Προς το περιεχόμενο

Μαλτεζ-γιορκσαιρ


Βασουλαα24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν πολλα λευκα ημιαιμα πατσαβουρακια αδεσποτα που μαλτεζοφερνουν.εαν ψαξεις θα βρεις.το φεις μπουκ ειναι γεματο εαν ψαξεις σε ομαδες με αδεσποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η λογική είμαι άνεργος δεν έχω λεφτά να αγοράσω (έστω και απο ιδιώτη υπάρχουν αρκετοί με γέννες που πουλάνε σε χαμηλές τιμές) αλλά έχει ο θεός για να το συντηρώ κτλ δεν μου κάνει ως διεξοδική σκέψη. Επίσης μου χτύπησε πολύ άσχημα το "το θέλω γιατί θέλει το 5χρονο παιδάκι μου" αλλά το πήγα να δεί αδέσποτα και δεν ήθελε κανένα...

 

Dunno... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ξερεις καν ασε καποιον που με ξερει να κρινει το μυαλο που κουβαλαω...οκ εκανα λαθος που δημοσιευσα εδω αλλα κανενας σας δεν μου ειπε οτι δεν επρεπε...το μονο που κανετε ειναι να ειρωνευεστε και να λετε κακοιες χωρις καν να με γνωριζετε

Εννοείται πως δεν σε ξέρω, αλλά σε κρίνω από τα λεγόμενα σου, που για μένα(όπως και για τον κάθε φιλόζωο) είναι τελείως λάθος!

Όταν ψάχνεις να σου χαρίσουν ΜΙΑ συγκεκριμένη "trendy" ράτσα σκύλου σαλονιού για δώρο στα γενέθλια ενός παιδιού που απέρριψε δεκάδες(τουλάχιστον) αδεσποτάκια...μάλλον πολύ ευγενικά σε απάντησα, αφού 99% δεν είστε έτοιμοι για μια τέτοια τεράστια δέσμευση!

Αν πάλι άλλαξες γνώμη και θες πραγματικά να αποκτήσεις τον καλύτερο σας φίλο, που θα σας μάθει τι σημαίνει αγάπη χωρίς όρια και ανταλλάγματα, τότε, το internet και οι φιλοζωικές έχουν περίσσευμα από σκυλιά που μπορείς να τα δεις από κοντά και να υιοθετήσεις ένα.

Και να μοιραστώ και την προσωπική μου εμπειρία, για να καταλάβεις κάποια πράγματα.

Είχα 17 χρόνια σκύλο ράτσας που ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου και πάντα θα τον θυμάμαι σαν τον καλύτερο μου φίλο.

2 χρόνια μετά το θάνατο του αποφάσισα να υιοθετήσω(πιο ώριμος πλέον) ένα αδέσποτο από τα τόσα που υπάρχουν στο Facebook. Αφού το διάλεξα, ώστε να πληρεί τις "απαιτήσεις" μου, πήγα στη φιλοζωική να το δω από κοντά και να το πάρω. Για "κακή" μου τύχη όμως, το σκυλάκι εκείνη την μέρα, είχε κάποιο μικροατύχημα και ήταν στον κτηνίατρο και ενώ κλείσαμε ραντεβού για άλλη μέρα, μου είπε η κοπέλα, "μιας και ήρθε μέχρι εδώ, δες και τα άλλα σκυλάκια που έχουμε, μήπως σου κάνει κλικ κάποιο". "Αμόλησε λοιπόν καμιά δεκαριά κουτάβια, που και μόνο που βγήκαν από τα κλουβιά τους τρέχανε σαν τρέλα από τη χαρά τους, χωρίς να μου δώσουν σημασία, εκτός από ένα. Ένα θηλυκό(για αρσενικό πήγαινα), που εκτός από όμορφα μάτια, δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να σου τραβάει την προσοχή. Αυτό-ή , λοιπόν, κόλλησε σα "βδέλλα" πάνω μου, και με φιλούσε και χοροπηδούσε σαν να με ήξερε! Εκείνη την μέρα έφυγα, για να σκεφτώ με καθαρό μυαλό τι θα κάνω. Την άλλη μέρα φυσικά φυσικά, πήγα κι "έσωσα"(γιατί το σώνεις πραγματικά το σκυλί που υιοθετείς) την καινούργια καλύτερη μου φίλη, που από την πρώτη στιγμή κατάλαβε τι έκανα και μου το ανταποδίδει κάθε μέρα με αγκαλιές και αγάπη, τα 2 χρόνια που είμαστε μαζί.

Σου εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση και να καταλάβεις τι σημαίνει αυτή. Είναι δέσμευση για μια ζωή, με τα προβλήματα, τις υποχρεώσεις, τις χαρές και τις στεναχώριες, που αν δεν τα υπολογίσεις αυτά και ψάχνεις απλά ένα δώρο γενεθλίων για την κόρη σου, πάνε στα jumbo και λυπήσου το αθώο το ζωντανό...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο δικη μου θεληση και αλλα και απο συνθηκες που θελον πολυ χρονο να αναφερω  εχω σπιτι 3 γιορκσαιρ , ενα μαλτεζ , ενα κανις γερικο 16 ετων αλλα σε πολυ καλη κατασταση ακομα και τελευταια απο φιλοωζικη ενα ημιαιμο που "αντικατεστησε" ενα μεγαλοσωμο  ημιαιμο που εφυγε περυσι 13 ετων

 

Τα γιορκσαιρ σιγουρα ειναι οτι το καλυτερο για ενα διαμερισμα , δεν απαιτουν πολυ φροντιδα και τα ετησια εξοδα δεν ειναι πολλα.Κοιμουντε πολλες ωρες .

Η παρουσια ομως καποιου  χωρις απουσια πανω απο 2-3 ωρες ειναι απαραιτητη .

 

Δεν εχουν ομως τιποτα παραπανω απο τα αζητητα που ειναι χιλιαδες σε αγγελιες και σελιδες αν ψαξεις ειδικα σε facebook ή στο www.ourdogs.gr

 

Πιστευω ειναι πολυ καλος φιλος για ενα παιδι μικρο η ....και μεγαλυτερο !!!!Το εικονιζομενο 2 κιλα ολα κι ολα δεν με αφηνει ...ρουπι !!!!

post-40980-0-51901800-1493808226_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλί δεν είναι παιχνίδι. Δεν είναι μέσο επίδειξης. (βλέπε τί ράτσα να πάρω; τί είναι trendy) Έχει σημαντικά έξοδα. 

 

Αν νομίζετε ότι γνωρίζετε τα παραπάνω, ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα, που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλί δεν είναι παιχνίδι. Δεν είναι μέσο επίδειξης. (βλέπε τί ράτσα να πάρω; τί είναι trendy) Έχει σημαντικά έξοδα. 

 

Αν νομίζετε ότι γνωρίζετε τα παραπάνω, ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα, που λένε.

 

 

Εγω ημιαιαμο πηρα σε... αντικατασταση αυτου που εφθυε πρυσι ....Ψυχοθεραπεια ειναι τα σκυλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αληθεια εχετε τρελαθει τελειως ορισμενοι. Γραφει καποιος 3 γραμμες ως νεος χρηστης του φορουμ και ο αλλος βγαζει συμπερασμα για το ποιον του και αν αξιζει να εχει δουλεια,αν ειναι καλος γονιος και αν θα παει στην κολαση η στον παραδεισο. Νταξει ρε μαγκες που δεν γραψατε ποτε μαλακ..α στο φορουμ, κατουρατε λιγο, που αν πιασει κανεις το post history σας θα δει τα ιδια μπορει και χειροτερα. Δηλαδη IRL αμα γνωστος σας πει μαλακια με αυτον τον τροπο απαντατε. Ελπιζω οχι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημιαιαμο πηρα σε... αντικατασταση αυτου που εφθυε πρυσι ....Ψυχοθεραπεια ειναι τα σκυλια .

Το γνωρίζω φίλε, είχα σκυλιά για περίπου 20 χρόνια. Έχουν άπειρα καλά, αλλά και πολλές υποχρεώσεις.

 

Δεν είναι κακό να τονίσεις το 2ο σε κάποιον που δεν έχει ίσως ιδία εικόνα - έτσι θα ευχαριστηθεί περισσότερο το 1ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλω υπαρχει κανεις που να δινει κανενα μαλτεζ ή γιορκσαιρ? Το θελω για τον γιο μου ειναι 5 ετων και σε λιγες μερες εχει γενεθλια...ολη μερα μου λεει ποτε θα παρουμε σκυλακι..δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να του παρω ενα γιατι ειμαι ανεργη..αν μπορει καποιος ας βοηθησει παρακαλω

 

Οι ψυχές και η φιλία δεν είναι εμπορεύματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δςν ειναι εμπορευμα επισης δεν εχει σημασια αν ειναι ρατσας κτλ... Τοτε γιατι ολοι εσεις οι φιλοζωοι οταν σας ρωταμε για το μεγεθος μας λετε πως η αγαπη δεν εχει μεγεθος ουτε ρατσα ουτε χρωμα ενω στο προφιλ σας εχετε οι περισσοτεροι φωτο με το αγαπημενο σας κατοικιδιο που τυχαινει να ειναι ρατσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δςν ειναι εμπορευμα επισης δεν εχει σημασια αν ειναι ρατσας κτλ... Τοτε γιατι ολοι εσεις οι φιλοζωοι οταν σας ρωταμε για το μεγεθος μας λετε πως η αγαπη δεν εχει μεγεθος ουτε ρατσα ουτε χρωμα ενω στο προφιλ σας εχετε οι περισσοτεροι φωτο με το αγαπημενο σας κατοικιδιο που τυχαινει να ειναι ρατσας?

Εγώ προσωπικά έκανα λάθος και αγόρασα σκυλί από την εντελώς λάθος πηγή... Κοίτα τι είναι τα puppy mils.

Με τα λεφτά μου, χορηγησα την κακία των ανθρώπων απέναντι στην καλύτερη ψυχή πάνω στον πλανήτη. Σου μιλάμε για να μην κάνεις το ίδιο λάθος. Υπάρχουν εργοστάσια ψυχών σε Βουλγαρία, σερβια που πουλάνε "ράτσες" από τύφλα ζώα φυλακισμένα για χρόνια.

 

Αν θες όντως την ράτσα υπάρχουν εκτροφείου που σου το δίνουν αυτό αλλά σε τιμές 1000+, κάτι που είναι φυσιολογικό αφού η σωστή γέννα κοστίζει.

http://www.dogpark.gr/puppy-mills-the-shame-of-humanity/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οπως ανεφερα πιο πανω μιλησα με μια φιλοζωικη ομαδα και μιλουσαμε μια χαρα μεχρι που ρωτησα για το μεγεθος..και αρχισαν κατι τρελα οτι η αγαπη δεν εχει μεγεθος κτλ το συγκεκριμενο κουταβι θα γινοταν γυρω στα30 κιλα και το μονο π της ειπα ειναι οτι αυτο το σκυλι θελει τν χωρο τ δεν μπορω εγω να το κλεισω σε ενα σπιτι 1×1 ενω ενα μικρου μεγεθπυς ειναι αλλιως δεν ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπέλα γράφει πως είναι άνεργη, εννοώντας πως δεν έχει την οικονομική ευχέρεια, δυστυχώς ένας σκύλος σε πολλές περιπτώσεις έχει περισσότερα μηνιαία έξοδα από ένα παιδί, οπότε δεν νομίζω πως έλαβε στα υπόψην της αυτή τη σημαντικότατη παράμετρο.

 

Το αυτό.

 

Ας βρει πρώτα δουλειά και μέχρι τότε ας βγάλουν από το μυαλό τους την απόκτηση κατοικιδίου, που και πάλι με πολλούς αστερίσκους το λέω γιατί το οτι το θέλει το παιδί τους δεν λέει κάτι, ο σκύλος θα βρίσκεται μαζί τους και πρέπει να το θέλουν και η ts και ο άντρας της. Διαφορετικά σε οτιδήποτε στραβό προκύψει στο μέλλον (aka ο σκύλος κάνει φασαρία ο σκύλος θέλει το ένα το άλλο και μπλα μπλα), μάλλον το σκυλί θα πληρώσει τα σπασμένα. Και εγώ μικρός ήθελα γάτα, αφού έπριξα την μάνα μου πήραμε μια γάτα και μια μέρα έρχομαι από το σχολείο και μου λέει η μάνα μου οτι την άφησε ελεύθερη έξω, το τι ακολούθησε εκείνη την ημέρα στο σπίτι δεν περιγράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...