Προς το περιεχόμενο

Μαλτεζ-γιορκσαιρ


Βασουλαα24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε αληθεια εχετε τρελαθει τελειως ορισμενοι. Γραφει καποιος 3 γραμμες ως νεος χρηστης του φορουμ και ο αλλος βγαζει συμπερασμα για το ποιον του και αν αξιζει να εχει δουλεια,αν ειναι καλος γονιος και αν θα παει στην κολαση η στον παραδεισο. Νταξει ρε μαγκες που δεν γραψατε ποτε μαλακ..α στο φορουμ, κατουρατε λιγο, που αν πιασει κανεις το post history σας θα δει τα ιδια μπορει και χειροτερα. Δηλαδη IRL αμα γνωστος σας πει μαλακια με αυτον τον τροπο απαντατε. Ελπιζω οχι

Le sigh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οντως δςν ειναι εμπορευμα επισης δεν εχει σημασια αν ειναι ρατσας κτλ... Τοτε γιατι ολοι εσεις οι φιλοζωοι οταν σας ρωταμε για το μεγεθος μας λετε πως η αγαπη δεν εχει μεγεθος ουτε ρατσα ουτε χρωμα ενω στο προφιλ σας εχετε οι περισσοτεροι φωτο με το αγαπημενο σας κατοικιδιο που τυχαινει να ειναι ρατσας?

εμενα οπως βλεπεις ειναι ο Eddie μασκοτ των Maiden...αλλα που πού την κεφαλήν κλίναι εσυ κοριτσι μου 

 

και τι ''κουλα'' ειναι αυτα που γραφεις τελος παντων??και επειδη ειμαστε φιλοζωοι συνεπαγεται να αγορασουμε ολες τις φιλοζωικες Αθηνων Πειραως και περιχωρων??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτό.

 

Ας βρει πρώτα δουλειά και μέχρι τότε ας βγάλουν από το μυαλό τους την απόκτηση κατοικιδίου, που και πάλι με πολλούς αστερίσκους το λέω γιατί το οτι το θέλει το παιδί τους δεν λέει κάτι, ο σκύλος θα βρίσκεται μαζί τους και πρέπει να το θέλουν και η ts και ο άντρας της. Διαφορετικά σε οτιδήποτε στραβό προκύψει στο μέλλον (aka ο σκύλος κάνει φασαρία ο σκύλος θέλει το ένα το άλλο και μπλα μπλα), μάλλον το σκυλί θα πληρώσει τα σπασμένα. Και εγώ μικρός ήθελα γάτα, αφού έπριξα την μάνα μου πήραμε μια γάτα και μια μέρα έρχομαι από το σχολείο και μου λέει η μάνα μου οτι την άφησε ελεύθερη έξω, το τι ακολούθησε εκείνη την ημέρα στο σπίτι δεν περιγράφεται.

Επειδη εχει συζητηθει πολυ καιρο τωρα αυτο το θεμα ολοι μας το θελουμε κυριως εγω γιατι ειχα 2 και απεβιωσαν και ενας παραπανω λογος ειναι που θελει το παιδι οχι τοσο για να το ευχαριστησω οσο για να μην γινει σαν κατι πιτσιρικια που βλεπω στο παρκο και χτυπανε τα αδεσποτα (σκυλια και γατες)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα αδέσποτο για αρχή τουλάχιστον αν βρεθεί στο δρόμο ξανά δεν θα του κακοφανεί τόσο

 

γ.γ. το ζωάκι στην υπογραφή μου δεν είναι ράτσας άλλα εξωγήινος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα ιδιες καταστασεις. Εχεις δικιο. Επισης καθολου θλιβερο οτι τσουχτηκες αρκετα ωστε να ψαξεις τα ποστ μου. :D

 

Είχες την ίδια συμπεριφορά που κατακρίνεις (και δεν λέω πως συμφωνώ ή δεν συμφωνώ με αυτήν, έτερον εκάτερον).

Btw κανένα τσούξιμο, προς τι άλλωστε, βλέπεις κανένα άλλο ποστ εδώ σε αυτό το θρεντ από μένα; Απλά τότε που το διάβασα μου είχε μείνει γιατί στην προκειμένη για μένα ήσουν εμφανώς ντιπ για ντιπ άκυρος και μόλις είδα το τωρινό πήγα να τσεκάρω αν ήσουν όντως ο ίδιος όπως θυμόμουν, μιας που... oh the irony. Αυτάαα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχει συζητηθει πολυ καιρο τωρα αυτο το θεμα ολοι μας το θελουμε κυριως εγω γιατι ειχα 2 και απεβιωσαν και ενας παραπανω λογος ειναι που θελει το παιδι οχι τοσο για να το ευχαριστησω οσο για να μην γινει σαν κατι πιτσιρικια που βλεπω στο παρκο και χτυπανε τα αδεσποτα (σκυλια και γατες)

 

Εντάξει, καλό θα ήταν να το είχες αναφέρει στην αρχή οτι παλαιότερα είχες δύο σκυλιά, που σημαίνει οτι έχεις εμπειρία από σκυλιά και τι υποχρεώσεις έχουνε. Το σημαντικό για μένα είναι το ζώο να το θέλουνε οι γονείς, αν ήμουν γονέας δεν θα λογάριαζα τι θα ήθελε το παιδί, πρώτα πρέπει να το θέλω εγώ γιατί εγώ θα το φροντίζω, το παιδί από μια ηλικία και κάτω δεν σκαμπάζει τίποτα από υποχρεώσεις και φροντίδα του κατοικιδίου ζώου, το εκλαμβάνει σαν μια κούκλα με ζωή.

 

Επίσης, μπορείς να μπεις σε διάφορα forum με κατόχους σκύλων και να ρωτήσεις τι κόστος έχουνε συνολικά στο έτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οπως ανεφερα πιο πανω μιλησα με μια φιλοζωικη ομαδα και μιλουσαμε μια χαρα μεχρι που ρωτησα για το μεγεθος..και αρχισαν κατι τρελα οτι η αγαπη δεν εχει μεγεθος κτλ το συγκεκριμενο κουταβι θα γινοταν γυρω στα30 κιλα και το μονο π της ειπα ειναι οτι αυτο το σκυλι θελει τν χωρο τ δεν μπορω εγω να το κλεισω σε ενα σπιτι 1×1 ενω ενα μικρου μεγεθπυς ειναι αλλιως δεν ειναι το ιδιο

 

Δεν είναι όλοι οι "φιλόζωοι", φιλόζωοι. Προφανώς και θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου τεχνικά ζητήματα όπως το μέγεθος και τις απαιτήσεις για άσκηση, αν έχει κάποια αναπηρία που θέλει ειδικό χειρισμό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασούλα έχεις δίκιο στα περί μεγέθους. Αν και όπως σου είπε ήδη κάποιος, ο συνδυασμός 5χρονου παιδιού και 3κιλου σκυλιού δεν είναι και ο καλύτερος. Θα περάσει τα πάνδεινα το σκυλάκι. Βέβαια στο χέρι σου είναι να μη συμβεί κάτι τέτοιο εκπαιδεύοντας κατάλληλα το παιδί.

 

Η τύπισσα στη φιλοζωική όμως προφανώς προσπαθούσε να ξεφορτωθεί κάποιο μεγαλόσωμο που έχει μικρότερη ζήτηση.

 

Τέλος ο λόγος που σου επιτέθηκαν όλοι είναι ότι η περίπτωση σου (και ειδικά ο τρόπος που έγραψες το πρώτο μήνυμα) είναι τεράστιο κλισέ ανεύθυνου ανθρώπου με τις γνωστές συνέπειες σε ένα αθώο σκυλάκι. Αυτή τη στιγμή μόνο εσύ μπορεί να ξέρεις αν το κλισέ θα διαψευστεί ή αν θα το βρεις μπροστά σου.

 

Σου εύχομαι να τους διαψεύσεις όλους και να χαρείς την εμπειρία του να ζεις με ένα σκύλο όπως πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασούλα έχεις δίκιο στα περί μεγέθους. Αν και όπως σου είπε ήδη κάποιος, ο συνδυασμός 5χρονου παιδιού και 3κιλου σκυλιού δεν είναι και ο καλύτερος. Θα περάσει τα πάνδεινα το σκυλάκι. Βέβαια στο χέρι σου είναι να μη συμβεί κάτι τέτοιο εκπαιδεύοντας κατάλληλα το παιδί.

 

Η τύπισσα στη φιλοζωική όμως προφανώς προσπαθούσε να ξεφορτωθεί κάποιο μεγαλόσωμο που έχει μικρότερη ζήτηση.

 

Τέλος ο λόγος που σου επιτέθηκαν όλοι είναι ότι η περίπτωση σου (και ειδικά ο τρόπος που έγραψες το πρώτο μήνυμα) είναι τεράστιο κλισέ ανεύθυνου ανθρώπου με τις γνωστές συνέπειες σε ένα αθώο σκυλάκι. Αυτή τη στιγμή μόνο εσύ μπορεί να ξέρεις αν το κλισέ θα διαψευστεί ή αν θα το βρεις μπροστά σου.

 

Σου εύχομαι να τους διαψεύσεις όλους και να χαρείς την εμπειρία του να ζεις με ένα σκύλο όπως πρέπει.

Ο μικρος ειναι πολυ καλος και ησυχος οταν ειχαμε φιλοξενισει του αδερφου μου ενα ντογκο που μολις ειχε παρει ηταν 2 μηνων οχι μονο δεν το πειραζε αλλα το προσεχε παρα πολυ το αλλαζε το νερακι του συνεχεια οταν κοιμοταν καναμε ησυχια...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικα την φαγατε την γυναικα τελικα.. (και δικιο να ειχατε το παρακανατε μερικοι).

οπως και να εχει, προτεινω να παρετε καποιο απο αυτα που ψαχνουν σπιτι σε σελιδες του facebook κλπ...
και φυσικα να παρετε το μεγεθος που θελετε, λες και ειναι ντροπη να προτιμαει κανεις τα μικρα... (ασχετα με το μεγεθος του σπιτιου).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικα την φαγατε την γυναικα τελικα.. (και δικιο να ειχατε το παρακανατε μερικοι).

Εμ, όταν ξεκινάει το thread με την κλασική ατάκα του ανεύθυνου που θέλει απλά ένα δώρο για το παιδί, και 4 σελίδες μετά θυμήθηκε να αναφέρει ότι είχε 2 σκυλιά και φιλοξένησε και του αδερφού της για να δει αντιδράσεις του παιδιού...Και λίγα είπαμε για να προλάβουμε καταστάσεις!

Βασούλα, προτίμησε αδεσποτάκια, ημίαιμα. Υπάρχουν σε όλα τα μεγέθη και "σχέδια" και η ευγνωμοσύνη που θα σου δείξει από την πρώτη στιγμή που θα το πάρετε αγκαλιά δεν περιγράφετε. Το ιδανικό είναι να επισκεφτείς φιλοζωικές που έχουν μικρόσωμα και να αφήσεις να σε διαλέξει το ίδιο το σκυλί!(διάβασε το προηγούμενο μου ποστ αν θες πάλι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτό.

 

Ας βρει πρώτα δουλειά και μέχρι τότε ας βγάλουν από το μυαλό τους την απόκτηση κατοικιδίου, που και πάλι με πολλούς αστερίσκους το λέω γιατί το οτι το θέλει το παιδί τους δεν λέει κάτι, ο σκύλος θα βρίσκεται μαζί τους και πρέπει να το θέλουν και η ts και ο άντρας της. Διαφορετικά σε οτιδήποτε στραβό προκύψει στο μέλλον (aka ο σκύλος κάνει φασαρία ο σκύλος θέλει το ένα το άλλο και μπλα μπλα), μάλλον το σκυλί θα πληρώσει τα σπασμένα. Και εγώ μικρός ήθελα γάτα, αφού έπριξα την μάνα μου πήραμε μια γάτα και μια μέρα έρχομαι από το σχολείο και μου λέει η μάνα μου οτι την άφησε ελεύθερη έξω, το τι ακολούθησε εκείνη την ημέρα στο σπίτι δεν περιγράφεται.

 

 

 

Άρα ούτε ο παρακάτω (άνθρωπος,σκύλος) δικαιούται έναν φίλο. Το παρακάνετε ορισμένοι με το να τα εξισώνετε με ανθρώπους και στην τελική υποφέρει και το ίδιο το ζώο, είτε είναι κλεισμένο σε διαμέρισμα είτε είναι στολισμένο/κουρεμένο σαν πατσαβούρα.

 

homeless.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πηγα στην ημερα αδεσποτων που διοργανωσε η φιλοζωικη δεν ηθελε κανενα...ειχε δει πριν καιρο μια κοπελα στην παραλια με ενα μαλτεζ και απο εκεινη την στιγμη εχει κολλησει

δεν ήθελε κανένα... προφανώς θέλει μαλτεζ για να το έχει σαν κουκλάκι. Εκτός ότι θα το αναλάβεις πλήρως και θα το βαρεθεί πολύ γρήγορα ,πολύ πιθανό να μη του φέρεται και καλά. άστο καλύτερα. περίμενε να μεγαλώσει κι αλλο. τα σκυλάκια δεν είναι κουκλάκια που τα παίρνουμε μόνο και μόνο επειδή τα βρίσκουμε όμορφα. Όπως κι ολα τα ζωάκια φυσικά. κι αμα Είσαι κι άνεργη σκυλί δεν συντηρείς. έχουν πολλά έξοδα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ούτε ο παρακάτω (άνθρωπος,σκύλος) δικαιούται έναν φίλο. Το παρακάνετε ορισμένοι με το να τα εξισώνετε με ανθρώπους και στην τελική υποφέρει και το ίδιο το ζώο, είτε είναι κλεισμένο σε διαμέρισμα είτε είναι στολισμένο/κουρεμένο σαν πατσαβούρα.

 

homeless.jpg

 

Παντελώς άστοχο το παράδειγμά σου. Δεν μιλάμε για άστεγο που βρήκε ένα σκυλί στον δρόμο και το έχει μαζί του πάντα στον δρόμο. Μιλάμε για άνθρωπο που μένει σε σπίτι. Και δεν σχολίασα τι δικαιούται κάποιος και τι οχι, από την στιγμή που δεν είσαι έτοιμος και ενημερωμένος για τις ανάγκες του ζώου απλά δεν παίρνεις ζώο, οχι γιατί δεν δικαιούσαι να πάρεις αλλά γιατί κατά πάσα πιθανότητα μετά θα το αφήσεις στον δρόμο όταν έρθουν τα δύσκολα και σφίξει το ζωνάρι. Τις υπόλοιπες καραμέλες οτι υποφέρει το ζώο είτε σε διαμέρισμα είτε έξω τα αφήνω ασχολίαστα. Μάλλον κάθεσαι και γράφεις απλά για να γράψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...