλα μωρέ δεν μπορούν αλλιώς... τους κάνουμε ότι θέλουμε"

 

Πάντως αυτό το αστείο που πληρώνεις με κάρτα και δεν χρειάζεται να έχεις λεφτά πάνω σου...

  • Λες και θα βγεις βόλτα στην Αθήνα χωρίς λεφτά πάνω σου  :-D
  • Λες και όταν πας ταξίδι δεν θα έχεις ούτε 20 ευρώ πάνω σου :-D

δλδ ακούμε τι λέμε;;;;

Οταν βγαινω απο το αεροδρομιο σε μια ξενη χωρα, προτιμω να παρω uber που θα πληρωθει αυτοματα χωρις να κανω τιποτα(ουτε καν καρτα δεν ακουμπαω πουθενα, τα παιρνει αυτοματα η εφαρμογη),

παρα να παρω κανονικο ταξι που:

α) θα πρεπει να εχω φροντισει να εχω συναλλαγμα πανω μου χανοντας χρονο στο αεροδρομιο ή πριν το ταξιδι,

β) να μπλεξω με ρεστα με ψιλα που δεν γνωριζω

γ) να εχω πληρωσει την προμηθεια που υπαρχει για αναληψη απο ΑΤΜ εξωτερικου κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινω απο το αεροδρομιο σε μια ξενη χωρα, προτιμω να παρω uber που θα πληρωθει αυτοματα χωρις να κανω τιποτα, παρα να παρω ταξι που θα πρεπει να εχω φροντισει να εχω συναλλαγμα πανω μου, να μπλεξω με ρεστα με ψιλα που δεν γνωριζω κλπ.

Πρόσφατα που πήγα στην Βουδαπέστη, φτάσαμε αεροδρόμιο και έπρεπε να αλλάξω λεφτά μην γνωρίζοντας ότι μπορούσα να πληρώσω παντού με κάρτα και μάλιστα με NFC. Οπότε με το που έσκασα αεροδρόμιο μου έφαγαν 40€ στο συνάλλαγμα και έμαθα το μάθημα μου, για να πάμε στο ξενοδοχείο είχε μια υπηρεσία Taxify παρόμοια με αυτή του Uber όπου μας είπανε 15€ θα δώσετε και θα σας πάει ο οδηγός στον τάδε προορισμό και έτσι ήταν. Στον γυρισμό δεν είχα την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω την παραπάνω υπηρεσία, οπότε πήρα κλασσικό ταξί το οποίο μου κόστισε για την ίδια διαδρομή 30€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν είναι όλοι σαν εσένα με την κάρτα στο χέρι να την ακουμπήσουν να πάρουν τον καφέ κ να φύγουν...Είναι κ αυτοί που ανοίγουν το πορτοφόλι ψάχνουν ποια από τις κάρτες θα δώσουν ...Δίνουν δεν περνάει κ ακους αααα μισό να σου δώσω την άλλη...Σε άλλη χώρα ζεις;

Προσωπικα , οταν πχ στο σουπερ μαρκετ καποιος μπροστα απο εμενα αγοραζει με 20€ κατι που κανει 6.12€ και περιμενω:

α) να ανοιξει το πορτοφολι του

β) να βρει το 20€

γ) να το παρει η ταμιας

δ) να βρει τα ρεστα η ταμιας (ενα 10€, ενα 2€, ενα 1€, ενα 50λεπτο, ενα 20λεπτο, ενα 10λεπτο, ενα πενταλεπτο, ενα διλεπτο, ενα λεπτο. Συνολο 9 !!!)

ε) να βαλει τα ρεστα ο πελατης στο πορτοφολι του

 

θεωρω οτι καθυστερει παραπανω απο εμενα που απλα ακουμπαω το πορτοφολι στο μηχανημα και περιμενουμε την επιβεβαιωση. (συνολο 5 δευτερολεπτα συνηθως)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα , οταν πχ στο σουπερ μαρκετ καποιος μπροστα απο εμενα αγοραζει με 20€ κατι που κανει 5.82€ και περιμενω:

α) να ανοιξει το πορτοφολι του

β) να βρει το 20€

γ) να το παρει η ταμιας

δ) να βρει τα ρεστα η ταμιας

ε) να βαλει τα ρεστα ο πελατης στο πορτοφολι του

 

θεωρω οτι καθυστερει παραπανω απο εμενα που απλα ακουμπαω το πορτοφολι στο μηχανημα και περιμενουμε την επιβεβαιωση. (συνολο 5 δευτερολεπτα συνηθως)

Αυτό τρώγεται, εγώ δεν μπορώ το άλλο όπου αγοράζει κάτι για 5,82 και δεν έχει καν το τάλιρο σε χαρτονόμισμα οπότε αδειάζει όλο το τσεπάκι στην παλάμη και ξεκινάει το μέτρημα ενώ στο ταμείο περιμένουν άλλα 10 άτομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεφευγουμε απο το θεμα, το οποιο ειναι πως μαζευτηκε το συνδικατο των ταριφων και ασκησε πολιτικη πιεση ωστε να μην σπασει το μονοπωλιο τους. Ειτε uber ειτε lyft ειτε τελειες υπηρεσιες ειτε χαλια, το ιδιο πραγμα θα γινοταν.

Και οταν δεν περναει το δικο τους νομικα, δεν δισταζουν να παρουν το νομο στα χερια τους οπως εχει γινει στο Παρισι, οπου οι ταριφες πετουσανε πετρες στους uberαδες. Και ας θυμηθουμε και τα περιστατικα με ελληνες ταριφες που ξυλοκοπουν τουριστες. Ετσι, για να καταλαβετε ποιον υπερασπιζεστε οσοι λετε οτι οφειλουμε να δειξουμε κοινωνικη και οικονομικη αλληλεγγυη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φυσικά. και ο λόγος είναι ότι δεν είναι και πρακτικό για τον εαυτό σου.

 

Με την λογική αυτή, ακόμα και στο περίπτερο, στον φούρνο με κάρτα. πιο γρήγορα θα κάνω να βγάλω από την τσέπη.

 

Οι κάρτες δεν είναι τώρα για μιρκοποσά 1-2-5-10 ευρώ.

 

Φυσικά γούστα είναι αυτά. Εγώ δεν γουστάρω να χάνω την ώρα μου στον φούρνο πληρώνοντας 4 ευρώ με κάρτα. Ούτε να πληρώσω το ταξί 7-8 ευρώ με κάρτα.

 

Σουπερμαρκετ ναι! και για 20 ευρώ την έχω χρησιμοποιήσει.

 

Γενικά η κάρτα βολεύει για λίγο πιο μεγάλες αγορές. Τώρα να λέμε "δεν κουβαλάω 10 ευρώ για να πάρω κάτι από τον φούρνο..." ε τι να πω.

 

 

πραγματικά για γέλια κάτι τύποι που πληρώνουν 1,5 ευρώ καφέ με κάρτα....

 

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα απο τη στιγμή που πλέον έχουμε κάρτες που λειτουργούν ανέπαφα και μάλιστα για ποσά κάτω των 25 ευρώ δεν χρειάζεται καν να πληκτρολογήσεις το pin! Η όλη διαδικασία παίρνει ένα δευτερόλεπτο για τη συναλλαγή και άλλα 1-2 για να πάρεις την απόδειξη. Θες να δεις στο super market πόση ώρα μπορεί να ξοδέψει κάποιος για να πληρώσει με μετρητά???

 

φίλε μου δεν είναι όλοι σαν εσένα με την κάρτα στο χέρι να την ακουμπήσουν να πάρουν τον καφέ κ να φύγουν...Είναι κ αυτοί που ανοίγουν το πορτοφόλι ψάχνουν ποια από τις κάρτες θα δώσουν ...Δίνουν δεν περνάει κ ακους αααα μισό να σου δώσω την άλλη...Σε άλλη χώρα ζεις;

 

Και επειδή εδώ έχουμε πολλούς χρεωμένους, πρέπει να καταδικάσουμε τις ευκολίες που προσφέρει πλεον η τεχνολογία? Μια ρημαδοκάρτα μπορείς να έχεις συνδεδεμένη με το λογαριασμό σου και να κάνεις κανονικότατα όλες σου τις συναλλαγές. Λες και τα μετρητά που κουβαλάς φυτρώνουν αυτόματα στην τσέπη σου και δεν χρειάζεσαι πάλι το ATM ή το ταμείο της τράπεζας για να τα πάρεις! Η μόνη δικαιολογία που δέχομαι, είναι να είσαι σε περιοχές που δεν υπάρχουν τερματικά κλπ και αναγκάζεσαι να έχεις μετρητά.

 

Μερικές φορές αδυνατώ να σας καταλάβω!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πρόβλημα είναι τα μονοπώλεια.

Google, Booking, Facebook, Uber κλπ.

Αν π.χ. πάρει όλα τα "ταξί" η Uber , κάποια στιγμή θα κάνει ότι γουστάρει.

Το σωστό είναι τουλάχιστον να βελτιώσουν τον κλάδο τους ώστε να μην κινδυνεύουν από τέτοιους νταβάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα απο τη στιγμή που πλέον έχουμε κάρτες που λειτουργούν ανέπαφα και μάλιστα για ποσά κάτω των 25 ευρώ δεν χρειάζεται καν να πληκτρολογήσεις το pin! Η όλη διαδικασία παίρνει ένα δευτερόλεπτο για τη συναλλαγή και άλλα 1-2 για να πάρεις την απόδειξη. Θες να δεις στο super market πόση ώρα μπορεί να ξοδέψει κάποιος για να πληρώσει με μετρητά???

 

 

Και επειδή εδώ έχουμε πολλούς χρεωμένους, πρέπει να καταδικάσουμε τις ευκολίες που προσφέρει πλεον η τεχνολογία? Μια ρημαδοκάρτα μπορείς να έχεις συνδεδεμένη με το λογαριασμό σου και να κάνεις κανονικότατα όλες σου τις συναλλαγές. Λες και τα μετρητά που κουβαλάς φυτρώνουν αυτόματα στην τσέπη σου και δεν χρειάζεσαι πάλι το ATM ή το ταμείο της τράπεζας για να τα πάρεις! Η μόνη δικαιολογία που δέχομαι, είναι να είσαι σε περιοχές που δεν υπάρχουν τερματικά κλπ και αναγκάζεσαι να έχεις μετρητά.

 

Μερικές φορές αδυνατώ να σας καταλάβω!

Που να χρησιμοποιήσεις και Apple Pay όπου πληρώνεις με το δαχτυλικό αποτύπωμα ότι ποσά θέλεις :P απόλαυση.

Το βασικό πρόβλημα είναι τα μονοπώλεια.

Google, Booking, Facebook, Uber κλπ.

Αν π.χ. πάρει όλα τα "ταξί" η Uber , κάποια στιγμή θα κάνει ότι γουστάρει.

Το σωστό είναι τουλάχιστον να βελτιώσουν τον κλάδο τους ώστε να μην κινδυνεύουν από τέτοιους νταβάδες.

Ξέρεις τι είναι το Uber?... το χρησιμοποίησες ποτέ; Δεν ασχολείται με τα ταξί αλλά με ιδιώτες οδηγούς που χρησιμοποιούν δικά τους οχήματα, γιαυτό και στραβώνουν οι ταξιτζήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το βασικό πρόβλημα είναι τα μονοπώλεια.

Google, Booking, Facebook, Uber κλπ.

Αν π.χ. πάρει όλα τα "ταξί" η Uber , κάποια στιγμή θα κάνει ότι γουστάρει.

Το σωστό είναι τουλάχιστον να βελτιώσουν τον κλάδο τους ώστε να μην κινδυνεύουν από τέτοιους νταβάδες.

 

Απέτυχαν όμως και γι'αυτό έχουμε όλες αυτές τις υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πρόβλημα είναι τα μονοπώλεια.

Google, Booking, Facebook, Uber κλπ.

Αν π.χ. πάρει όλα τα "ταξί" η Uber , κάποια στιγμή θα κάνει ότι γουστάρει.

Το σωστό είναι τουλάχιστον να βελτιώσουν τον κλάδο τους ώστε να μην κινδυνεύουν από τέτοιους νταβάδες.

Ολα τα παραδειγματα σου ειναι ακυρα, καμια απο αυτες τις εταιριες δεν εχει μονοπωλιο. Εννοεις μαλλον οτι εχουν συντριπτικο μεριδιο της αγορας, το οποιο οφειλεται στην ποιοτητα υπηρεσιων που παρεχουν και το οποιο σε μια ελευθερη αγορα μπορει να αλλαξει πολυ ευκολα αν αυτη πεσει. Αν στον δρομο υπηρχαν μονο uber και μια μερα αποφασιζε η uber να φορτωνει τους πελατες στο πορτμπαγκαζ, ο κοσμος θα γυρνουσε την προτιμηση του σε lyft. Και ουτε τα ταξι δεν ειναι μονοπωλιο, ειναι κλειστο επαγγελμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...