Προς το περιεχόμενο

Σχολη Πλοιαρχων ή Επιστημη των Υλικων?


ΓιωργοςΧ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα γραφεται το οτι να ναι εδω μεσα, καθεστε οσοι ξερετε γιατι μιλατε διαβαζετε και απαντατε σε αποψεις που παρουσιαζονται εκ των εσω και δηθεν ψαγμενες ενω ειναι βγαλμενες πισω απο το pc με το ενα χερι μεσα απο το μποξερακι σε στυλ ακουσα ειδα σκεφτηκα κλπ.

Προφανως δεν το λεω για αλλους, νομιζω φαινεται ποιοι στο thread βγαζουν πραγματα απο τον κ λο τους και θα προτεινα να σταματησετε να τους δινετε σημασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειμαι οντως στο επαγγελμα σε αντιθεση με εσενα που κανει μπαμ, δεν εχουν καμια σχεση τα μισθα των φιλιππινων που αναφερεις,φενετε οτι εισαι εκτος και σπαμενο τηλεφωνο απο τους κλαψες ναυτικους. Οπως και να εχει υπαρχουν παρα πολλες εταιριες ελληνικες ξαναλεω που δεν βαζουν καν αξιωματικους ξενουνς μεσα στα πλοια τους. Ο Γ αξιωματικος σε μια μεση ελληνικη εταιρια περνει 5000 σε γκαζαδικο, 6000 σε αεραδικο και 4000 σε φορτηγο καθαρα, για εταιριες εξωτερικου αν πας ειναι πολυ παραπανω. Α μηχανης και καπετανιος ειναι τα ιδια με ελαχιστες διαφορες, ο Α μηχανης καμια φορα απο extra μπορει να πενρει λιγα παραπανω σπανια οπως και το αντιθετο. Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε. Οι ξενοι περνουν τα ιδια ομως χωρις ασφαλιση.

 

Κανενας μηχανικος δοκιμος δεν εμεινε ξεμπαρκος στην σχολη μου Ασπροπυργο, αμα θες ελα και ρωτα. Στους πλοιαρχους υπαρχει αυτο που λες οχι σε τοσο ποσοστο ομως αν θες βρισκεις ανετα και με ξενη σημαια και πληρωνεις μετα την υπηρεσια σου. Πριν χρονια δεν τους επετρεπαν με ξενη σημαια και εμεναν ξεμπαρκοι. Το ετος δε το επαναλαμβανεις εδω και αρκετα χρονια εχει αλλαξει ο νομος, κανει καραμπαμ ξαναλεω οτι εισαι τελειως εκτος και κλασικος ξερολακος απλα. Γραφεσε στο επομενο εξαμηνο κανονικα ακομα και με μηδενικη υπηρεσια.

 

Τα χρονια που θες για να πας απο Γ σε Β και απο Β σε Α τα ειπα χοντρα ξαναλεω. Περιπου στα 30 και κατι αν τελειωσεις την σχολη νορμαλ στα 22-23 θα εισαι Α, ειχα καπετανιο 34 στο πλοιο και ειχε 2 χρονια ηδη καπετανιος. Φυσικα πρεπει να εισαι καλος στην δουλεια σου και εργατικος τιποτα δε σου χαριζετε στην ζωη.

 

10 φορες ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο επαγγελμα και οτι το ξενυχτι και η δουλεια που θα ριξεις μεχρι να πας Α δεν περιγραφονται σε ενα φορουμ και μου λες οτι τα ωραιοποιω??!! Πηγενε ομως και ρωτα και στην στερια(αφου ρωτησες τοσους στην θαλασσα που λες) ποσοι ειναι σπουδαγμενοι και ειναι ανεργοι ή απληρωτοι ή κακοπληρωμενοι οσοι βρηκα δουλεια στην ελλαδα και κανουν πολυ δυσκολα προτζεκτ πανω στο αντικειμενο τους με ξενυχτια και μετα μιλαμε παλι.

 

 

Ρε φίλε τι ξερολάκος και μαλακίες... και γιατί μου επιτίθεσαι με ξέρεις;  Εσύ ακόμη δεν μας είπες τιποτα για εσένα.. που δουλεύεις; πόσα χρόνια;

 

 

Όταν λέω έχω γνωστούς εννοώ φίλους και συγγενείς και επίσης έχω δουλέψει και σε ναυτιλιακή τέλος ήξερα και μερικούς καθηγητές (δεν ξέρω αν διδάσκουν ακόμη εκεί ) Όπως πχ τον Βούλγαρη και τον Κωνσταντάρα στην μηχανικών.

 

Απο Ασπρόπυργο σου λέω και εγώ και οι μισθοί ήταν απο το Hellenic Master Ro/Ro φορτηγό της Hellenic seaways πριν λίγα χρόνια όταν έκανε Πειραιά Κύπρος Ισραήλ Αίγυπτο και τους ξέρω τους Φιλιππινέζος  και τα pay τους απο κοντά για άλλο λόγο. Στο ίδιο καράβι (όπως και σε πολλά άλλα ) ο μισθός του δόκιμου είναι στα 800 ευρώ μεικτά! (όση είναι η επιδότηση)

 

Το ότι σταματήσανε να κόβουνε τον κόσμο (αν ισχύει)  καλό είναι αν και  κάνει μπάμ ότι άλλαξε αυτός ο κανόνας επειδή δεν έβρισκαν να μπαρκάρουν και οι περισσότεροι μένανε στην ίδια χρόνια έτσι ήταν  πάντως.

 

Απουσίες έχει όπως είχε και πριν ή τις κόψανε και αυτές; (απλά για τους υπόλοιπους το μάθημα ξεκινάει 8 το πρωί και κάθε ώρα κρατάνε απουσίες και αν μαζέψεις μερικές δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες μένεις στο ίδιο έτος)

Ο Ασπρόπυργος ειδικά είναι ότι ναναι

 

Εσύ μου φαίνεται απλά περιγράφεις την προσωπική σου εμπειρία και χαίρομαι που τα πας καλά στην δουλειά που διάλεξες και εις ανώτερα.

 

Ποιο γκαζάδικο θα δώσει 5000 σε φρέσκο τρίτο; (και φαντάζομαι να ενοείς μικτά χωρίς NAT etax κτλ όχι στο χέρι )Η Arcadia? H Minerva ? εδώ έχουν ειδική κατηγορία "Junior" μηχανικός/ανθυποπλοίαρχος για τους πρωτόμπαρκους ακριβώς για αυτό το λόγο.

 

Προσοχή δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις άτομο σε γκαζάδικο να παίρνει καλά λεφτά κτλ αυτό που λέω ειναι ότι δεν ειναι ο κανόνας ούτε για πλάκα. Μην νομίζει κάποιος ότι θα τελειώσει την ΑΕΝ και το πρώτο μπάρκο του θα είναι γκαζάδικο στα 5000...

 

 

Για να γίνεις Α' μηχανικός θες 6 χρόνια = 72 μήνες (5 προϋπηρεσία και 1 χρόνο συνολικά σεμινάρια και εξετάσεις ΑΝ όλα πάνε καλά τόσο με εσένα όσο με τις ημερομηνίες) Συνήθως όμως θέλεις περισσότερα για να σε προσλάβουν σαν Α´ μηχανικό και όχι πχ σαν πρωτοδεύτερο δεύτερο κτλ

 

Και που αναφέρθηκες για την δυσκολία; έγραψες 2 σεντόνια για το πόσα καλά ειναι στο ναυτικό και το πόσα λεφτά έχει και το μόνο που έγραψες για την δυσκολία ειναι "η δουλειά του ναυτικού ειναι πολύ δύσκολη"  αυτές τις πέντε λέξεις.... μας δουλεύεις;

 

Για τα ωράρια μίλησες ; για τις συνθήκες στο μηχανοστάσιο; Για τον κίνδυνο; Για την ποιότητα ζωής;

 

Αυτό που είπες φίλε εν ολίγοις ήταν "Έλα στο ΕΝ γρήγορα θα εξελιχθείς έχει μπολικά φράγκα εγγυημένη δουλειά ειναι λίγο δύσκολα αλλά είναι το καλύτερο επάγγελμα στην εποχή μας" που ειναι 100% παραπληροφόρηση σαν να διαβάζω την κεντρική σελίδα της ΑΕΝ... Περισσότερο για διαφήμιση δηλαδή μου κάνει παρά πληροφόρηση...

 

 

Και έρχεσαι και μου επιτίθεσαι επι προσωπικού μετά ενώ απλά σε ρώτησα αν είσαι ναυτικός και εσύ μου απάντησες με εκφράσεις τύπου "ξερολακος" "δεν έχεις ιδέα" κτλ... Αυτό και μόνο φτάνει για να καταλάβουμε τον χαρακτήρα σου και αν πρέπει κάποιος να εμπιστευτεί τα λόγια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα το ΕΝ το αφηνω, γιατι μαλλον δε μου κανει. Δεν εχω κατι με τους ναυτικους προφανως απλα νομιζω πως δε θα μου αρεσει.

 

@louilouiCK μου εδειξες καποια επαγγελματα που μπορει να κανει ενας μαθηματικος. Θες να σου δειξω ποσα μπορει να κανει ενας μηχανολογος ή ενας ηλεκτρολογος μηχανικος? Θα τελειωσουμε αυριο φιλε μου. Ή εισαι μαθηματικος και νομιζεις οτι μονο εσεις υπαρχετε ή δε βλεπεις την πραγματικοτητα η οποια ειναι οτι ενας μαθηματικος θα βρει πολυ πιο δυσκολα δουλεια απο εναν μηχανικο. Επισης, για να βρεις δουλεια ως μαθηματικος θες μεταπτυχιακο... "Θελετε και κετσαπ στις πατατες σας?" Αυτη ειναι η ποιο συχνη φραση που λεει ενας μαθηματικος ο οποιος δεν ειναι η εξαιρεση στον κανονα (γιατι αν το παμε ετσι δε βγαζουμε ακρη).

Δεν ειπα πουθενα οτι θα γραψω 10. Ειπα οτι εχουν τα ιδια μορια και τις συγκρινω (μην παει το μυαλο σου στο πονηρο)...

Τελος μου πετας διαφορες βλακειες τυπου "ο τσαρλι και το εργοστασιο σοκολατας". Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.

 

@bilya το απαντησα αυτο που ρωτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louilouiCK Ειπα απο την αρχη τι ειμαι και εσυ το αμφισβητησες επιδεικτικα κατεβαζοντας ενα σωρο ακυρα πραγματα απλα για να μου ''απαντησεις''. 

 

Δεν εχει καν νοημα να κατσω να απαντησω στις ασυναρτησιες σου ή μαλλον στις ασυναρτησιες που ειπε ο ταδε μπαρμπας σου. Εσυ ο ιδιος αλλαζεις τα λεγομενα σου με καθε σου ποστ, λογικο μιας και δεν μπορεις να τα googlaρεις ολα μαζι.

Φιλε ΓιωργοΧ μπες καλυτερα σε καποιο πιο ειδικο φορουμ για το καθε επαγγελμα που σε ενδιαφερει ξεχωριστα να μιλησεις με επαγγελματιες του ειδους και μετα συγκρινε μονος σου, εδω βλεπεις ο καθενας λεει το μακρουλακι του και το κοντουλι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα το ΕΝ το αφηνω, γιατι μαλλον δε μου κανει. Δεν εχω κατι με τους ναυτικους προφανως απλα νομιζω πως δε θα μου αρεσει.

 

@louilouiCK μου εδειξες καποια επαγγελματα που μπορει να κανει ενας μαθηματικος. Θες να σου δειξω ποσα μπορει να κανει ενας μηχανολογος ή ενας ηλεκτρολογος μηχανικος? Θα τελειωσουμε αυριο φιλε μου. Ή εισαι μαθηματικος και νομιζεις οτι μονο εσεις υπαρχετε ή δε βλεπεις την πραγματικοτητα η οποια ειναι οτι ενας μαθηματικος θα βρει πολυ πιο δυσκολα δουλεια απο εναν μηχανικο. Επισης, για να βρεις δουλεια ως μαθηματικος θες μεταπτυχιακο... "Θελετε και κετσαπ στις πατατες σας?" Αυτη ειναι η ποιο συχνη φραση που λεει ενας μαθηματικος ο οποιος δεν ειναι η εξαιρεση στον κανονα (γιατι αν το παμε ετσι δε βγαζουμε ακρη).

Δεν ειπα πουθενα οτι θα γραψω 10. Ειπα οτι εχουν τα ιδια μορια και τις συγκρινω (μην παει το μυαλο σου στο πονηρο)...

Τελος μου πετας διαφορες βλακειες τυπου "ο τσαρλι και το εργοστασιο σοκολατας". Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.

 

@bilya το απαντησα αυτο που ρωτας.

Ρε φίλε εδώ καλά καλά δεν ξέρεις το αντικείμενο ενος μηχανικού υπολογιστών και νόμιζες ότι είναι προγραμματιστής

 

Πες μου τι σε κάνει  να νομίζεις με τόση αυτοπεποίθηση ότι ξέρεις τόσο καλά τι συμβαίνει στον εργασιακό χώρο και το τι εστί μηχανικός και επιστήμονας κτλ;

 

Σου έδειξα πραγματικό site με ζωντανές αγγελίες (δηλαδή απο πραγματικές εργασίες που ψάχνουν άτομα αυτή την στιγμή και που αν είχες πτυχίο μαθηματικών θα μπορούσες να τους στείλεις βιογραφικό και να περιμένεις να σου απαντήσουν ) και μου λες για πατάτες και εγώ δεν ξέρω τι...

 

Τι δεν καταλαβαίνεις;   Scientists > Engineers> Mechanics/Other treats > Practitioners>basic labor Όσο αφορά το εύρος των θεωρητικών γνώσεων στις επιστήμες έτσι ήταν πάντα από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

 

louilouiCK Ειπα απο την αρχη τι ειμαι και εσυ το αμφισβητησες επιδεικτικα κατεβαζοντας ενα σωρο ακυρα πραγματα απλα για να μου ''απαντησεις''. 

 

Δεν εχει καν νοημα να κατσω να απαντησω στις ασυναρτησιες σου ή μαλλον στις ασυναρτησιες που ειπε ο ταδε μπαρμπας σου. Εσυ ο ιδιος αλλαζεις τα λεγομενα σου με καθε σου ποστ, λογικο μιας και δεν μπορεις να τα googlaρεις ολα μαζι.

 

Φιλε ΓιωργοΧ μπες καλυτερα σε καποιο πιο ειδικο φορουμ για το καθε επαγγελμα που σε ενδιαφερει ξεχωριστα να μιλησεις με επαγγελματιες του ειδους και μετα συγκρινε μονος σου, εδω βλεπεις ο καθενας λεει το μακρουλακι του και το κοντουλι του.

Δεν αμφισβήτησα ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ..

 

και κατεβάζοντας ένα σορό άσχετα πράματα είναι το να ρωτάω πχ γιατι δεν αναφέρεις τις άθλιες συνθήκες στο μηχανοστάσιο ή το ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που δυσκολεύονται να κάνουν την πρακτική τους γιατι δεν βρίσκουν θέση σε πλοίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...