Προς το περιεχόμενο

Χωρίς χρηστική αξία τα smartwatch, σύμφωνα με τον CEO της Huawei


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ήξεις αφήξεις μου βρωμάνε αυτές οι δηλώσεις...άμα πάει άπατο το ρολογάκι μας σε σχέση με τον ανταγωνισμό τότε δε τα πειράζει και τόσο πολύ γιατί ήταν χωρίς "χρηστική αξία" το συγκεκριμένο προϊόν...

@@ απο τα Lidl έχουν οι μανατζαρέοι τη σήμερον ημέρα, μπόνους στα καλά απολύσεις του κοσμάκη όταν κάνουμε μ@λακίες το upper tier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως ειπε κι ο bill gates καποτε, οι υπολογιστες δε χρειαζονται μνημη περισσοτερη απο 640 KB

 

Και τα smartwatches θα βελτιωθουν αλλα ακομη και τωρα πεντε δεκα φορες που κοιταω το ρολοι μου τη μερα το smartwatch κραταει 3 μερες αναμονη

Κι εχω και διαφορετικη προσοψη να μην βαριεμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα smartwatch θα αποκτήσει χρησιμότητα όταν θα καταφέρει να είναι σε θέση να καλύπτει τις ανάγκες των περισσοτέρων χρηστών χωρίς να χρειάζεται να έχουν μαζί το κινητό τους.

 

Όταν λύσουν το βασικό πρόβλημα της αυτονομίας ενέργειας, θα συζητήσουμε για όλα τα υπόλοιπα ανοιχτά ερωτήματα, όπως θέματα διεπιφάνειας, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartwatch υπάρχουν για να καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες επαγγελματικές και μή και τους gadget freaks. Για εμένα για παράδειγμα (που το αποδέχομαι πως υπάγομαι και στις 2 κατηγορίες) το smartwatch (έχω το Gear v700) έχει γίνει απαραίτητο εργαλείο στην επαγγελματική αλλά και προσωπική μου ζωή. Για παράδειγμα όταν είμαι στο πάτωμα του server room σκυμένος και ψάχνω ένα καλώδιο δεν μπορώ να έχω πάνω μου το κινητό. Ή όταν θέλω να φωτογραφίσω έναν σειριακό η κάτι γενικότερα τις περισσότερες φορές το κινητό μου δεν χωράει καν. Πάλι χρησιμοποιώ το smartwatch. Όταν είμαι στο μετρό και δεν πέφτει καρφίτσα κάτω από τον κόσμο πάλι βασίζομαι στο smartwatch για την επικοινωνία μου. Σίγουρα για τον περισσότερο κόσμο είναι απλά ακριβά (υπερκοστολογημένα είναι ίσως καλύτερος όρος) και αχρείαστα gadgets και τίποτα άλλο. 

 

Μεγάλη ώθηση πιστεύω πως θα δώσει στα smartwatch και στα wearables γενικότερα η εμφάνιση κάποιας καλύτερης τεχνολογίας στις μπαταρίες γιατί εκεί έγκειται και το μεγαλύτερο τους πρόβλημα. Λόγω πολύ περιορισμένου χώρου έχουν πολύ μικρές μπαταρίες και είναι μεγάλο πρόβλημα η φόρτιση κάθε μέρα ακόμα και για το πιο τυπικό και οργανωμένο άτομο.

 

Καλή ανάσταση σε όλους πάντα με υγεία και ευτυχία !

 

 

Ετσι οπως σε εκοψα, προσπαθεις να βρεις χρηστικοτητα, να αιτιολογησεις την υπαρξη του στο χέρι σου. Ολα οσα αναφέρεις μου φαινονται σαν εκβιασμένα σενάρια που προσπαθεις να τα κανεις fit στην πραγματικοτητα. 

 

Τα smartwatches ειναι πολυ κακα στα πάντα και φυσικά ενα κινητο δεν ειναι τοσο μεγαλο η δυσχρηστο ετσι ωστε να μην μπορεις να το βγαλεις στο λεωφορείο ή κατω απ τον σερβερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το ρολόι πρέπει να είναι ρολόι το τηλέφωνο τηλέφωνο κ η φωτογραφική φωτογραφική.... Η πιο αστεία φάση όταν έχω δει να ρωτάνε τι ώρα είναι... Να κάνω ΚΆΤΙ να ανάψει πρώτα.. Ωχ δεν ήταν στη σωστή οθόνη.. Ο άλλος περιμένει... Τα ρολόγια μου είναι solar ή kinetic με perpetual calendar (=μπαταρίες για χρόνια) κ δεν στηρίζονται καν σε ραδιοφαρους... Όπως κ οι φωτογραφικές μου dslr βασικά ή κάτι τι με aps-c αισθητήρα σε μέγεθος... Όσον αφορά τα Τηλέφωνα να πω κ μια χοντράδα.. Να είναι πρώτα τηλέφωνα με άριστη ποιότητα φωνής κ λήψης κ από την έννοια αυτή δεν θα έπρεπε να άλλαζα ποτέ τα αυθεντικά motorola moto g μου με τα Oneplus μου... Εν κατακλείδι ναι στην τεχνολογία αλλά με το βασικό μοτο form follows function... Αλλιώς τι να τα κάνω εκτός από λύση ανάγκης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις που συμφωνειται, αλλα και εσεις που διαφωνειται να περιμενετε να σας πει ο καθε CEO τι χρειαζεσται και τι όχι και να μην αποφασιζετε μονοι σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι τα έξυπνα ρολόγια δεν λύνουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και μπορείς άνετα να το ξεχάσεις κάπου για καμιά βδομάδα χωρίς να νιώσεις ότι σου λείπει κάτι αλλά από την άλλη κάνουν σίγουρα ότι κάνει και ένα συμβατικό ρολόι. 

Άρα λοιπόν είναι τουλάχιστον τόσο χρήσιμα όσο είναι και ένα οποιοδήποτε ρολόι. Από εκεί και πέρα τα επιπλέον χαρακτηριστικά δεν νομίζω ότι ενοχλούν κάποιον, από την στιγμή μάλιστα που δεν τα πληρώνει και πολύ ακριβότερα.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι το αν τα έξυπνα ρολόγια είναι χρήσιμα ή όχι. Το ρολόι καρπού είναι ένα γκάτζετ που αντικατέστησε τα ρολόγια τσέπης και είναι εντελώς φυσιολογικό για τον χρήστη να θέλει να βλέπει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες σε αυτό, εκτός της ώρας.

Το ότι τα ρολόγια καρπού μετατράπηκαν σε αντικείμενο φετίχ αποτελεί καθαρά επιτυχία του μάρκετινγκ. 

 

Το θέμα είναι πως θέλουμε να μας βλέπουν οι άλλοι. Κάποιος που φοράει ένα απλό ρολόι κάνει διαφορετική εντύπωση από κάποιον που φοράει ένα ψηφιακό και διαφορετική από κάποιον που φοράει σμαρτγουοτς. 

Όταν και αν τα smarwatches αποκτήσουν μια κρίσιμη μάζα χρηστών ώστε να μην τραβάνε πλέον περίεργα βλέμματα, το τέλος των συμβατικών ρολογιών θα είναι πολύ κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη αλήθεια είναι ότι έχουν χαμηλές πωλήσεις όλες οι εταιρίες, η δεύτερη αλήθεια είναι ότι θέλησαν να δημιουργήσουν μια νέα τάση για κατανάλωση χωρίς όμως να έχουν αφουγκραστεί πραγματικά την αγορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίση ειλικρίνειας. Βέβαια το ίδιο είχε ειπωθεί κάποτε και για τα αυτοκίνητα αλλά μάλλον τα δυο δεν συγκρίνονται. Το μέλλον θα δείξει αν και προσωπικά θα ήθελα να δω τον κόσμο να αφήνει την επαυξημένη πραγματικότητα, την εικονική πραγματικότητα και όλα τα γκατζετοειδή που μας αποξενώνουν και να αρχίσει να ασχολείται ο ένας με τον άλλο. Καλό Πάσχα σε όλους πιστούς και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν και αν τα smarwatches αποκτήσουν μια κρίσιμη μάζα χρηστών ώστε να μην τραβάνε πλέον περίεργα βλέμματα, το τέλος των συμβατικών ρολογιών θα είναι πολύ κοντά.

Τα ίδια έλεγαν όταν βγήκαν τα quartz τα ίδια και όταν βγήκαν τα ψηφιακά, το αποτέλεσμα φαίνεται κοιτώντας στην βιτρίνα οποιουδήποτε καταστήματος πώλησης ρολογιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartwatch υπάρχουν για να καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες επαγγελματικές και μή και τους gadget freaks. Για εμένα για παράδειγμα (που το αποδέχομαι πως υπάγομαι και στις 2 κατηγορίες) το smartwatch (έχω το Gear v700) έχει γίνει απαραίτητο εργαλείο στην επαγγελματική αλλά και προσωπική μου ζωή. Για παράδειγμα όταν είμαι στο πάτωμα του server room σκυμένος και ψάχνω ένα καλώδιο δεν μπορώ να έχω πάνω μου το κινητό. Ή όταν θέλω να φωτογραφίσω έναν σειριακό η κάτι γενικότερα τις περισσότερες φορές το κινητό μου δεν χωράει καν. Πάλι χρησιμοποιώ το smartwatch. Όταν είμαι στο μετρό και δεν πέφτει καρφίτσα κάτω από τον κόσμο πάλι βασίζομαι στο smartwatch για την επικοινωνία μου. Σίγουρα για τον περισσότερο κόσμο είναι απλά ακριβά (υπερκοστολογημένα είναι ίσως καλύτερος όρος) και αχρείαστα gadgets και τίποτα άλλο. 

 

Μεγάλη ώθηση πιστεύω πως θα δώσει στα smartwatch και στα wearables γενικότερα η εμφάνιση κάποιας καλύτερης τεχνολογίας στις μπαταρίες γιατί εκεί έγκειται και το μεγαλύτερο τους πρόβλημα. Λόγω πολύ περιορισμένου χώρου έχουν πολύ μικρές μπαταρίες και είναι μεγάλο πρόβλημα η φόρτιση κάθε μέρα ακόμα και για το πιο τυπικό και οργανωμένο άτομο.

 

Καλή ανάσταση σε όλους πάντα με υγεία και ευτυχία !!!

Χαιρομαι που σε βολεψε τοσο πολυ το ρολοι σου. Παρολαυτα γελασα με τα παραδειγματα, δειχνει σαν να πιεζεις να εχεις αναγκες που μπορει να καλυψει το ρολοι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ένας CEO βγαίνει δημοσία και λέει ότι μια αγορά που συμμετέχει δεν έχει μέλλον προφανώς αποσκοπεί κάπου. Μάλλον θέλει να μεταφέρει αλλού το budget και δεν τον αφήνουν από μέσα ή κάτι άλλο που έχει στο μυαλό του.

 

Όσον αφορά τα smartwatch θεωρώ ότι έχουν την χρησιμότητα τους, γιατί να έχεις στο χέρι σου κάτι το οποίο λέει μόνο την ώρα, ενώ μπορεί να κάνει αρκετά περισσότερα. Βέβαια όπως είπαν και αρκετοί, βασικό είναι να τα κάνει καλά αυτά που κάνει. 

 

Το ρολόι εκτός από gadget θεωρώ ότι είναι κυρίως κόσμημα και γιαυτο υπάρχουν και ρολόγια με εξωφρενικές τιμές με τα οποία επιχειρείται η επίδειξη πλούτου, status κλπ.

 

Πάντως τα τελευταίας γενιάς smartwatch φαίνονται πολύ ικανοποιητικά από άποψη εμφάνισης. Και σιγουρά είναι αρκετά ανταγωνιστικά με τα αντίστοιχα κλασσικά ρολόγια ίσης αξίας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση τα σμαρτ τα γουοτσεζ, αν δε φορτίζει το ρολόι σου κάθε μέρα δε λέει.

Επόμενο βήμα σμαρτ κιζ σπιτιού, να πρέπει να φορτίζεις και τα κλειδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...