Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλημερα παίδες,

Στην C6H έχω ξεμείνει από fan connectors, πειράζει να βάλω splitter για δυο ανεμιστήρες με 0.53Α; Θεωρητικά έχει όριο 1Α η κάθε θέση.

Τι άλλο μπορώ να κάνω; Είναι 3πιν, αλλιώς θα ξηλωνα τα 12 βολτ να τα έπαιρνα από μολεξ αν ήταν PWM. Έχει δυο άλλες θύρες που είναι για αντλίες. Να βάλω ανεμιστήρα εκεί;

Είχα χρόνια splitter στην Sabertooth, έχω splitter τώρα στην Taichi και ποτέ δεν παρατήρησα το παραμικρό.

Επίσης, έχω ανεμιστήρες στην Taichi στις θύρες για την/τις αντλίες.

Δεν νομίζω πως το 2ο δημιουργεί το παραμικρό θέμα...ρεύμα ζητά το ένα, ρεύμα (και μάλλον λιγότερο) και το άλλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Είχα χρόνια splitter στην Sabertooth, έχω splitter τώρα στην Taichi και ποτέ δεν παρατήρησα το παραμικρό.

Επίσης, έχω ανεμιστήρες στην Taichi στις θύρες για την/τις αντλίες.

Δεν νομίζω πως το 2ο δημιουργεί το παραμικρό θέμα...ρεύμα ζητά το ένα, ρεύμα (και μάλλον λιγότερο) και το άλλο.

Το θεμα ειναι ΠΟΣΟ ρευμα ζητανε. Γιατι αν ζητανε παραπανω απο οτι μπορει να δωσει τοτε καμμενα traces και ισως και καμμενη μητρικη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Το θεμα ειναι ΠΟΣΟ ρευμα ζητανε. Γιατι αν ζητανε παραπανω απο οτι μπορει να δωσει τοτε καμμενα traces και ισως και καμμενη μητρικη :P

Να διευκρινίσω:

Το ένα, είναι η αντλία. Το άλλο, τα ανεμιστήρια (για αυτό λέω πως ένα μόνο του, το πιθανότερο είναι πως ζητά λιγότερο).

Αλλά και με το splitter, για δύο, πραγματικά δεν πιστεύω πως υπάρχει θέμα.

Τα 2Χ0,53 που γράφει παραπάνω ο Sheo, είναι στο σύνολο 6% παραπάνω από ότι μπορεί να δώσει σαν μέγιστο (ουσιαστικά, για να στο εξασφαλίζει, σαν ελάχιστο) η μητρική.

Ποτέ δεν είμαι απόλυτος, αλλά αυτό να φτάνει να την τινάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Να διευκρινίσω:

Το ένα, είναι η αντλία. Το άλλο, τα ανεμιστήρια (για αυτό λέω πως ένα μόνο του, το πιθανότερο είναι πως ζητά λιγότερο).

Αλλά και με το splitter, για δύο, πραγματικά δεν πιστεύω πως υπάρχει θέμα.

Τα 2Χ0,53 που γράφει παραπάνω ο Sheo, είναι στο σύνολο 6% παραπάνω από ότι μπορεί να δώσει σαν μέγιστο (ουσιαστικά, για να στο εξασφαλίζει, σαν ελάχιστο) η μητρική.

Ποτέ δεν είμαι απόλυτος, αλλά αυτό να φτάνει να την τινάξει?

Aν διαβαζεις τι εγραψα πανω, τοτε θα δεις οτι οχι. Εγω διαφωνισα στο "ρευμα θελει το ενα, ρευμα και το αλλο". Διαβαζουν και αλλοι που δεν ξερουν το φορουμ βρε 😛. Καλο θα ηταν να μην τους μπερδευουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Με ξερεις, αρα ξερεις και τι απαντηση θα σου δωσω....
Μεταξυ μας επειδη εισαι και ηλεκτρονικος απο οτι ειδα, σιγουρα ξερεις οτι ολα μπορουν να δωσουν κατι παραπανω απο το spec. Ειδικα σε κατι τετοιες μητρικες. Εχω ατομα παντως που εχουν και 3 fan πανω σε ενα header.

Go for it. Oσο για την PWM πατεντα δεν ειμαι σιγουρος αν δουλευε. Εξαρταται αν η μητρικη βλεπει το φανακι με partial connection. Μου εδωσες ιδεα για πειραμα, ευχαριστω!

Καλησπέρα και πάλι,

γνωριζει κανεις ποσα Α σηκώνει το header AIO pump στην C6H? Κάπου διάβασα μέχρι 3.5Α αλλά δεν το βρίσκω και μου φαίνεται πολύ. Εναλλακτικά η W_pump header, (κάτω δεξιά κάτω από το SB).

Για να βάλω τελικά τους δυο Ultra Kaze εκεί πάνω, έκαστος 0.6Α.

Και αν έχετε λινκ από RGB female-female cable, από Ελλάδα, θα το εκτιμούσα.

 

IMG_6242.PNG

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα και πάλι,

γνωριζει κανεις ποσα Α σηκώνει το header AIO pump στην C6H? Κάπου διάβασα μέχρι 3.5Α αλλά δεν το βρίσκω και μου φαίνεται πολύ. Εναλλακτικά η W_pump header, (κάτω δεξιά κάτω από το SB).

Για να βάλω τελικά τους δυο Ultra Kaze εκεί πάνω, έκαστος 0.6Α.

Και αν έχετε λινκ από RGB female-female cable, από Ελλάδα, θα το εκτιμούσα.

IMG_6242.PNG

Καλημέρα @Sheogorath

Το πινακάκι είναι απο το manual της μητρικής, όπως βλέπεις το W_pump+ είναι 3Α, τώρα για rgb female_female θα σε στεναχωρήσω, μόνο από εξωτερικό, η κολλάς 2 με κολλητηρι και θερμοσυστολικό.

pump.PNG.f38f2fa368698867c4a8d71678a79cb6.PNG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cpc464 είπε

Καλημέρα @Sheogorath

Το πινακάκι είναι απο το manual της μητρικής, όπως βλέπεις το W_pump+ είναι 3Α, τώρα για rgb female_female θα σε στεναχωρήσω, μόνο από εξωτερικό, η κολλάς 2 με κολλητηρι και θερμοσυστολικό.

pump.PNG.f38f2fa368698867c4a8d71678a79cb6.PNG

Και το ειδα το μανουαλ φαντάσου, αλλά λογικά βραδυατικα...

Ευχαριστω σε!

Αυτα τα κυλινδρακια σαν ανταπτορες (σαν τέσσερα βαρελάκια) δεν τα πουλάνε εδώ Ελλάδα; Στην τελική αν δεν υπάρχει ενδεδειγμένη λύση, ναι, κάτι τέτοιο θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Και το ειδα το μανουαλ φαντάσου, αλλά λογικά βραδυατικα...

Ευχαριστω σε!

Αυτα τα κυλινδρακια σαν ανταπτορες (σαν τέσσερα βαρελάκια) δεν τα πουλάνε εδώ Ελλάδα; Στην τελική αν δεν υπάρχει ενδεδειγμένη λύση, ναι, κάτι τέτοιο θα κάνω...

θες τρεις Phobya που ειναι 0.2Α ο καθενας τσαμπε? τους εχω και καθονται ,απλα ειναι κοκκινοι και δεν αναβουν τα Led τους (τα εχω αφαιρεσει) σε ενα header μπορεις να βαλεις τρεις απο αυτου με ενα spliter

https://www.google.com/search?q=12+phobya+fan&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiBxsqO-uzfAhVKmbQKHd4NBBwQsAR6BAgEEAE&biw=1920&bih=1005#imgrc=5mhWIlWXkAR02M:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

θες τρεις Phobya που ειναι 0.2Α ο καθενας τσαμπε? τους εχω και καθονται ,απλα ειναι κοκκινοι και δεν αναβουν τα Led τους (τα εχω αφαιρεσει) σε ενα header μπορεις να βαλεις τρεις απο αυτου με ενα spliter

https://www.google.com/search?q=12+phobya+fan&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiBxsqO-uzfAhVKmbQKHd4NBBwQsAR6BAgEEAE&biw=1920&bih=1005#imgrc=5mhWIlWXkAR02M:

 

Μωρε έχω ανεμιστηράκια, απλώς ήθελα να χρησιμοποιήσω τους δυο Καζε που έχω χρόνια. Από ότι βλέπω θα βάλω σπλιττερ στο water_pump+ που είναι 3Α και θα κάνω την δουλειά μου. Εξαλλου μάλλον είμαστε μακρια (Ξανθη εγώ).

Σε ευχατιστώ πάραυτα.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 13/01/2019 at 12:04, Πέτρος said:

Είχα χρόνια splitter στην Sabertooth, έχω splitter τώρα στην Taichi και ποτέ δεν παρατήρησα το παραμικρό.

Επίσης, έχω ανεμιστήρες στην Taichi στις θύρες για την/τις αντλίες.

Δεν νομίζω πως το 2ο δημιουργεί το παραμικρό θέμα...ρεύμα ζητά το ένα, ρεύμα (και μάλλον λιγότερο) και το άλλο.

H αντλία που έχω παίρνει ρεύμα από sata power, το 4πινο το έχει μόνο για pwm ρύθμιση και ένδειξη στροφών. Επίσης έχω σε τρία από τα 5 headers τριπλό splitter, κιχ δεν βγάζει. Αλλά δε νομίζω ότι τα φανάκια τραβάνε 0,53 το καθένα, υπερβολικό μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Και το ειδα το μανουαλ φαντάσου, αλλά λογικά βραδυατικα...

Ευχαριστω σε!

Αυτα τα κυλινδρακια σαν ανταπτορες (σαν τέσσερα βαρελάκια) δεν τα πουλάνε εδώ Ελλάδα; Στην τελική αν δεν υπάρχει ενδεδειγμένη λύση, ναι, κάτι τέτοιο θα κάνω...

Να έχεις υπόψη σου πως τα header που είναι για αντλίες είναι full speed, το q-fan δεν ελέγχει εκεί, οι kaze θα πηγαίνουν με 3000 στροφές, εμένα πάντως τα αυτιά μου δεν θα άντεχαν, γιατί δέν βάζεις έναν fan controller ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Να έχεις υπόψη σου πως τα header που είναι για αντλίες είναι full speed, το q-fan δεν ελέγχει εκεί, οι kaze θα πηγαίνουν με 3000 στροφές, εμένα πάντως τα αυτιά μου δεν θα άντεχαν, γιατί δέν βάζεις έναν fan controller ?.

Μπορείς να ενεργοποιήσεις θεωρητικά τον έλεγχο κάπου μέσα στο bios. Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

θες τρεις Phobya που ειναι 0.2Α ο καθενας τσαμπε? τους εχω και καθονται ,απλα ειναι κοκκινοι και δεν αναβουν τα Led τους (τα εχω αφαιρεσει) σε ενα header μπορεις να βαλεις τρεις απο αυτου με ενα spliter

https://www.google.com/search?q=12+phobya+fan&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiBxsqO-uzfAhVKmbQKHd4NBBwQsAR6BAgEEAE&biw=1920&bih=1005#imgrc=5mhWIlWXkAR02M:

Αν οντως δεν τους θες, επειδη πεθαναν οι 2 που ειχα και εχω μεινει με ενα 140αρι μονο (για το OC bench), δεν θα με χαλαγε να τους εστελνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Αν οντως δεν τους θες, επειδη πεθαναν οι 2 που ειχα και εχω μεινει με ενα 140αρι μονο (για το OC bench), δεν θα με χαλαγε να τους εστελνες. 

Στειλε Pm με στοιχεια ,στα στελνω με ελτα απλο δεμα καπου στα 2,5 ευρω  κοστος

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...