Προς το περιεχόμενο

Ωστόσο και αλλοι τρόποι για να κάνουμε το λόγο μας ποιοτικότερο;


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνοντας ζάπινγκ το ΣΚ πέτυχα τουλάχιστον 2 ατομα να χρησιμοποιουν επανειλλημενα (τουλάχιστον 2-3 φορες ο καθένας) τη λέξη ωστόσο. Το οποίο η αλήθεια ειναι εκανε το λογο να φαίνεται ποιοτικοτερος σε σχέση με τα σκουπιδια που έβλεπα.

 

Ωστόσο, αναρωτήθηκα πως θα μπορούσα και εγώ να εμπλουτίσω τον προφορικο και γραπτο μου λόγο.

 

Έχετε να προτείνετε τέτοιες λέξεις;

 

Αν και προσωπικά αμφιβάλλω (η μια εκπομπή ηταν talent show, και η αλλη panel με βουλευτές) μήπως τελικά το λεξιλόγιο απευθύνεται και σε ταργκετ γκρουπ; Υπάρχουν τέτοιες λέξεις πασπαρτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένας τρόπος, αλλά δε νομίζω ότι θα σου αρέσει: μπορείς να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία.

Καλή ιδέα. Ο ενας μάλιστα απο τα παραδείγματα που έφερα πλασάρει και στιβες βιβλίων σε εκπομπή του. Ίσως τον προτιμήσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, αναρωτήθηκα πως θα μπορούσα και εγώ να εμπλουτίσω τον προφορικο και γραπτο μου λόγο.

 

Άρχισε να διαβάζεις τριλομπάητ.

 

Πλάκα κάνω, ξέρω πως ήδη το κάνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινά με το ''Ομιλείτε Ελληνικά'' με την Κανέλη και το ''Στα Άκρα'' με καλεσμένο τον Μπαμπινιώτη, αν αντέξεις δες και τους υπόλοιπους καλεσμένους...  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θελει ισορροπιες το πραγμα. Το να μαθεις μια "κυριλε" λεξη και να την πετας στο ασχετο η συνεχεια σαν την μαρινα κουντουρατου θα βγει.. πρεπει ο λογος να μην εχει επιτηδευμενη πυκνοτητα και να εχει μια ροη φυσικη. Δηλαδη βλεπεις κατι παρουσιαστες (ονοματα δε λεμε) και δημοσιογραφους που για να πουν κατι με πιο ωραιο τροπο μπερδευονται και δεν καταφερουν να πουν αυτο που θελουν. Καμια φορα ο απλος λογος ειναι πολυ καλυτερος απο εναν περιτεχνο λογο που δεν ξερεις τι να βαλεις με ποια σειρα :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μην κάνεις λάθη. Νευριάζω όταν ακούω για "ιστορικό ελκώδης κολίτιδας". Κάποιοι λένε και "ελκώδης κολίτιδος" σε μάταιη προσπάθεια ποιοτικού λόγου όπως λες. 'Οπως και "ιστορικό φλεγμονώδης νόσου". 'Ενας φιλόλογος δακρύζει κάθε φορά που το λένε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα λεει ο lactate. Δεν θελουμε να ειμαστε βερμπαλιστες ;)

 

 

edit:

Στο πρώτο ποστ σου το χρησιμοποίησες λάθος πάντως:

θεωρείς ότι έκανε τον* λόγο ποιοτικότερο -> και θέλεις να χρησιμοποιείς αντίστοιχες λέξεις

Βάζοντας το «ωστόσο» στη θέση του βέλους, δηλώνεις μια ελαφρά αντίθεση η οποία δεν υπάρχει.

Καλύτερα να χρησιμοποιούσες τη λέξη «επομένως».

 

 

Επίσης εφόσον προσπαθείς να βελτιώσεις και τον γραπτό σου λόγο, ο τίτλος σου θα έπρεπε να είναι: 

«Ωστόσο» και αλλοι τρόποι για να κάνουμε τον λόγο μας ποιοτικότερο.

 

 

 

*Ένα κλασικό λάθος που γίνεται ακόμα και από αυτοαποκαλούμενους grammar nazis είναι να παραλείπουν το τελικό -ν στο αρσενικό οριστικό άρθρο επειδή ακολουθούν τον κανόνα που υπάρχει για το θηλυκό.

 

  • Διατηρούν πάντοτε το τελικό ν οι λέξεις:
 τον στον  έναν  αυτόν τον

Δεύτερο κλασικό λάθος είναι ο τόνος στο «τι» όταν πρόκειται για ερώτηση. Ισχύει μόνο για «που» και «πως».

 

  
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσονούπω

 

 

30px-Nuvola_apps_bookcase.png Ετυμολογία οσονούπω < αρχαία ελληνική ὅσον οὔπω («σύντομα, αμέσως», ὅσον γὰρ οὔπω δῆλος ἦν θάσσων ἄνω, Ευριπίδης, Βάκχαι, 1076) 30px-Open_book_01.svg.png Επίρρημα

οσονούπω

  • όπου να ‘ναι, σύντομα, σε λίγη ώρα, σε λίγο καιρό, σε λίγο, σε λιγάκι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με απαντήσεις που ήδη γράφτηκαν.

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις, είναι να έχεις έναν φροντισμένο λόγο και μια φροντισμένη γραφή. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να κοιτάξεις μικρο-λαθάκια που όλοι έχουμε κάνει, ή συνεχίζουμε να κάνουμε εν αγνοία μας. Τα λάθη μπορεί να είναι ορθογραφικά όσο και συντακτικά. Στο μεταξύ, διαβάζεις οτιδήποτε πέσει στο χέρι σου. Από βιβλία μέχρι εφημερίδα και περιοδικά, ή/και να παρακολουθείς διάφορες εκπομπές. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πέσει στο μάτι σου και στ' αυτί σου κάποια λέξη, που μέχρι πρότινος δεν γνώριζες.

 

Από εκεί και πέρα, μια καλή τακτική είναι να δουλέψεις τις συνώνυμες λέξεις. Είναι κάτι που θα σου μεταμορφώσει κατευθείαν τον λόγο, και δεν θα είναι μονότονος - αφού καμιά φορά συνηθίζουμε σ' αυτά που λέμε να χρησιμοποιούμε, για παράδειγμα, συγκεκριμένες λέξεις, κι έτσι δεν είναι πλούσια η ροή μας. Ας πούμε, αντί για γλυκός, θα μπορούσες να πεις μειλίχιος, μελίρρυτος. Ν' αντικαταστήσεις τη σαφήνεια/καθαρότητα με την ενάργεια. Έπειτα, προχωράς και στη χρήση λόγιων φράσεων, όπως "αβρόχοις ποσίν", "εξ απαλών ονύχων" κλπ

 

//Μη ξεχνάς πως σκοπός σου είναι απλά να διανθίσεις τον λόγο σου. Επομένως, όπως παντού, έτσι κι εδώ, θες μέτρο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με απαντήσεις που ήδη γράφτηκαν.

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις, είναι να έχεις έναν φροντισμένο λόγο και μια φροντισμένη γραφή. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να κοιτάξεις μικρο-λαθάκια που όλοι έχουμε κάνει, ή συνεχίζουμε να κάνουμε εν αγνοία μας. Τα λάθη μπορεί να είναι ορθογραφικά όσο και συντακτικά. Στο μεταξύ, διαβάζεις οτιδήποτε πέσει στο χέρι σου. Από βιβλία μέχρι εφημερίδα και περιοδικά, ή/και να παρακολουθείς διάφορες εκπομπές. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πέσει στο μάτι σου και στ' αυτί σου κάποια λέξη, που μέχρι πρότινος δεν γνώριζες.

 

Από εκεί και πέρα, μια καλή τακτική είναι να δουλέψεις τις συνώνυμες λέξεις. Είναι κάτι που θα σου μεταμορφώσει κατευθείαν τον λόγο, και δεν θα είναι μονότονος - αφού καμιά φορά συνηθίζουμε σ' αυτά που λέμε να χρησιμοποιούμε, για παράδειγμα, συγκεκριμένες λέξεις, κι έτσι δεν είναι πλούσια η ροή μας. Ας πούμε, αντί για γλυκός, θα μπορούσες να πεις μειλίχιος, μελίρρυτος. Ν' αντικαταστήσεις τη σαφήνεια/καθαρότητα με την ενάργεια. Έπειτα, προχωράς και στη χρήση λόγιων φράσεων, όπως "αβρόχοις ποσίν", "εξ απαλών ονύχων" κλπ

 

//Μη ξεχνάς πως σκοπός σου είναι απλά να διανθίσεις τον λόγο σου. Επομένως, όπως παντού, έτσι κι εδώ, θες μέτρο. 

Εξαιρετικές προτάσεις. Δράττομαι της ευκαιρίας και σπεύδω να αναβαθμίσω το εκφραστικό επίπεδο των γραπτών μου παρατηρήσεων σε ποικίλα νήματα, στα οποία δύναμαι να συνεισφέρω κάτι.

Παρακολουθήστε με.

 

(όταν εισέλθω στο νήμα του Σαρβάιβορ, παρακαλώ αποχωρήστε :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένας τρόπος, αλλά δε νομίζω ότι θα σου αρέσει: μπορείς να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία.

 

Αν διαβάζει βιβλία στα Αγγλικά όπως κάνω εγώ πχ, μετράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές προτάσεις. Δράττομαι της ευκαιρίας και σπεύδω να αναβαθμίσω το εκφραστικό επίπεδο των γραπτών μου παρατηρήσεων σε ποικίλα νήματα, στα οποία δύναμαι να συνεισφέρω κάτι.

Παρακολουθήστε με.

 

(όταν εισέλθω στο νήμα του Σαρβάιβορ, παρακαλώ αποχωρήστε :P )

 

Δεν πρόλαβες να παρακολουθήσεις τα αστροσυννεφένια ταχύρυθμα μαθήματα κι εκφράζεσαι έτσι; Κιόλας; Α, κοίτα να δεις που τελικά πρέπει να 'μαι τρομερή δασκάλα. Ένας ένας, παιδιά. Μη βαράτε όλοι μαζί, να προλαβαίνω να κρατάω κι ονόματα. :lol: 

 

 

Thank you. ^_^

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...