Προς το περιεχόμενο

Μαλτεζ-γιορκσαιρ


Βασουλαα24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι να ναι πραγματικά! Η πλάκα είναι ότι με το μυαλό που κουβαλάει, θα το πάρει τελικά το σκυλάκι(ότι και να λέτε), που στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα καταλήξει αδέσποτο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ότι να ναι πραγματικά! Η πλάκα είναι ότι με το μυαλό που κουβαλάει, θα το πάρει τελικά το σκυλάκι(ότι και να λέτε), που στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα καταλήξει αδέσποτο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Δεν με ξερεις καν ασε καποιον που με ξερει να κρινει το μυαλο που κουβαλαω...οκ εκανα λαθος που δημοσιευσα εδω αλλα κανενας σας δεν μου ειπε οτι δεν επρεπε...το μονο που κανετε ειναι να ειρωνευεστε και να λετε κακοιες χωρις καν να με γνωριζετε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να πω οτι συμφωνω με την αποψη των περισσοτερων περι τεραστιας ευθυνης οταν υιοθετεις ενα ζωο και το κανεις μελος της οικογενειας σου.

 

Επισης το οικονομικο ειναι μεγαλο εαν θελεις να του παρεχεις την φροντιδα που του αξιζει.

 

ΑΛΛΑ.. Κατι πρεπει να κανετε με το υφος σας αρκετοι. Οχι μονο σε αυτο το θεμα.

 

Αυτο το στυλ "ξερολα, αποτομου, ειρωνα" που υπαρχει σε αρκετα ποστ εδω μεσα ειναι πολυ στεναχωρο. Μπορει να εχει καποιος το απειρο δικιο αλλα με τον τροπο που το γραφεις να γινεσαι ο φταιχτης.

 

Αντι να γραψεις αυτο:

 

 

 

Ότι να ναι πραγματικά! Η πλάκα είναι ότι με το μυαλό που κουβαλάει, θα το πάρει τελικά το σκυλάκι(ότι και να λέτε), που στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα καταλήξει αδέσποτο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Μπορεις να πεις ακριβως το ιδιο πραγμα ετσι:

 

 

 

το κακο με πολλα παιδια επισης ειναι οτι τα βαριουνται... και ετσι καταληγουν οι γονεις να τα πετανε στον δρομο...

το σκυλι δεν ειναι παιχνιδι ουτε για να περναμε τον χρονο μας, ειναι (σχεδον) ισαξιο μελλος της οικογενειας.

τελος το σκυλι εχει και εξοδα, απο τα απλα πχ κρεβατακι παιχνιδια και μπολ μεχρι φαγητο και εμβολια (η φαρμακα και εξετασεις αν παθει κατι) αλλα και check-up ανα διαστηματα (θα σας ενημερωσει ο κτηνιατρος).


γιαυτο θελω να σε παρακαλεσω να μην κανεις μια βιαστικη κινηση (επειδη επιμενει το παιδι) αλλα μια ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ επιλογη (αφου εσυ θα το φροντιζεις) μιας και θα εισαι με αυτο το πλασμα για περιπου 15 χρονια, απο μωρο μεχρι γέρος.

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρκετοι προτιματε τον 1ο τροπο.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ξερεις καν ασε καποιον που με ξερει να κρινει το μυαλο που κουβαλαω...οκ εκανα λαθος που δημοσιευσα εδω αλλα κανενας σας δεν μου ειπε οτι δεν επρεπε...το μονο που κανετε ειναι να ειρωνευεστε και να λετε κακοιες χωρις καν να με γνωριζετε

σεβασμος στους παλιους...

 

εισαι πολυ αγουρη να μιλας ετσι νεα 

 

Y.Γ πεσε 20 τωρα...με το ενα χερι μουαχαχαχ μουαχαχαχααχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι λες άνεργη θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στα έξοδα ενός σκύλου? Είμαι ιδιοκτήτης ένος Yorkshire terrie. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι απαιτητικά σκυλιά να θέλουν πολύωρες βόλτες και εκτόνωση, είναι ιδανικά για διαμέρισμα κ.α. Χρειάζονται όμως τις καθημερινές τους βόλτες και αρκετή περιποίηση. Καλή τροφή, το κομμωτήριο τους αρκετά συχνά γιατί έχουν μακρύ τρίχωμα, καθημερινό βούρτσισμα. Όλα αυτά φυσικά αν θέλεις να είσαι υπεύθυνος ιδιοκτήτης και να το έχεις στην πένα το σκυλί σου και όχι σαν κάτι δύστυχα "πατσαβούρια" που τα έχουν καταντήσει αρκετοί έξω. Για να μην μιλήσω για τα έξοδα για τα εμβόλια και τον υπέρηχο στα δόντια που κάνουμε κάθε τόσο γιατί έχει ευπάθεια σαν ράτσα και μαζεύει πέτρα. Μην παίρνετε σκύλους για τα καπρίτσια των παιδιών σας και να το σκέφτεστε πρώτα πολύ καλά, γιατί δεσμεύεστε για τα επόμενα 15 χρόνια και οικονομικά και συναισθηματικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο εχουμε γεμισει αδεσποτα...απο κατι αφελεις ανθρωπους σαν τη λεγαμενη 

 

και ειναι ενας φαυλος κυκλος μελανος οσο δε παει και το πιο θλιβερο ειναι πως δε θα σταματησει ποτε αυτη η αρρωστημενη ''μοδα''

 

ζωη εχουν και αυτα....ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....

 

δεν εχεις δεν παιρνεις...αντε γιατι και λιγα λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο εχουμε γεμισει αδεσποτα...απο κατι αφελεις ανθρωπους σαν τη λεγαμενη

 

και ειναι ενας φαυλος κυκλος μελανος οσο δε παει και το πιο θλιβερο ειναι πως δε θα σταματησει ποτε αυτη η αρρωστημενη ''μοδα''

 

ζωη εχουν και αυτα....ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....

 

δεν εχεις δεν παιρνεις...αντε γιατι και λιγα λεω

 

Το προβλημα σου καλο μου δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι? Μα τι σιγουρια ειναι αυτη που εχουν ορισμενοι (ας μην τους χαρακτηρισω καλυτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι. Τραβα να βρεις καμια δουλεια και ασε τα σκυλιά αξεσουαρ.

Αμα πραγματικα εχεις γιο και πραγματικα εχει γενεθλια κια πραγματικα εχεις οικονομικα θεματα να βοηθήσουμε, αλλα οχι και ετσι  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο εχουμε γεμισει αδεσποτα...απο κατι αφελεις ανθρωπους σαν τη λεγαμενη

 

και ειναι ενας φαυλος κυκλος μελανος οσο δε παει και το πιο θλιβερο ειναι πως δε θα σταματησει ποτε αυτη η αρρωστημενη ''μοδα''

 

ζωη εχουν και αυτα....ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....

 

δεν εχεις δεν παιρνεις...αντε γιατι και λιγα λεω

 

Το προβλημα σου καλο μου δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι? Μα τι σιγουρια ειναι αυτη που εχουν ορισμενοι (ας μην τους χαρακτηρισω καλυτερα)

καλα ας χαρακτηρισουν ολοι τα δικα σου τα χαίρια πρωτιστως και επειτα ας μιλησουν και για εμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν παμε καλα...μια ερωτηση εκανα και εχετε αρχισει και γραφετε οτι να ναι..τι να πω! Βεβαιως και ξερω τι χριαζετε ενα κατοικιδιο οτι θελει και χρονο και χρημα και δεν ειμαι καθολου ασυνοδιτη για να το βαρεθουμε και να το πεταξω στο δρομο ...τελος παντων σας ευχαριστω για τον χρονο σας να σχολιασετε ειτε αρνητικα ειτε θετικα παρολο που δεν ειναι το καταλληλο μερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ειναι οτι θες σκύλο ενω δεν εχεις δουλεια αλλα οτι ο γιος σου δε θέλει αδεσποτο γιατι δεν του αρεσουν, πραγμα που σημαίνει ότι α) το θέλει σαν κουκλακι μεχρι να το βαρεθεί και β) οτι δεν ειναι έτοιμος για ζώο - ουτε εσυ ουτε αυτός, γιατι δεν εχει παιδεία για να αναθρεψει ζώο...

 

Μην το παίρνεις σαν προσβολή ειναι η πραγματικότητα.

 

Επι του θέματος, ενας σκύλος θέλει τουλάχιστον 80€ το μήνα κατα μέσο όρο (τροφες+εμβολια+κουρεματα+εκτακτα εξοδα π.χ. ασθενειας κλπ) για να ειναι καλοζωισμένος (και όχι να τρώει τις περίσσιες χθεσινες φακές και μπαγατικα ψωμια παπαρα). Εχετε αυτη τη δυνατότητα για 1000€ το χρόνο;

Επίσης η πιθανότητα να σου χαρίσουν κουτάβι ρατσας (απο αυτές τις ράτσες που ζητάς τουλαχιστον) και ειδικα αγνωστοι στο ιντερνετ ειναι μηδαμινές... το να βρεις ενα ζωο 4-5 ετων της ρατσας που καποιος εχει προβλημα και το χαρίζει ή το παρατησαν και το βρηκε φιλοζωικη και το χαρίζει, παίζει...θελεις τοσο μεγαλο; συγχαρητηρια παρτο αν το βρεις, καλο σε μια ψυχουλα θα κανεις!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο.. Δεν θελω συγκεκριμενη ρατσα (λαθος διατυπωση εκανα) ενα μικροσωμο θελω...απλα εγραψα αυτα ως μικρου μεγεθους λαθος μου. Τον μικρο τν ειχα παει στην ημερα αδεσποτων που διοργανωσε η φιλοζοικη τ βολου και δεν ηθελε κανενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις δουλεια ακομα στην "εκ-παιδευση" του μικρου τότε... δεν ειναι δυνατόν απο 50-100 σκυλιά να μην τον τραβηξε κανένα... δεν διαλέγει παιχνιδι, αυτό πρεπει να καταλαβει-εις...

Και πιστεψε με, επειδη ειχα ζωα παλαιότερα και αδεσποτα μαλιστα, σε μια τετοια εκδηλωση το ζώο σε διαλέγει και αυτόματα το διαλέγεις και εσυ... εαν πας με τη λογική του να διαλεξεις θαρρεις και πας να αγοράσεις μπλουζα το παιχνιδι ειναι χαμένο...

Τονίζω επισης οτι δεν ειμαι καφρο-φιλοζωος οπως καποιοι στην εποχη μας (που θεωρουν το ζωο ισο με τον άνθρωπο), απλα αγαπω τα ζωα και θεωρω οτι αξίζουν του σεβασμου, της αγαπης και της φροντιδας μας...

 

προσωπικά χωρις ιχνος παρεξηγησης ξανατονίζω το κοστος ζωης ενος ζώου... ειναι πολλα τα εξοδα και αν σου τυχει π.χ. μια επεμβαση θα χρειαστείς 100-200 € εκεινη τη στιγμή αλλιως μπορει και να το χασεις... σου περισσεύουν;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινα πρώτη γυμνασίου όταν πήραμε τον πρώτο μας σκύλο. Θυμάμαι είχα δώσει "παραγγελία" στον πατέρα μου ότι απλά θέλω να είναι ασπρόμαυρο. Ενώ είχα κάποια αγαπημένη ράτσα, δεν είχα και την κάψα (παρ' ότι μικρός) να πάρω αυτό. Τελικά μια μέρα που γύρισα σπίτι, με περίμενε μια κουτάβα 5 μηνών την οποία την χάρισαν στον πατέρα μου μιας και είχε προέλθει από ανεπιθύμητη γέννα (tip: στειρώνουμε) και ήταν η μοναδική που είχε ξεμείνει. Η σκυλίτσα αυτή έλαβε αγάπη από όλους μας για 10 χρόνια και κανένας δεν λογάριασε τι όψη είχε.

 

Μην συντηρείτε το όλο κόλπο με την εμπορία ζώων. Αν είσαι φιλόζωος, δεν έχεις προτιμήσεις σε χρώμα, τρίχωμα, χαρακτήρα, χρώμα ματιών κλπ. Άσε να μεγαλώσει το παιδί σου, και όταν βρεθεί σε μια ηλικία που έχει αναπτυχθεί η κριτική του σκέψη, τότε συζητήστε το αν είναι η κατάλληλη ώρα να αποκτήσετε pet. Προς το παρόν, θεωρώ πως δεν είστε έτοιμοι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...