Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικός ύπνος, υπερκόπωση, άγχος


Pokemon640

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ξεκίνησα (από τη προηγούμενη βδομάδα) να ασκούμαι, κάθε πρωϊ η όποτε επιστρέφω, και βελτιώνομαι σταδιακά :D σκέφτομαι σε 1-2 μήνες να ξεκινήσω γυμναστήριο.

θα δεις αρκετή διαφορά, η αδερφή μου για παράδειγμα που από τότε που πλάκωσε πολλή δουλειά τα ΄χει κόψει όλα ενώ έλιωνε για χρόνια και ήταν σε άριστη κατάσταση έχει γίνει ζόμπι και αυτό επηρέαζει και τη ψυχολογία 

 

εγώ από την άλλη που άρχισα ξανά εδώ και 1.5 χρόνο να ασκούμαι (και πλέον είμαι αποφασισμένος να το συνεχίσω μέχρι τα γεράματα), βλέπω ότι οι αντοχές μου και στη δουλειά έχουν εκτοξευθεί.

ακόμα βέβαια αν δουλέψω σερί πολλές ώρες θα γυρίσω σπίτι κομμάτια και θα ξυπνήσω την άλλη μέρα, αλλά τουλάχιστον βγάζω πολλή δουλειά όταν χρειάζεται και δε σέρνομαι, δεν πιάνομαι, δεν είμαι σα να μου έχεις σκοτώσει τη μάνα 

 

τον ύπνο πάντως τον επιδιώκω, γιατί δε με παίρνει και εύκολα και δύσκολα κοιμάμαι βαθιά για αυτό όταν πραγματικά είμαι να κοιμηθώ βαθιά (ειδικά μετά από γυμναστικές)  κατεβάζω τηλέφωνα και κοιμάμαι σα βόδι, ας πεθαίνουν άνθρωποι στο μεταξύ 

 

συνέχισε τη γυμναστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω υπναρας ειμαι. Ενα 10ωρο το εχω για πλακα.

 

Για το αγχος, παρεες ή μικρη ποσοτητα τιειτσσι.

 

Κάποτε έπιανα δουλειά στις 10+, τώρα εδω και κανένα μήνα που άλλαξα δουλειά πρέπει να είμαι στο γραφείο στις 9 και 10 το αργότερο. Δεν μπορώ να συνηθήσω με τίποτα. Σηκώνομαι λες και με χτύπαγες όλη τη νύχτα με διάθεση γάμησέ τα. Προσπαθώ να περιορίσω το τιετσσι αν και παλιότερα δούλευε τέλεια για ένα σταθερό κύκλο ύπνο. Δεν ξέρω τι άλλο παίζει και δεν μπορώ να συνηθίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διάβαζα πρόσφατα για τον ύπνο και πότε είναι οι ιδανικές ώρες να ξυπνάς (ασχέτως τι έχεις συνηθίσει)

 

νομίζω το 8 για παράδειγμα είναι από τις κακές ώρες , το προηγούμενο ωράριό σου πρέπει να ήταν το πιο ιδανικό.. αλλά δε θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες. ίσως πάντως για αυτό σου κάνει τόση διαφορά όχι γιατί είχες συνηθίσει το άλλο. υπάρχουν δηλαδή οι ιδανικές ώρες για όλους τους ανθρώπινους οργανισμούς που αποδίδουν στο μέγιστο και δεν είναι κουρέλια 

 

από την άλλη αν τουλάχιστον μιλάμε για αυστηρό 8ωρο δεν ακούγεται και κακό να ξεκινάς 7 ή 8 για να έχεις τουλάχιστον ζωή την υπόλοιπη μέρα, νομίζω πάντως το καλύτερο για να αποδίδεις πρέπει να είναι το 10-18 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς τα sleeping cycles, το οτι δηλαδή ο ύπνος χωρίζεται σε κύκλους ύπνου των 90 περίπου λεπτών και αν ξυπνήσεις στη μέση κάποιου κύκλου τη γάμησες; http://sleepcalculator.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς τα sleeping cycles, το οτι δηλαδή ο ύπνος χωρίζεται σε κύκλους ύπνου των 90 περίπου λεπτών και αν ξυπνήσεις στη μέση κάποιου κύκλου τη γάμησες; http://sleepcalculator.com/

όχι δεν εννοώ αυτά ήταν γενικόλογο αυτό που είχα διαβάσει

 

αλλά και οι κύκλοι που λες μου έχουν προκαλέσει αρκετό ενδιαφέρον, γνωστός μου μου έλεγε ότι εφαρμόζει τέτοιο ξύπνημα (με τη βοήθεια ενός apple watch, αλλά υπάρχουν και φθηνότερες εναλλακτικές φαντάζομαι ) και μου περιέγραφε ότι είναι απλά μαγεία το πόσο καλά λειτουργεί αυτή η ιστορία, ξυπνάει καθημερινά και είναι σε τέλεια κατάσταση

 

τώρα αν πρόκειται για placebo ή όντως λειτουργεί θα σε γελάσω από τη στιγμή που δε το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, το συγκεκριμένο άτομο πάντως είναι κατενθουσιασμένο από τότε που άρχισε να τον ξυπνά η σχετική εφαρμογή (περίπου στην ώρα που έχει βάλει στο ξυπνητήρι βέβαια, όχι ακριβώς για να πέσει σε κύκλο που κοιμάται πιο ελαφριά, νομίζω λίγο νωρίτερα ) 

 

θα ψηνόμουν κάποια στιγμή να πειραματιζόμουν με κάνα φθηνιάρικο band (γιατί δεν συμπαθώ καθόλου τα smartwatch) κυρίως γιατί μου κίνησε τη περιέργεια όλη αυτή η θεωρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται να έχεις smartwatch για να το δοκιμάσεις. Βάλε ένα από τα άπειρα apps στη κινητό σου ή βάλε ξυπητήρι την ώρα που σου βγάζει το site που έδωσα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς τα sleeping cycles, το οτι δηλαδή ο ύπνος χωρίζεται σε κύκλους ύπνου των 90 περίπου λεπτών και αν ξυπνήσεις στη μέση κάποιου κύκλου τη γάμησες; http://sleepcalculator.com/

 

θα δοκιμάσω να κάνω overclocking τα sleeping cycles, και να κατεβάσω τα timings. Καλού κακού θα έχω μια 5φασική σούκο κοντά στο προσκέφαλο αν χρειαστώ παραπάνω mV στη CPU :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δουλεύεις 12 με 15 ώρες τη μέρα λογικό ειναι να συσσωρεύεται κούραση και το σώμα σου αυτομάτως να ζητάει παραπάνω ύπνο 
αναλόγως τη δουλειά σου , αν δηλαδή μιλάμε για εργασία χωρίς έντονη σωματική δραστηριότητα τότε ένα 20λεπτο πρωινό χαλαρό τρέξιμο παρέα με μια σωστή ισορροπημένη διατροφή θα σε έκανε να νιώσεις καλύτερα , ποιο ενεργητικός και τότε ίσως ένας 8ωρος ύπνος να σου ήταν αρκετός. Δεν έχει σημασία η ποσότητα του ύπνου πάντα , σημαντικό ρόλο παίζει και η ποιότητα 

τώρα μη παίρνεις της μετρητής τι σου λέει ο καθένας , οι οργανισμοί μας ειναι διαφορετικοί κ έχει μεγάλη σημασία το αν δουλεύεις η αν απλά ξενυχτάς μπροστά στο pc σου παίζοντας video games , όπως αρκετοί που θα σου πουν πως τη βολεύουν με 4-5 ώρες ύπνο. 

​σχετικά με την σωματική δραστηριότητα σκέψου το ξανά κ ξανά , οι ορμόνες που παράγονται όταν γυμνάζεσαι ειναι αυτές που σε κάνουν δυνατότερο. ποιο υγιή και σε κρατάνε και νέο . Δεν λέμε να αρχίσεις bodybuilding, άσκηση ,σε normal πλαίσια, αλλα σοβαρά , κάτι που ειναι απαραίτητο για όλους τους ανθρώπους , μας αρέσει η όχι.  

Δεν ειναι καθόλου τυχαίο που βλέπεις έναν 40χρονο couch potato και ειναι σαν 50ρης++ βγάζοντας μια μιζέρια και αντίστοιχα βλέπεις έναν 40ρη που αθλείται χρόνια και μοιάζει 30χρονος μες στην ενέργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται να έχεις smartwatch για να το δοκιμάσεις. Βάλε ένα από τα άπειρα apps στη κινητό σου ή βάλε ξυπητήρι την ώρα που σου βγάζει το site που έδωσα παραπάνω.

Δουλεύει για όλους το ίδιο όλες τις ώρες;

 

Νόμιζα ότι τα μαραφετια αυτά τα θες γιατί καταλαβαίνουν σε τι κύκλο βρίσκεσαι από τις κινήσεις, παλμούς σου θέση κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γνωστό που όταν βλέπει σε κάποιον κάτι που του φαίνεται περίεργο λέει "καλά δε γαμ**" αυτός;

Σεξ θα προτείνει κανείς γαμ* το κέρατό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γνωστό που όταν βλέπει σε κάποιον κάτι που του φαίνεται περίεργο λέει "καλά δε γαμ**" αυτός;

Σεξ θα προτείνει κανείς γαμ* το κέρατό μου;

 

σας παρακαλώ τώρα, εγώ γ***ω και δ***ω, μη ξαναδιαβάσω τέτοια αμφιβολία !

Παλιότερα το έκανα σε έσχατο βαθμό(όταν σπούδαζα).

Επι του παρόντος. Το μήνα breedάρω 2 φορές+, αλλά θα ήθελα παραπάνω, οπότε, όποια θέλει να απολαύσει τη κορμάρα μου επιπέδου Σπαλιάρας είναι ευπρόσδεκτη στο βασίλειό μου :D

 

Το κάνω ήδη (βοηθάει). Απλά δεν ήθελα να το γράψω στην αρχή του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι όσο και να κουραστώ, ποτέ δεν κλείνω πάνω από 8ωρο. Τις περισσότερες φορές κοιμάμαι 5-6 ώρες την μέρα ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕΔΕΣ ! (ω ναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...