Προς το περιεχόμενο

Βόρειος Κορέα


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αναφερα οτι υπαρχει κομμουνισμος, απλως εξηγησα ΤΙ ειναι ο κομμουνισμος. Κατα τα αλλα συμφωνω.

 

Και στη παρουσα φαση του πλανητη, ειτε θελουμε ειτε οχι, ο Καπιταλισμος (και κατ επεκταση ο ιμπεριαλισμος) ειναι αυτος που εξαθλιωνει τις περισσοτερες χωρες.

 

Ναι, και εγώ σου είπα ότι αυτό που λες δεν έχει σχέση με τον κομμουνισμό/σοσιαλισμό ... και ιστορικά δεν έχουν συνυπάρξει ποτέ.

 

Αντίθετα αν κάποιο σύστημα έχει υπάρξει κοντύτερα σε αυτό που περιγράφεις είναι αυτό της ελέυθερης αγοράς.

 

πχ η Ελβετία είναι αιώνες κοντύτερα σε αυτό που περιγράφεις από το "καλύτερο" κομμουνιστικό καθεστώς που έχει ποτέ υπάρξει.

 

Αυτό που λέω δηλαδή δεν είναι τυχαίο που δεν έχει υπάρξει ποτέ μη συγκεντρωτικό (εως και ολοκληρωτικό) κομμουινστικό καθεστώς ... δεν έτυχε, πέτυχε :) Είναι αν θες ο αντίλογος στο παπαρο-επιχείρημα που προβάλεται κατά καιρούς ότι δε μπορεί πχ να κρίνεται η θεωρία από την πράξη, η ιδέα του κομμουνισμού από την "μη σωστή/ιδανική" εφαρμογή της στην ΕΣΣΔ πχ

 

ps

 

πρέπει να παραβιάσει καμιά 10ρια κανόνες περί μη πολιτικών posts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

(...)Με την εκξαίρεση του ρίσκου έστω και κατά λάθς οι Β. Κορέα να καταφέρει να στειλει μια πυρηνική κεφαλή (αν υποθέσουμε ότι την έχει) στο έδαφος της νότιας κορέας, οι Βορεικορεατικές ένοπλες δυναμεις είναι αστείες μπροστά στην σαφή υπεροχή όχι των ΗΠΑ αλλά και της Ν. Κορέας μόνης της (αν η Κίνα παρέμενε ουδέτερη). Έχει ένα πολυάριθμο στρατό αλλά το ίδιο είχε και το Ιράκ ... και όλοι είδαμε πόσο αποτελεσματικός ήταν. Τεχνολογικά και από πλευράς τακτικής είναι αστειο να γίνεται σύγκριση ... οι σύγχρονοι πόλεμοι δεν είναι στάλινγκραντ όπου μετράει ποιος μπορεί να αντέξει μεγαλύτερες απώλειες.

Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς απο τη δήλωση του υπουργού Εξωτερικών της Κίνας Γουάνγ Γι, ότι "θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν διπλωματικά μέσα προκειμένου να αποκλιμακωθεί η ένταση στην Κορεατική Χερσόνησο" βγήκε το συμπέρασμα οτι η Κίνα στράφηκε εναντίων της, μόνο ο Θεός και τα μμμ ξέρουν... :P

 

 

Συμφωνώ δεν ξέρουν τι λένε.

 

Η Κίνα δεν θέλει πτώση της ΒΚ γιατί αυτό συνεπάγεται αμερικάνικα στρατεύματα στα σύνορά της.

Αυτό είναι τόσο σταθερό όσο ο Ήλιος θα βγει από την ανατολή αύριο το πρωί, και δεν πρόκειται να κάνουν πίσω ούτε ένα βήμα ακόμα και αν αυτό σημαίνει πόλεμο με την Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ηθελα να ηξερα αφου ο κομμουνισμος ειναι τοσο ωραιος γιατι δεν πανε οσοι τους αρεσει να μεταναστευσουν σε μια τετοια χωρα?

Βλεπουμε λοιπον ατομα να μας λενε τι ωραιος που ειναι ο κομμουνισμος αλλα εχουν επιλεξει να πανε στην Αγγλια και οχι στην Κουβα η καποια παρομοια  χωρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ηθελα να ηξερα αφου ο κομμουνισμος ειναι τοσο ωραιος γιατι δεν πανε οσοι τους αρεσει να μεταναστευσουν σε μια τετοια χωρα?

Βλεπουμε λοιπον ατομα να μας λενε τι ωραιος που ειναι ο κομμουνισμος αλλα εχουν επιλεξει να πανε στην Αγγλια και οχι στην Κουβα η καποια παρομοια  χωρα...

 

Κατ' αρχήν ποιός σου λέει ότι η Κούβα θα στο επέτρεπε?

 

btw:

Είναι ωραίο να κρίνεις πχ την στάση χωρών για την μεταναστευτική πολιτική τους όταν αυτή που έχεις ως "όνειρο" δεν χρειαστηκε ποτέ να έχει τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ηθελα να ηξερα αφου ο κομμουνισμος ειναι τοσο ωραιος γιατι δεν πανε οσοι τους αρεσει να μεταναστευσουν σε μια τετοια χωρα?

Βλεπουμε λοιπον ατομα να μας λενε τι ωραιος που ειναι ο κομμουνισμος αλλα εχουν επιλεξει να πανε στην Αγγλια και οχι στην Κουβα η καποια παρομοια χωρα...

Α είναι πολύ απλό, ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΟΠΩΣ Η ΚΟΥΒΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΧΗ "ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ" ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΗ.

 

Σε κάλυψα; :P

 

 

Μη με παρεξηγήσεις για τα κεφαλαία, είμαι απο κινητό και δεν εχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω bold γραμματοσειρά για να δώσω έμφαση :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν απαντάει και κανείς απο την άλλη, θα μένει η παραπληροφόρηση στη επιφάνεια χωρίς να ξεμπροστιάζεται.

 

...και ξέρεις πως πάει, "πες πες πες, κάτι θα μείνει"! :-)

Σε τι να πρωτο απαντησεις ομως φιλε μου? Σε αυτον που διαβαζει μονο τους τιτλους των αρθρων και μιλαει τελεσιδικα για "μπαμ"? Σε αυτον που καταφερεται κατα του κομμουνισμου και δεν ξερει καν να τον διαχωριζει απο μια δικτατορια? Στον αλλο που επιθυμει εξοντωση ολοκληρης χωρας? Στους 2 απολιτικ που προβαλλουν την θεωρια των 2 ακρων και ακομα χειροτερα αφοριζουν καθε πολιτικο συστημα? Σε αυτον που γραφει χαχαχα αυτο ειναι μυθος στον φιλο που παραθετει τον ορισμο του κομμουνισμου? Και την μερα σου θα φας, και την διαθεση σου θα χαλασεις, και να υποκαταστησεις τα βιβλια που δεν εχουν ανοιξει δεν προκειται.

Χαρα στο κουραγιο σου οπως και να χει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α είναι πολύ απλό, ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΟΠΩΣ Η ΚΟΥΒΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΧΗ "ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ" ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΗ.

 

Σε κάλυψα; :P

 

 

Μη με παρεξηγήσεις για τα κεφαλαία, είμαι απο κινητό και δεν εχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω bold γραμματοσειρά για να δώσω έμφαση :-)

 

 

Αυτό θα ήταν ένας ακόμα λόγος για να πάνε εκεί οι ιδεολόγοι να στηριξουν την προσπάθεια για κατάργηση αυτού του "αποκλεισμού".

 

Αλλά ακόμα και έτσι να είναι ... αυτό δεν αποτελεί απόδειξη ότι αυτός ο τρόπος οργάνωσης είναι αναποτελεσματικός, αν  δε μπορεί να εξασφαλίσει δηλαδή ένα σύστημα τους κατοίκους του από τις όποιες αποφάσεις των αντιπάλων σου, δεν σημαίνει απλά ότι δεν μπορεί να υπάρξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα ήταν ένας ακόμα λόγος για να πάνε εκεί οι ιδεολόγοι να στηριξουν την προσπάθεια για κατάργηση αυτού του "αποκλεισμού".

 

Αλλά ακόμα και έτσι να είναι ... αυτό δεν αποτελεί απόδειξη ότι αυτός ο τρόπος οργάνωσης είναι αναποτελεσματικός, αν  δε μπορεί να εξασφαλίσει δηλαδή ένα σύστημα τους κατοίκους του από τις όποιες αποφάσεις των αντιπάλων σου, δεν σημαίνει απλά ότι δεν μπορεί να υπάρξει?

Οσο υπαρχουν ανθρωποι σαν και σενα που βλεπουν αλλους ανθρωπους ως αντιπαλους/εχθρους, οχι...

Δεν υπαρχουν κρατη στον κομμουνισμο

Γι' αυτο καλο ειναι να μπει στο χρονοντουλαπο και σε καμια 5-6 αιωνες το συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ηθελα να ηξερα αφου ο κομμουνισμος ειναι τοσο ωραιος γιατι δεν πανε οσοι τους αρεσει να μεταναστευσουν σε μια τετοια χωρα?

Βλεπουμε λοιπον ατομα να μας λενε τι ωραιος που ειναι ο κομμουνισμος αλλα εχουν επιλεξει να πανε στην Αγγλια και οχι στην Κουβα η καποια παρομοια  χωρα...

Δεν υπαρχει κομμουνιστικη χωρα, δεν μπορει να το χωνεψει το μυαλο σου?Το οτι καποιοι λενε οτι ειναι κατι δεν σημαινει οτι ειναι κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια με τον ναζισμο ειναι και ο κομμουνισμος

Απο τα "social media" της εποχης, teaching moment:

https://youtu.be/La81qM-vvU8?t=18m51s

Δειτε απο το "instagram" της εποχης στο video τι ομοιοτητες ειχε ο Χιτλερ με τον Σταλιν και με τον εθνικοσοσιαλισμο τους.

2 λεπτα δειτε το εχω βαλει απο το 18ο λεπτο μεχρι το 20ο.


Α είναι πολύ απλό, ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, ΟΠΩΣ Η ΚΟΥΒΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΧΗ "ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ" ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΗ.

Σε κάλυψα; :P

Μη με παρεξηγήσεις για τα κεφαλαία, είμαι απο κινητό και δεν εχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω bold γραμματοσειρά για να δώσω έμφαση :-)

 

Οι ιδιες κομμουνιστικες χωρες αποκλειονται μονες τους για αρχη. Οπως με την Ανατολικη Γερμανια που υψωσε τειχη για να προστατευσει και καλα τον Σοσιαλισμο απο τους Ιμπεριαλιστες αλλα στην πραγματικοτητα να "προφυλαξει" τον σοσιαλισμο και να μην βλεπουν τι κυκλοφορει στην δυτικη πλευρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)Και την μερα σου θα φας, και την διαθεση σου θα χαλασεις, και να υποκαταστησεις τα βιβλια που δεν εχουν ανοιξει δεν προκειται.

Χαρα στο κουραγιο σου οπως και να χει

Καλά ναι, όταν διαβάζω τέτοιες απόψεις γραμμένες με τέτοιο ύφος, βγαίνω απο τα ρούχα μου! Γι αυτό σε τέτοια θέματα αργώ να απαντήσω, αφήνω να ηρεμήσω πρώτα. Έτσι διατηρώ και μια σειρά στη σκέψη μου... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλασική δικαιολογία, δεν είναι ο κομμουνισμός μια απεχθής μορφή τυραννίας, όχι, απλά "δεν εφαρμόστηκε σωστά".

 

Το πρόβλημα της Κούβας, λ.χ., όπου χιλιάδες σκυλοπνίχτηκαν για να γλιτώσουν από τους αδελφούς Κατσάμπα, δεν είναι ότι οι Κάστρο αντιμετώπιζαν την εξουσία σαν κληρονομικό δικαίωμα και ο Φιντέλ την έκανε πάσα στο Ραούλ όταν δεν τον βαστούσαν τα πόδια του, ή ότι οι εκλογές είναι άγνωστη λέξη, αλλά ότι δέχεται πόλεμο από τις ΗΠΑ.

 

Ο άλλος ο τύραννος, ο Μαδούρο, που του έκανε δημοκρατικότατα πάσα την εξουσία ο Τσάβες (αυτός που θα μας χάριζε τζάμπα πετρέλαια, ντε...) σκοτώνει και φυλακίζει, αλλά εντάξει μωρέ, δεν είναι ένας τύραννος κομμουνιστής, απλά δεν τον εφαρμόζει σωστά τον εξοχότατο κομμουνισμό.

 

Θα μου πεις, οι άλλοι λατρεύουν έναν ψυχοπαθή δικτάτορα όπως ο Στάλιν εν έτει 2017, που τα εγκλήματά του είναι πασίγνωστα και τεκμηριωμένα, οπότε, ναι, το να λες πως ένα σύστημα που όπου εφαρμόστηκε, απέτυχε παταγωδώς και οδήγησε σε τυραννίες απλά "δεν εφαρμόζεται σωστά", είναι πιο ανώδυνη δικαιολογία.

 

Μπροτίπ, σύντροφοι: άμα ένα σύστημα μπορεί να υπάρξει αποκλειστικά και μόνο σε έναν ιδεατό κόσμο, είναι εξ ορισμού αποτυχία. Άσε που τα κόπυραϊτ τα έχουν οι διάφορες θρησκείες, με τους "παραδείσους" τους.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κομμουνιστικη χωρα, δεν μπορει να το χωνεψει το μυαλο σου?Το οτι καποιοι λενε οτι ειναι κατι δεν σημαινει οτι ειναι κιολας.

Αρα μιλαμε για μια χωρα της φαντασιας μας με ενα θεωρητικο πολιτευμα.

Οκ και θελω να ζησω στην χωρα των θαυματων μαζι με την Αλικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...