Προς το περιεχόμενο

Σχολη Πλοιαρχων ή Επιστημη των Υλικων?


ΓιωργοςΧ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωχ, δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα... Θα ξερναω ολη την ωρα λολ. Τελικα με τις ΑΕΝ θα εχω προβλημα. Η ΕΤΥ ειναι χαμηλου επιπεδου (με ο,τι συνεπαγεται αυτο). Επομενως τι προτεινετε ρε παιδια? Καποια πολυτεχνικη σχολη ισως λογω επιπεδου? Για χημικο, μαθηματικο, φυσικο κλπ, αστο καλυτερα. Εκτος του οτι δε μ'αρεσουν, δεν υπαρχουν και πολλες θεσεις εργασιας για κατι τετοιο. Οποτε?

Αν δεν σαρέσει η φυσική η χημεία και τα μαθηματικά δεν θα σου αρέσει το TΕΤΥ που είναι φυσική χημεία και μαθηματικά πάνω στα διάφορα υλικά και τις εφαρμογές των γνώσεων αυτών....

 

Επίσης μόλις περιέγραψες τα επαγγέλματα με την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ως "δεν υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίας" :P

 

Τεσπα το επαγγελματικό μέλλον θα πρέπει να είναι το πολύ έως 2η προτεραιότητα στην επιλογή των σπουδών σου η 1η προτεραιότητα θα πρέπει να είναι το να αγαπάς το συγκεκριμένο πράμα για να μπορείς να ασχοληθείς το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου με αυτό... γιατί αυτό ουσιαστικά θα κάνεις όπου και να πας αλλιώς θα είσαι άλλος ένας ελληνάρας που έβγαλε την σχολή με τα sos των σημειώσεων και παραπονιέται πως έχει πτυχίο και δεν βρίσκει δουλειά...

 

Δεν σπουδάζεις για να πάρεις ένα χαρτί.... όποιος στο λέει αυτό δεν σπούδασε ποτέ... σπουδάζεις κάτι στο οποίο θέλεις να αφιερωθείς.

 

Έτσι μόνο μπορείς να ασχολείσαι ώρες κάθε μέρα με αυτό και μόνο αν ασχολείσαι ώρες κάθε μέρα με κάτι μπορείς να πετύχεις σε αυτό, στην ζωή δεν υπάρχουν shortcuts και εύκολες/μαγικές λύσεις η επιτυχία σε κάτι ειναι ανάλογη του πόση ώρα ασχολείσαι με αυτό το κάτι την ημέρα επι πόσα χρόνια όσο μεγαλύτερος ο αριθμός τόσο μεγαλύτερη και η επιτυχία σου σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ηξερα οτι το φυσικο, το χημικο και το μαθηματικο δεν εχουν και μεγαλο μεριδιο στην αγορα (γενικα, οχι μονο στην ελληνικη). Συνηθως καταληγεις καθηγητης. Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις, αλλα μιλαμε για τον κανονα τωρα. Κανω λαθος?

 

- Οπως ειπες στην ΕΤΥ το επιπεδο δεν ειναι και τοσο καλο, οποτε ακομα και αν μου αρεσει το αντικειμενο δε θα μπορεσω να αποκτησω πολλες γνωσεις λογω επιπεδου. Σωστα?

 

- Απο θετικη εχουμε: Χημικο, Μαθηματικο, Φυσικο και Μηχανικους (πολυτεχνικες σχολες δηλαδη). Κατι απο αυτα πρεπει να επιλεξω. Βεβαιως υπαρχουν και καποιες αλλες επιλογες, αλλα ειναι κατωτερες (πχ ΤΕΙ και λοιπες χαμηλοβαθμες πανεπιστημιακες). Με τα πρωτα τρια δε θα ηθελα και τοσο να ασχοληθω για ολη μου τη ζωη. Οποτε με την αφαιρετικη μεθοδο καταληγω στους μηχανικους (γενικα). Εκει αν ασχοληθεις αρκετα, εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις ως "επιστημονας" λογω υψηλου επιπεδου ακομα και αν δεν εισαι σιγουρος οτι σου αρεσει και πολυ (απλα οπως ειπα και πριν λογω του οτι δε μου πολυαρεσουν τα αλλα τρια καταληγω εδω. Σωστα παλι?


Μηχανικος Η/Υ? Ναι, οπως ειπα δεν τρελαινομαι (αλλωστε αν μου αρεσε κατι πολυ δε θα εγραφα εδω τωρα), αλλα εχει ενα ενδιαφερον και σιγουρα εχει μελλον. Ειναι μια αντικειμενικα καλη επιλογη. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ηξερα οτι το φυσικο, το χημικο και το μαθηματικο δεν εχουν και μεγαλο μεριδιο στην αγορα (γενικα, οχι μονο στην ελληνικη). Συνηθως καταληγεις καθηγητης. Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις, αλλα μιλαμε για τον κανονα τωρα. Κανω λαθος?

 

- Οπως ειπες στην ΕΤΥ το επιπεδο δεν ειναι και τοσο καλο, οποτε ακομα και αν μου αρεσει το αντικειμενο δε θα μπορεσω να αποκτησω πολλες γνωσεις λογω επιπεδου. Σωστα?

 

- Απο θετικη εχουμε: Χημικο, Μαθηματικο, Φυσικο και Μηχανικους (πολυτεχνικες σχολες δηλαδη). Κατι απο αυτα πρεπει να επιλεξω. Βεβαιως υπαρχουν και καποιες αλλες επιλογες, αλλα ειναι κατωτερες (πχ ΤΕΙ και λοιπες χαμηλοβαθμες πανεπιστημιακες). Με τα πρωτα τρια δε θα ηθελα και τοσο να ασχοληθω για ολη μου τη ζωη. Οποτε με την αφαιρετικη μεθοδο καταληγω στους μηχανικους (γενικα). Εκει αν ασχοληθεις αρκετα, εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις ως "επιστημονας" λογω υψηλου επιπεδου ακομα και αν δεν εισαι σιγουρος οτι σου αρεσει και πολυ (απλα οπως ειπα και πριν λογω του οτι δε μου πολυαρεσουν τα αλλα τρια καταληγω εδω. Σωστα παλι?

 

Μηχανικος Η/Υ? Ναι, οπως ειπα δεν τρελαινομαι (αλλωστε αν μου αρεσε κατι πολυ δε θα εγραφα εδω τωρα), αλλα εχει ενα ενδιαφερον και σιγουρα εχει μελλον. Ειναι μια αντικειμενικα καλη επιλογη. Σωστα?

τι διαβάζουμε ρεεεε. Καθηγητές μονο οι μαθηματικοί , οι φυσικοί κ χημικοί απο πότε???? Επισης τι εννοείς μηχανικοί γιατι αλλο πολιτικός μηχανικός κ αλλο μηχανολογος η μερα με την νύχτα. Αν δεν σ αρεσει κατι απλα θα αποτύχεις τέλος. Σπούδασε αυτο που θα θες να κανεις στην ζωη σου. Μην σκέφτεσαι ουτε επαγγελματική αποκατάσταση ουτε βασεις σχολων κτλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ηξερα οτι το φυσικο, το χημικο και το μαθηματικο δεν εχουν και μεγαλο μεριδιο στην αγορα (γενικα, οχι μονο στην ελληνικη). Συνηθως καταληγεις καθηγητης. Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις, αλλα μιλαμε για τον κανονα τωρα. Κανω λαθος?

 

- Οπως ειπες στην ΕΤΥ το επιπεδο δεν ειναι και τοσο καλο, οποτε ακομα και αν μου αρεσει το αντικειμενο δε θα μπορεσω να αποκτησω πολλες γνωσεις λογω επιπεδου. Σωστα?

 

- Απο θετικη εχουμε: Χημικο, Μαθηματικο, Φυσικο και Μηχανικους (πολυτεχνικες σχολες δηλαδη). Κατι απο αυτα πρεπει να επιλεξω. Βεβαιως υπαρχουν και καποιες αλλες επιλογες, αλλα ειναι κατωτερες (πχ ΤΕΙ και λοιπες χαμηλοβαθμες πανεπιστημιακες). Με τα πρωτα τρια δε θα ηθελα και τοσο να ασχοληθω για ολη μου τη ζωη. Οποτε με την αφαιρετικη μεθοδο καταληγω στους μηχανικους (γενικα). Εκει αν ασχοληθεις αρκετα, εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις ως "επιστημονας" λογω υψηλου επιπεδου ακομα και αν δεν εισαι σιγουρος οτι σου αρεσει και πολυ (απλα οπως ειπα και πριν λογω του οτι δε μου πολυαρεσουν τα αλλα τρια καταληγω εδω. Σωστα παλι?

Μηχανικος Η/Υ? Ναι, οπως ειπα δεν τρελαινομαι (αλλωστε αν μου αρεσε κατι πολυ δε θα εγραφα εδω τωρα), αλλα εχει ενα ενδιαφερον και σιγουρα εχει μελλον. Ειναι μια αντικειμενικα καλη επιλογη. Σωστα?

-Φυσικά και κάνεις λάθος! και στο εσωτερικό αλλά ειδικά στο εξωτερικό...

 

Όλα γύρο σου (αυτοκινητοβιομηχανία, χρηματιστήριο, υπολογιστές, αεροπλάνα, πύραυλοι και γενικά σκέψου ότι θες) βασίζονται σε φυσικά αξιώματα που για να τα κατανοήσεις χρειάζεσαι μαθηματικά... επίσης γνώσεις χημείας έχουν μια τεράστια εφαρμογή σε χιλιάδες κλάδους της βιομηχανίας κτλ...

 

Απο κατώτερες θέσεις μέχρι ηγετικές θέσεις σε πολλούς κλάδους στην ζωή θα δεις ανθρώπους με πτυχίο στα μαθηματικά ή την φυσική..

 

Δεν υπάρχει πιο γενική αγορά απο αυτήν των θετικών επιστημών και ειδικά των μαθηματικών και της φυσικής...

 

Γενικά ότι έχει R&D ή ότι χρειάζεται εφαρμογή θετικής θεωρίας χρειάζεται και κάποιον με πτυχίο στα μαθηματικά και την φυσική ...

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις για πόσο μεγάλο ορίζοντα επιλογών μιλάμε δεν θα κάτσω να πω τα βασικά αλλά για παράδειγμα όλες οι συναλλαγές στα χρηματιστήρια παγκοσμίως γίνονται με δικτυωμένους υπολογιστές.

 

Υπολογιστές που στέλνουν εκατοντάδες χιλιάδες πακέτα και κυρίως που όσο πιο γρήγορα τα στείλουν (πχ το αίτημα για αγορά μιας μετοχής) τόσο πιο πολλά θα κερδίσουν ή θα χάσουν οι ιδιοκτήτες τους

 

Τα μαθηματικά για να υπολογίσουν το πως θα αρχιτεκτονηθούν αυτά τα πακέτα και πως θα μελετηθούν είναι μέρος της θεωρίας ρευστών που είναι κλάδος της φυσικής (αλλά επίσης μαθηματικά)

 

Μια μεγάλη χρηματιστηριακή εταιρία ή μια μεγάλη εταιρία γενικά θα χρειαστούν τόσο κορυφαίους CEO με κάποιο σχετικό background σε αυτά τα θέματα όσο και entry level στελέχη για να κάνουν το number-crunching που πάλι θα είναι πτυχιούχοι μαθηματικών ή φυσικής.

 

Ο βαρουφάκης που ειναι οικονομολόγος (δεν έχει σχέση τι πιστεύεις για αυτον ως πολιτικό ή άνθρωπο σημασία έχει ότι αυτό που είχε υποσχεθεί το έκανε -αν αυτό ήταν καλό ή κακό για την χώρα δεν θα το σχολιάσω για να μην βγώ offtopic - ) ουσιαστικά εφάρμοζε τακτικές απο την θεωρία παιγνίων που είναι καθηγητής και είναι κλάδος  των μαθηματικών. (που βρίσκει άπειρες εφαρμογές στην οικονομία και εξού διάλεξε να κάνει το διδακτορικό του πάνω σε αυτό)

(τώρα σου πιάνω τα εντελώς απ έξω παραδείγματα για να πάρεις μια γεύση από τις προεκτάσεις)

 

- Τις γνώσεις στο ΕΤΥ δεν θα μπορέσεις να τις αποκτήσεις λόγω του δικού σου επιπέδου και τις αδιαφορίας που φαίνεται να έχεις κρίνοντας απο τον τρόπο που το προσεγγίζεις απλά το ότι γενικά σαν εσένα θα είναι αρκετοί άλλοι εκεί (λογω της χαμηλής βάσης μπάτε σκύλοι αλέστε) δεν θα βοηθήσει

 

- Μηχανικός δεν είσαι επιστήμονας... είσαι μηχανικός... απλά στην καθομιλουμένη τους λέμε και αυτούς επιστήμονες όπως τον καθένα που τελειώνει ένα πανεπιστήμιο. Επιστήμονες είναι αυτοί που τελειώνουν μια θετική επιστήμη. (αυτοί είναι που φοράνε τις λευκές ρόμπες να στο πω έτσι )

 

Το επίπεδο τεχνογνωσίας ενος μηχανικού ειναι το πιο υψηλό το θεωρητικό του υπόβαθρό "καλό" έως υψηλό.

 

Αλλά τι το συζητάμε αυτό; αφού λες πως πιάνεις μόνο για ΕΤΥ και για ΑΕΝ

 

Τέλος αφου δεν αρέσουν τα μαθηματικά η φυσική η χημεία κτλ τότε γιατί πήγες θετική κατεύθυνσή όπως έγραψες σε άλλο topic; Επίσης ακόμη και μηχανικός να πας να γίνεις θέλεις μπόλικη φυσική μαθηματικά χημεία κτλ... εκτός αν γίνεις μηχανικός αυτοκινήτων σε ΤΕΙ αλλά και πάλι θα κάνεις κάποια μαθηματικά και κάποια φυσική...

 

- Δεν υπάρχει αντικειμενικά καλή και αντικειμενικά κακή επιλογή... Γιατι ειναι υποκειμενικό το θέμα ... και η λέξη αντικειμενικός με την λέξη υποκειμενικός είναι αντώνυμα...

 

Θα πρέπει να ψάξεις πρώτα να βρείς τι σου αρέσει αλλά πολύ αργά ξεκίνησες τέτοιες απορίες σε βλέπω για ΑΕΝ( ή ΤΕΙ τουρστικά επαγγέλματα ή ΙΕΚ ή στρατό) και μετά κάρτα ανεργίας με την τόση αδιαφορία σου όλα στο φλού ακόμη και η κατεύθυνση που διάλεξες στο φλού μιας και δεν σαρέσει κανένα απο τα βασικά της μαθήματα...  αλλιώς αν θες να σοβαρευτείς μέχρι του χρόνου μπορείς να βγάλεις μια άκρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις καποια λαθη:

- Αποφοιτος χημικου στη βιομηχανια δεν παιζει. Σχεδον παντα χημικος μηχανικος ειναι ο τυπος...

- Για να κανεις R&D θα πρεπει να εχεις απαραιτητα διδακτορικο. Τι νομιζεις δηλαδη? Αντε παω εγω ενας αποφοιτος χημικου ή φυσικου και κανω R&D? Πολλοι απο αυτους ειναι και καθηγητες πανεπιστημιων και στην τελικη ποσους νομιζεις οτι παιρνουν για αυτη τη δουλεια? Μετρημενους στα δακτυλα...

- Ωραια ολα αυτα, αλλα η πραγματικοτητα ειναι λιγο πιο σκληρη. Αυτοι που κανουν τη δουλεια που θα ηθελαν ειναι το πολυ το 10% (ερευνες το λενε, οχι εγω).

- Αποφοιτος μαθηματικου παλι δεν παιζει να βρεις ευκολα δουλεια. Γιατι να προτιμησουν εσενα στην αυτοκινητοβιομηχανια ή στην αμυντικη βιομηχανια πχ και οχι εναν μηχανικο πχ που ξερει και απ'ολα? Δε λεω οτι δε θα βρεις. Σιγουρα θα βρεις αν εχεις προσοντα και το κυνηγησεις (μιλαω γενικα, οχι μονο για την αυτοκινητοβιομηχανια κλπ), απλα δεν ειναι τοσο ευκολα, ειδικα οταν ξερεις μονο ενα πραγμα πχ μονο μαθηματικα ή μονο χημεια ή μονο φυσικη.

- Αποφοιτος φυσικου. Πιστευω καταλαβες ηδη.

- Για υπολογιστες παλι εχουμε τους Μηχανικους Η/Υ οι οποιοι (μαντεψε) ξερουν και μαθηματικα και φυσικη (πανω στον τομεα τους βεβαια, αλλωστε δεν εχει κανενα νοημα να ξερουν ολη τη φυσικη).

- Για το χρηματιστηριο, εχουμε τους οικονομολογους, τους στατιστικολογους και τους αναλυτες. Ισως εκει να εχεις καποιες πιθανοτητες λογω γνωσεων σε εφαρμοσμενα μαθηματικα, αλλα και οι αλλοι εχουν τετοιες γνωσεις και μαλιστα εξειδικευμενες πανω σε αυτον τον τομεα.

 

Δεν ειπα οτι δε μου αρεσει τιποτα. Δεν ξερω πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα (wtf dude). Ειπα απλα οτι δε με ενθουσιαζει κατι παρα πολυ. Ξερεις, πολλα ατομα σε αυτη την ηλικια το παθαινουν αυτο... lol

Τεσπα γυρω στο 15-16 θα γραψω, οποτε περναω σχεδον παντου αν σκεφτεις οτι μπορω να παρω μεταγραφη απο σχολη με χαμηλοτερα μορια (εχουμε και αυτη μαλακια με τις μεταγραφες στην Ελλαδα lol). Τη ΣΠ την εψαξα λιγο, λογω πολυ καλου μισθου, αλλα τελικα ειναι λαθος επιλογη για εμενα (και σε ευχαριστω που μου το απεδειξες). Την ΕΤΥ την εψαξα και αυτη λιγο, λογω του "πιασαρικου" ονοματος της. Ακομα δε μου απαντησες ομως. Μπορω να αποκτησω γνωσεις εκει ή λογω του οτι (οπως ειπες) το επιπεδο ειναι χαμηλο, δε θα μαθω και πολλα πραγματα?

 

Τεσπα, Μηχανικος Η/Υ ειναι μαλλον η επικρατεστερη επιλογη μου. Εχει ενδιαφερον (βασικα αυτο ειναι υποκειμενικο, οποτε ολα εχουν ενδιαφερον) και εχει και σχεδον σιγουρη δουλεια (ακομα και στην Ελλαδα μη σου πω, αν και αυτο ειπαμε, το κοιταμε τελευταιο). Ομως δεν καταλαβαινω κατι. Ολα τα προγραμματα που υπαρχουν στον υπολογιστη δεν αρκουν για τους μηχανικους πχ και πρεπει να φτιαχνουν καθε μερα και αλλα οι προγραμματιστες (CEID=Μηχανικοι Η/Υ)?

 

Μονο δυο αποριες εχω. Αυτη για την ΕΤΥ και αυτο ακριβως απο πανω για τους Η/Υ. Αφου μου απαντησεις (plz) γραψε ο,τι θες lol. Ξερω οτι κατι θα βρεις να γραψεις για αντιλογο σε αυτα που εγραψα αλλα ξερεις οτι εχεις αδικο. Και πριν γραψεις το οτιδηποτε, συμφωνω. Οι θετικες επιστημες εχουν πολυ μεγαλο ευρος, αλλα το μεγαλυτερο (και ισως το πιο καινοτομο) κομματι ανηκει πλεον στους μηχανικους (γενικα). Χρειαζονται και αυτοι βεβαια σε καποιες πολυ εξειδικευμενες εργασιες αλλα οπως ειπα κατεχουν ενα μικρο μεριδιο στην αγορα...

 

Αι σιχτιρ. Καθομαι και γραφω σεντονια βραδυ-βραδυ αντι να διαβαζω που σε ενα μηνα δινω και εσυ καθεσαι και ασχολεισαι με εναν αποτυχημενο 18χρονο που δεν ξερει τι θελει (γαμω το φελεκι του μεσα). Τι να σου πω ρε :)

Thx for the info btw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις καποια λαθη:

- Αποφοιτος χημικου στη βιομηχανια δεν παιζει. Σχεδον παντα χημικος μηχανικος ειναι ο τυπος...

- Για να κανεις R&D θα πρεπει να εχεις απαραιτητα διδακτορικο. Τι νομιζεις δηλαδη? Αντε παω εγω ενας αποφοιτος χημικου ή φυσικου και κανω R&D? Πολλοι απο αυτους ειναι και καθηγητες πανεπιστημιων και στην τελικη ποσους νομιζεις οτι παιρνουν για αυτη τη δουλεια? Μετρημενους στα δακτυλα...

- Ωραια ολα αυτα, αλλα η πραγματικοτητα ειναι λιγο πιο σκληρη. Αυτοι που κανουν τη δουλεια που θα ηθελαν ειναι το πολυ το 10% (ερευνες το λενε, οχι εγω).

- Αποφοιτος μαθηματικου παλι δεν παιζει να βρεις ευκολα δουλεια. Γιατι να προτιμησουν εσενα στην αυτοκινητοβιομηχανια ή στην αμυντικη βιομηχανια πχ και οχι εναν μηχανικο πχ που ξερει και απ'ολα? Δε λεω οτι δε θα βρεις. Σιγουρα θα βρεις αν εχεις προσοντα και το κυνηγησεις (μιλαω γενικα, οχι μονο για την αυτοκινητοβιομηχανια κλπ), απλα δεν ειναι τοσο ευκολα, ειδικα οταν ξερεις μονο ενα πραγμα πχ μονο μαθηματικα ή μονο χημεια ή μονο φυσικη.

- Αποφοιτος φυσικου. Πιστευω καταλαβες ηδη.

- Για υπολογιστες παλι εχουμε τους Μηχανικους Η/Υ οι οποιοι (μαντεψε) ξερουν και μαθηματικα και φυσικη (πανω στον τομεα τους βεβαια, αλλωστε δεν εχει κανενα νοημα να ξερουν ολη τη φυσικη).

- Για το χρηματιστηριο, εχουμε τους οικονομολογους, τους στατιστικολογους και τους αναλυτες. Ισως εκει να εχεις καποιες πιθανοτητες λογω γνωσεων σε εφαρμοσμενα μαθηματικα, αλλα και οι αλλοι εχουν τετοιες γνωσεις και μαλιστα εξειδικευμενες πανω σε αυτον τον τομεα.

 

Δεν ειπα οτι δε μου αρεσει τιποτα. Δεν ξερω πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα (wtf dude). Ειπα απλα οτι δε με ενθουσιαζει κατι παρα πολυ. Ξερεις, πολλα ατομα σε αυτη την ηλικια το παθαινουν αυτο... lol

Τεσπα γυρω στο 15-16 θα γραψω, οποτε περναω σχεδον παντου αν σκεφτεις οτι μπορω να παρω μεταγραφη απο σχολη με χαμηλοτερα μορια (εχουμε και αυτη μαλακια με τις μεταγραφες στην Ελλαδα lol). Τη ΣΠ την εψαξα λιγο, λογω πολυ καλου μισθου, αλλα τελικα ειναι λαθος επιλογη για εμενα (και σε ευχαριστω που μου το απεδειξες). Την ΕΤΥ την εψαξα και αυτη λιγο, λογω του "πιασαρικου" ονοματος της. Ακομα δε μου απαντησες ομως. Μπορω να αποκτησω γνωσεις εκει ή λογω του οτι (οπως ειπες) το επιπεδο ειναι χαμηλο, δε θα μαθω και πολλα πραγματα?

 

Τεσπα, Μηχανικος Η/Υ ειναι μαλλον η επικρατεστερη επιλογη μου. Εχει ενδιαφερον (βασικα αυτο ειναι υποκειμενικο, οποτε ολα εχουν ενδιαφερον) και εχει και σχεδον σιγουρη δουλεια (ακομα και στην Ελλαδα μη σου πω, αν και αυτο ειπαμε, το κοιταμε τελευταιο). Ομως δεν καταλαβαινω κατι. Ολα τα προγραμματα που υπαρχουν στον υπολογιστη δεν αρκουν για τους μηχανικους πχ και πρεπει να φτιαχνουν καθε μερα και αλλα οι προγραμματιστες (CEID=Μηχανικοι Η/Υ)?

 

Μονο δυο αποριες εχω. Αυτη για την ΕΤΥ και αυτο ακριβως απο πανω για τους Η/Υ. Αφου μου απαντησεις (plz) γραψε ο,τι θες lol. Ξερω οτι κατι θα βρεις να γραψεις για αντιλογο σε αυτα που εγραψα αλλα ξερεις οτι εχεις αδικο. Και πριν γραψεις το οτιδηποτε, συμφωνω. Οι θετικες επιστημες εχουν πολυ μεγαλο ευρος, αλλα το μεγαλυτερο (και ισως το πιο καινοτομο) κομματι ανηκει πλεον στους μηχανικους (γενικα). Χρειαζονται και αυτοι βεβαια σε καποιες πολυ εξειδικευμενες εργασιες αλλα οπως ειπα κατεχουν ενα μικρο μεριδιο στην αγορα...

 

Αι σιχτιρ. Καθομαι και γραφω σεντονια βραδυ-βραδυ αντι να διαβαζω που σε ενα μηνα δινω και εσυ καθεσαι και ασχολεισαι με εναν αποτυχημενο 18χρονο που δεν ξερει τι θελει (γαμω το φελεκι του μεσα). Τι να σου πω ρε :)

Thx for the info btw!

γράφεις ενα σεντόνιβλακείες (συγγνώμη κι ολας). Οτι λες απλα δεν ισχύει. Βγαλε το κεφαλι σου εξω από το παράθυρο οτι βλεπεις ειναι φυσική, μαθηματικά κ χημεία. Μιας κ εισαι 18 θα ταν καλο να κουσεις κ κανεναν τουλάχιστον που δουλεύει. Το rnd είναι για λιγους κ πίστεψέ δυσκολα άτομο πχ πολιτικος μηχανικός θα ασχοληθεί.

 

Για την ιστορια 3 καθηγητές μου πρώτο πτυχίο ειχαν μαθηματικό κ δεύτερο πολιτικών μηχανικών ηταν οι καλύτεροι στο τμημα. Τι τους εκανε τους καλύτερους καθηγητές? οι γνωσεις τους στο πεδίο των μαθηματικών τους έκανε να θελουν να εξελίσσουν τον κλαδο συνεχώς κάνοντας πιο χρήσιμο το εργαλείο που λέγεται μαθηματικά. Ενας πολιτικός μηχανικός απλα εφαρμόζει συγκεκριμένη φυσικη, χημεια κ μαθηματικά τίποτε αλλο. Δεν έχει καν το υπόβαθρο να εξελίξει τον κατασκευαστικό κλάδο οσα χρόνια εμπειρίας κ αν εχει.

 

Μια συμβουλή για να ξεκαθαρίσεις καποια πραγματα. Η χημεία πχ ειναι Επιστήμη. Το chemical engineering ειναι "εφαρμοσμένη" χημεία.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν θες καταλαβε το. Οι αποφοιτοι μαθηματικου (αν ειναι δυνατοι, αλλιως τζιφος) γινονται ειτε καθηγητες, ειτε ασχολουνται με R&D (ενω πολλοι απο αυτους ειναι και καθηγητες ταυτοχρονα), ειτε δουλευουν σε χρηματιστηρια. Κατα 90% αυτα. Τα υπολοιπα τα αναλαμβανει ο μηχανικος (βαλε οτι θες μπροστα απο το μηχανικος). Και πριν ειπα οτι το μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα το εχουν οι μηχανικοι. Δεν ειπα οτι οι μαθηματικοι ή οι φυσικοι κλπ δεν εχουν. Εχουν και αυτοι απλα ειναι πολυ μικρο (αυτα που ειπα απο πανω). Δεν καταλαβαινω που διαφωνεις. Κατι ηθελες να πεις για να πεις μαλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις καποια λαθη:

- Αποφοιτος χημικου στη βιομηχανια δεν παιζει. Σχεδον παντα χημικος μηχανικος ειναι ο τυπος... (και ο προϊστάμενος τους Χημικός)

- Για να κανεις R&D θα πρεπει να εχεις απαραιτητα διδακτορικο. Τι νομιζεις δηλαδη? Αντε παω εγω ενας αποφοιτος χημικου ή φυσικου και κανω R&D? Δεν στο απαγορεύει κανένας αλλά και για να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό/διδακτορικό χρειάζεσαι και ένα προπτυχιακό.. Πολλοι απο αυτους ειναι και καθηγητες πανεπιστημιων και στην τελικη ποσους νομιζεις οτι παιρνουν για αυτη τη δουλεια? Μετρημενους στα δακτυλα... ναι 10 σε όλο τον κόσμο είναι υπεύθυνοι για τα πάντα απο την Vpower της Shell την κυρτή οθόνη του samsung galaxy τα γυαλιά για άτομα με αχροματοψία τα ρομπότ τους καλύτερους επεξεργαστές και κάρτες γραφικών τα καλύτερα αμάξια με μεγαλύτερη ιπποδύναμη και μικρότερη κατανάλωση τα ηλεκτροκίνητα αμάξια τα νέα εμβόλια τις νέες τεχνικές χειρουργικής το χάπι κατα του AIDS των βελτιώσεων του αλγόρυθμου στο google τα LEDS τις γρηγορότερες ταχύτητες στο internet την συσκευασία τετραπακ στους χυμούς και εκατομύρια άλλα νέα πράματα ή βελτιώσεις.. σίγουρα μετρημένοι στα δάχτυλα ειναι...

- Ωραια ολα αυτα, αλλα η πραγματικοτητα ειναι λιγο πιο σκληρη. Αυτοι που κανουν τη δουλεια που θα ηθελαν ειναι το πολυ το 10% (ερευνες το λενε, οχι εγω). Φυσικά και το λένε οι έρευνες !! έψαξα στο google και βρήκα 100... ΝΟΤ http://lmgtfy.com/?q=%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1%3A+10%25+%CF%84%CF%89%CE%BD+%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%AF%CF%84%CF%89%CE%BD+%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD+%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C+%CF%80%CE%BF%CF%85+%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD

- Αποφοιτος μαθηματικου παλι δεν παιζει να βρεις ευκολα δουλεια. Γιατι να προτιμησουν εσενα στην αυτοκινητοβιομηχανια ή στην αμυντικη βιομηχανια (λες και κραυγαλέες ακυρίλες.. ΕΚΕΙ και αν παίρνουν μαθηματικούς και φυσικούς.. ποιοι κάνανε τις ατομικές βόμβες; ποιοι εφεύραν τα ραντάρ και αργότερα τον τρόπο να αντιμετοπίζεις (stealth) ποιοι αποκρυπτογραφούν κώδικες; ποιοι αναπτύξανε πυραύλους.. ότι και να ψάξεις σε αυτή την βιομηχανία θα βρεις απο πίσω μαθηματικούς και φυσικούς..) πχ και οχι εναν μηχανικο πχ που ξερει και απ'ολα? με πίτα; Δε λεω οτι δε θα βρεις. Σιγουρα θα βρεις αν εχεις προσοντα και το κυνηγησεις (μιλαω γενικα, οχι μονο για την αυτοκινητοβιομηχανια κλπ), απλα δεν ειναι τοσο ευκολα, ειδικα οταν ξερεις μονο ενα πραγμα πχ μονο μαθηματικα ή μονο χημεια ή μονο φυσικη. "μόνο μαθηματικά" :P "μόνο φυσική :P" ναι πολύ στενα πεδία.. πάρε απο εδώ μια ιδέα http://www.mathclassifieds.org/jobseeker/search/results/ όχι για θεωρίες.. αλλά για αγγελίες εργασιών που τρέχουν αυτή την στιγμή που μιλάμε για μαθηματικούς μόνο σε αυτή την σελίδα. 

- Αποφοιτος φυσικου. Πιστευω καταλαβες ηδη.

- Για υπολογιστες παλι εχουμε τους Μηχανικους Η/Υ οι οποιοι (μαντεψε) ξερουν και μαθηματικα και φυσικη (πανω στον τομεα τους βεβαια, αλλωστε δεν εχει κανενα νοημα να ξερουν ολη τη φυσικη). -αφου δεν ξέρεις τι λες ρε φίλε γιατι επιμένεις;

- Για το χρηματιστηριο, εχουμε τους οικονομολογους, τους στατιστικολογους (μαθηματικοί ειναι αυτοί) και τους αναλυτες(και αυτοι μαθηματικοί είναι). Ισως εκει να εχεις καποιες πιθανοτητες λογω γνωσεων σε εφαρμοσμενα μαθηματικα, αλλα και οι αλλοι εχουν τετοιες γνωσεις και μαλιστα εξειδικευμενες πανω σε αυτον τον τομεα. -τόσο εξειδικευμένες που μαθαίνουν μόνο μέρος της ανάλυσης και στατιστικής -αν δεν είναι μαθηματικοί και βγάλανε κάνα ΤΕΙ κτλ- και οι καθηγητές που τους τα μαθαίνουν  είναι μαθηματικοί...

 

Δεν ειπα οτι δε μου αρεσει τιποτα. Δεν ξερω πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα (wtf dude)-χμμμ το έγραψες καμια 2,3 φορές σε ποστ ότι δεν σε ενδιαφέρουν μαθηματικά φυσική χημεία επίσης ότι δεν είσαι καλός σε αυτά.... Ειπα απλα οτι δε με ενθουσιαζει κατι παρα πολυ. Ξερεις, πολλα ατομα σε αυτη την ηλικια το παθαινουν αυτο... lol -ναι όλους τους φίλους μου και μετέπειτα τους συμφοιτητές μου... τέλος αν δεν σε ενθουσιάζει έπρεπε να διαλέξεις άλλη κατεύθυνση ή λύκειο.

Τεσπα γυρω στο 15-16 θα γραψω, οποτε περναω σχεδον παντου αν σκεφτεις οτι μπορω να παρω μεταγραφη απο σχολη με χαμηλοτερα μορια (εχουμε και αυτη μαλακια με τις μεταγραφες στην Ελλαδα lol). Τη ΣΠ την εψαξα λιγο, λογω πολυ καλου μισθου, αλλα τελικα ειναι λαθος επιλογη για εμενα (και σε ευχαριστω που μου το απεδειξες). Την ΕΤΥ την εψαξα και αυτη λιγο, λογω του "πιασαρικου" ονοματος της. Ακομα δε μου απαντησες ομως. Μπορω να αποκτησω γνωσεις εκει ή λογω του οτι (οπως ειπες) το επιπεδο ειναι χαμηλο, δε θα μαθω και πολλα πραγματα? -πριν είπες ότι σκέφτεσαι αυτές τις σχολές γιατι μόνο αυτές πιάνεις.

 

Τεσπα, Μηχανικος Η/Υ ειναι μαλλον η επικρατεστερη επιλογη μου. -εκει να δεις πόσα μαθηματικά έχει... Εχει ενδιαφερον (βασικα αυτο ειναι υποκειμενικο, οποτε ολα εχουν ενδιαφερον) και εχει και σχεδον σιγουρη δουλεια (ακομα και στην Ελλαδα μη σου πω, αν και αυτο ειπαμε, το κοιταμε τελευταιο). Ομως δεν καταλαβαινω κατι. Ολα τα προγραμματα που υπαρχουν στον υπολογιστη δεν αρκουν για τους μηχανικους πχ και πρεπει να φτιαχνουν καθε μερα και αλλα οι προγραμματιστες (CEID=Μηχανικοι Η/Υ)? - ο μηχανικός υπολογιστών δεν είναι προγραμματιστής ασχολείται με το υλικό των υπολογιστών τα κυκλώματα και τα τσιπάκια δηλαδή και ότι έχει σχέση με αυτά ανάλογα την ειδικότητα που θα ακολουθήσεις μέσα στην σχολή ενέχει και γνώσεις κώδικα μηχανής αλλά και γλωσσών (Για drivers embedded εφαρμογές κτλ ) εξαρτάται σε τι θα ειδικευτείς μέσα στην σχολή

 

Μονο δυο αποριες εχω. Αυτη για την ΕΤΥ και αυτο ακριβως απο πανω για τους Η/Υ. Αφου μου απαντησεις (plz) γραψε ο,τι θες lol. Ξερω οτι κατι θα βρεις να γραψεις για αντιλογο σε αυτα που εγραψα αλλα ξερεις οτι εχεις αδικο. -αφού το ξέρεις εσύ με την εμπειρία σου εγώ περισσεύω Και πριν γραψεις το οτιδηποτε, συμφωνω. Οι θετικες επιστημες εχουν πολυ μεγαλο ευρος, αλλα το μεγαλυτερο (και ισως το πιο καινοτομο) κομματι ανηκει πλεον στους μηχανικους (γενικα). -οι μηχανικοί ειναι αυτοί που φτιάχνουν και συντηρούν αυτά που αναπτύσσουν και σχεδιάζουν οι επιστήμονες (aka φυσικοί,μαθηματικοί κτλ)... είναι κάτι σαν τους ούμπα λούμπα* της επιστήμης :P  Χρειαζονται και αυτοι βεβαια σε καποιες πολυ εξειδικευμενες εργασιες αλλα οπως ειπα κατεχουν ενα μικρο μεριδιο στην αγορα... -απο τις έρευνες το ξέρεις και αυτό;

 

Αι σιχτιρ. Καθομαι και γραφω σεντονια βραδυ-βραδυ αντι να διαβαζω που σε ενα μηνα δινω και εσυ καθεσαι και ασχολεισαι με εναν αποτυχημενο 18χρονο που δεν ξερει τι θελει (γαμω το φελεκι του μεσα). Τι να σου πω ρε :)

Thx for the info btw!

 

 

*θα πρέπει να δεις/διαβάσεις τον Τσάρλι και το εργοστάσιο σοκολάτας για να καταλάβεις την αναφορά

6b88611992_oh_please.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα κάτσε και διάβασε γιατι δεν είσαι για καμία απο αυτές τις σχολές και στις δύο θα αποτύχεις όπως αποτυχαίνει ο περισσότερος κόσμος που πάει εκει γιατι πάει σαν και εσένα (= η σχολή με λίγα μόρια που μπορώ να περάσω επειδή τα φόρτωσαν στον κόκορα)

 

 

Στο ναυτικό απλά ψάχνουν για κορόιδα που θα φάνε την ζωή τους για να πλουτίζουν οι εφοπλιστές...

 

Έχει και γερά μεροκάματα βέβαια αλλά δεν τα παίρνουν όλοι και σίγουρα δεν τα παίρνει κανένας καινούργιος (χωρίς να είναι γόνος ναυτικής οικογένειας ή να έχει παρόμοιο μέσον )

 

και ακόμη και στην περίπτωση του γερού μεροκάματου κάθε ευρώ το δουλεύεις δεν δίνουν τα λεφτά για πλάκα επειδή κανένας σχεδόν δεν θέλει να κάνει την δουλειά της συγκεκριμένης θέσης τα δίνουν.

 

Όλα αυτά για την πλοιάρχων.. αν πας μηχανικός ακόμη χειρότερα πολύ περισσότερη δουλειά μικρότερο κύρος (= πιο δύσκολα να πετύχεις καλό μεροκάματο και να αναγνωριστεί η δουλειά σου)

 

Τέλος σιγά σιγά θα τελειώσουν και αυτά γιατι όλο και καλύτεροι γίνονται οι Φιλιππινέζοι που αρχικά απλά παίρνανε τις κατώτερες θεσεις... και κοστίζουν το 1/3 και βγάλε απο τους έλληνες.

 

Οι φιλιππινεζοι αξιωματικοι περνουν τα ιδια λεφτα με τους ελληνες ειμαι στο επαγγελμα και το γνωριζω καλα αυτο, εβλεπα μεχρι και τα pay τους, εχουν πολυ δυνατα σωματια τα φιλιππινια. Απλα αυτους δεν τους ασφαλιζουν ειναι διαφορετικοι οι νομοι φορολογισης στην χωρα τους και τον ελληνα ομως μπορεις να τον εχεις ανασφαλιστο/αφορολογιτο σε ξενη σημαια, οι περισσοτεροι ναυτικοι στον κοσμο ειναι φιλιππινεζοι εδω και πολλα χρονια, οι μονοι που ξερω οτι περνουν λιγοτερα ειναι οι κινεζοι οι οποιοι ειναι πολυ λιγοι στο επαγγελμα για πολλους λογους. Υπαρχουν εταιριες παρα πολλες ελληνικες που δεν βαζουν ξενους αξιωματικους ετσι κι αλλιως.

 

 

Πραγματι φιλε ΓιωργοΧ η δουλεια του ναυτικου ειναι πολυ δυσκολη ομως τα λεφτα ειναι πολυ καλα, αν βαλεις το κεφαλι κατω ειναι η μονη δουλεια στην ελλαδα που ως υπαλληλος μπορεις να μαζεψεις δυνατο κεφαλαιο για να το επενδυσεις οπως θες μετα απο καποια χρονια(και δεν μιλαω για ελλαδα μονο) ωστε να αχοληθεις με κατι αλλο μετα ΑΝ θες. Με το που τελειωσεις την σχολη ξεκινας με 5 χιλιαρικα περιπου τον μηνα (ως τριτος μηχανικος ή ως ανθυποπλοιαρχος αντιστοιχα) αναλογα το πλοιο και την εταιρια και αδεια περιπου μεχρι και 6 μηνες τον χρονο(αναλογα την συμφωνια που θα κανεις με την εταιρια σου)τον υπολοιπο καιρο εισαι στο πλοιο. Οτι αλλη σχολη και να τελειωσεις στην ελλαδα θα εισαι ή ανεργος ή με 500 ευρω τον μηνα(και σε πολλες περιπτωσεις απληρωτα 12ωρα,ευθυνες χωρις μεγαλες αδειες και πολυ δουλεια και εκει). Πλεον με την κριση κανουν ουρες για να μπουν στις σχολες εμπορικου ναυτικου, με τις βασεις σε σταθερα ανοδικη πορεια. Ελληνας μηχανικος στα πλοια ΧΩΡΙΣ να εχει βυσμα ειναι περιζητητος και θα ειναι για πολλα χρονια ακομα, οχι οτι πλοιαρχος δεν θα βρεις δουλεια απλα πιο δυσκολα χωρις βυσμα.

 

 

Για να καταλαβεις, τα μεγαλα εμπορικα πλοια χωριζονται στην γεφυρα και στην μηχανη και στα δυο ξεχωριστα υπαρχουν αξιωματικοι και κατωτερο πληρωμα. Αν τελειωσεις ΑΕΝ (Ακαδιμια Εμπορικου Ναυτικου) θα γινεις αξιωματικος εμπορικου ναυτικου, αξιωματικος μηχανης ή γεφυρας αναλογα αν τελειωσες ΑΕΝ πλοιαρχων ή ΑΕΝ μηχανικων. Σαν βαθμιδα αξιωματικου και σαν λεφτα: τριτος μηχανικος = ανθυπολοιαρχος, δευτερος μηχανικος = υποπλοιαρχος και πρωτος μηχανικος = πλοιαρχος(καπετανιος) . Σε καθε βαθμιδα ανεβαινεις περιπου 3 χιλιαρικα απο τα 5 χιλιαρικα τα αρχικα του τριτου ή του ανθυποπλοιαρχου που εισαι με το που τελειωνεις την σχολη που σου ειπα και χοντρα χοντρα θες 5 χρονια για να ανεβεις καθε μια βαμιδα, στα 30 και κατι θα εισαι ή πρωτος μηχανικος ή καπετανιος και θα παιρνεις περιπου 11 χιλιαρικα καθαρα τον μηνα, ευθυνες πολλες περισοτερες σε αυτην την θεση αλλα πολυ λιγοτερη δουλεια.

 

 

Ειτε μηχανικων ειτε πλοιαρχων πας μεχρι να φτασεις στην πρωτη βαθμιδα του επαγγελματος(αν θες να φτασεις)δηλαδη πρωτος μηχανικος ή καπετανιος, τα ξενυχτια και η δουλεια που θα ριξεις και στα δυο δεν περιγραφονται σε ενα forum. Ομως υπαρχουν παρα πολλα επαγγελματα και στην στερια δυσκολα με πολλες ευθυνες πολυ δουλεια και ξενυχτι και εκει ολα αυτα με πολυ λιγα λεφτα(στην ελλαδα) απλα κανεις και ενα ρεπο στο σπιτι σου. Το επαγγελμα του μηχανικου σε μεγαλο εμπορικο πλοιο αν σου αρεσει να ασχολησε με τα ηλεκτρικα τα μηχανολογικα κτλ ειναι πολυ ενδιαφερον θα δεις πολλα σε διαφορους τομεις της τεχνολογιας τωρα με τα νεα πλοια, αλλα δυσκολο πολυ. Ομως κανενα παιδι δεν τα παρατησε στην σχολη μου οπως κανανε παλια που τρεχανε μετα το πρωτο ταξιδι, γιατι ξερουν οτι στην καλυτερη περιπτωση τους περιμενει η ανεργια ή 500 ευρω τον μηνα αν πανε σε αλλη σχολη. Επιλεγεις και περνεις. Οπως σου ειπα οτι και να επιλεξεις θα εισαι μακρια απο το σπιτι σου στο εξωτερικο ειτε εισαι στα πλοια ειτε σπουδασεις μια επιστημη και φυγεις εξω για να μπορεσεις να βρεις καλη δουλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φιλιππινεζοι αξιωματικοι περνουν τα ιδια λεφτα με τους ελληνες ειμαι στο επαγγελμα και το γνωριζω καλα αυτο, εβλεπα μεχρι και τα pay τους, εχουν πολυ δυνατα σωματια τα φιλιππινια. Απλα αυτους δεν τους ασφαλιζουν ειναι διαφορετικοι οι νομοι φορολογισης στην χωρα τους και τον ελληνα ομως μπορεις να τον εχεις ανασφαλιστο/αφορολογιτο σε ξενη σημαια, οι περισσοτεροι ναυτικοι στον κοσμο ειναι φιλιππινεζοι εδω και πολλα χρονια, οι μονοι που ξερω οτι περνουν λιγοτερα ειναι οι κινεζοι οι οποιοι ειναι πολυ λιγοι στο επαγγελμα για πολλους λογους. Υπαρχουν εταιριες παρα πολλες ελληνικες που δεν βαζουν ξενους αξιωματικους ετσι κι αλλιως.

 

 

Πραγματι φιλε ΓιωργοΧ η δουλεια του ναυτικου ειναι πολυ δυσκολη ομως τα λεφτα ειναι πολυ καλα, αν βαλεις το κεφαλι κατω ειναι η μονη δουλεια στην ελλαδα που ως υπαλληλος μπορεις να μαζεψεις δυνατο κεφαλαιο για να το επενδυσεις οπως θες μετα απο καποια χρονια(και δεν μιλαω για ελλαδα μονο) ωστε να αχοληθεις με κατι αλλο μετα ΑΝ θες. Με το που τελειωσεις την σχολη ξεκινας με 5 χιλιαρικα περιπου τον μηνα (ως τριτος μηχανικος ή ως ανθυποπλοιαρχος αντιστοιχα) αναλογα το πλοιο και την εταιρια και αδεια περιπου μεχρι και 6 μηνες τον χρονο(αναλογα την συμφωνια που θα κανεις με την εταιρια σου)τον υπολοιπο καιρο εισαι στο πλοιο. Οτι αλλη σχολη και να τελειωσεις στην ελλαδα θα εισαι ή ανεργος ή με 500 ευρω τον μηνα(και σε πολλες περιπτωσεις απληρωτα 12ωρα,ευθυνες χωρις μεγαλες αδειες και πολυ δουλεια και εκει). Πλεον με την κριση κανουν ουρες για να μπουν στις σχολες εμπορικου ναυτικου, με τις βασεις σε σταθερα ανοδικη πορεια. Ελληνας μηχανικος στα πλοια ΧΩΡΙΣ να εχει βυσμα ειναι περιζητητος και θα ειναι για πολλα χρονια ακομα, οχι οτι πλοιαρχος δεν θα βρεις δουλεια απλα πιο δυσκολα χωρις βυσμα.

 

 

Για να καταλαβεις, τα μεγαλα εμπορικα πλοια χωριζονται στην γεφυρα και στην μηχανη και στα δυο ξεχωριστα υπαρχουν αξιωματικοι και κατωτερο πληρωμα. Αν τελειωσεις ΑΕΝ (Ακαδιμια Εμπορικου Ναυτικου) θα γινεις αξιωματικος εμπορικου ναυτικου, αξιωματικος μηχανης ή γεφυρας αναλογα αν τελειωσες ΑΕΝ πλοιαρχων ή ΑΕΝ μηχανικων. Σαν βαθμιδα αξιωματικου και σαν λεφτα: τριτος μηχανικος = ανθυπολοιαρχος, δευτερος μηχανικος = υποπλοιαρχος και πρωτος μηχανικος = πλοιαρχος(καπετανιος) . Σε καθε βαθμιδα ανεβαινεις περιπου 3 χιλιαρικα απο τα 5 χιλιαρικα τα αρχικα του τριτου ή του ανθυποπλοιαρχου που εισαι με το που τελειωνεις την σχολη που σου ειπα και χοντρα χοντρα θες 5 χρονια για να ανεβεις καθε μια βαμιδα, στα 30 και κατι θα εισαι ή πρωτος μηχανικος ή καπετανιος και θα παιρνεις περιπου 11 χιλιαρικα καθαρα τον μηνα, ευθυνες πολλες περισοτερες σε αυτην την θεση αλλα πολυ λιγοτερη δουλεια.

 

 

Ειτε μηχανικων ειτε πλοιαρχων πας μεχρι να φτασεις στην πρωτη βαθμιδα του επαγγελματος(αν θες να φτασεις)δηλαδη πρωτος μηχανικος ή καπετανιος, τα ξενυχτια και η δουλεια που θα ριξεις και στα δυο δεν περιγραφονται σε ενα forum. Ομως υπαρχουν παρα πολλα επαγγελματα και στην στερια δυσκολα με πολλες ευθυνες πολυ δουλεια και ξενυχτι και εκει ολα αυτα με πολυ λιγα λεφτα(στην ελλαδα) απλα κανεις και ενα ρεπο στο σπιτι σου. Το επαγγελμα του μηχανικου σε μεγαλο εμπορικο πλοιο αν σου αρεσει να ασχολησε με τα ηλεκτρικα τα μηχανολογικα κτλ ειναι πολυ ενδιαφερον θα δεις πολλα σε διαφορους τομεις της τεχνολογιας τωρα με τα νεα πλοια, αλλα δυσκολο πολυ. Ομως κανενα παιδι δεν τα παρατησε στην σχολη μου οπως κανανε παλια που τρεχανε μετα το πρωτο ταξιδι, γιατι ξερουν οτι στην καλυτερη περιπτωση τους περιμενει η ανεργια ή 500 ευρω τον μηνα αν πανε σε αλλη σχολη. Επιλεγεις και περνεις. Οπως σου ειπα οτι και να επιλεξεις θα εισαι μακρια απο το σπιτι σου στο εξωτερικο ειτε εισαι στα πλοια ειτε σπουδασεις μια επιστημη και φυγεις εξω για να μπορεσεις να βρεις καλη δουλεια.

 

Τα ομορφαίνεις πολύ φίλε όμως είσαι σίγουρα ναυτικός ή και εσύ απλά ενδιαφέρεσαι να γίνεις;

 

Δεν λες για το 70% των φοιτητών που δεν βρίσκουν να κάνουν την (υποχρεωτική) πρακτική τους σε πλοίο που έχει σαν αποτέλεσμα να μείνουν στο ίδιο έτος και να χρειαστεί να το επαναλάβουν.

 

Λες για 5000 ευρώ ενώ αυτός ειναι ο καλός κορυφαίος μισθός στην πραγματικότητα να πει ευχαριστώ αν βρεί πρώτο μπάρκο με 3000 ευρώ..

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλοπληρωμένοι φιλιπινέζοι πάντως σίγουρα μεγάλο μέρος τους ειναι αρκετά φθηνότεροι (πχ καθαριστής 1000$ λαδάς 1800$ 3ος μηχανικός  2400$ σε πλοία όπου ο Έλληνας πρώτος παίρνει 6 χιλιάρικα ευρώ και ο δεύτερος 4κτλ) 

 

Δεν λες επίσης την βρωμοδουλειά που έχει να τραβήξει και ως δόκιμος μηχανικός και ως 3ος ειδικά ως δόκιμος τα σφουγγαρίσματα τις αγγαρίες και το καθάρισμα τους stuffing box κτλ... ούτε τις χάλια συνθήκες εργασίας σε 30-40 βαθμούς κελσίου και θόρφυβους που κουφένουν κυριολεκτικά τα αυτιά...

 

Και δεν ειναι Α'μηχανικός = Καπετάνιος.. πάντα ειναι Καπετάνιος > Α' μηχανικός και πολλές φορές και τα λεφτά δεν ειναι ίδια απλά ειναι κοντά.  (υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια.)

 

Επίσης δεν γίνεσαι τόσο εύκολα Α μηχανικός θέλεις χρόνια προυπηρεσία και επιπλέον σχολές  και για Β το ίδιο απλά λιγότερα.

 

Έχω αρκετούς γνωστούς που πήγαν εκει και τα ακούω απο πρώτο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ομορφαίνεις πολύ φίλε όμως είσαι σίγουρα ναυτικός ή και εσύ απλά ενδιαφέρεσαι να γίνεις;

 

Δεν λες για το 70% των φοιτητών που δεν βρίσκουν να κάνουν την (υποχρεωτική) πρακτική τους σε πλοίο που έχει σαν αποτέλεσμα να μείνουν στην ίδιο έτος και να χρειαστεί να το επαναλάβουν.

 

Λες για 5000 ευρώ ενώ αυτός ειναι ο καλός κορυφαίος μισθός στην πραγματικότητα να πει ευχαριστώ αν βρεί πρώτο μπάρκο με 3000 ευρώ..

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλοπληρωμένοι φιλιπινέζοι πάντως σίγουρα μεγάλο μέρος τους ειναι αρκετά φθηνότεροι (πχ καθαριστής 1000$ λαδάς 1800$ 3ος μηχανικός  2400$ σε πλοία όπου ο Έλληνας πρώτος παίρνει 6 χιλιάρικα ευρώ και ο δεύτερος 4κτλ) 

 

Δεν λες επίσης την βρωμοδουλειά που έχει να τραβήξει και ως δόκιμος μηχανικός και ως 3ος ειδικά ως δόκιμος τα σφουγγαρίσματα τις αγγαρίες και το καθάρισμα τους stuffing box κτλ... ούτε τις χάλια συνθήκες εργασίας σε 30-40 βαθμούς κελσίου και θόρφυβους που κουφένουν κυριολεκτικά τα αυτιά...

 

Και δεν ειναι Α'μηχανικός = Καπετάνιος.. πάντα ειναι Καπετάνιος > Α' μηχανικός και πολλές φορές και τα λεφτά δεν ειναι ίδια απλά ειναι κοντά.  (υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια.)

 

Επίσης δεν γίνεσαι τόσο εύκολα Α μηχανικός θέλεις χρόνια προυπηρεσία και επιπλέον σχολές  και για Β το ίδιο απλά λιγότερα.

 

Έχω αρκετούς γνωστούς που πήγαν εκει και τα ακούω απο πρώτο χέρι.

 

Ειμαι οντως στο επαγγελμα σε αντιθεση με εσενα που κανει μπαμ, δεν εχουν καμια σχεση τα μισθα των φιλιππινων που αναφερεις,φενετε οτι εισαι εκτος και σπαμενο τηλεφωνο απο τους κλαψες ναυτικους. Οπως και να εχει υπαρχουν παρα πολλες εταιριες ελληνικες ξαναλεω που δεν βαζουν καν αξιωματικους ξενουνς μεσα στα πλοια τους. Ο Γ αξιωματικος σε μια μεση ελληνικη εταιρια περνει 5000 σε γκαζαδικο, 6000 σε αεραδικο και 4000 σε φορτηγο καθαρα, για εταιριες εξωτερικου αν πας ειναι πολυ παραπανω. Α μηχανης και καπετανιος ειναι τα ιδια με ελαχιστες διαφορες, ο Α μηχανης καμια φορα απο extra μπορει να πενρει λιγα παραπανω σπανια οπως και το αντιθετο. Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε. Οι ξενοι περνουν τα ιδια ομως χωρις ασφαλιση.

 

Κανενας μηχανικος δοκιμος δεν εμεινε ξεμπαρκος στην σχολη μου Ασπροπυργο, αμα θες ελα και ρωτα. Στους πλοιαρχους υπαρχει αυτο που λες οχι σε τοσο ποσοστο ομως αν θες βρισκεις ανετα και με ξενη σημαια και πληρωνεις μετα την υπηρεσια σου. Πριν χρονια δεν τους επετρεπαν με ξενη σημαια και εμεναν ξεμπαρκοι. Το ετος δε το επαναλαμβανεις εδω και αρκετα χρονια εχει αλλαξει ο νομος, κανει καραμπαμ ξαναλεω οτι εισαι τελειως εκτος και κλασικος ξερολακος απλα. Γραφεσε στο επομενο εξαμηνο κανονικα ακομα και με μηδενικη υπηρεσια.

 

Τα χρονια που θες για να πας απο Γ σε Β και απο Β σε Α τα ειπα χοντρα ξαναλεω. Περιπου στα 30 και κατι αν τελειωσεις την σχολη νορμαλ στα 22-23 θα εισαι Α, ειχα καπετανιο 34 στο πλοιο και ειχε 2 χρονια ηδη καπετανιος. Φυσικα πρεπει να εισαι καλος στην δουλεια σου και εργατικος τιποτα δε σου χαριζετε στην ζωη.

 

10 φορες ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο επαγγελμα και οτι το ξενυχτι και η δουλεια που θα ριξεις μεχρι να πας Α δεν περιγραφονται σε ενα φορουμ και μου λες οτι τα ωραιοποιω??!! Πηγενε ομως και ρωτα και στην στερια(αφου ρωτησες τοσους στην θαλασσα που λες) ποσοι ειναι σπουδαγμενοι και ειναι ανεργοι ή απληρωτοι ή κακοπληρωμενοι οσοι βρηκα δουλεια στην ελλαδα και κανουν πολυ δυσκολα προτζεκτ πανω στο αντικειμενο τους με ξενυχτια και μετα μιλαμε παλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφεις ενα σεντόνιβλακείες (συγγνώμη κι ολας). Οτι λες απλα δεν ισχύει. Βγαλε το κεφαλι σου εξω από το παράθυρο οτι βλεπεις ειναι φυσική, μαθηματικά κ χημεία. Μιας κ εισαι 18 θα ταν καλο να κουσεις κ κανεναν τουλάχιστον που δουλεύει. Το rnd είναι για λιγους κ πίστεψέ δυσκολα άτομο πχ πολιτικος μηχανικός θα ασχοληθεί.

 

Για την ιστορια 3 καθηγητές μου πρώτο πτυχίο ειχαν μαθηματικό κ δεύτερο πολιτικών μηχανικών ηταν οι καλύτεροι στο τμημα. Τι τους εκανε τους καλύτερους καθηγητές? οι γνωσεις τους στο πεδίο των μαθηματικών τους έκανε να θελουν να εξελίσσουν τον κλαδο συνεχώς κάνοντας πιο χρήσιμο το εργαλείο που λέγεται μαθηματικά. Ενας πολιτικός μηχανικός απλα εφαρμόζει συγκεκριμένη φυσικη, χημεια κ μαθηματικά τίποτε αλλο. Δεν έχει καν το υπόβαθρο να εξελίξει τον κατασκευαστικό κλάδο οσα χρόνια εμπειρίας κ αν εχει.

 

Μια συμβουλή για να ξεκαθαρίσεις καποια πραγματα. Η χημεία πχ ειναι Επιστήμη. Το chemical engineering ειναι "εφαρμοσμένη" χημεία.

 

Γενικα το οτι οι μηχανικοι εφαρμοζουν την επιστημη και δεν ασχολουνται με το θεωρητικο της κομματι ισχυει. Μην ξεφευγουμε ομως λεγοντας οτι οι μηχανικοι δεν μπορουν να εξελιξουν τους κλαδους τους, δεν ειναι εργατες με ενα manual...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το οτι οι μηχανικοι εφαρμοζουν την επιστημη και δεν ασχολουνται με το θεωρητικο της κομματι ισχυει. Μην ξεφευγουμε ομως λεγοντας οτι οι μηχανικοι δεν μπορουν να εξελιξουν τους κλαδους τους, δεν ειναι εργατες με ενα manual...

Δεν το εννοούσα τόσο απόλυτα αλλά ήθελα να θίξω στον ts οτι αυτό που έχει στο μυαλό του είναι ακριβώς το ανάποδο στην πραγματικότητα.  Φυσικά ο οποιοσδήποτε μπορεί να βελτιώσει τον κλάδο του όχι μόνο με επιστημονικό τρόπο αλλά κ πρακτικό. Το θέμα είναι οτι πόσοι από τους μηχανικούς ασχολούνται με rnd και πόσοι φυσικομαθηματικοί. 

 

Φιλε μου αν θες καταλαβε το. Οι αποφοιτοι μαθηματικου (αν ειναι δυνατοι, αλλιως τζιφος) γινονται ειτε καθηγητες, ειτε ασχολουνται με R&D (ενω πολλοι απο αυτους ειναι και καθηγητες ταυτοχρονα), ειτε δουλευουν σε χρηματιστηρια. Κατα 90% αυτα. Τα υπολοιπα τα αναλαμβανει ο μηχανικος (βαλε οτι θες μπροστα απο το μηχανικος). Και πριν ειπα οτι το μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα το εχουν οι μηχανικοι. Δεν ειπα οτι οι μαθηματικοι ή οι φυσικοι κλπ δεν εχουν. Εχουν και αυτοι απλα ειναι πολυ μικρο (αυτα που ειπα απο πανω). Δεν καταλαβαινω που διαφωνεις. Κατι ηθελες να πεις για να πεις μαλλον...

καταλαβαίνεις οτι αναφέρεις επιχειρήματα δικά μου κ του louis για δικά σου.  Επίσης για ποια αγορά εργασίας αναφέρεσαι? Αυτό είναι τόσο μα τόσο γενικό. Ο κάθε κλάδος έχει ένα δικό του μικρόκοσμο και πρέπει να ασχοληθείς και να συγκρίνεις μόνο με αυτόν. 

 

Αλλα λύσε μου μια απορία απο επιστήμης υλικών κ ΑΕΝ πως εφτασες σε Η/Υ. Και τα τρία μεταξύ τους είναι άσχετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...