Προς το περιεχόμενο

Αγορά Νέου Υπολογιστή για 3D Studio Max και ό,τι ήθελε προκύψει...


SilverCloak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται κάρτα γραφικών καλύτερη από μία 1050ti.

Αυτός είναι και ο λόγος που την έβαλα και εγώ παραπάνω .

 

Σε σχέση με τους NVME SSD μπορείς να διαβάσεις παρακάτω ένα άρθρο ώστε να καταλάβεις. Ότι θες ρώτησε.

 

http://www.pcgamer.com/best-nvme-ssds/

 

Προσωπικά θα προχωρούσα σε M2 nvme αν και ένας απλός sata3.0 θα σε κάλυπτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

 

Άκομα έχω μια ανασφάλεια με τους Ryzen, είναι κάτι καινούργιο και άρα δεν έχει δοκιμαστεί. Είπαμε, για την πόρωση ψηνόμαι και εγώ, αλλά για production κάνει;

 

 

Δοκιμαζεται απο κοσμο εδω και σχεδον δυο μηνες και οι εντυπωσεις ειναι θετικοτατες.Οχι μονο κανει για productivity αλλα σε τετοια price range ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη σε πλατφορμα που θα κρατησει χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, νομίζω ότι με πείσατε το get on board the hype train.

Ryzen 1700 και 1050Ti.

Για τους NVME SSD δεν ψήθηκα.

Ρώτησα και για οθόνη στο αντίστοιχο thread και είμαστε σχεδόν έτοιμοι.

 

Σας ευχαριστώ ξανά όλους για τη βοήθεια! Το πότε και το αν τελικά θα υλοποιηθεί ο υπολογιστής δεν το ξέρω τελικά (U know these business people...), αλλά εγώ ξεσκόνισα λίγο την ενασχολήση μου με το hardware και γι αυτό σας ευχαριστώ! Αν είναι εδώ στα κοντά, θα ακολουθήσω τα παραπάνω και θα σας πω και την τελική σύνθεση πριν προβώ σε τελική αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αρχιτέκτονας τα 16 GB ram είναι αρκετά για 3ds max, revit, Rhino, sketchup κτλ. Έχω δει τεράστιες αρχιτεκτονικές σκηνές και τουλάχιστον στο κομμάτι του modeling, τα 16 GB ήταν υπερ αρκετά. Τώρα αν σχεδιάζει ολόκληρες πόλεις, θα χρειαστεί παραπάνω μνήμη φυσικα, την οποία μπορεί εύκολα να προσθέσει στο μέλλον...

 

Κατά 99% θα θέλει και να ρεντάρει αυτά που σχεδιάζει με κάποιον renderer, πχ Thea Render, Corona, Redshift, Vray, Octane κτλ. Οι περισσότεροι renderers κάνουν render με CPU και GPU ταυτόχρονα και πίστεψε μια καλή GPU έχει μεγάλη διαφορά. Τα samples που βγάζει η 1070 είναι ένα τσουβάλι παραπάνω σε σχέση με την 1050ti.

 

Για μένα η καλύτερη λύση είναι: AMD Ryzen 1700, 16 GB Ram, GTX 1070 8GB. Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις...

Επίσης μην πάρεις AMD GPU. Πάρε Nvidia λόγω CUDA.

 

Καλές αγορές

 

edit:

Για GPU υπάρχει και η λύση των δύο 1060, που σε GPU render είναι πάνω από μια 1070 με τα ίδια λεφτά σχεδόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν, προχωράμε κιόλας!

Πάμε σε Ryzen 7 1700, GB AB350 Gaming 3, Gskill RipjawsV 16GB@3200, Asus GeForce GTX1050 Ti 4GB, Corsair CS 550W Modular 80 Plus Gold, Samsung Evo 850 500GB.

Δεν ξέρω αν θα παίξουν οι μνήμες με το board μόνο. Ακόμα, έχουν αυξηθεί οι τιμές, ειδικά στη GPU, που δεν υπάρχει και πουθενά.

Ευχαριστώ ξανά όλους για τη βοήθεια! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Ryzen 1700 όπως και παραπάνω δηλαδή με ότι άλλα components επιλέξεις
Για οθόνες δες dell 27” 2560x1440

 

οκ δεν ξέρεις απο max ... βασικά rendering = cores cores cores cores ....

 

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/AutoDesk-3ds-Max-2017-CPU-Performance-823/

 

66767.png

 

Average % faster than slowest CPU Core i7 6700K

(

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Autodesk-3ds-Max-159/Hardware-Recommendations

 

The majority of design tasks in 3ds Max (including creating, modifying, and animating 3D models) is only able to utilize a single CPU core which makes a high frequency CPU - regardless of the core count - an ideal choice for these tasks. Because of this, our Design & Animation workstation comes with an Intel Core i7 7700K CPU capable of speeds of up to 4.2GHz.

However, many types of rendering engines (such as Scanline, Mental Ray, V-Ray, Keyshot, and many other CPU-based rendering engines) are highly efficient at utilizing a high number of cores. In fact, most of these engines are nearly perfect which makes a CPU with twice the number of cores almost exactly twice as fast

 

Θα μπορούσε με τόσα λεφτά να χτίσει ακόμα και δύο συστήματα το ένα με έναν intel 7350K για productivity(=κάθομαι πάνω στο pc και δουλεύω) και το άλλο με ryzen για rendering. Ή να πάει σε έναν 6850Κ για συμβιβασμό ανάμεσα στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε  την ASUS AB350 STRIX F για μητρική που βγήκε τελευταία και είναι διαμάντι.

Πρώτον έχει 35 ευρώ παραπάνω από την Gb (και λέει B350, όχι ΑΒ350, παίζει να είναι άλλη;).

Δεύτερον, δεν έχει dual bios.

Τρίτον, παίζει με τις μνήμες μου; Γιατί η Gb κάνει κάτι νάζια διαβάζω. Αν είναι έτσι να το σκεφτώ.

(Τέταρτον, έχει τσίρκο προγραμματιζόμενα led-akia σαν την GB?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...