Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικός ύπνος, υπερκόπωση, άγχος


Pokemon640

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το thread αϋπνίας.

Είπα να ανοίξω αυτό καθώς είμαι στο άλλο άκρο, υπερβολικός ύπνος (θα το έλεγα), Kleine–Levin (μάλλον). Η και άγχος, που να με εξαντλεί.

Η ιστορία ξεκινάει ως εξής, καθημερινά εργάζομαι 12 με 15 ώρες την ημέρα σε αρκετά βαρύ πρόγραμμα. Ευτυχώς από πληρωμές δεν έχω κανένα παράπονο. ΑΛΛΑ.

Όταν έχω ρεπό 1 η 2 φορές τη βδομάδα, την ημέρα που θα σχολάσω και θα πέσω για ύπνο, επί 20 ώρες φούλ θα κοιμάμαι. Δηλαδή πέφτω 7 το απόγευμα, και υπάρχει πιθανότητα να ξυπνήσω στις 5 το απόγευμα της επόμενης μέρας!

Άλλες φορές (εργάσιμες μέρες), φτάνω σπίτι 6, κοιμάμαι 7, ξυπνάω 7 το πρωϊ (που πρέπει πάλι να πάω δουλειά). Υπολογισμένα 10ωρο-12ωρο!

Από τα 14 μου θυμάμαι τον εαυτό μου να είχε τάση ύπνου, τότε είχα ανάλογη ταλαιπωρία καθώς εκτός από σχολείο εργαζόμουν παράλληλα για να καλύψω τις ανάγκες μου σε αυτά που κάνω τώρα (12 χρόνια μετά), και οι ώρες ύπνου ήταν 6 με 7, την επόμενη μέρα ήμουν φυσικά Zobie.

 

Δεν νομίζω να είμαι ο μοναδικός που εξαντλείται στη κούραση :X

Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τις ώρες ύπνου ; τι να προσθέσω στη διατροφή μου ;

Η super επιστημονική ομάδα του insomnia αναλαμβάνει δράση! :devil: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και μόνο ότι το 1/3 της ζωής μας το περνάμε Κοιμώμενοι με κάνει να πίνω καφέ για ν κερδίζω πολύτιμο χρόνο. Αν φτάσει κάποιος στα 100 θα είχε κοιμηθεί 33 χρόνια.. Τραγικό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τις ώρες ύπνου ;

 

Να κοιμάσαι κανονικά τις καθημερινές για να μην χτυπας 20άωρα στα ρεπό σου. Με 15 ώρες δουλειά την ημέρα προφανώς δεν προλαβαίνεις να ξεκουραστείς. Τί δουλειά κάνεις, είσαι σκλάβος σε καμιά γαλέρα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επί 20 ώρες φούλ θα κοιμάμαι. 

Από τα 14 μου θυμάμαι τον εαυτό μου να είχε τάση ύπνου

 

Σε λάθος forum είσαι, θα σε αποκαλώ η ντροπή του insomnia.d015.gif

 

Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τις ώρες ύπνου ; τι να προσθέσω στη διατροφή μου ;

 

Καφεΐνη και ξυπνητήρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθημερινά εργάζομαι 12 με 15 ώρες την ημέρα

φτάνω σπίτι 6, κοιμάμαι 7, ξυπνάω 7 το πρωϊ (που πρέπει πάλι να πάω δουλειά)

Δεν σου βγαίνουν τα κουκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά όπως τα περιγράφεις, οντως κουράζεσαι πολύ και σου χρειάζεται.

 

Για να το βγάλεις απο το μυαλό σου πηγαινε κανε ενα βασικό τσεκ απ μηπως υπαρχει τιποτα χαζο - ψιλοπροφανες που σου κανει την κουραση (πχ καμια ελλειψη σιδήρου - λέμε τώρα).

 

Κάποτε ήμουν εθισμένος σε κατι πολυβιταμινες για γέρους (σικ) και η αλήθεια είναι οτι ειχα δει καλη διαφορά αν και θα μπορουσε να ειναι placebo. Αν δεν έχεις κανενα προβλημα υγείας/αντενδειξη (βλεπε προηγ. παραγραφο) συζητα το με το γιατρο σου, αν και μην ελπιζεις σε συνταγογραφηση.

 

Νομίζω ότι εχω ξαναδεί αναλογο thread σου παλιότερα πάντως. Πολυς υπνος μπορεί να εχει να κάνει με κακή ποιότητα ύπνου, υπερκοπωση/κατάθλιψη κ.α. Τελος ωραιο και πληρες το προγραμμα σου αλλα υπαρχει και τίποτα αλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο ότι το 1/3 της ζωής μας το περνάμε Κοιμώμενοι με κάνει να πίνω καφέ για ν κερδίζω πολύτιμο χρόνο. Αν φτάσει κάποιος στα 100 θα είχε κοιμηθεί 33 χρόνια.. Τραγικό;

Εξαρτάται πως το βλέπεις, σε φανταστική περίπτωση αν έλεγα 50% δεν θα το μετάνιωνα καθώς ήταν ώρες ανάπαυσης (RIP) :P

 

Να κοιμάσαι κανονικά τις καθημερινές για να μην χτυπας 20άωρα στα ρεπό σου. Με 15 ώρες δουλειά την ημέρα προφανώς δεν προλαβαίνεις να ξεκουραστείς. Τί δουλειά κάνεις, είσαι σκλάβος σε καμιά γαλέρα;

Δεν είναι ζήτημα σωματικής κούρασης όσο ψυχολογικής (που για μένα είναι χειρότερο). Ειδικά αν έχω να κάνω με "φορτωμένους" που θέλουν μια άμεση αποκατάσταση βλάβης η άμεση εξυπηρέτηση σε κάτι δικό τους την ίδια ώρα που εξυπηρετώ. 8 ώρες σε εταιρία που είμαι, συν 6 ώρες στο δικό μου μαγαζί (βάλε και τα πήγαινε-έλα).

 

Σε λάθος forum είσαι, θα σε αποκαλώ η ντροπή του insomnia.d015.gif

 

 

Καφεΐνη και ξυπνητήρι.

1)Here it comes, the banhammer :P

2)Ξυπνητήρι ναι, θα βρω και ποιος καφές μου ταιριάζει χωρίς να με επηρεάζει αρνητικά.

 

Τόσο υπναρας είσαι;;;; μακάρι να ήμουν έτσι.. Στα 42 κοιμάμαι μόνο 5-7 ώρες την ημέρα κ αυτό με το ζόρι, τυχερός είσαι!!!!

Το λες με αφορμή ότι σου αρκούν 5-7 ώρες η ότι με δυσκολία καταφέρνεις να κοιμηθείς 5-7 ώρες ; αν είναι η πρώτη περίπτωση πραγματικά ζηλεύω ! :o

 

Νομίζω ότι εχω ξαναδεί αναλογο thread σου παλιότερα πάντως. Πολυς υπνος μπορεί να εχει να κάνει με κακή ποιότητα ύπνου, υπερκοπωση/κατάθλιψη κ.α. Τελος ωραιο και πληρες το προγραμμα σου αλλα υπαρχει και τίποτα αλλο;

Προσωπικά δεν έχω ανεβάσει τίποτα τέτοιο, ίσως να το ανέβασε άλλο άτομο, το είχα ψάξει 5-6 φορές πριν το ανεβάσω.

Είχα κάνει εξέταση αίματος (δεν ξέρω αν η έλλειψη σιδήρου φαίνεται από εκεί). Δεν βρήκαν κάτι.

ΙΣΩΣ να με επηρεάζει η μοναξιά αλλά από το άλλο άκρο το προτιμώ πλέον. Ευτυχώς παρέες για να βγω έστω μια φορά το μήνα, έχω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως το βλέπεις, σε φανταστική περίπτωση αν έλεγα 50% δεν θα το μετάνιωνα καθώς ήταν ώρες ανάπαυσης (RIP) :P

 

Δεν είναι ζήτημα σωματικής κούρασης όσο ψυχολογικής (που για μένα είναι χειρότερο). Ειδικά αν έχω να κάνω με "φορτωμένους" που θέλουν μια άμεση αποκατάσταση βλάβης η άμεση εξυπηρέτηση σε κάτι δικό τους την ίδια ώρα που εξυπηρετώ. 8 ώρες σε εταιρία που είμαι, συν 6 ώρες στο δικό μου μαγαζί (βάλε και τα πήγαινε-έλα).

 

1)Here it comes, the banhammer :P

2)Ξυπνητήρι ναι, θα βρω και ποιος καφές μου ταιριάζει χωρίς να με επηρεάζει αρνητικά.

 

Το λες με αφορμή ότι σου αρκούν 5-7 ώρες η ότι με δυσκολία καταφέρνεις να κοιμηθείς 5-7 ώρες ; αν είναι η πρώτη περίπτωση πραγματικά ζηλεύω ! :o

 

Προσωπικά δεν έχω ανεβάσει τίποτα τέτοιο, ίσως να το ανέβασε άλλο άτομο, το είχα ψάξει 5-6 φορές πριν το ανεβάσω.

Είχα κάνει εξέταση αίματος (δεν ξέρω αν η έλλειψη σιδήρου φαίνεται από εκεί). Δεν βρήκαν κάτι.

ΙΣΩΣ να με επηρεάζει η μοναξιά αλλά από το άλλο άκρο το προτιμώ πλέον. Ευτυχώς παρέες για να βγω έστω μια φορά το μήνα, έχω :-D

 

Το λέω διότι με το ζόρι υπάρχουν 5-7 ώρες ελεύθερες για ύπνο... Δυστυχώς.. Σε ζηλευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τις ώρες ύπνου ; 

 

Κάνε παιδί και τουλάχιστον μέχρι τα 5 του θα παρακαλάς να κοιμηθείς λίγο παραπάνω...

Εκεί θα εκτιμήσεις τις 5 ώρες ύπνου καλύτερα και απο ότι τις εκτιμούσες στον στρατό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο ότι το 1/3 της ζωής μας το περνάμε Κοιμώμενοι με κάνει να πίνω καφέ για ν κερδίζω πολύτιμο χρόνο. Αν φτάσει κάποιος στα 100 θα είχε κοιμηθεί 33 χρόνια.. Τραγικό;

Tραγικο ειναι να μην κοιμασαι οσο και οπως πρεπει και να εισαι σκια του εαυτου σου οσο εισαι ξυπνιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κοιμαμαι 7 ωρες περιπου και δεν προλαβαινω μεσα στη μερα να οργανωσω το χρονο μου.Ακομα ειμαι Δευτερα λυκειου και δινω του χρονου πανελληνιες.2 καφεδες τη μερα και μπολικο νερο για να μενω ξυπνιος.

Σπανια πινω και 3ο καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...