Προς το περιεχόμενο

Σχολη Πλοιαρχων ή Επιστημη των Υλικων?


ΓιωργοςΧ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Τελικα ρε παιδια τι ειναι καλυτερο? Πλοιαρχος ή μηχανικος?

 

 

Ιδανικο θα ηταν να βρεις καμια γκομενα μπας και μα αφησεις ησυχους. Να ξεχαρμανιασεις ρε παιδι μου.

Εναλλαχτικα ξεκινα την ζαπρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλυτερα για Μηχανικος Εμπορικου Ναυτικου και ''συνδιαζεις'' κατα καποιον τροπο και τα δυο συν οτι θα εχεις πιο ευκολη επαγγελματικη αποκατασταση απο τους πλοιαρχους μιας και οι μηχανικοι εχουν μεγαλυτερη ζητηση στα καραβια και εγω σε αυτην την σχολη ειμαι, κανουμε και μαθημα που λεγετε τεχνολογια υλικων και διαφορα αλλα σχετικα με χημεια φυσικη μηχανολογικα ηλεκτρικα ηλεκτρονικα υπολγιστες κ.α. αν θες λεπτομερεις σχετικα με το επαγγελμα πες μου, οτι και να επιλεξεις εξωτερικο θα εισαι και μακρια απο το σπιτι σου δυστηχως.

Καμία σχέση οι δύο σχολές...

 

Εγώ θα έλεγα κάτσε και διάβασε γιατι δεν είσαι για καμία απο αυτές τις σχολές και στις δύο θα αποτύχεις όπως αποτυχαίνει ο περισσότερος κόσμος που πάει εκει γιατι πάει σαν και εσένα (= η σχολή με λίγα μόρια που μπορώ να περάσω επειδή τα φόρτωσαν στον κόκορα)

 

 

Στο ναυτικό απλά ψάχνουν για κορόιδα που θα φάνε την ζωή τους για να πλουτίζουν οι εφοπλιστές...

 

Έχει και γερά μεροκάματα βέβαια αλλά δεν τα παίρνουν όλοι και σίγουρα δεν τα παίρνει κανένας καινούργιος (χωρίς να είναι γόνος ναυτικής οικογένειας ή να έχει παρόμοιο μέσον )

 

και ακόμη και στην περίπτωση του γερού μεροκάματου κάθε ευρώ το δουλεύεις δεν δίνουν τα λεφτά για πλάκα επειδή κανένας σχεδόν δεν θέλει να κάνει την δουλειά της συγκεκριμένης θέσης τα δίνουν.

 

Όλα αυτά για την πλοιάρχων.. αν πας μηχανικός ακόμη χειρότερα πολύ περισσότερη δουλειά μικρότερο κύρος (= πιο δύσκολα να πετύχεις καλό μεροκάματο και να αναγνωριστεί η δουλειά σου)

 

Τέλος σιγά σιγά θα τελειώσουν και αυτά γιατι όλο και καλύτεροι γίνονται οι Φιλιππινέζοι που αρχικά απλά παίρνανε τις κατώτερες θεσεις... και κοστίζουν το 1/3 και βγάλε απο τους έλληνες.

 

Η επιστήμη τεχνολογίας υλικών ειναι ωραία και ενδιαφέρουσα σχολή αλλά θέλει επίπεδο φοιτητή χημικού (γιατι κανονικά ειναι κλάδος της χημείας άλλο το αν το σύστημα μας ειναι χρηματιστηριακού τύπου και οι σχολές παίρνουν βάση ανάλογα με την ζήτηση των παιδιών και έτσι το ΕΤΥ έχει πατώσει απο θέμα βάσης)

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα 2 κακά

 

1) Επειδή το μεγαλύτερο μέρος των παιδιών θα είναι τουρίστες μειώνεται η ποιότητα των διαλέξεων ειδικά στα πρώτα έτη

 

2) Δεν θα υπάρχει ποιότητα και εσύ δεν θα έχεις επίπεδο για να προσπαθήσεις μόνος σου να ανεβείς.. άντε να πας μπροστά έτσι...

 

 

Ιδανικο θα ηταν να βρεις καμια γκομενα μπας και μα αφησεις ησυχους. Να ξεχαρμανιασεις ρε παιδι μου.

Εναλλαχτικα ξεκινα την ζαπρε.

Δεν πήγε το μυαλό μου στα ποδανά και googlάροντας την φράση είδα αυτή την φωτό και ακόμη κλαίω χαχαχαχαχαχαχαχαχα

"Πόσα μάρια ψηλέ; τι ζειπαί;" :P

 

10831958_516332918509637_687427916_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Τι δε φτανουν ρε κουμπαρε? 10.000€ το μηνα δε σου φτανουν? Τοσα νομιζω παιρνουν, ισως και λιγο λιγοτερα αλλα και παλι δεν τα βρισκεις αλλου αυτα τα χρηματα.

- Οταν λες οτι θες αντερα τι εννοεις? Ναυτια κλπ? Οι καραμελες κανουν δουλεια?

- Τελικα ρε παιδια τι ειναι καλυτερο? Πλοιαρχος ή μηχανικος?

θες να πας στα καραβια κ ρωτας αν κανουν χαπια ναυτιας????????????????????

δεν εχω κατι αλλο να πω

εχεις μπει σε καραβι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα παιρνουν κ ενα χαπακι κ περνανε τον αντλαντικο χειμωνα για νιου γιορκ

συνδυαζεις κρουαζιερα με ραφτινγκ τι αλλο θες? και σε πληρωνουνε κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα... Θα ξερναω ολη την ωρα λολ. Τελικα με τις ΑΕΝ θα εχω προβλημα. Η ΕΤΥ ειναι χαμηλου επιπεδου (με ο,τι συνεπαγεται αυτο). Επομενως τι προτεινετε ρε παιδια? Καποια πολυτεχνικη σχολη ισως λογω επιπεδου? Για χημικο, μαθηματικο, φυσικο κλπ, αστο καλυτερα. Εκτος του οτι δε μ'αρεσουν, δεν υπαρχουν και πολλες θεσεις εργασιας για κατι τετοιο. Οποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοοοολ. ΗΜ εισαι? ΕΜΠ? Πως τη βλεπεις τη σχολη? Λεει τιποτα?

Καλα σαν το ΣΜΥ δεν ειναι, αλλα απο ΤΕΦΑΑ καλυτερα. Βεβαια εγω εχω και μεγαλα χερια και μεγαλα δαχτυλα γι αυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...