Προς το περιεχόμενο

Η Sony παρουσίασε την a9, τη νέα full frame mirrorless ναυαρχίδα της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φθηνότερη Ελαφρύτερη Ταχύτατη με φακούς να βγαίνουν ο ένας μετά τον άλλον. Τέλος δεν υπάρχει για τη Sony, μόνο οργώνει με τους άλλους να κοιμούνται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βγάλει η sony, ποτέ δεν θα πιάσει στους επαγγελματίες ή στους σοβαρούς ερασιτέχνες. Όποιος ασχολείται σοβαρά με φωτογραφία, αγοράζει και ψάχνει φακούς, όχι κάμερες.

Μαλιστα.Κομπλεξισμος.Να υποθεσω fanboy Nikon- Canon.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Κομπλεξισμος.Να υποθεσω fanboy Nikon- Canon.

Τα νουμερα μιλανε και ασε τους αλλους να γκρινιαζουν. Δευτερη σε πωλησεις στις FF η sony. Ξεπερασε την Nikon. Οταν οι γιγαντες κοιμουνται...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Διορθώστε το άρθρο:

 

Η κάμερα επίσης διαθέτει οπτικό σκόπευτρο τεχνολογίας OLED ανάλυσης QVGA (3.686.000 dot) στα 120fps (ZEISS T επίστρωση και με μεγέθυνση 0,78x) και σύστημα σταθεροποίησης εικόνας 5-αξόνων.

 

Δεν έχει οπτικό, ηλεκτρονικό έχει

 

2. Είναι προφανές από τα promotional video και από τις δυνατότητες ότι δεν είναι αντικατάσταση της α7 σειράς, αλλά συμπλήρωμα *μόνο* για επαγγελματίες φωτογράφους αθλημάτων.

 

3. Μπράβο στη SONY για: - Διπλές κάρτες (επιτέλους) -Ασύλληπτο συνεχώμενο τράβηγμα - επιλογές εστίασης στο αριστερό dial από κάτω (όχι ότι δεν βολεύουν στην α7 με το shortcut button αλλά είναι πιο εύκολο να το αλλάξεις με ένα κλίκ του dial.

 

4. Φακοί υπάρχουν. Από ultra wide μέχρι telephoto. Το μόν οπου δεν υπάρχει είναι universal teleconverter. Κάποιος να μου πει ποιος φακός λείπει και κάποιος να μου βρει φακό που δεν είναι (σχεδόν) τέλειος.

 

5. Πολύ πιθανόν να μην υπάρχει R και S για την α9 αφού σίγουρα δεν στοχεύει τους landscape ή video photographers από την στιγμή που υπάρχει η α7Rii / a7Sii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν dslr killer αργεί.. Έχω κ mirrorless (Sony) και Dslr (Nikon) κι όχι βασικά μοντέλα αλλά ούτε κ κορυφαία! Οι γίγαντες δεν κοιμούνται απλά είναι όντως γίγαντες δλδ δεινόσαυροι! Ακολουθούν τις εξελίξεις πολύ πολύ αργά - ΝΟΜΊΖΩ Φυσικά αν συνεχίσουν έτσι η φυσική επιλογή είναι η εξαφάνιση. Μπράβο οι τεχνολογίες που φέρνει είναι καταπληκτικες. Φυσικά μένει να δούμε κ τι φτιάχνει. Κ δύο παρατηρήσεις. Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά ερασιτέχνης του κερατά. Κ νομίζω (νομίζω λέω) ότι μάλλον αν κάτι δεν δουλεύει σωστά θα φανεί σε μένα κ όχι στον επαγγελματία (για αυτό κ τα τεστ όπως κ τους αριθμούς τα δέχομαι, τα διαβάζω, αλλά όταν τελικά ψωνίζω κάνω δέκα φορές το σταυρό μου τι θα βγει - όχι τα γκαφρα δεν μας τρέχουν από τη τσέπη). Παρατήρηση δεύτερη. Όχι τπτ άλλο επειδή κάποια φορά βαραγαμε δίπλα δίπλα με ένα φίλο (στο εξωτερικό) με μια α7 αυτός τη Nikon εγώ. Μπαταρία ρε παιδιά με το ηλεκτρονικό σκοπευτρο. Τη μπαταρία τη σκέφτηκε κανένας κ πόσο κάνει μια δεύτερη κ τριτη ή επειδή έχεις λεφτά για α7(9) δε σε νοιάζει; Ποιος σας το είπε ότι δεν τους νοιάζει;! Για ποιότητα εικόνας στην ίδια ips οθόνη, αφήστε το. Είπαμε δίπλα δίπλα βαραγαμε. Τα σχόλια (υποκειμενικά) δικά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Α9 προφανώς και απευθύνεται σε επαγγελματίες φωτογράφους sport και wildlife όπου απαιτείται υψηλό fps και buffer. Τα περισσότερα mp δεν θα βοηθούσαν για κάτι τέτοιο, άλλωστε τα 24 είναι παραπάνω από αρκετά ! 40 και 50 mp είναι για landscape και portrait. Εκεί υπάρχει η a7 II .

Η τιμή της για αυτά που προσφέρει καθώς και για το κοινό που απευθύνεται ( επαγγελματίες, δηλ. κάνουν απόσβεση οι άνθρωποι ) είναι μια χαρά αν σκεφτεί κανείς ότι η Canon 1DX II κάνει 6500 και η Nikon D5 5900. 

Δυστυχώς όμως, η Sony, έβγαλε ένα εκπληκτικό σώμα που απευθύνεται σε sport photographers χωρίς να έχει φακούς για τέτοιου είδους φωτογράφιση. Φακούς όπως, 200 f/2, 300 f/2.8, 500 f/4.0, 600 f4/0 και διάφορους zoom που χρησιμοποιούν οι φωτογράφοι του είδους. 

Όταν βγάλει και τέτοιους, ο επαγγελματίας θα σκεφτεί σοβαρά την αλλαγή σε Sony..Μέχρι τότε, η εικόνα σε γήπεδα, στάδια, κτλ θα είναι αυτή που βλέπουμε και τώρα...Canon και Nikon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν dslr killer αργεί.. Έχω κ mirrorless (Sony) και Dslr (Nikon) κι όχι βασικά μοντέλα αλλά ούτε κ κορυφαία! Οι γίγαντες δεν κοιμούνται απλά είναι όντως γίγαντες δλδ δεινόσαυροι! Ακολουθούν τις εξελίξεις πολύ πολύ αργά - ΝΟΜΊΖΩ Φυσικά αν συνεχίσουν έτσι η φυσική επιλογή είναι η εξαφάνιση. Μπράβο οι τεχνολογίες που φέρνει είναι καταπληκτικες. Φυσικά μένει να δούμε κ τι φτιάχνει. Κ δύο παρατηρήσεις. Δεν είμαι επαγγελματίας αλλά ερασιτέχνης του κερατά. Κ νομίζω (νομίζω λέω) ότι μάλλον αν κάτι δεν δουλεύει σωστά θα φανεί σε μένα κ όχι στον επαγγελματία (για αυτό κ τα τεστ όπως κ τους αριθμούς τα δέχομαι, τα διαβάζω, αλλά όταν τελικά ψωνίζω κάνω δέκα φορές το σταυρό μου τι θα βγει - όχι τα γκαφρα δεν μας τρέχουν από τη τσέπη). Παρατήρηση δεύτερη. Όχι τπτ άλλο επειδή κάποια φορά βαραγαμε δίπλα δίπλα με ένα φίλο (στο εξωτερικό) με μια α7 αυτός τη Nikon εγώ. Μπαταρία ρε παιδιά με το ηλεκτρονικό σκοπευτρο. Τη μπαταρία τη σκέφτηκε κανένας κ πόσο κάνει μια δεύτερη κ τριτη ή επειδή έχεις λεφτά για α7(9) δε σε νοιάζει; Ποιος σας το είπε ότι δεν τους νοιάζει;! Για ποιότητα εικόνας στην ίδια ips οθόνη, αφήστε το. Είπαμε δίπλα δίπλα βαραγαμε. Τα σχόλια (υποκειμενικά) δικά μου!

Η α9 εχει μεγαλυτερη νεα μπαταρια σε σχεση με τις υπολοιπες Α. Υπαρχει και το grip που παιρνει 2 και εβγαλε και ενα νεο αξεσουαρ που φορτιζεις ταυτοχρονα 4 μπαταριες και τις χρησιμοποιεις και ταυτοχρονα. Καποιο αλλο παραπονο;

https://www.amazon.com/Sony-NPAMQZ1K-Multi-Battery-Adaptor/dp/B06ZZ3KH4W/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&qid=1492752741&sr=8-2&keywords=sony+NP-FZ100&linkCode=sl1&tag=sonyalpharumo-20&linkId=93d99da45e19e17213991b64a0e2c3be

Και οχι , ο επαγγελματιας θελει λυσεις και δεν θα κοιταξει το κοστος. Γνωστος μου φωτογραφος αγορασε canon prime 1200€ γιατι το απαιτουσε για να παρει μια δουλεια και η καθαρη του αμοιβη ηταν 1500. Και ο φακος του εμεινε και 300€. Στην επομενη δουλεια ομως θα του μεινουν τα 1500€... Οταν αυτη ειναι η δουλεια σου ετσι σκεφτεσαι, οχι οτι θα δωσεις 5.000 για να βγαζεις φωτογραφιες για να τις δειχνεις στους φιλους σου.

Η Α9 προφανώς και απευθύνεται σε επαγγελματίες φωτογράφους sport και wildlife όπου απαιτείται υψηλό fps και buffer. Τα περισσότερα mp δεν θα βοηθούσαν για κάτι τέτοιο, άλλωστε τα 24 είναι παραπάνω από αρκετά ! 40 και 50 mp είναι για landscape και portrait. Εκεί υπάρχει η a7 II .

Η τιμή της για αυτά που προσφέρει καθώς και για το κοινό που απευθύνεται ( επαγγελματίες, δηλ. κάνουν απόσβεση οι άνθρωποι ) είναι μια χαρά αν σκεφτεί κανείς ότι η Canon 1DX II κάνει 6500 και η Nikon D5 5900. 

Δυστυχώς όμως, η Sony, έβγαλε ένα εκπληκτικό σώμα που απευθύνεται σε sport photographers χωρίς να έχει φακούς για τέτοιου είδους φωτογράφιση. Φακούς όπως, 200 f/2, 300 f/2.8, 500 f/4.0, 600 f4/0 και διάφορους zoom που χρησιμοποιούν οι φωτογράφοι του είδους. 

Όταν βγάλει και τέτοιους, ο επαγγελματίας θα σκεφτεί σοβαρά την αλλαγή σε Sony..Μέχρι τότε, η εικόνα σε γήπεδα, στάδια, κτλ θα είναι αυτή που βλέπουμε και τώρα...Canon και Nikon..

Εχει σε Α mount τους δυο που αναφερεις και μπορεις να τους χρησιμοποιησεις με την α9 με τον μετατροπεα. Αλλα δεν θα αργησει να τους βγαλει και σε Ε mount οπως εκανε με τον 70-200 2.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα κιλό ελαφρύτερη η Sony θα κερδίσει και τους μεγάλη σε ηλικία φωτογράφους που πλέον δε μπορούν να σηκώνουν τόσο βάρος από τις άλλες εταιρίες.

 

Ακούω για τη μπαταρία, σύμφωνα με τον Brian Smith τη πρώτη μέρα τράβηξε action 2000 καρέ και του έμεινε υπόλοιπο 30% στη μπαταρία. Λέει αλήθεια ; Ναι έτσι όταν εγώ με την Sony A6500 τράβηξα 1700 με υπόλοιπο 17%

Δεν υπάρχουν μέτρα σύγκρισης πλέον η Sony ανέβηκε στο βάθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...